Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re:ДВГ си отива
« Отговор #15 -: Декември 16, 2013, 06:47:22 18:47 »
Тесла S прави средна консумация от 18кВч на 10км.
Това ми се стори странно  ???
Ако се движи с 100км/час ще измине 100км ще "изгори " 180 квч  което не се връзва с капацитета на батерията .Теслата е с 84квт/час батерия ? За да направи тоя разход трябва да знаем при какво скорост дава тоя разход ! ???
Тоест връзва се пробег от 430км  ::) колкото дават на Теслата с 0.195квт на км или 1.9квт/час на 10 км .Ако обърнем уравнението ще видим че с тази енергия ще измине 10км за 1 час  :D
Как става така че електромобл тежък колкото луксозен седан от среден клас прилага многократно по малко енергия и извършва същата работа ?
30-40 к.с хубаво ама 3 ? С 3к.с ще крета с 30км и не виждам друга причина да е по различно.
И нали се сещаш че като я настъпиш два пъти и ще изяде батерия за 100км а ще си минал 1км ?
Как ги мерят тия електрики колко пробег дават с една зарядка незнам но простата математика показва че има подвеждаща реклама и неверни параметри .
« Последна редакция: Декември 16, 2013, 07:05:54 19:05 от турбината »

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #16 -: Декември 16, 2013, 10:10:55 22:10 »
Знам че теслата издържа една обиколка на Льоман зад Додж Вайпър и съм гледал видеото, но сега не го намирам.
Ето друг клип с Тесла Роудстър http://youtu.be/jMUuEEd2jws

Теслата е много стара технология.

Колкото до електромобилите, вероятно чистите електромобили ще имат друг дизайн съобразен с формата и размера само на човешкото тяло, но не и на досегашните двигател и трансмисия. Според мен от бял лист могат да бъдат конструирани по съвсем друг начин.

Баща ми също се включи задочно в дискусията, като каза, че в бъдещето могат да изчезнат дори електропроводите и градската електрическа мрежа. Просто достатъчно добрата батерия ще позволи тока да го карат с камион и ще можем с една батерия колкото цигарена кутия да си захраним къщата за месеци.

Неактивен topper

*
  • 101
    • Профил
« Отговор #17 -: Декември 17, 2013, 08:23:15 08:23 »
Turbinata,
печатна грешка съм допуснал - исках да напиша 18кВт.ч. на 100км.  после постнах отново - мисля че при нея специално разхода е към 22кВт.ч на 100км.  естествено според карането - въздушното съпротивление оказва супер голямо влияние - дори в по голяма степен от колкото при ДВГ колите.

поздрави!

Неактивен topper

*
  • 101
    • Профил
« Отговор #18 -: Декември 19, 2013, 05:27:27 17:27 »
« Отговор #19 -: Декември 19, 2013, 10:21:44 22:21 »
Доста интересен материал.Запознах се обстойно с PDF файловете от линака  ;D
И о..ужас .Намерих потвърждение на подозрението ми че електроавтомобилите всъщност отделят повече вредни емисии от ДВГ  :D
Данните са калифорния като са сумирани емисиите за квт/час произведена енергия и разхода на конкретна електричка .Например Тесла S има 247g/mile отпадни  газове .
Тука изобщо не влиза вредата нанесена при производството и евентуално  ::) рециклиране на батерията и самия автомобил.
Екологията отива по дяволите .

Неактивен topper

*
  • 101
    • Профил
« Отговор #20 -: Декември 29, 2013, 08:57:06 20:57 »
ето две интересни статийки - тестове на хубави коли
http://www.sportauto.de/supertest/porsche-911-991-gt3-im-supertest-klassische-win-win-situation-7896529.html?show=4
и
http://www.sportauto.de/supertest/lamborghini-aventador-lp-700-4-im-supertest-skulptur-extremer-dynamik-5305716.html?show=4
първото е за gt3 модела на 911, а второто за авентадор.
това са виоко ефективни двигатели - няма как да е иначе защото правят по над 100н.м. на литър (атмосферни мотори) .  особено този на порше 12.9:1 степен на сгъстяване, на ламбо е "само" 11.8:1
колите са с доста карбон и са сравнително леки. имат доста съвременни трансмисии, аеродинамични са.... и т.н.
въпроса за размисъл е:  защо тези свръхтехнологични коли  имат такъв  разход на градско? измерения в теста е 18,9 L/100 km за порше  и 27,3 L/100 km  !!!! за ламбо.
как мислите?
 и в добавка ето този тест
http://www.sportauto.de/vergleichstest/porsche-911-lamborghini-gallardo-im-vergleichstest-deutschland-fordert-italien-7889694.html?show=4
тук разликата в разхода на градско е драстичен.  може би този пост бе за темата "аткинсън цикъл"  това бе малко подксазка - моето мнение е че това е част от обяснението.

поздрави! и весели празници!

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #21 -: Декември 30, 2013, 08:02:30 08:02 »
Ще те поправя.
Това са добре пълнещи се двигатели, щом постигат висок специфичен въртящ момент.
Освен това сигурно са и ефективни д режима в който са оптимизирани да работят.
Айде на бас, че не са проектирани за частично натоварване на ниска предавка при ниска скорост и леко ускорение!

И да, двигателя с вътрешно горене е скапана парна машина и наистина си отива, защото задвижващите части на тези коли, които минават за шедьоври могат елементарно да бъдат заменени с по два или четири електромотора при което абсолютно всички характеристики ще бъдат подобрени едновременно!!!

Поздрави!

Неактивен topper

*
  • 101
    • Профил
« Отговор #22 -: Декември 30, 2013, 10:05:50 10:05 »
точно така.  най-важно е да бъдат оптимизирани за максимални показатели. и там някъде са супер ефективни.  газоразпределението е на макс за да работи добре от 3000 до над 8000об./мин. и  не е останал мегдан за "нещо" в ниските.  предполагам че е нямало как да направят аткинсън цикъл в ниските - все пак променливите фази на клапаните не може да се пипат до бескрайност.  т.е. връзката с аткинсън е, че тук няма аткинсън. и на ниско натоварване двигателя е като асматик - смуче със зор и вдига разхода. може би с някакви електро-хидравлични клапанни сисстеми ще могат и това да решат в бъдеще, но за сега е това - 27л на градско.  високата степен на сгъстяване става нож с две остриета. но виж колко по-добе се справя турбо мотора - няма такава ст.на сгъстяване и на малко натоварване не прави проблем - 560кс и само 13л на градско.  прав си за 4те електромтора - даже и проблемите с диференциалите ще решет, но има време - аз лично искам скоро да има добри кондензаторни хибриди - такова ми се кара. :-)
пак по темата с високата ст.на сгъстяване и аткинсън - някой запознат ли е добре с мотора на астра H 1.6 с VVT технология.  мисля че е с над 11:1 ст.на сгъстяване а максималните параметри не са кой знае какво 116кс някъде. и върви с 95 бензин. за мен тоя мотор е с аткинсън цикъл. не толкова колкото приус, но поне малко... не се хващам на бас естествено, но мисля че иначе щяха да постигнат повече пиков торк и мощност, а вместо това те са използвали най лесния начин за да постигнат висока ст.на сгъстяване за да постигнат икономични режими.
поздрави!
« Отговор #23 -: Декември 30, 2013, 09:21:32 21:21 »
Нека не бъркаме ефективност със мощност и да противопоставяме два двигателя със коренно различна концепция.И двата имат предимства и недостатъци.Електромотора е един прост преобразувател на магнитна във кинетична енергия. Затова изглежда толкова ефективен .В действителност и той не е панацея - има си своите кусури и недостатъци.ДВГ обединява повече от една трансформация на енергията - от химична в топлинна и после в кинетична.
Ако разгледаме само процеса на трансформация от химична в топлинна  ще видим че горенето в ДВГ е доведено до върхова технология или пълно изгаряне и използване на продукта.Загубите идват от другия процес.
Относно ефективноста бих казал че ДВГ има най голяма ефективност във най ниските си обороти.Процесите протичат пълно заради повечето време отделно натиска на газовете върху буталото е най продължителен .Противоречивите изисквания за голяма ефективност литрова мощност и динамична еластичност са довели до разделянето на ДВГ на отделни специфични под класове.Добре е това да се отчита.Примера е например с корабен дизел който е двутактов турбо мотор например с 60-100 оборота в минута и двигател на новите F1 с 15000 оборота и турбо на пръв поглед напълно различни но подвластни на една и съща технология.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #24 -: Декември 31, 2013, 01:29:25 01:29 »
точно така.  най-важно е да бъдат оптимизирани за максимални показатели. и там някъде са супер ефективни.  газоразпределението е на макс за да работи добре от 3000 до над 8000об./мин. и  не е останал мегдан за "нещо" в ниските.  предполагам че е нямало как да направят аткинсън цикъл в ниските - все пак променливите фази на клапаните не може да се пипат до бескрайност.  т.е. връзката с аткинсън е, че тук няма аткинсън. и на ниско натоварване двигателя е като асматик - смуче със зор и вдига разхода. може би с някакви електро-хидравлични клапанни сисстеми ще могат и това да решат в бъдеще, но за сега е това - 27л на градско.  високата степен на сгъстяване става нож с две остриета. но виж колко по-добе се справя турбо мотора - няма такава ст.на сгъстяване и на малко натоварване не прави проблем - 560кс и само 13л на градско.  прав си за 4те електромтора - даже и проблемите с диференциалите ще решет, но има време - аз лично искам скоро да има добри кондензаторни хибриди - такова ми се кара. :-)
пак по темата с високата ст.на сгъстяване и аткинсън - някой запознат ли е добре с мотора на астра H 1.6 с VVT технология.  мисля че е с над 11:1 ст.на сгъстяване а максималните параметри не са кой знае какво 116кс някъде. и върви с 95 бензин. за мен тоя мотор е с аткинсън цикъл. не толкова колкото приус, но поне малко... не се хващам на бас естествено, но мисля че иначе щяха да постигнат повече пиков торк и мощност, а вместо това те са използвали най лесния начин за да постигнат висока ст.на сгъстяване за да постигнат икономични режими.
поздрави!

Здравей, като ти се пише за Аткинсън, прави го в съответната тема, на никого няма да направи лошо впечатление, напротив.

Ако почетеш малко повече за С16ХЕ ще научиш, че е сгъстен на 11.8:1 и с много прости модификации и презацепване на валовете постига показатели почти като на С20-ХЕ.

Като е точно така и го знаеш, защо пускаш провокиращи мнения?

Според мен ДВГ толкова бързо ще отмре като технология, че електромагнитните клапани дори няма да успеят да навлязат масово. Действително те биха позволили да се намалят загубите от изпомпване, да се увеличи ефективността, да не се използва егер, но ДВГ е притиснат до стената.
« Отговор #25 -: Декември 31, 2013, 05:19:26 05:19 »
Малко абстрактни разсъждения върху темата. Технологията на ДВГ...всъщност колкото  и странно да звучи това е технологията на горивата .ДВГ като концепция е ясна но механиката на термодинамичната машина следва химията или производството на високооктанови горива.Обратното не е възможно.Така или иначе съвременните горива за ДВГ са високотехнологичен продукт който дава възможност на технологията да извлече максимума от наличните енергийни източници.
За да бъде заместена в автомобилния транспорт от друга технология трябва да имаме няколко условия
1 Новата технология да е икономически по ефективна от старата
2 Технически да е по високо развита или стъпка напред спрямо старата.
И двете условия засега не са изпълнени що се отнася до електромобилите.До безкрайност може да се спори кое е по добро но не виждам смисъл понеже и двете технологии имат приложение и съществуват съвместно повече от 100 години като всяка по отделно търпи развитие и еволюция.Не обръщаме внимание на факта че още с появата си електродвигателя е заел подобаващо място в редица технологични области .Тоест той не е нов играч на терена.Просто сега се опитва да превземе автомобила но това не става заради него самия а заради нови технологии за складиране на електричество .
Очевидния недостатък на електромобила е ниската автономност и зависимост от външен енергоизточник .Градската среда не е определящ фактор в случая.И в момента обществения транспорт е електрифициран. Когато има тежка пътна транспортна /включително и авиотранспорт/ селскостопанска и строителна механизация на ток тогава ще можем да говорим за крачка напред.
Иначе кой с какво си развява егото по пътя - дали с електричка или парен двигател няма голямо значение.Човешката цивилизация в 21 век е базирана на фосилни горива като енергоизточник. Дали е нефт газ или въглища все тая. В тоя смисъл електомобила няма да промени нищо в глобален план .Поради факта че производството на електроенергия изостава от нуждите на човечеството в близък план 20-30г ефекта от навлизане масово на електромобили ще е единствено горенето на повече фосили заради производство на електричество.
Въпреки негативната обстановка за електромобила в момента очаквам в близките години пробив в енергетиката който да бъде във вид на технология за производство на евтино  електричество от не фосилни източници. 
« Последна редакция: Декември 31, 2013, 02:29:47 14:29 от турбината »

Неактивен bdd

*
  • 517
    • Профил
« Отговор #26 -: Декември 31, 2013, 04:26:53 16:26 »
Според мен скоро топлинните двигатели няма да изчезнат.Ето нещо интересно-двг със 70% кпд.Роторен двигател,но не е ванкел:

http://fakti.bg/technozone/51287-nov-vid-rotoren-dvigatel - статията е от октомври 2012г.

http://www.popularmechanics.com/cars/news/auto-blog/liquidpistons-hyper-efficient-engine-turning-the-rotary-inside-out-13817971

Нефтените горива не са единствените,с които може да работи ДВГ,тъй,че поне за мен липсата на нефт не е пречка да има двг в бъдеще.Харесвам ел.двигателите,защото са способни да дадат голям ВМ практически при нула оборота.Явно хибридите са готини... Или поне докато не дойде време за смяна на консумативи по ел.частта.Не знам,никога не съм имал хибрид.
« Последна редакция: Декември 31, 2013, 04:39:50 16:39 от bdd »
« Отговор #27 -: Януари 01, 2014, 11:55:03 11:55 »
Утопия е да смятаме че ел двигателя е идеален заместител и бие по всички показатели ДВГ.Той също има недостатъци и то не малки. Свикнали сме да цитираме една линейна характеристика на ел мотора от учебниците но на практика далеч не е така.Правотоковите мотори не са приложими в електромобила заради огромните загуби и големи токове в управляващата електроника и трансформация. Разновидностите на асинхронните мотори също не всички са подходящи. Само 1-2 типа ел мотори са с многофазни статори и честотно управление са подходящи за електромобили .Въртящия момент също не е от 0 и зависи от приплъзването на магнитните потоци както и от типа на управляващата електроника.Ел мотора има номинални параметри свързани с товара и оборотите при които дава високо КПД.Засега проблемите бяха значителни но в последните години заради мощно развитие на електрониката се създадоха технологии за управление на електромотори които компенсират недостатъците до някъде.Истинската електроника за електромобил е скъпа и предмет на патентни разработки - това качва цената и прави електромобила осакатен в конкуренцията с ДВГ.
Въпреки всичко той си остава най ефективен там където има постоянен товар - тоест с хидротрансформатор в автомобила могат да се избегнат много технологични ограничения.На практика обаче повечето електромобили не ползват такъв за да спестят от тегло и цена .За жалост под логото на електромобила днес има натворени купища недоносчета които са далеч от първоначалната идея за икономичност и високо КПД.

Неактивен topper

*
  • 101
    • Профил
« Отговор #28 -: Януари 03, 2014, 12:54:30 00:54 »
този роторен ДВГ нещо измислен ми се струва.  ако от преди година има готови прототипи с над 50% КПД - досега щеше да се е вдигнало доста повече шум и вече щяха да тестват реални коли с такъв мотор.
ел.двигателя аз  "не го мисля". не е той проблема - и сега е достатъчно добър като  характеристики - размери, маса, работен диапазон.
попаднах на нещо интересно по въпроса:
http://www.yasamotors.com/products/yasa-750/
75кВт мотор ( пиково дори 200кВт) и тежи 27кг.  колкото една коледна пита е - диаметър 35см и 6.6см дебела  и обем 7 литра :-) .  при  пикова ефективаност над 95%

така, че има кой да превръща ел.енергията в механична за да върви колата.  но от къде ще дойде тази ел.енергия и как ще си я "наливаме" в колата - това за сега няма свестен отговор.
инженерите по света имат около 25г-50г макс.   да измислят батерии/кондензатори  за съхраняването  и нови видове източноци на енергия - предполагам нови видове АЕЦ (евтини и безопасни)  и/или  евтини и с по-високо КПД фотоволтаици.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #29 -: Януари 03, 2014, 09:19:14 09:19 »
Честита нова година!

Само за година и половина от средата на 2012 г. До сега, наличната, икономически оправдана и използваема технология толкова е напреднала, че пробега с едно зареждане е удвоен от 200 на 400 километра!

Абсолютно съм сигурен, че след още две години пробега ще се удвои отново!

http://www.speed-press.com/Audi-R8-e-tron-%D0%B8%D0%B4%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7-2014-%D0%B3./?pageId=25333)

Поздрави!