Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен topper

*
  • 101
    • Профил
Re:ДВГ си отива
« Отговор #30 -: Януари 07, 2014, 06:28:58 18:28 »
нещо , която знаех, но бях забравил - през 2012та тази фирма 123системс обяви банкрут.
http://en.wikipedia.org/wiki/A123_Systems

изглежда има шанс накрая да станат поделение на ДжонсънКонтролс. ще видим. JCI ще продава аутомотив електрониката си. дано големия им център в БГ продължи да работи.

но е ясно - батерийния бизнес не е цъфнал и вързал - дори за тези които правят най-авангардните батерии

поздрави!
« Отговор #31 -: Януари 07, 2014, 08:42:01 20:42 »
Не е цъфнал няма и да върже скоро. Най големите инвеститори в батерийния бизнес ядоха мазната опашка с ниски печалби и вяли котировки на акциите .В момента повечето се оттеглят от китайските заводи където инвестираха много през 2009-2010 г очаквайки тлъсти печалби .Говоря за борсовата търговия с акции на тези фирми.Мездувременно китайците направиха най големия завод за батерии в сибир съвместно с Русия  ;)

Неактивен Toshko

*
  • 3941
    • Профил
« Отговор #32 -: Януари 08, 2014, 06:29:52 18:29 »
Как се влагат пари в технология, която се обновява всяка година.
Прегледах историята на А123, тях непрекъснато ги помпят с пари за да развиват технологии. Забележете, че сензационните БМВ i8 и i3 са с техни батерии!
Забележете също, че вложените в А123 пари са далеч по-малко от милиард долара!
Представете си перспективна технология в която голяма фирма да вложи наистина големи пари!

Аз съм спокоен, сегашните цени на батериите се за може да се каже стара технология и при глобално производство на по-малко от 30.000 електромобила годишно.
Когато електромобилите стигнат милион годишно и технологията напредне още малко, пак ще си говорим!

Неактивен topper

*
  • 101
    • Профил
« Отговор #33 -: Януари 10, 2014, 08:43:55 08:43 »
още една надежда за ДВГ

преди 2-3 години обяснявах на един приятел, че очаквам да направят такъв двигател след известно време.
явно вече има разработка.
даже се чудя - наскоро фолксваген обявиха, че ще хвърлят много пари в разработка на нов тип двигател - дали няма да се окаже, че точно това имат намерение да усавършенстват и пригодят за масово производство.  мен концепцията много ме кефи - много е скалируема.  една вафла - 40кс.  правиш бентли с 12 вафли и си на 500кс :-)
« Отговор #34 -: Януари 10, 2014, 09:20:33 09:20 »
Това е хибридна технология. Сама по себе си предполага удължаване живота на ДВГ дори и да не е точно с тази "вафла".
Ако наистина достига такава висока ефективност чист електромобил няма шанс пред такив хибрид ако говорим за ефективност. Просто днешните технологии за производство на електричество в промишлен мащаб е с много ниско КПД .
« Отговор #35 -: Януари 10, 2014, 01:50:07 13:50 »
60% КПД но и аз не разбрах дали е за цялата система ДВГ/генератор -електромотор или е само за ДВГто.

Неактивен Toshko

*
  • 3941
    • Профил
« Отговор #36 -: Януари 10, 2014, 03:09:08 15:09 »
Да се вдига с 20% КПД-то само с премахването на коляновия вал? Нещо не ми се вярва! А как се предава енергията необходима за сгъстяване на заряда на ДВГ?
« Отговор #37 -: Януари 10, 2014, 04:36:47 16:36 »
Има пружина зад буталото.Предполагам че това нещо като запали пулсира само с една определена честота и това го прави икономично.Тоест няма товар освен генератора и с един гуверньор подържа честотата според малките промени в зарядния ток.
« Последна редакция: Януари 10, 2014, 04:39:49 16:39 от турбината »

Неактивен topper

*
  • 101
    • Профил
« Отговор #38 -: Януари 10, 2014, 06:11:43 18:11 »
според мен това са линейни  елктромотор-генератор. те връщат буталото в електромоторен режим.   
на КММ нали всички му знаем големия недостатък - близо до ГМТ когато налягането е голямо - механизма няма "рамо" и силата не става 100% на момент, а когато е на 90градуса  и рамото е най-голямо - буталото вече е изминало повече от половината път и налягането пада...
проблема на горния елктромеханизъм е как ще извлечат енергия пак в споменатите високи наляания - тогава няма движение ... а на генератора също му е по лесно да прави ток когато има движение :-)
но па хората твърдят че са го направили. ако е така може би  60% са постижими.  а де. ще видим :-)

Неактивен Toshko

*
  • 3941
    • Профил
« Отговор #39 -: Януари 11, 2014, 02:03:31 14:03 »
Господа, това са смешни устройства при това известни много отдавна!
Все едно да комбинираме полупроводникова технология с механичен касов апарат или лазерен принтер с пишеща машина.
Само се замислете, дали може да се приложи директно впръскване при две срещуположни бутала!
А смятате ли в КПД-то на ДВГ и КПД-то на рафинерията? А доставката на милиарди тонове петрол с огромни кораби от далечни краища на света?

Какво като днес все още сме толкова изостанали, че произвеждаме ток с кюмур - изкопаемите останки на праисторическите флора и фауна и нефт - полимеризиран продукт от естествената земна емисия на природен газ.

Истината е в атомната енергия и възобновяемите източници!

Просто дума не може да става за практичността на безобразно сложната, чупеща се и скъпа съвременна парна машина с вътрешно горене! И ремонта е много различен, при ДВГ трябва обучен персонал, има сложни операции, различни флуиди трябва да са винаги отделно.
Да не говорим за количествата смазочни материали, които ДВГ консумира и тяхната цена!
Щото айде да не гледаме само горивото, а целите разходи по употребата! И айде да не е за докато ДВГ е млад, а за 1.000.000 километра и да го сравним с безчетков електромотор. ;)
« Отговор #40 -: Януари 11, 2014, 03:53:28 15:53 »
Съгласен съм че ел мотора -електрониката изглежда модерна но тя всъщност е по стара по ред на приложение и концепция от ДВГ  ;)
ДВГ -не е парна машина ...парната машина е двигател с външно горене /машина на Стивънсън-Стирлинг/ а ДВГ е с вътрешно горене ;)
И ако така механично вземаме стойноста и сравняваме ..вземи един читав 100квт многофазен безчетков ел мотор предвиден за електромобил със прилежащата му електроника за управление и регулиране на оборотите и ще видиш че цената му достига тази на аналогичен бензинов агрегат без кутия и периферия  ;D

Неактивен Toshko

*
  • 3941
    • Профил
« Отговор #41 -: Януари 13, 2014, 03:10:39 15:10 »
Супер кондензатора всъщност пак е батерия ;)
Крайния потребител хич не го брига, дали складираш енергията химически или трупаш направо електрони.

Ако отидем малко по-надалеч в разсъжденията си, ще видим, че най-голяма нужда от автономен източник на енергия има личното транспортно средство. Ако продължим да разсъждаваме в същата посока ще видим, че всичко за което използваме личното транспортно средство може да бъде заменено от масов транспорт. В държави като Великобритания, Холандия и Дания, т.е. високо развити с преобладаващ равнинен релеф, липсата на личен автомобил практически не се усеща.

Достатъчно развитата железопътна мрежа може напълно да обезсмисли личния лек автомобил. В някои държави обществения транспорт е толкова развит, че не ти се налага да вървиш пеша повече от 1-2 минути.
В България през 60-те и 70-те е имало електрически камиончета за снабдяване на магазините в центъра ;) Наскоро някой измъкна отнякъде няколко такива да поливат цветята пред НДК.

За автобусите и камионите не е проблем и сега да бъдат с батерии дори с оловни, могат да си ги носят без проблем и да ги сменят сутрин и вечер в депото. Естествено такъв тип търговски транспорт ще направи много висок необходимия начален капитал и сигурно ще трябва законодателно да се създадат условия да има поне един доставчик и зареждач на батерии, който да изкупува и да продава на всички за да може на пазара да се влезе само с покупката на превозното средство, но не и на цяло депо със зарядно-разрядна станция, обаче дайте да не разсъждаваме в тази посока, само вмятам.
« Отговор #42 -: Януари 13, 2014, 07:21:08 19:21 »
Ами междуградския автобусен транспорт ? Ами тировете ?
Какви батерии трябва да мъкне 11 тона без товара автобус за да направи курс Варна -София ? Това са поне 3-4 тона акумулатори и представете си при авария каква бомба е това нещо.Ако пламне това с 200-300 кг литий в батерията е като бомба .Ами съотношението товар / собствена маса ? Един тир в момента ако му се сложи батерия поне за 500км ще олекне откъм полезен товар със масата на батерията .Това са няколко тона загуба тоест по малко превозени товари .Тва генерира загуби.При товарните и пътнически превози не е като при личното МПС да си развяваш егото и да не ти пука колко човека носи.
Ами тировете ...на година през България минават транзит между 80000 и 120000 тира.Освен 30 000 които са с в БГ постоянно.Представете си къде това нещо ще зарежда ще изчаква заряда и колко такива бързи електростанции по магистралите трябва да има ?
Това е фантастика според мен .И като споменах бизнеса с транспорт защо няма нито един голям превозвач да ползва електромобили ? Нали е супер евтино и много икономично ? Това е контролния маркер дали е икономически изгодно а не изпълненията  на богаташчета сноби и дървопрегръщачи с промити мозъци.
като възход имам предвид това, че една компания създадена преди няма и 10г - вече прави по 20-30 хил автомобила.
Не съм сигурен .Мисля че общо имат едва 6-7 хил автомобила продадени досега но може да бъркам.
Продажбите на Тесла-S до скоро бяха около 2500бр.от 2008г насам. Тесла-Х беше спрян от производство през 2012 веднага след началото на производството заради честите аварии и ниската безопасност.
« Последна редакция: Януари 13, 2014, 10:27:05 22:27 от турбината »

Неактивен Toshko

*
  • 3941
    • Профил
« Отговор #43 -: Януари 14, 2014, 12:47:53 00:47 »
Аз го мисля, да има снемаеми стандартни блокове с батерии, колите ще имат 2, тировете 20. Като стигне в зарядната станция, МПС-то сваля батериите, качват му заредени и заминава без да чака.

Говори се за световен енергиен пръстен с прав ток на 1.000.000 волта или дори на 2.

Неактивен topper

*
  • 101
    • Профил
« Отговор #44 -: Февруари 11, 2014, 11:39:43 11:39 »
това със сменяемите батерии  един ливанец се опита да го направи заедно с Рено.. ама до никъдене я докараха.

по отношение на ДВГ други се замислих. оня ден си карам колата, на 3та с около 1200 об. и към 35км/ч (забравих точните стойности) , но точно запомних моментния разход по борд компютър - 8.4л/100.  на равен път.  доста абсурдно нали.  толкова правя при 120км/ч на равно на 6та .  при повече аеродинамични "разходи"
Проблема идва от там, че мотора на градско е с почти затворен дросел, защото при 35км/ч на колата и трябват сигурно 5 до 10кс за да се движи, а той милия как да ги направи тези малко коне освен да се мъчи като асматик.   мисля че  на празен ход му трябват около 0.8-0.9л на час само за да държи празния ход.  от там допускам че за 1200об. му трябват 1-1.2л на час само за въртенето му.  а при олколо 35км/ч  за да стане математиката ми трябват 3ч за да мина 100км.  значи  3-3.5л  ми трябват само за въртенето на мотора, които и на празен ход може да даде 7-8кс ама ако имаше подходяща трансмисия.
та ДВГ-то си е тръгнал да си отива, но горните сметки показват, отново, че с хибридни технологии ще се задържи още известно време. 

Тая случка ме накара да направя едни сметки дето са в една друга тема - за да видя какви аджиба са необходимите торк и мощност.  замислих се защо не направят само хибридна трансмисия. без батерии, които са проблем. просто генератор и ел.двигател  за да кара колата на градско във  FLY режим - най ниските възможни обороти на ДВГ , но с необходимия торк и от там ток за ел.мотора. и 20кс мощност на такава система ще са достатъчни за градско каране до 50км/ч. от там нагоре да включва трансмисията....
какво мислите?