Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re:Слушалки
« Отговор #15 -: Януари 22, 2014, 07:24:32 19:24 »
Амчи нали това написах ?!
Като се възпроизвежда през слушалки има пълно разделяне на двата канала.Възпроизвеждането е това което се чува в няколко точки на пространството ..вокал инструменти и така нататък.Отделно при записа той би трябвало да е направен с два отделни микрофона разположени в пространството както са ушите на човек.За такива записи се ползва манекен с микрофони на мястото на ушите.Тогава при възпроизвеждане със слушалки ще имаме пълна картина съответстваща на това което чува човек в концертна зала примерно.Възпроизвеждането през два стерео канала и тонколони не дава тази звукова картина защото звука от двата канала се припокрива след възпроизвеждането .Със слушалки всяко ухо чува отделен канал а при другия случай всяко ухо чува двата канала насложени един върху друг.Поради особеноста /физиологичната / на мозъка да определи дори и минимални закъснения в звуковата вълна на база двете уши които не случайно са от двете страни на главата  :D то се получава определяне положението на звукоизточника в пространството.Малко неясно го описвам но идеята е че технически не може да се получи еднаква звукова картина при възпроизвеждане през слушалки и през стерео тонколони от един и същ запис.
« Последна редакция: Януари 22, 2014, 09:20:48 21:20 от турбината »
« Отговор #16 -: Януари 27, 2014, 09:51:02 09:51 »
Като например този клип.

Попрегедах и коментарите отдолу, наистина много е важно и как е направен записа.
« Отговор #17 -: Януари 27, 2014, 11:08:04 11:08 »
Да това имах предвид.После ако този запис се възпроизвежда през слушалки възприятието почти идентично както при слушане в самата зала.Не съм запознат в детайли как се записват и обработват записите по принцип но мисля че повечето не ги правят така .
Това със слушалките е доста обширна и интересна тема на това отгоре бих казал слабо позната.Има физиологични особености на човешкия слух които оказват влияние.Силата на звука в ухото може да е огромна порадия малкия обем въздух прикачен на мембраната.Едно такова е например при такъв близък източник като слушалките предаването на звук през костите на черепа .Тоест ако сложим само едната слушалка звука преминава през костите и другото ухо също чува но не от въздушните колебания .На подобен ефект работят ларингофоните където микрофона се поставя на гърлото около ларинкса.
« Последна редакция: Януари 27, 2014, 11:10:46 11:10 от турбината »

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #18 -: Януари 27, 2014, 03:15:27 15:15 »
Зигфрид Линквиц е публикувал страхотна статия за записите и миксирането на сайта си.

Проверих модела на слушалките ми, Денон AH-D501 http://www.denon.co.uk/uk/product/pages/product-detail.aspx?catid=headphones&subid=onearheadphones&productid=ahd501
Ама нещо не съм очарован.

Прилагам и снимка.

Сега прочетох упътването на миксера с който ги захранвам, пише че за най-добри резултати трябва да се използват слушалки с импеданс поне 32 ома... а моите са 28...
Охооо, слушалковия изход бил типично 125mW@1%THD значи този изход е просто за диджейски нужди и за прослушване при миксиране и преходи.
Кутията обаче е доста празна, някой малък но хубав слушалков усилвател може да влезе...
« Отговор #19 -: Януари 28, 2014, 09:38:26 09:38 »
Ми освен по малкото съпротивление, са и с по-малки говорители. Обаче пък са затворен тип, а според данни би трябвало да слизат по ниско.
http://www.philips.bg/c/headphones/mid-range-clarity-shp2700_00/prd/?t=specifications

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #20 -: Януари 28, 2014, 08:11:46 20:11 »
Ясно, че не съм оборудван като хората за слушалково слушане и ще трябва да си го запиша в списъка, попада след "инсталиране на супер колоните в новия хол"  :D - което си е работа за бус и хамали, дано поне басовите части влязат в асансьора...

Ето малко мои снимки със слушалки:

... може да не свирят, но са фешън... диджей с висока проходимост Toshko, приятно ми е!
« Отговор #21 -: Януари 29, 2014, 05:18:26 17:18 »
Сега остава да видим и Венци. Тоше, това отгоре на последните снимки поставката ли им е.  ;)
« Последна редакция: Януари 30, 2014, 02:42:38 14:42 от zlatkoo »

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #22 -: Януари 29, 2014, 07:54:41 19:54 »
Това отгоре е саксия, а Венци може да не иска да се показва или да излиза от анонимност в интернет, негово право е. Много хора не качват лични снимки в интернет.