Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Колони с ВК 12350.Въпроси.
« -: Януари 26, 2014, 09:18:16 09:18 »
Здравейте, от доста време ми се върти в главата да реализирам широколентово ОТ, и засега като най-достъпен вариант съм се спрял на въпросния благоевградски говорител. Имам много добри впечатления от българските говорители, дори в момента слушам едни ОТМ1-06, или т.нар. Студио-40, които слушах навремето с първия ми усилвател Студио-3. Само съм сменил говорителите с чисто нови, но същите модели и честно казано на слух не откривам никакви разлики в звученето на старото и ново производство.Колоните са свързани към усилвател Пионер А-209R (60 вата на 4 ом) и мисля че си пасват идеално.Интересно ми е какво ще се получи с един широколентов говорител. Предполагам ще се избегнат много от явленията свързани с тежките и сложни филтри.Видях, че тук има дадени подробни измервания на тези говорители и това ми дава нов тласък да се захвана с проекта.Опитах с Бас-Бокс, но се получават такива невероятни резултати, че се отказах.Тъй-като говорителя има доста висок тотален качествен фактор, предполагам, че най-удачния вариант е затворен обем.От друга страна пък в книжката "Озвучаване достъпно за всички" е даден проект с такъв говорител, който е с басрефлексно оформление? Според вас кой ще е най-удачния вариант и колко приблизително трябва да е обема на кутията.
Re:Колони с ВК 12350.Въпроси.
« Отговор #1 -: Януари 26, 2014, 10:48:09 10:48 »
Здравей .Каква точно ти е идеята за този 12350 ? Искаш нови ОТ или да моднеш твоите ? Щото те са си сносни трилентови  ОТ и да промениш нещо към по добро си трябва нова концепция разбирай нови филтри и сандъци .Мен лично не ми допадат тия 12350 за широколентов проект .Ако идеята е да се ползва такъв драйвер заради спестяване на филтрите .....
« Отговор #2 -: Януари 26, 2014, 12:06:48 12:06 »
Идеята е нови ОТ-та с нови кутии и без филтър, ако може. Към настоящите ми колони нямам никакви забележки, просто обичам да творя  ;) Имам вече няколко реализирани проекта с български високоговорители.Интересно ми е какво ще се получи и как би свирил този говорител в подходящо оформление. Досега съм смятал ОТ-тата по книжката на Попянев и съм получавал задоволителни резултати.

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #3 -: Януари 26, 2014, 12:28:36 12:28 »
Няма да имат много дълбок бас и се нуждаят от допълнителен високочестотен, което означава, че поне един кондензатор за филтър ще има.

Като се има преднид че цената на нов говорител е под 50 лева и че наистина свирят прекрасно, защо не?

Колко големи кутии можеш да побереш?
« Отговор #4 -: Януари 26, 2014, 01:50:46 13:50 »
Ами аз си мислех около 50 литра, затворен обем,запълнен с вата заради високия качествен фактор.Както казва и Попянев, в книгата си широколентовите не са подходящи за фазов инвертор точно поради това. Мисля си в крайна сметка да направя някакви експериментални кутии и да пробвам, но ако някой е реализирал подобен проект, може да даде насоки.Разбира се, не очаквам много дълбок бас, по-скоро търся натурално предаване на вокали при джазови изпълнения и традиционен български фолклор и етно-джаз.
« Последна редакция: Януари 26, 2014, 01:58:08 13:58 от helix »

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #5 -: Януари 26, 2014, 06:55:37 18:55 »
Мисля че 75 литра е по-подходящо. Виж каква симулация направих, има три АЧХ-та, 75 литра затворен обем във всички случаи, отдолу нагоре, много вата, малко вата и третото е с добавен голям кондензатор последователно на говорителя.

Между другото 75 литра бас рефлекс със 2х75мм портове настроени на 45-50 херца също не изглежда никак зле, портовете стават къси, груповите закъснения са супер ниски. Да не те притеснява, че е малко разкривено в долния край на обхвата, така и така всички се кефят на лауднес, което е +10 децибела на 100 херца, а тук гърбицата е плавна и е няма и 5 дб. Според мен ще звучи супер.
Докато ~300 мф вършат добра работа за затворената кутия, за вентилираната препоръчвам поне двойно, защото работи използваемо до 40 херца.
Ако искаш да си представиш как ще звучи, ще има супер звук с нисък бас малко по-добър от сателити за 200-300 лева, но нагоре ще звучи невероятно.

Съветвам те да направиш кутиите максимално тесни, при 312мм шаси, кутията може да бъде съвсем малко по-широка и да сложиш BSC сметнато с The Edge.

Помисли какъв високочестотен ще добавиш.

Тема с измерени параметри и снимки на ВК 12350: http://penkiller.com/index.php/topic,471.0.html
« Отговор #6 -: Февруари 06, 2014, 04:30:04 16:30 »
Обмислям вариант на т.нар. "отворена кутия" или както някои я наричат "апериодична" система. Май тя ще е най-подходяща за говорител с такъв висок качествен фактор. Имам една стара руска книжка "Битовые акустические системы" на Йофе и Лизунков и там подробно се разглеждат тези типове системи, вкл. и с формули за изчисление на кутиите в зависимост от параметрите на говорителите.При тях от значение е само размера на предната стена. По скоро доколкото разбирам този вариант е нещо средно между "оупън бафъл" (акустичен екран) и закрито акустично оформление. Само да се постопли времето и запрятам ръкавите (че ще се работи навън, нямам подходящо помещение)...... :-\  Затворената кутия трябва да стане много голяма (поне според моите сметки).

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #7 -: Февруари 06, 2014, 07:15:08 19:15 »
Здравей, на бас, че руската книга е преписана от статията на E.J. Jordan "A Cabinet of Reduced Size With Better Low Frequency Response" от февруари 1956 г.!
Оригинален адрес на съвременната публикация на сайта на г-н Джордан: http://www.ejjordan.co.uk/book/

Първо, апериодичното оформление не служи за да може даден бургаски измамник като направи боклук и не знае в какво да го завре да казва, че е за апериодично оформление!
Апериодичното оформление всъщност е за говорители с много сериозен мотор (Qes и BL), нисък общ качествен фактор и много нисък резонанс при лека мембрана. Ако на същия говорител беше тежка мембраната като на моите Dayton http://penkiller.com/index.php/topic,409.0.html щеше да е за акустично окачване при условие, че има достатъчно голям ход.
Леката мембрана изисква прекалено голяма кутия, иначе 15 инчов с Qts 0.2 при Fs 15 херца и Mms 60-90 грама е супер говорител с голям проблем - огромен Vas... Разбирай Алтек Лансинг 15-ка с 15 кг. АлНиКо магнит.  ;)

По времето на руската ти книга и статията на г-н Джордан цената на 500мф кондензатор на 63 или повече волта е била по-висока от на автомобилен акумулатор, затова и опцията последователно свързан кондензатор не е разглеждана сериозно.
В днешно време, а и в последните 35 години обаче, високото Qtc се регурила успешно с последователно свързване на голям капацитет.

Прилагам ти симулация на U рамка с вътрешни размери ВШД 100, 50, 38 см или обем от 190 литра натъпкана с 25 кг вата... При смаляване на задния отвор, т.е. превръщането му в апериодичен порт нещата се влошават и завала започва по от рано.

Не се занимавай с непредвидими глупости и не чети зле преписани научни трудове на 50-60 години!

Заповядай:
http://www.bowers-wilkins.com/ - най-популярно - сайта на Боуерс и Уилкинс, зачети се, има страшно много научни статии и сериозни презентации - кажи НЕ! на бгаудио и бгаудиоклуб ренегатите!
http://quarter-wave.com/ - Сайта на Мартин Кинг - създателя на софтуера с който за 5 минути ти симулирах апериодик с този говорител ;) човека е физик и математик и е много сериозен!
http://www.linkwitzlab.com/ - Зигфрид Линквиц - гениален!

Всички тези хора са гении, намират гениални решения, които са прости, евтини, елегантни и супер ефективни!

И най-важното, таланта се състои в това, да намериш оптимума и да не се занимаваш повече!

Мой пост във фейсбук наскоро (промотирах статията си за Мега Ауди Интригата...):

Цитат
Държа да подчертая, че като направи си сам ентусиаст с динамометричен ключ много добре знам колко са ценни часовете и дните в които правиш нещо... хората са свикнали да си казват евала за такива неща, но направи си сам има две крайности, лоша и добра. Едната крайност е бедния руснак, който в продължение на десетки хиляди часове изобретява електрическата крушка или високоговорителя в мазето си, а другата смятам и по хубава крайност е богат скандинавски инженер, който слага на състезателния си Опел двигател от Волво, защото е малко по-лек, малко по-мощен, малко по-лесно се прави и е малко по-евтин и всичко това са все добри причини да плюе на суетата и да се прегърне със законите на физиката...

http://penkiller.com/index.php/topic,1046.0.html

Употреби хилядите часове за да изкараш пари за Таной Монитор Голд и дърводелец на когото да платиш да ти скове кутиите!  ;)

Моля сравни симулацията на апериодика с тази на затворената кутия с кондензатор...

Поздрави и се пази, завивай си краката и кажи на аудиофилите да го духат! ;D
Re: Колони с ВК 12350.Въпроси.
« Отговор #9 -: Март 10, 2017, 03:53:03 15:53 »
Здравейте,

Попаднаха ми два чифта широколентови, преди дни си купих чисто нови, произведени през януари 2017 12350, 8Ω и ВКШ3013 на 4. Дали някой би могъл да сподели опит, а и чертежи по възможност за тонколона с тези говорители. Става дума естествено за лампов усилвател :)

Попадна ми тази тема: http://www.bgaudio.org/forums/viewtopic.php?f=1&t=20623
но за жалост е останала без продължение.

Благодаря предварително

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #10 -: Март 13, 2017, 05:04:04 17:04 »
Виждал ли си темата ми с измервания? Заповядай: http://penkiller.com/index.php/topic,471.0.html

Теми от лицето Аудиомастер ги подминавай, няма нищо свястно да излезе от там.

От 40 литра нагоре всичко им върши работа. Нуждаят се от супер туитър, можеш да издириш стари български 10 см. високочестотни, много добре си пасват. Има на Визатон хартиени високочестотни, които също ще си паснат добре с тях.

Аз ако трябва да направя много хубава колона с тези говорители ще бъде бас рефлекс настроен една идея по-ниско от резонанса им, тоест на 50-55 херца, ще има голям кондензатор от порядъка на 1000 мф последователно за да отреже ниските и да оправи гърбицата в АЧХ заради високия Qts, ако няма да са до стена отзад ще им сложа BSC корекция и задължително допълнителен високочестотен.
Ако много, много се заиграя мога да им направя MLTL около 160 см, може и сгънта в по-ниска кутия и малко по-големичък порт.

Честно казано, не бих ги ползвал без суб. Проекта ми за тях е с активни филтри и еквализиран до 25 херца на 0 суб пак с 12-ка, но Сървин-Вега: http://penkiller.com/index.php/topic,481.0.html.
Същата еквализация и активно разделяне работят и за 12211 отново в 50 л. затворен обем с малко вата. Готов съм да споделя схеми и стойности на активния филтър и Линквиц трансформ корекцията.
« Отговор #11 -: Март 14, 2017, 09:56:47 21:56 »
Аз от отдавна си мисля за проект от "трилентово" ОТ състоящо се от: 12311;12350 и VLD80 или 40
Как би коментирал подобна идея?

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #12 -: Март 14, 2017, 10:35:40 22:35 »
Супер, но за да бъде на висотата на 12350, басовият 12311 трябва да бъде в затворен обем и с активна еквализация. Общо взето системата ще бъде от абсолютния клас с два недостатъка, ограничено звуково налягане и диаграма на излъчването между 2 и 6 кХз.

1. Недостатъци спрямо какво?
- Спрямо супер системи от 5 цифрена цена нагоре;

2. Недостатъка с излъчването се оправя, като се сложи 12350 хоризонтално да излъчва на 360 градуса.
« Отговор #13 -: Март 15, 2017, 03:05:36 15:05 »
Предполагам си прегледал тази тема.
http://penkiller.com/index.php/topic,1375.15.html
Аз пък съм на мнение, поне за моите, че нямат нужда от суб 30-35 хз си ги чувам добре.

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #14 -: Март 15, 2017, 06:21:49 18:21 »
Чувате ги, защото са Ви такива помещенията. От особена позиция на слушане и при ниско ниво.
Говорителите си имат T/S данни и те в комбинация с кутията дават анехоичната АЧХ.
12311 в 50 литра затворен обем не е нищо особено. Тоест, анехоичната му АЧХ е като на средно хубав букшелф. Наличието на бас при Вас не е заслуга на колоните, а на повдигането от помещението или т.н. room lift.
Аз също в офиса имам такова басово помещение, което не знам повдига ли или само не пречи, но в него всички колони имат прекрасен бас. Гипсокалртон върху тухлени стени и окачен таван, а пода е бетонен с плочки.

Когато някой си конструира тонколони е нормално да иска някакви сериозни  показатели от сорта на поне 31,5 на нула, или ако не на нула на -3 децибела. Ако ще е затворен обем да е на -6 дб пак около 30 херца. Не говорим за под 30, където става вече трудно и скъпо.