Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re:Моят kenwood xd 751+
« Отговор #30 -: Май 11, 2014, 11:21:31 23:21 »
Сега като си играя с калкулатора 3 ред филтър, за 6 ома на 5 килохерца ми излизат подобни стойности на моите кондензатори, обаче с индуктивност 0.14. Моята е двойно по голяма, като свалям честотата на срез индуктивността нараства. Какво ще стане с тези компоненти на филтър вече не съм много сигурен но това ще е. Утре се надявам да сглобя всичко и да чуя.
« Отговор #31 -: Май 12, 2014, 12:34:46 00:34 »
Слагай ги така както са , ще свирят няма страшно. Като се правят такива модове е хубаво да има набор от кондензатори и индуктивности за да се пробва как звучи при по нисък срез ,при по висок ...
Индуктивноста не е проблем .
Като си правих мойте колони около един месец си играх само с филтрите .
Чебишев ,бътърурд, линквиц ...пробвал съм различни честоти на срез , различен ред на филтрите за да имам представа кое как звучи и да оставя това което ме кефи .
Щом няма да правиш експерименти , слагай ги така само гледай да са идентични на двете колони .Ако ги оставяш НЧ пуснати нагоре свободно като мид бас гледай само да не се застъпват прекалено с другите драйвери щото всичко се омазва ако не са съгласувани фазите.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #32 -: Май 12, 2014, 02:59:38 14:59 »
Честно казано не съм много изкефен...
Импеданса им между 2.5 и 6 килохерца е даже 5.4 ома...

И с този филтър точно в най-чувствителния за изкривявания обхват на ухото от 2 до 6-7 килохерца фазата отива на майкаси у .... - вж. симулацията

За свиренето ще свири и вероятно е безопасно за говорителя, но резултата хич не е добър като завал, вероятно и като импулсна характеристика. Освен това едва-едва се изпълнява изискването на производителя за филтър над 2.5 кхз.: http://caraudio-bg.com/Hi-Vi-Research-T28 поне завала под 2.5 кхз е наистина 3-ти ред или 18 дб./окт.
Хъммм... като се замисля, тук от 2.5 килохерца до към 14-15 килохерца, говорителя качва 6 дб..., като същевременно е с линейна АЧХ по оста, но зднаем, че към високите ширината на излъчването се стеснява...
Може би този филтър ти дава линейна АЧХ на общата излъчена енергия, което звучи добре ;)

Филтър на баса задължително! Нещо не ми се връзва 50 лева за две бобини и два кондензатора?! на баса ще сложиш втори ред... Обаче този филтър е реално на 2.5 кхз., а не по-високо, затова и на баса ще трябва да е на толкова, аз бих го смъкнал на 2.2 кхз. Линквиц-Райли 2-ри ред!

Освен това комбинацията между фолиен и електролитен кондензатор свири едва колкото електролитния и добавената цена на фолийния е загубена. Но пък ще ти влезе в куфарчето с аудио чаркове като резервна част, така че не е загуба, не съжалявай!
« Отговор #33 -: Май 12, 2014, 11:05:30 23:05 »
Тоше, мерси за симулациите, като гледам с този филтър съм на 0 дб. на 4 Кх. но наистина завала тръгва от около 2,5 Кх. Втория кондензатор с цел го решихме да е такъв а не МКТ, точно за изправяне на АЧХ, защото имал лека склонност към индукция (или нещо такова).  
Ами наредих филтъра сглобих.

Във обема на суба сложих съвсем малко вата, защото там нямам особени претенции. На ВКН-то освен "тапицирането" отвътре, сложих и малко синтетична вата по ъглите, но май ще трябва още, нещо като го прослушах май не се чувства много добре в такъв малък обем.

Иначе акустичните центрове се разминават с около 3 милиметра пищялаката е малко по назад. Меря от върховете на шапките, като за база взимам най големия диаметър от пластмасовия лицев панел.

Какво чух, ами определено има подобрение във детайлността (едната колона спрямо другата не пипана) и малко повече ненатрапчиви високи. Както казах ВКН-то явно този обем му е малък, и оригиналния "мидбас" kenwood откъм бас звучи някакси малко по меко. Баса че ще се филтрира е ясно, просто исках да чуя до тук какво съм сътворил. Сега ще оправя и другата колона да са ми еднакви като филтри и говорители.
« Отговор #34 -: Май 13, 2014, 08:54:40 20:54 »
Турбина, като гледам ти си ми дал 5 и 15 микрофарада (като изключим индукцията) тези които съм взел са близки. Естествено че ще се експериментира, ама по натам във времето, може би ще пробвам да заменя 10 Мф с 15 Мф. Ама първо да оправя и другата колона поне да са ми еднакви. Вчера носих уредбата на един познат да ми изкара изходи директно от крайното стъпало STK410-30, е да ама не, из нета никъде няма подредбата на пиновете. Накрая след няколко часова борба разглобяване, броене, мерене, аз му предложих да ми свърже директно входовете и изходите (заради проблема че като си пусна телевизора през уредбата, тя на дава сигнал на усилвателя). Свърза ми ги само че не директно а през кондензатори, но не помня с какви стойности бяха, знам само че гледаше да са с по голям волтаж. Сега вече като "слушам" телевизора мога от дистанционното да командвам силата на звука на цялата система.
« Отговор #35 -: Май 14, 2014, 12:16:50 12:16 »
мога от дистанционното да командвам силата на звука на цялата система.
И така става , само внимавай с усилването да не се претовари усилвателя понеже входа му е на 100% , тоест при включване или превключване на канали и усилване да не влезе пиков сигнал .
Намери си руски кондензатори МКТ или МБГП или подобни за филтрите , евтини са и стават перфектно за аудио. Визатонските имат само един недостатък - цената .Кондензаторите трябва да са поне на 100 волта и нагоре.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #36 -: Май 14, 2014, 08:03:17 20:03 »
Да знаеш, че филтъра ти е на 2.5 кхз, там е на -3дб спрямо средното ниво нагоре и най-важното, от там започва постоянно затихване надолу. Това нагоре го приеми за корекция на акустичната енергия и че ти дава повече въздух в най-горната октава, където слуха е по- нечувствителен, а излъчването е по-насочено.

Разделителната честота винаги е на средата на "завойчето"  ;)

Тоест, ако ще слагаш филтър на баса, той трябва да бъде съобразен с тази честота, аз бих сложил Линквиц-райли 2-ри ред на малко по-ниска честота ;) хем по-добра импулсна характеристика с това оразмеряване на елементите (LR-2) хем ще си пасне с няколкото липсващи децибела в първата октава над филтъра на пищялката.
« Отговор #37 -: Май 19, 2014, 01:05:54 13:05 »
За филтрирането на баса ще поизчакам малко да видя какви ще са филтрите на високите.
 Оправих и другата колона, там бях сменял пищялка. Два кондензатора в паралел са втори ред нали. ;D

Иначе във фланеца на мидбаса имаше дунапренена лента(обръч), който аз махнах тъй като ВКН-то и без това му е малко тясно в тоя фланец.

Фланеца претърпя също малко мод.

Малко позаоблих вътрешния ръб отдолу.

Ето оригиналните бас и мидбас които свалих.

Интересно, че суббаса е с по малък магнит.
Ще послушам малко така да придобия малко впечатления. Минава ми през акъла да опитам с първи ред бътъруърд на 4 килохерца. Така бобинките ще мога да ги ползвам за баса, и ще трябва да си купя само по един кондензатор 6.63 Мф.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #38 -: Май 19, 2014, 01:50:36 13:50 »
За бобинката не разбрах, както и кое ще филтрираш на 4 килохерца.

По-малък му е магнита, защото говорителите с по-висок Qts, което обикновенно се дължи на по-слаб мотор, т.е. по-нисък електрически качествен фактор (Qes) слизат по-ниско и по-лесно от тези с нисък Qts ;) точно обратното на това, което всички си мислят ;)
« Отговор #39 -: Май 19, 2014, 02:08:57 14:08 »
Ами мога да си ползвам настоящата бобинка, която имам с нея да филтрирам баса. Пък пищялката с един кондензатор, всичкото това на 4 килохерца срез. Иначе като цяло какво да кажа, като слушам само на усилвателя, тоест без субовете и съраунда. Определено има повечко и по ясни високи, мисля че звука като цяло е малко по детайлен. Обаче баса нещо хич го няма, там определено няма напредък, ма то се очаква в тоя обем, а пък и басрефлексен. Мисля да опитам да затворя отворите на басрефлексите с тапицерска вата и няколко вида плат, да стане апериодична кутия. Като пусна всичко да свири ми харесва, даже май високите на сателитките ми харесват малко повече, някак по приятно звучат.
« Отговор #41 -: Май 19, 2014, 02:47:28 14:47 »
0.33 милихенри от визатон.

Познайте на кое викам суббас.  ;D

Минах през визатон, и изведнъж филтъра стана трети ред. Поговорихме си с човека, казах му какво искам да правя. Той припали боксим-а и решихме че трябва среза да е на около 3 килохерца ама по стръмен заради един пик на около 2 Кх. Само не съм сигурен дали обърна внимание че пищялката ми е 6 ома, той на боксим-а ми показваше примерен проект.
http://caraudio-bg.com/Hi-Vi-Research-T28

Човека каза също и че е задължително да "филтрирам" и баса, ама за сега мисля да карам така, че за баса сметнахме грубо към 50 лева за бобини и кондензатори.
И започнах да редя.

« Отговор #43 -: Май 22, 2014, 06:07:44 18:07 »
Ето каква е разликата в обемите, като за момента приемем че тупам по еднакви мембрани.
 Иначе си слушам, като пусна цялата система си ме кефи и определено има смисъл това което направих до тук. Естествено ще има още проби по филтрите, ВКН-то имаш впредвид ,че няма смисъл да го филтрирам на 4 килохерца, защото говорителя сам затихва там ли? Мисля си все пак че на "върха" на възможностите си не свири добре. Мисля си и друго, сега с тези филтри двете ленти се застъпват, което значи че би трябвало да имам пик в средите, а колоните не ми звучат пластмасово за разлика от преди промените.
http://vbox7.com/play:c4908f398d
« Отговор #44 -: Май 22, 2014, 09:04:57 21:04 »
Те винаги се застъпват , въпроса е в точката на среза да няма големи аномалии в нивото , тоест да няма повдигане или затихване повече от допустимото или други аномалии в АЧХ