Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

megasquirt и хардуерен сетъп
« -: Април 20, 2014, 02:36:27 02:36 »
След дълго мотане най накрая взех сериозно да направя тоа MS , и въпросите изникнаха .Та ще напиша какво ме спъва засега и ако има някой желаещ да сподели инфо ще е добре.
След като си играх 3-4 дена с 1 версия платка 2.2 с референтния дизайн , реших че тая платка е пълен шит . Направих сбирщайн от модули .Захранване и процесорна част е еднаква и при MS 2 .Разлика има в управлението на инежекторите ,управлението на празния ход и входните вериги на VR сензорите.
Дизайна на мойта платка си е мой .Мога да променям всичко без проблем , въпроса ми е конкретно за моя случай .
Ако ползвам варианта от MS1 с два мосфета и един TIP142 без флайбак /инжекторите са високомни/ ще работи ли версията на софтуера за MS2 3.0 с тях коректно ?
Не съм решил с какви бобини да бъде .Най ми е лесно с оригиналната и дистрибутор но не не мога да вдяна дали може да работи така мегата със запалване и гориво ?
Искам да ползвам оригиналната шайба на вала 60-2 , 6 бр високомни бош инжектори и евентуално  оригиналната бобина с дистрибутора .В момента нямам нерви да търся едис да махам дистрибутор и да окабелявам допълнително .Мегата ще е в кутия от мотроник , на неговата инсталация .

Неактивен Toshko

*
  • 5157
    • Профил
Re:megasquirt и хардуерен сетъп
« Отговор #1 -: Април 20, 2014, 10:19:22 22:19 »
Какво значи сбирщайн от модули?

Мега 1 с платка 2.2 и нагоре става Мега 2 с новия процесор, като просто се махне 8 битовия процесор от цокъла и на негово място се забоде новия процесор на платка в стария цокъл и се презапоят 2-3 неща...

За релукторния датчик е важно да имаш правилния четец.

Дай снимки и повече пояснения.

Имай предвид, че не съм голям спец и на теб се пада честта да повдигнеш форумното знание по въпроса!
« Отговор #2 -: Април 21, 2014, 12:01:55 00:01 »
Значи че имам на една платка с цокъл с процесорната група около него и захранването за мега 2 и опция да се сложи малката платка в тоя цокъл /тази част е идентична при мега 1 и мега 2 ревизия на платка до 3.57/.Засега ще бъде със стария НС908 щото него имам наличен .Към тази част има мах232 стандартния интерфейс към сом порт .Отделно веригите на тпс , датчик температура и мап без корекция .За индуктивния датчик слагам частта която е от мега 2 с корекция на нивата на сигнала .
Управление на бош моторчето за празен ход отделна платка модифицирана.
Въпроса беше инжекторите и запалването .
Управлението на инжекторите  при мега 1 V3.57 че и при мега 2  са модифицирани с един TIP142 дарлингтон  транзистор и защитна верига по ток ,тази схема е с променена функция на натрупване на енергията /флай бак/ за разлика от по ранните меги .Въпроса е дали ще работи коректно само с мосфет транзистора както е в мега 1 ? И запалването не вдявам как да го конфигурирам хардуерно при зададените параметри -дистрибутора остава евентуално , и една бобина .Имам налични 4 бр BU921 зя клатене на бобини .Не искам към момента едис или други окабелявания и грижи щото немам нерви да разглабям .По нататък може би .
Да уточня само , платките на която версия мега 1 или 2 да хванеш са разновидности на едно и също нещо .Самите платки тея които се продават са отврат защото са трудни за конфигуриране заради многото джъмпери и оплетената топология на платката .Отделно мега 2 ревиз 3.57 е двуслойна и платката не може да бъде изработена в домашни условия.
Но принципната схема е същата  :D
« Последна редакция: Април 29, 2014, 01:53:50 01:53 от турбината »
« Отговор #3 -: Април 21, 2014, 02:00:29 14:00 »
Така ..стартирах мегата във вариант с процесор НС908GP32 и версия на софтуера MS1 extra уж последна версия от тук http://www.msextra.com/doc/ms1extra/MS_Extra_Software_Manual.htm#insfirm
За целта се наложи да налепя и програматор за MCU понеже чипа беше гол купуван от фарнел.
Хардуера е без датчици и няма нищо закачено като външни модули освен VR входния модул  и мапа .Малко пояснение , явно на този чип не може да се сложи софтуера за последната версия на MS2 с малката платка за новия проц.MS2 дефакто е варианта само с новия процесор .
Тоест имаме MS1 екстра и възможностите които има за този хардуерен сетъп .
« Последна редакция: Април 21, 2014, 02:17:03 14:17 от турбината »

Неактивен Toshko

*
  • 5157
    • Профил
« Отговор #4 -: Април 21, 2014, 07:05:35 19:05 »
Ти някакъв БОК на електрониката ли си?  :o :o :o ??? :o :o :o
Вярно изглежда по-добре от оригиналния тъпизъм!
То това е плюс ТПС, вода, въздух и широколентова сонда.

Като стигнеш до пълнене на карти ще ти помагам, на този генеричен етап си ти, ама като гледам добре се оправяш!

Респект!  :o
« Отговор #5 -: Април 21, 2014, 07:31:46 19:31 »
Дотук беше лесната част , понеже чат-пат електрониката се предаде лесно.Проблема идва с настройките и избора на сетъп .Засега тъй като прелиствам инфото май мегата не може да управлява гориво и запалване с една бобина през дистрибутор  по тоя начин или поне никъде не е описано.
Най близкото е три бобини с вастед спарк режим и полу секвенциално пръскане на гориво тоест 3 места по два инжектора .
Мозъка на мегата не стига явно да си пресметне при колело 60-2 на вала какво да прави едновременно с 6 инжектора и запалване.
Имам налични 2 стандартни бобини с още една май ще се върже положението.

Неактивен jakiro

*
  • 266
    • Профил
« Отговор #6 -: Април 22, 2014, 07:14:46 07:14 »
Аз съм виждал на живо ауди 2.2 10в турбо с мега 1 с бубина и дистрибутор ползва оригиналният датчик за запалването ама как става играта идея си нямам.
« Отговор #7 -: Април 22, 2014, 09:20:55 09:20 »
То ясно за датчика че става но специално тоя вариант с 1 бобина е много рядко използван ,явно е нещо куц  :D.Не е проблем да се изреже на лазер втора шайба с втори датчик и се слага в дистрибутора но искам да съм наясно какви са възможностите .

Неактивен Toshko

*
  • 5157
    • Профил
« Отговор #8 -: Април 22, 2014, 11:25:37 11:25 »
От трите изходни стъпала на ЕКУ-то (драйвери), две са за дюзите, по едно на всеки три дюзи и едно за бобината.
Това поне го знам със сигурност.
Аз имам Мега за 6 цилиндъра, 60-2 и делко с една бобина.

Ей сега ако Найден се обади съм сигурен, че ще ни просвети много бързо.
« Отговор #9 -: Април 22, 2014, 04:23:13 16:23 »
Ако не те затруднява можеш ли да ми пратиш файла с твойте настройки ?
Ако нямаш става за секунда от мегатунето горе в ляво файл и сейф с някакво лого по избор но трябва да си "закачен" все пак към мегата.

Неактивен Toshko

*
  • 5157
    • Профил
« Отговор #10 -: Април 22, 2014, 04:38:40 16:38 »
Не ме, но трява да си взема и мегата, че не е при мен.

Няма проблем, ще го направя при първа възможност! Ама да знаеш, че нищо не разбирам!
Файла ми трябва да е направен базово да запали и да работи 3.0 шестак с 450сс дюзи на 1 бар с отпушено турбо... Но най-важното, е че пали и работи.

До края на седмицата ще ме чакаш, да знаеш!
« Отговор #11 -: Април 22, 2014, 08:02:12 20:02 »
Няма проблем ,аз по рано от десетина дена няма да слагам в колата че имам други ангажименти в момента и трябва също един ТПС да изкопая отнякъде.Интересуват ме базовите настройки на запалването , за 6 цилиндъра специално с една бобина .
« Отговор #12 -: Април 24, 2014, 09:15:15 21:15 »
Мегата е почти хардуерно завършена .
конфигурация - къстъм
-управление на две групи инжектори с флайбак като на версия 3.0 с BUZ10 лавинни мосфети от мотроник
-1 брой ТО500 /VB951/ за директно управление на бобината от мотроник
-управление на ICV  3 кабелно моторче
-входна верига за VR датчика като при V 3.0
-тахо сигнал ниско ниво на порт JS 3 за стандартния прибор  
-стандартните за БМВ датчици за вода и тпс
-въздушен датчик от алфа ромео /подлежи на калибриране /
Поставена в кутията на мотроник 55 пина.
Цялата работа дотук дори с програматора за процесора е на стойност под 100лв
Ако успея да я подкарам и на мотора ще е чудесно . Проекта е точно DIY от начало до край
« Последна редакция: Април 29, 2014, 02:10:24 02:10 от турбината »
« Отговор #13 -: Април 27, 2014, 03:29:47 15:29 »
Малко помощ от знаещите  ;D
Не мога да си изясня 100% метода за определяне на ъгъла зя запалване при мегаекстра1 и избрания от мен хардуерен сетъп .Ще изложа казуса на обсъждане ако някой от знаещите се включи благодаря предварително.
Мотора е БМВ м20б20

режим Trigger Position Teeth
-1 дистрибутор
-1 бобина
-6 цилиндъра редови
-стокова шайба на к.в 60-2 зъба тоест 6 градуса на зъб.
-положение на VR сензора спрямо липсващите зъби при ГМТ в момента не се сещам ще проверя допълнително
по инструкция на режима мегата брои първия липсавщ зъб за нула втория за 1ви
стандартно 10 градуса имаме статично предварение
как се определя задействането на тригера съответно знуляването на тригера за всяка от шесте искри ?
Чета из форумите и не мога нищо смислено да прочета за този режим .Всякакви вариации за различни мотори .Какво се случва тука , 360 градуса на 6 са 60 градуса .Тоест дава искра 6 пъти на всяко завъртане на вала или трябва нещото  да е сетнато на 120 ?При първия ще хвърля искри на междинни положения на дистрибутора и не става.Ако се слага второ колело на разпр. вал обезсмисля цялото нещо до тук щото ще трябва да се махне дистрибутора /той е на разпр . вал директно поставен/Айде да кажем първоначалното сетване на софтуера положението на 1 ви цилиндъра и нагнетяване ще се намести но нещо тука ми е мъгла за 6 цилиндъра какво се случва.За 4 ри е почти ясно щото го има като пример  ;D
« Последна редакция: Април 27, 2014, 09:09:17 21:09 от турбината »
« Отговор #14 -: Април 27, 2014, 08:30:12 20:30 »
В прикачения цип има екселска сметалка за тая щуротия. И няколко снимки прилагам за нагледност относно положението на ГМТ и VR сензора при тоя мотор . Получава се резултат но  не ме кефи така папагалската.Горното колело е мойто .14 зъба след липсващия и 42 отдолу до ГМТ без този на който е сензора /не че има значение де / .
« Последна редакция: Април 29, 2014, 01:57:21 01:57 от турбината »