Здравейте,
Момента в който се намирате е много приятен, поздравявам Ви!
Аз също съм купувал техники по такива поводи, първо за една хубава вила, за офис и за ново жилище.
Понеже казвате професионалист, съм длъжен да уточня, че съм професионалист, но в сферата на правото, работя като адвокат. Действително имам клиенти производствени предприятия, проектанти, инженерингови дружества и търговци на технологични изделия, но образованието ми е изцяло хуманитарно ако не броим извънкласните занимания в училище и близките отношения с майстори на които поръчвам различни неща.
Самият форум е направен за истинска доброволна и безвъзмезднна помощ и обмен на опит между не професионалисти в обсъждания дял от познанието.
*
Аз бих започнал с рисунка на помещението, разположението на мебелите в него, връзките с други помещения, прозорците, колоните и другите особености ако има такива.
http://linkwitzlab.com - Зигфрид Линквиц обръща най-много внимание на взаимодействието на озвучителните тела с акустичната обстановка, а не толкова на свръх скъпите части. Неговия топ модел използва скъпи, но не екзотични говорители, ценното е в ноу-хау-то стоящо зад дизайна на системата:

Елегантни, относително малки и позволяват относително малки отстояния от около 50 см отзад и отстрани.
http://www.quarter-wave.com Мартин Кинг също приема акустичния екран (оупън бафъл) (ОБ) за най-доброто достъпно за домашния потребител, много харесвам тази негова статия:
http://www.quarter-wave.com/OBs/OB_Design.pdf Самият той слуша ОБ система
Ето галерия на колони направени с помощта на създадения от него софтуер:
http://www.quarter-wave.com/Gallery/Gallery.html - има доста идеи за дизайн, аз имам този софтуер, струва 25 долара и се използва доста лесно.
Аз си направих първо такива колони:
http://penkiller.com/index.php/topic,50.0.html - темата четете критично, че тогава още нямах толкова опит...

След това си направих тези:
http://penkiller.com/index.php/topic,276.0.htmlПроект:

Протитип:

Окончателен вид:

Малко се отплеснах.Откъм електроника съветвам да се вземат три неща, стерео усилвател, ресивър за домашно кино и блу-рей плеър
http://penkiller.com/index.php?topic=1110.0Ресивърите за домашно кино просто не свирят и това е! Имам Ямаха последен модел за над 1.000 лева и не свири колкото правен по поръчка усилвател за 500. Даже въобще не свири! За филми и за ефекти звучи добре, обаче за музика направо леко дразни, според мен нарочно са й сложили долнокачествени кондензатори, но тук няма да обсъждаме модификации.
От направи си сам препоръчвам двете фронтални колони да се направят, а всъщност и всички колони да се направят евентуално без субуфера за кино, който е добре да е активен и фабричен, защото така излиза най-евтино и най-удобно.
Вече имам опит в т.н. F.A.S.T. системи, това е широколентов говорител, който е подпомогнат в ниските от басов говорител, а във високите от високочестотен, но покрива да кажем двете декади от 100 до 10.000 херца (6 и 1/2-ра октави) или друга подобна голяма честотна лента.
Бих препоръчал фронталните колони да бъдат F.A.S.T., а сателитните и центъра да са само с широколентовия на фронталните. Между другото, центъра не трябва да се подценява, той също може да има допълнителен бас!
Така системата ще звучи като едно цяло, а не като сбирщайн.
Стерео усилвателя се свързва към изхода на ресивъра за сигнал към фронталните колони и готово.
Ресивъра задължително с калибриращ микрофон! Дума да не става за без!
Освен това задължително с протокола DLNA, което е гледане на филми от медия сървър или компютър през мрежата. Вече всичко го поддържа от плеърите, през ресивърите до телевизорите, но да го спомена главно заради нуждата от връзка с мрежа и PC или медиен сървър с DLNA.
Като се замисля, на цената на един стерео усилвател може да се поръчат стъпала с активни филтри и еквализация... ако идеята Ви допада кажете да помислим!
И така, първо трябва да направим принципна схема на системата и да видим какви и колко компоненти ще има.
Надявам се престоя във форума ни да бъде полезен и приятен! Можете да ни станете фен във Фейсбук:
www.facebook.com/PenkillerDIYПоздрави!
п.п. "широколентов говорител" вече означава просто по-скъпа и по-качествена среда, който ползва например скъп магнит* окончателния вариант на последните ми колони е с такива:
http://penkiller.com/index.php/topic,1031.0.html имат неодимов магнит (редкоземен) и струват по 100$ за брой. Преди това опитах тези:
http://www.tb-speaker.com/detail/1208_03/w3-871sc.htm свирят страхотно, но имат известни забележки във високите, а и са твърде малки за да осигурят нужните нива на звука над 1 кхз. за да балансират 2х12 инча мидбасове.
* като казах магнит, задължително редкоземен или кобалтов (AlNiCo)! Феритните магнити имат магнитно поле, което се модулира от полето на звуковата бобина, тоест от сигнала. По тази причина говорител с феритен магнит не е в състояние да изпълни подробностите закодирани дори в 16 битов запис!
Тоест, колона с говорители с феритни магнити не е въ състояние да възпроизведе детайлите на обикновен компакт диск, какво остава за грамофон, магнетофон или лослес 24 битов запис семплиран на 96 или 192 килохерца!
Говорителите възпроизвеждащи над 1 килохерц трябва да се с неодимови или кобалтови магнити! Баса и мидбаса могат да бъдат с феритни магнити, защото по-дългите вълни носят по-малко информация и скоростта на промените е съвместима с физическите свойства на магнитната система.
+++ още нещо, високочестотните задължително лентови! Алтернативата на лентовите са все екзотики като берилиев купол, диамантен купол или керамика, като последните обаче обикновенно са отрязани някъде в ултразвуковия обхват, защото имат гадни резонанси, които влиаят и в чуваемите честоти. Като екзотичните куполни високочестотни са все още с конвенционална механика и според мен не превъзхождат лентовите, които по същество нямат механика и са безмасови. Единствения недостатък на лентите, е че трябва да се пуснат от по-висока честота.
++++ Сетих се един доста добър вариант, но ще чакам да пишете!