Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен niram

*
  • **
  • 81
    • Профил
Re:Домашна система за музика
« Отговор #30 -: Февруари 09, 2015, 05:04:56 17:04 »
Ами лесно е на тоя дето му разбира :)
Пуснах както ми каза пускам резулата:

Неактивен Toshko

*
  • 3628
    • Профил
« Отговор #31 -: Февруари 09, 2015, 05:41:00 17:41 »
А, браво!
Виждаш ли, че си е ебало майката!
Ти го филтрираш, то се не филтрира  ;D ;D ;D
Пика е заради резонанса, там говорителя има нужда от малко енергия за да прави голяма амплитуда...

Пробвай с по-малък кондензатор... такъв, който ще започне затихване от 600 херца например.

Неактивен niram

*
  • **
  • 81
    • Профил
« Отговор #32 -: Февруари 09, 2015, 10:13:54 22:13 »
 Ами всъщност като увеличавам стойността на кондензатора тогава изтеглям затихването на ляво. Искам да попитам дали правилно разбирам, значи ще отрежем баса на (примерно) 400 херца (това ще го направим с Линквиц-Райли 2-ри ред и Зобел), затова правим филтър на широколентовия да пуска честоти от 400 херца на горе, така ли е?
Другия ми въпрос е относно съпротивлението за смятане на филтъра, каква да взема номиналната или това DC?

Неактивен Toshko

*
  • 3628
    • Профил
« Отговор #33 -: Февруари 10, 2015, 10:33:15 10:33 »
И двата ти говорителя имат публикувани измервания включително криви на импеданса.

Всяка точка от импедансната крива е честота и дъпротивление.

Гледаш колко им е импеданса около 600 херца.
Даже, пардон, гледаш само на широйолентовия, баса със зобела ще има импеданс колкото номиналния.

Според мен филтъра трябва да бъде на 600 херца.

Неактивен niram

*
  • **
  • 81
    • Профил
« Отговор #34 -: Февруари 10, 2015, 04:14:15 16:14 »
Това получих за филтър първи ред на широколентовия.
И имам един въпрос в една тема четох, че не препоръчваш филтри първи ред (или се отнася само за басовите говорители)?

Неактивен Toshko

*
  • 3628
    • Профил
« Отговор #35 -: Февруари 10, 2015, 08:42:27 20:42 »
Както виждаш много не затихва...
Опитай да сложиш и една бобина паралелно на говорителя за да стане втори ред филтъра...
Много ценен линк: http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/XOver/
От менюто в ляво можеш да си избираш какъв филтър или верига ще смяташ.

Сега като видиш, че каквото и да правиш резонанса на говорителя все стърчи... прочети това:
http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SeriesNotch/Help.aspx
И използвай този калкулатор, който ще ти даде стойностите. Схемата се свързва след филтъра преди говорителя.
Големи стойности бобини има за стотинки по магазините за електроника използват феритна сърцевина и могат а постигнат 15-20 мили Хенри с няколко навивки.

Неактивен niram

*
  • **
  • 81
    • Профил
« Отговор #36 -: Февруари 10, 2015, 09:11:40 21:11 »
Дават ми разлика, имам предвид калкулатора в Бокссим-а и от сайта. Иначе сайта съм го гледал сега ще прочета подробно статията. Резултата от 2-ри ред Линквиц е това
« Последна редакция: Февруари 10, 2015, 09:44:40 21:44 от niram »

Неактивен niram

*
  • **
  • 81
    • Профил
« Отговор #37 -: Февруари 11, 2015, 11:41:06 11:41 »
Наистина е доста забавно да си играеш с филтрите, само да знаеш каква е целта.
Направих една симулация с двата говорителя (бас-БГ8Н, широколентов-БГ13П), на баса е сложен зобел и втори ред Линквиц, на широколентовия втори ред Линквиц.
Сега като чета линковете ти смятам да си поиграя още с баса.
Само искам да ми кажете дали правилно вързвам компонентите на филтъра.
« Последна редакция: Февруари 11, 2015, 12:20:06 12:20 от niram »

Неактивен Toshko

*
  • 3628
    • Профил
« Отговор #38 -: Февруари 11, 2015, 01:46:19 13:46 »
Схемите са правилните.
Сега нагоди така стойностите, че графиката на всеки говорител да върви равна и изведнъж да тръгва надолу.
Намали чувствителността на широколентовия със L-pad: http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/LPad/
така че да се изравни с баса.

Неактивен niram

*
  • **
  • 81
    • Профил
« Отговор #39 -: Февруари 11, 2015, 04:45:42 16:45 »
Имам едно питане относно BG8N, каква е стойността на Inductance of the voice coil (L), вземам го 2,2 mH ама не съм сигурен?
Оправих Л-пада, сега ще почвам да си играя с кривата на баса. Мисля, че на БГ13 кривата е добре, а?

Неактивен niram

*
  • **
  • 81
    • Профил
« Отговор #41 -: Февруари 11, 2015, 09:28:15 21:28 »
Доста си поиграх със стойностите, на компонентите и в края на краищата нямат нищо общо със сметките от калкулаторите. Накрая ги избирах от списъка без да задавам конкретна стойност. Защото си мисля, че не се произвеждат компоненти с безразборни стойности.
« Последна редакция: Февруари 13, 2015, 09:35:43 09:35 от niram »

Неактивен Toshko

*
  • 3628
    • Профил
« Отговор #42 -: Февруари 13, 2015, 12:38:00 12:38 »
Още трябва да ги разминеш. Предвид, че широколентовия ще го ползваме гол и надолу затихва, неговия филтър остава така. Значи баса трябва да слезе надолу. Гледай да ги пресечеш на -6 дб и да не се застъпват много.

Неактивен niram

*
  • **
  • 81
    • Профил
« Отговор #43 -: Февруари 13, 2015, 01:14:00 13:14 »
Това е новата графика.
Смятам да поръчам HIVI-тата после като наглася филтрите ще поръчам от Стеди направо всичко останало.

Неактивен Toshko

*
  • 3628
    • Профил
« Отговор #44 -: Февруари 13, 2015, 01:21:10 13:21 »
Това са -5 за баса и - 3 и нещо за щироколентовия...

Да кажем, че така е добре като ниво в точката на разделяне. То идеални неща няма, да не говорим, колко неточни са нещата в действителност.

Виж сега, като променяш компонентите, да увеличиш стръмността на спадането след точката на пресичане на двете криви. Тоест баса да спада по-рязко над разделителната честота, а широколентовия под нея. С широколентовия ще стане лесно като му турнеш още един кондензатор последователно след бобината и му направиш филтъра трети ред. (стойностите на елементите са други за трети ред, т.е. първите два не се ползват от втори ред. Достъ стръмни трети ред филтри стават като се използват два еднакви кондензатора)
Виж какво ще стане с баса, ако му увеличиш паралелния кондензатор.

Дръж сметка за импедансната крива никъде да не пада под 6 ома или в краен случай под 4.

Също така ако ти се занимава да направиш кривите да приличат на идеалните. Стреми се към Линквиц-Райли кривите, те са тези, които се пресичат на -6 дб. Идеята е че електрически сигнала върви равен, преди разделителната честота спада плавно, пресича се с другия сигнал на -6 и двете криви са симетрични.
Твоите са прекалено обли, отдалече тръгват да спадат и после в началото затихват твърде малко.