Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте колеги,
Захванал съм се да си турбинирам Москвича :)
Двигателя е така познатия УЗАМ 412, или "чист двайнайстак", 1500куб.см, 75к.с. при 5800 об/мин, 108нМ въртящ момент при 3800 оборота.

В момента имам турбо от Рено 19 1,9 тд 90к.с
Турбото е Garrett tb0277, Т25 фланец доколкото знам, а/р 0,48 на компресора част и а/р 0,41 на турбината.
Кулера е от Фиат Мареа 124к.с
Целта на проекта е малко повишаване на мощността.
Мисля да я карам на 0,5 бара на газ.
Обаче ударих на греда с тая турбина. Мислех, че на мястото на тая шпилка на компресорната част трябва да има щуцер за актуатора, но като я отвих греда- няма дупка.
После открих тая снимка и тотално се обърках къде се връзва актуатора...

В момента се замислям дали да не си взема друга турбина...
Като идеи ми идват:
-Ihi rhb52 vl11 от Ланчия Капа 2,4 тд 124кс
-Ihi rhb5 от Ланчия Дедра 1,9 тдс 90кс
-td04 от 2,5 тдс?
-Вие какво ще ме посъветвате?
Поздрави! :)
« Последна редакция: Февруари 02, 2015, 11:33:47 23:33 от illest »

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
Re:Москвич - турбо проект(low budget), избор на турбина?
« Отговор #1 -: Февруари 03, 2015, 02:19:40 02:19 »
Здравей и добре дошъл!

Турбо от дизел не е хубаво, трябва да умножаваш обема на бензиновия двигател по 2 за да намериш дизела от който можеш да вземеш турбо.
Жегата от противоналягането на едно малко турбо ще ти съсипе двигателя!
Дори 2.5 ТДС е едва 140 коня, а неговата ТД04 работи на над 1 бар.

Разгледай ОЛХ за един размер по-голямо турбо или ТД05 ако харесваш Мицибиши.

Поздрави!

п.п. колата е страшна!
« Отговор #2 -: Февруари 03, 2015, 06:51:28 18:51 »
Много благодаря! :)
А td04 няма ли да ми свърши работа? Знам, че и тя има малко мъничка турбинна част ама все пак.
Може ли да дадеш примерни турбини един размер по-нагоре от td04-ката?
Иначе това е колата:

Поздрави!

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 03, 2015, 08:54:54 20:54 »
Колата е убийствена!
Хрома изглежда страхотно, къде е правен?

Не, ТД04 няма да ти свърши работа, защото е малка и ще ти счупи атмосферния двигател!
Трябва ти турбо, което на първа едва-едва да прави буст над 4000 оборота. Имай предвид, че колата пак върви по-добре и без буст, защото компресора все пак помага.
Турбото ти трябва да надува на 3-та и 4-та, това ще ти гарантира, че колата ще е използваема и за даване на газ по завои и за пътувания.

Имаш ли вариант да обърнеш фабричния изпускател? Така директно можеш да вземеш някое малко двуконтурно (twin scroll) турбо от Мицубиши ево.
Бих ти препоръчал най-баналното турбо Т3 турбинен корпус 0.48 A/R, ако ти е голям 0.36 се срещат под път и над път!
Всички компресори на Т3 ти вършат работа, както за ниско налягане (на което ще караш точно половин ден!) така и за 1 бар и отгоре!
Ето едно идеално турбо: http://olx.bg/turbo-mitsubishi-td05-16g-i46686729 мани какво пише, че е за 350 коня! Това е фабричното на евотата, което със зор прави 260 коня!
Ето ти още едно: http://olx.bg/turbo-td05-ot-subaro-td05-i67428402
Виж ги тези: http://newturbo4.olx.bg като тях има много, виж и Мегапартс, те също продават нови работни патрони за всички турбота, затова можеш да купиш счупено със здрави плочи и корпуси и да му смениш средната част и да ти излезе 400 лева чисто ново турбо, според мен си заслужава!
При ТД05 ти върши работа и 15G компресор.

Както казах, аз бих сложил Т3, защото за тях има всичко, ако искаш 130 коня слагаш А/R 0.36, ако искаш 200 слагаш 0.48, ако искаш 300 слагаш 0.63, вече никой не ги използва, затова са евтини! Изпускателя на москвича е с две тръби, нали? Затова ти предлагам и двойно от Мицубиши, хем е с М, москвич, Мицубиши...  ;D
Ще си поиграеш малко на фрезата да си преправиш изпускателя да стане наопаки напред и нагоре и си готов!

Прилагам скрийншотове.

Пуснах снимка на двигателя във Фейсбук групата: www.facebook.com/PenkillerDIY

Може ли да кача още снимки от тук?
« Отговор #4 -: Февруари 03, 2015, 11:32:07 23:32 »
Сега разбрах защо един приятел си счупи перфектния Москвичов мотор с една К14-ка :-[
Аз като цяло целя по-малко коне, понеже железата едвали ще издържат над 0,5 много време  :-\
Няма ли да стане много лагава с тая td05-ца? А иначе като цяло целта е да е бюджетен проект и затова ме привлича td04-ката  ;D
Мога до 80лв да намеря почти без луфт тд-4ка  като ще се старая да е 13g а не 11g.
Фабричният колектор ми изглежда скапан и е с фи33 вътрешно. Мисля да си направя нов с фи36 вътрешно.
Към такова изпълнение се стремя, само че с друга турбина:

Иначе благодаря за думите ;D Хрома си е оригиналният.
За снимките няма проблеми, даже се радвам като се споделят.
Поздрави!
« Последна редакция: Февруари 03, 2015, 11:47:12 23:47 от illest »

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 04, 2015, 12:32:08 00:32 »
Такава ръждива грозотия не си прави, моля те! Оригиналния ти изпускател е по-хубав отколкото си мислиш, много по-хубав, къс и бърз с дебели стени, запазва енергията на газовете много добре, тоест турбото ще тръгва много по-рано. За мен най-добрия вариант е турбото от ЕВО.
Ще ти бъде лагава и по-точно не точно лагава колата на първа и на втора, които на съветските коли са страшно къси и не се използват. На първа ще имаш надуване над 4500, на втора над 3500 и ще имаш перфектната кола! Фабричните железа не понасят надуване в ниските, трошат се.
Лаг имат турбо двигателите с голямо турбо, ти обаче имаш атмосферен двигател с подчертано дълги фази на газоразпределението. Извън буст ще върви малко по-добре от преди, а в буст ще върви както вървят турбо колите.
К-турбо също става от стар голф турбо дизел по-голямата, както и от бусове май Фолксваген.

Малкото турбо убива двигателя, не става тая! На 0.5 ще караш половин ден, питай Турбината и всички останали правили турбо конверсия. На малко налягане успяват да покарат някои V8 и пак след време минават на високо, изобщо недей да се самозаблуждаваш, че можеш да караш на малкко налягане.
Мосвича е с вал 286 градуса, който ти ще дадеш малко закъснение и турбото ще тръгва просто чудесно!

Ето колко много варианти за турбо.

Май не си отварял втората картинка. - отвори я
Свали си турбо калкулатора на Рей Хол, както виждаш е прост и много полезен.
« Отговор #6 -: Февруари 04, 2015, 01:30:06 01:30 »
Наистина не бях загледал много много картинките  ;D
~133коня на 0,55 бара с Т3 0,40 трим и 185 коня на 1,2 бара с Т3 0,60 трим  :o
Оригиналния колектор е доста рестриктивен според мен, и ми изглежда с доста по-малък фланец отколкото туин скрол тд05-цата на Евото :-\ Друг възможен проблем може би ще е как да го побера под капака.
На оригиналния колектор портовете към главата са с фи 30-31, а отгоре на двуцевката фи 35.

Иначе естествено, че ми се кара на по-високо налягане(на кой не му се кара ;D)
Обаче практиката е показала, че над 0,6 бара железата си заминават доста бързо.
За пример:
http://vbox7.com/play:71473a3ab9 К14 на 0,8 бара, изкара му един месец мотора и заминаха биелните лагери.
http://vbox7.com/play:c94eca5207 - километража му послъгва с 20км/ч и се чуват детонаций.
- този е станал добре с К16, че и без кулер.
За жалост съм ограничен с бюджета и не мога да си позволя турбина за 300-400лв  :( и затова най-вероятно ще търся някоя читава td04 и ще я карам на лоу бууст.
Въпрос: td04 - 11g-4 или td04-13t-4? Коя е по-голямата?
Като цел 120-30 коня мисля, че ще са ми предостатъчни.(макар, че никога не стигат)
« Последна редакция: Февруари 04, 2015, 01:50:57 01:50 от illest »

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #7 -: Февруари 04, 2015, 09:44:23 09:44 »
При мицубишитата по-голямото число е по-голям компресор.
Тези дизелови турбини не работят на бензинови двигатели, даже във форума имахме тема за турбо от ТДС на БМВ 1.8 и хем бекпрешър, хем не надуваше!
Накрая тоя се обиди нещо и така и не каза как го е оправил, но разбрах, че като го е затапил още повече, което е глупост!

Ниско или високо бюджетен проект, това не оправдава грешните решения, нали?
Дизеловите мицубишита доказано не стават за тая работа, просто имат голямо несъответствие между отворите и дебитите и мелницата просто не тръгва да работи!

Вземай тогава гарета! Всичко ти върши работа от най-малкия до най-големия Т3.
А/Р 0.36 е за Форд 1.6 с 8 клапана и 130-160 коня, А/Р 0.48 е за Фиат, Сааб, Рено и други между 160 и 250 коня. На атмосферна конверсия бих сложил по-голямата за да надува по-късно и да няма противоналягане. А и ще върви доста повече на същото налягане! Гледай на турбото не като на нещо, което тъпче двигатела, а като на нещо, което го продухва по същия начин като система от инерциален смукател и дълъг изпускател. Тоест представяй си работата на компресора не на затворен изпускателен клапан, а и на отворен в края на такта изпускане и началото на пълненето. Малкото турбо ти изяжда всичките тези 60 до 90 градуса на застъпването на фазите! Изпускаш срещу голямо налягане над 1 бар, а често и над 2, цялата жега интензивно се набива във всичко, бутало, цилиндър, глава, клапани. След това се отваря смукателния клапан и вместо да продуха камерата изгорелите газове спират да излизат през все още отворения изпускателен клапан и тръгват наобратно, ауспуха се засилва да излиза срещу много по-ниското налягане в смукателя. Тогава изпускателния клапан най-после се затваря и пълненето започва, като първо влизат изгорелите газове от смукателната тръба и слвд това свежата смес...
При Мицубиши тива става даже без да имаш буст, ахахахах! То е със сечение на тръба за фунийки!

Нискобюджетен, ОК, но правене на глупости не, нали?
Тоя лъскав Москвич не е за един час!
И така, ще трябва да си намериш едно резервно делко, което да разглобиш и модифицираш.
Трябва ба намериш фабричната крива на аванса на Москвича също така.
Ще му ограничим максималния ъгъл на корекция от центробежния регулатор и ще му сменим пружините.
Това защото подозирам, че няма да искаш електроника, защото проекта е нискобюджетен.
Според мен трябва да имаш статичен аванс 10 градуса и максимален 20 на бензин и статичен 15 и максимален 25 на газ. Прехода ще го установим опитно от колко до колко оборота да стане най-хубаво е ако може от 2500 до 4000 за да можеш до 2500 да си имаш бедни смеси на ниския аванс и плавно да се качва сместа с оборотите и буста.
ДОПЪЛНЕНИЕ: Трябва да се смени и вакум регулатора с такъв реагиращ на налягане и така могат да се направят повече режими със и без надуване във всички обороти. Но най-важното е турбото да бъде достатъчно голямо за да позволява при малък товар и малко дадена газ нормална работа без буст!

Между другото тоя двигател на 1.2 бара се настройва много лесно, 15 градуса статичен аванс и смес 11.5:1

Колко ти е степента на сгъстяване?

Айде стига толкова за сега!
« Отговор #8 -: Февруари 04, 2015, 01:48:06 13:48 »
Ясно :)
Иначе ще трябва да има игра по делкото понеже няма да се ползва електроника.
Мисля да я карам основно на газ(бензин само ако свърши газта, с оригиналния карб в режими без бууст(колкото да стигне до бензиностанция))
Степента на сгъстяване е 8,8:1.
А от каква кола да търся Т3?
Понеже само това изкочи в olx  http://olx.bg/garrett-t3-i67121488
Не е ли вариант да търся к03 от някое 1,8т?
Иначе имам приятелче, което кара td04-11g на лада 1,6 на 1 бар(пик) и е доста доволен.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #9 -: Февруари 04, 2015, 02:09:37 14:09 »
На К турбините много не им разбирам. Специално от 1.8Т 150 коня турбото е супер изнасилено и няма душа за повече, едва едва със застрашаващо кованите железа надуване и бекпрешър правят 180 коня, тоест е малко.
Търси си Гарет упорито и ще си намериш.

На тоя с обявата му пиши да прати снимки на компресора отпред да прочетем какво пише, да каже от каква кола е и снимки на чугуна и там да прочетем какво пише!
« Отговор #10 -: Февруари 05, 2015, 01:51:41 01:51 »
Писах на тоя с обявата, но е влизал последно на 27.1. и ще почакам.
Доколкото виждам е еднаква с тая :
http://olx.bg/turbo-garet-t-3-i54563760
И тя май пак е дизелова..
Иначе май май ще се насоча към td04 тдс-ова, колкото и да е глупаво.
Тя ми се вижда най-разумния компромис големина/цена.
Знам, че доста хора карат с такива на пунто гт 1,4 турбо.
Т3 масово струват доста пари, а и ми се виждат големички за 1500 кубиковата ми машинка.(макар, че има доста разновидности на а/р , но цената си остава фактор)
Мисля да я настроя на 0,5 бара и ще видим какво ще се получи.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #11 -: Февруари 05, 2015, 08:57:22 08:57 »
Тези от обявите и без това не стават, даже не бях виждал 35 трим компресорно колело?! Това е от някакъв дизел.

Т3 с турбина 0.36 ти е идеална. Проекта пак ще си остане бюджетен не бой се, но има както знаеш един санитарен минимум. Нещо си се разбързал, което не е хубаво!
Както и да е, направи нещо и да видим! По-добре нещо отколкото нищо!
Пак ще повторя, че е много различно за атмосгерен двигател с малко и с голямо турбо, обясних ти защо. Различно се усеща и при каране, едното се мъчи и се напъва, другото е плавно, има много повече вуртящ момент момент.

Колата е много красива!
Тоя хром ми се вижда сюреалистичен направо!
« Отговор #12 -: Февруари 05, 2015, 01:05:16 13:05 »
Прав си колега, по-добре да не бързам.
И без това колата зимува още и ще я изкарам към май месец, но ми се искаше да посъбера частите до тогава.
Съгласявам се за Т3-то с 0,36 или 0,48 а/р.
Сега остава да разбера от какви коли мога да си намеря такова и на каква цена.
А как ще се държи двигателя с 0,36 или 0,48?
На колко оборота би трябвало да идва бууст при единия или при другия вариант.
Смятам да я карам до 6000.
Поздрави!

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #13 -: Февруари 05, 2015, 03:16:30 15:16 »
Поздравявам те за решението! Направи си от сега един план-списък на дейностите, самите детайли и какви да бъдат за да прецениш кое, как и защо.

0.36 е от Форд Ескорт 1.6 турбо RS, Рено 5 турбо, Фиат Уно, както и 6 цилиндрови турбо дизели Волво и изненадващо 1.6 ТД фолксваген... последния е известен и като източник на К16 и К24 турбота, които са необяснимо големи за 1.6ТД, но работят на него. Тоест коли между 1.4 и 1.6 литра около 130-140 коня. Държи до 180 коня...
0.48 е Фиат/Ланча 2.0-16V турбо 193 коня, Форд Ескорт и Сиера Турбо 2.0 (Косуърт са с 0.63), абе много коли, всички коли, които са около 200 коня и са с турбо гарет са с този турбинен корпус! Държи до 250 коня...

Ти си намери турбо, 0.36 корпус май имам трябва да погледна!

Компресор си търси от 45 трим нагоре.

Имай предвид, че 0.36 ще го караш месец-два и ще започне да те гложди какво ли е с 0.48 :D Спокойно, корпусите са по 50 лева и при желание ще разбереш  ;D перките са еднакви  ;D

За такова турбо на старо попитай направо в близкия турбо сервиз, никой не ги използва вече.

Предвиди си пари поне за баланс и проверка на каквото и турбо да купиш, което са около 50 лева.

Намерих ти каталог за Т3, имай предвид, че тези V6 двигатели с Т3 0.36 са по 130-140 коня на 0.2 бара, те имат и Еспейс 2.0 турбо 130 коня на 0.25 бара?! Откачена история!

-> Давай едно делко за Москвич да го разглобиш и да мислим как да го направим, че без запалване трагедията е пълна.
-> Няма какво да се отказваш от бензина, карбуратора много лесно се херметизира и се преправя за турбо и за работа под налягане, проучи въпроса!
-> Започни да се подготвяш психически за нова изпускателна система на 63 мм!
-> Какво ще кажеш за супер технологична изходяща тръба след турбото: http://penkiller.com/index.php/topic,425.0.html
-> Не забравяй за план-списъка, бюджетен проект, да, но да не се правят компромиси с неща, които до толкова ще влошат резултата, че ще обезсмислят проекта! Ще ползваш делко и карбуратор и турбо на старо, ОК! Но делкото и карбуратора трябва да се преработят, а турбото да бъде подходящо! Помисли и за свещи и за някакво страхотно масло, например 5W30 естерно и маслен радиатор!

Поздрави!
« Отговор #14 -: Февруари 05, 2015, 04:00:37 16:00 »
Здрасти колега (поздрави от рено форума). Тоше не съм убеден че 1-ва и 2-ра са къси, особено 2-ра, едно време я изкарвахме до 80 че и малко отгоре. Това масло 5w30 за турбината добре, обаче на мотора как ще се отрази. Той все пак е конструиран с други хлабини от съвременните двигатели.