Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен niram

*
  • *
  • 81
    • Профил
Да преместя темата:
http://penkiller.com/index.php/topic,1222.msg9564.html#new

Така да обобщя спрях се на следните говорители:
бас: HIVI BG8N със следните характеристики:
Nominal Impedance (Z)(Ω) :  8  
Resonance Frequency (Fs)(Hz) :  37  
Nominal Power Handling (Pnom)(W) :  60  
Sensitivity (2.83v/1m)(dB) :  89  
Weight (M)(Kg) :  2.7  
VC Diameter (mm) :  35  
DC (Re)(Ω) :  6.5  
VC Length (H)(mm) :  17.5  
VC Former :  SV  
VC Frame :  Kapton  
VC Layers :  2  
Magnet System :  Shielded  
Magnet Former :  Ferrite  
Force Factor (BL)(N/A) :  10.1  
Gap Height (He)(mm) :  7.5  
Linear Excursion (Xmax)(mm) :  5.0  
Suspension Compliance (Cms)(uM/N) :  603  
Mechanical Q (Qms) :  1.83  
Electrical Q (Qes) :  0.45  
Total Q (Qts) :  0.36  
Moving Mass (Mms)(g) :  30.3  
Effective Piston Area (Sd)(m2) :  0.0214  
Equivalent Air Volume (Vas)(L) :  46.1  
Cabinet Type :  Vented  
Recommended Box Volume(Vb)(L) :  20  
Tuning Frequency(Fb)(Hz) :  40  
-3dB Cut-Off Frequency(F3)(Hz) :  50

широколентов: Visaton BG13P със следните характеристики:
Rated power   20 W
Maximum power   40 W
Nominal impedance Z   8 Ohm
Frequency response   120–20000 Hz
Mean sound pressure level (1 W/1 m)   92 dB
Opening angle (-6 dB)   61°/4000 Hz
Excursion limit   +/−2 mm
Resonance frequency fs   168 Hz
Magnetic induction   1,0 T
Magnetic flux   190 µWb
Height of front pole-plate   3 mm
Voice coil diameter   20 mm
Height of winding   4,5 mm
Cutout diameter   110 mm
Net weight   0,43 kg
D.C. resistance Rdc   5,2 Ohm
Mechanical Q factor Qms   3,06
Electrical Q factor Qes   1,58
Total Q factor Qts   1,04
Equivalent volume Vas   2,0 l
Effective piston area Sd   68 cm²
Dynamically moved mass Mms   3,0 g
Force factor Bxl   3,2 Tm
Inductance of the voice coil L   0,65 mH
Temperature range   −25 ... 70 °C

От днес и двата чифта говорителя са у мен и е момента да започна да правя кутиите.
Спрях се на този дизайн. Сега ще Ви моля за предложения :)

Също ще чакам и съвет относно компонентите за филтрите, в смисъл препоръки към марки вид и т.н.
« Последна редакция: Февруари 19, 2015, 09:49:41 09:49 от niram »

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Re:Помощ за изработване на двулентови ОТ, отново :)
« Отговор #1 -: Февруари 19, 2015, 12:12:18 12:12 »
Супер е всичко.
Съветвам те да слепиш набързо една тестова кутия от ОСБ и да прослушаш дизайна. ще ти струва 20-тина лева според мен, айде с рязането 30. Като си поръчваш филтрите си поръчай и вата два пакета вълна и два полиестерна. Кутията от ОСБ ще ти помогне да наместиш ватата в обема по-добре, защото ще оставиш едната страница на винтове. С окончателната кутия няма да можеш, защото като я залепиш и край, няма бъркане!

Съветвам те да си изработиш окончателните кутии от брезов шперплат, здрав е, звучи добре и изглежда добре - виж моята супер система - само на един български воден байц е и отгоре лак ръка и половина или безир, супер бързо и ефектно!

Неактивен niram

*
  • *
  • 81
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 19, 2015, 05:46:40 17:46 »
Тошко сега само се чудя с кои размери да правя с теста 24х46х110 или 63х25х30, както го е дал Вальо? Друго се чудя за дебелината на плоскостта.
Също така голямо чудене пада за избора на компоненти, то е повече от сигурно, че ще са от Стеди, но като гледам е голяма разликата в цените особено на кондензаторите . . . Може ли малко ориентация, моля!

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 19, 2015, 07:19:00 19:19 »
С по-големите, нали затова е тест :D винаги можеш да го разковеш, за му махнеш преградата и да му сипеш пясък или да сложиш тухли за да намалиш обема ;)
И съвсем логично, Вальо е професионалист и неговите съвети не ги подлагаве на съмнение, докато аз съм любител и съм леко не проверен източник на информация. Звучи иронично, но е точно така, особено на Вальо много му вярвам.

Материал 18мм ОСБ, 16 и надолу и за проба не става. Разчертай си го и дай направо да ти нарежат плоскостите.

След това бих ползвал 21 брезов шперплат.

Аз имам всички кондензатори на Визатон от електролитните до черните МКТ ли бяха МКР ли и честно казано разлика не чувам. Даже на най-скъпите бях намерил кусур, но там беше съмнително, защото просто може би позволяваха да се чуе проблем на друг компонент.
Евтините кондензатори на Визатон само са евтини, иначе са супер! Щом на лентови говорители не съм чул проблем значи стават. Не си го докарал до карбонови и кевларени мембрани и говорители за по 1.000 евро, че да слушаш кондензатори, затова бъди рахат!  ;D
Бобини, които са последователно, тоест на пътя на сигнала да бъдат с по-ниско съпротивление, тоест по-дебел проводник. Паралелните също гледай да не са много над 1 ом, защото нещата пак се променят.

Мисля, че ще ти трябва Зеге за отвора за говорителя и за входния терминал. Има за по 30-40 лева и са много полезен инструмент в бита. Ще трябва да си пробиеш и по една начална дупка ~10мм вътре за да започнеш отвора.

За захващане на широколентовия виж тръба Ф110 и три болта с гайки, както е на Линквиц захващането за магнита. Отдолу му пусни една обърната Т-образна стойка, която да стига и напред под самия говорител да можеш да го буташ напред-назад. Две дупки отгоре във Ф110 да можеш да бръкнеш с отверка и да навиеш две рапитки отдолу към стойката ;) после ще ги скриеш с фолио, а може и да не ги криеш.

Ми това е, действай!

Неактивен niram

*
  • *
  • 81
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 19, 2015, 08:29:24 20:29 »
OK днес взех и Визатонките, на следващите почивки ще действам с пробната кутия.
Направо ми падна камък с тия компоненти то са едни суми . . ., а като чета из форумите какви маниаци има относно компоненти и кабели чак се чудя в аудио форум ли съм или във форум по електроника :)

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 19, 2015, 08:40:22 20:40 »
Мани ги тия, бъкел не разбират ат акустика, системите им са пълен смях с първи ред филтри, без оглед на никаква целесъобразност. За акустичен екран ползват велтер и балатум, че да не вибрирало?! Просто не ми се мисли за тях сега, то е някакъв потрес!

Ти само забележи, че трима човека работим целенасочено по акустично проверен дизайн само за да го накараме да работи с очевидно подходящи говорители с очевидно подходящи параметри и характеристики... Системата ти ще бъде резултат от няколко дизайна и отделните й части са разработени и изпитани по отделно - например кутията, която ти предлагам е уголемена и удължена версия на 5 минутните ми колони с вълноводите... акустично ще излъчва като LX-мини, Вальо помогна за филтрите... това е R&D и то доста!

Ако погледнеш ония с кондензаторите и кабелите в колоните им няма абсолютно никакво ноу-хау, просто събрани части, къде за да са евтини, къде купували по-скъпи, но като цяло сбирщайн от отпадъци от край до край... и посредата кондензатор за 50 лева или за 150?! Че го и чуват!  :D :D :D Потрес!

Те по другите форуми още не са направили читава ОБ система! Аз имам две и двете са моя лична разработка и съм използвал лицензиран софтуер за любители за 25$, който никой друг не използва! Не че не знаят откъде да го купят, просто принцип, а са и неграмотни и луди освен това!

Мога да ги плюя дни наред без да се уморя! Заради тия катили съм си направил форум, поне труда ми да не отива на вятъра и някой да може да си послужи със за мен непотребния опит, който трупам като ме засърбят ръцете  ;)

Пусни визатона да ги чуеш да се изкефиш! Сигурен съм, че ще ти харесат, защото голите широколентови се харесват на всички. Ако не усилваш много можеш да ги закачиш заедно с ниските ;) В кьоше на мека мебел като кресло или диван звучат най-добре  ;D

Неактивен niram

*
  • *
  • 81
    • Профил
« Отговор #6 -: Февруари 19, 2015, 08:45:36 20:45 »
Пуснах ги разбира се ама ги прибрах, че имам едно палаво момченце дето все иска да пипа :) Пък HIVI-тата са тежки и не може да ги бутне.
Нямам търпение да продължа работата :)
Само да попитам за широколентовия в LX-mini е хванат с болтове направо за магнита, така ли? Не е ли вредно за магнита?

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #7 -: Февруари 19, 2015, 08:51:57 20:51 »
Не, няма да го нараняваш механично, просто ще го хванеш.

Магнитоводите на магнитната система теоретично концентрират всичката му използваема енергия в процепа за бобината. Най-хай-енд говорителите нямат паразитно магнитно поле отвън.
Както и да е, независимо, че няма значение, като по-напреднал от теб любител те съветвам като измислиш такова нещо да го правиш - приятно е! Намери си три, тоест шест алуминиеви или пластмасови болта с гайки и така захвани говорителя за тръбата! После като го гледаш ще се кефиш!

Неактивен niram

*
  • *
  • 81
    • Профил
« Отговор #8 -: Февруари 20, 2015, 07:47:11 19:47 »
Пускам отговора на HIVI относно филтрирането на тези говорители:
симулациаята няма нищо общо с действителността.

Цитат
Exproject: Нашия съвет е да започне с по обикновен филтър само на 6 дб. с бобина на баса и кондензатор на широколентовия.
Exproject: честота на сряза около 250 хц при 6 дб
Exproject: В такива случай  като този сме постигали оптимално напасване с 12 дб филтър на баса- 6.8 мХ + 100 мф и 82 мф на средата с обратна фаза спрямо баса.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #9 -: Февруари 20, 2015, 08:30:54 20:30 »
На баба им хвърчилото! LX-мини е по-нов модел от техните случаи, така че няма как да са правили нещо подобно, че и да са напасвали чак.

И казаха ли каква му е индуктивността в крайна сметка или и те не знаят?

На 250 херца се режат 15-ки, 8 инча може и на 2 килохерца!

ОК, продължаваме напред по нашия си план, игнорирай отговора им!  ;D

Неактивен niram

*
  • *
  • 81
    • Профил
« Отговор #10 -: Февруари 20, 2015, 08:51:13 20:51 »
Ясно утре ще се обадя на Вальо да поръчам частите за филтрите.
А за тая тръба за Визатона, колко дълга да е и ще се пълни ли с вата зад широколентовия (както е при LX-mini)?

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #11 -: Февруари 21, 2015, 01:15:27 13:15 »
Поиграй си малко с бокссим да променаяш само първия кондензатор на филтъра на широколентовия +/- 5 мф и +/- 10 мф, даже само минус.
Ако го поръчаш съставен от голяма стойност +5 +5 ще се застраховаш ако има леко повдигане около разделителната честота.

Не е толкова страшно, но за всеки случай.

Тръбата Линквиц лъже, че е само да държи говорителя. Обаче тя със сигурност хвърля акустична сянка и така подобрява поведението на колоната в сложна акустична обстановка. Написал съм подробно защо така мисля.
Дължината на око да бъде колкото на Линквиц. Намери нещо с известни размери близо до нея и скалирай по снимка. Независимо, че твоя говорител е по-голям, тръбата да бъде същата, защото иначе ще кънти на честота при която ватата, която ще сложиш в нея няма да спре кънтенето.

Тоя сложен филтър ако питаш мен в една кутийка и на гърба на колоната.
Едно от малкото суеверия на аудиофилите в което вярвам е за микрофонния ефект, защото всъщност е факт. И бобините и кондензаторите са навит ппроводник с диелектрик, това като го друсаш и то реагира и то измеримо и понякога чиваемо. Затова някои правят двойно дъно или монтират филтъра извън кутията. Твоя е и с много части и голям.

Поздрави!

Неактивен niram

*
  • *
  • 81
    • Профил
« Отговор #12 -: Февруари 21, 2015, 04:49:25 16:49 »
От галерията в сайта на Линквиц свалих няколко снимки и сметнах дължината на тръбата спрямо диаметъра на широколентовия. Сметките ми показаха че тръбата е горе-долу 1,3 пъти по диаметъра на говорителя, което ще рече 1,3*7,5=9,75 см. При условие, че говорителя е 3 инча, а 1 инч е 2,5 см. Ще взема 10 см тръба.

Не разбрах за кондензаторите, кое е по-добре да е един голям или два по-малки? Малко ще ми е трудно да направя симулация, защото нещо не ми се отдава да копирам симулацията на Вальо ::) ще пробвам.
« Последна редакция: Февруари 22, 2015, 02:24:29 14:24 от niram »

Неактивен niram

*
  • *
  • 81
    • Профил
« Отговор #14 -: Февруари 24, 2015, 09:28:36 09:28 »
Другия ми въпрос е за вътрешните прегради, как е по-добре тази която е хоризонтална колко да е дълга (да покрива говорителя?) и какъв отвор отдолу да оставя с вертикалната??
« Последна редакция: Февруари 24, 2015, 09:42:31 09:42 от niram »