Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ОТГ-1 01 и ОТГ- 1 02
« -: Януари 19, 2016, 11:43:43 11:43 »
Привет на всички.Поздрави за хубавия форум, пълен с много информация за нашето родно производсто.
Но дойде време и аз да попитам за малко информация.
Вчера се сдобих с две озвучителни тела едното с респром 1221 и влд 40 другото пак с респром 1221 но с две вкв-та непогледнах номера.По късно и снимки ще кача.
Въпроса ми е какво мога да подобря в работата им , вътре окабеляването е с антенен кабел, на нискочестотните говорители гофрите са здрави но ми изглеждат много меки не знам може да са си такива,
Изчетох доста инфо за говорителите но като цяло за озвучителните тела не намерих много информация.
И най-важното на колко ватов усилвател да ги пусна защото амфитона (y-101-3) ми започва да криви след полвината :)?
Ще съм благодарен ако получа малко информация от по запознатите.
 Забравих да добавя на нискочестотните пише 40 вата 25херца с малки но високи магнити.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Re:ОТГ-1 01 и ОТГ- 1 02
« Отговор #1 -: Януари 19, 2016, 01:25:50 13:25 »
Здравей, имаш интересни ретро колони.
Басовете са си такива меки, радвай се и ги пази!
Ако са достатъчно стари параметрите на баса позволяват и вентилирана кутия.
Прекален ъпдейт не е сериозно, все пак са ретро колони, по-добре да си направиш модерни.
Но смяна на кабелите с хубави, смяна на кондензаторите със съвременни фолийни и слагане на хубава вата в обемите е напълно оправдано.

Колоните с по два високочестотни нямат качествения звук на другите с лентовия високочестотен.

Дай снимки и ще си говорим повече. Между другото и аз имам чифт такива.  ;D
« Отговор #2 -: Януари 19, 2016, 02:34:39 14:34 »
Да смяната на кабелите и ватата непременно ще я извърша.
Взех колоните на голяма далавера и сега още проучвам как са нещата вътре.
Снимки ще пустна или довечера или утре че са в гаража.
Едва ли ще свирнат по вярно от електрониката която имам 25ас132 но просто за 40 лева да ги взема си беше доста примамливо.Взех ги главно заради басите че съм много доволен от вкн 1031 и реших да проверя дали и другите благоевградски със алуминиево шаси свирят хубаво.
« Отговор #3 -: Януари 19, 2016, 02:44:47 14:44 »
Съжалявам за втория пост намерих снимките от обявата.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #4 -: Януари 19, 2016, 06:33:58 18:33 »
Разкошни са!
Басовете трябва да бъдат точно такива и даже не са 40 вата, а по-скоро 12,5 ако слушаш голям симфоничен оркестър. Това е акустична мощност ограничена от хода на много мекия бас, който е само 4 мм. Магнитите са кобалтови или по-точно кобалт-никел-алуминиеви, намагнитват се още докато са течни и са много силни. Трите метала не формират сплав, това е емулсия в която алуминия е носител на двата магнитни метала,лкоито се ориентират на зрънца при намагнитването и алуминияпги стяга така. Това са много качествени и скъпи магнити.
Тези с двата високи спокойно можеш да ги дооборудваш със средночестотни, а високите да ги монтираш диполно например...  ;D

Колкото до другите ти колони, защо не направиш пряко сравнение едни до други?  ;)
Даже не го бях чувал това екзотично животно, много интересно!
« Отговор #5 -: Януари 19, 2016, 07:00:28 19:00 »
Тези екзотични животни оригинално са с гдн35 без филтър на нискочестотния но сега са с вкн 1031 и още се чудя дали да му слагам филтър.
Като ги пореставрирам може да ги вържа на А Б на усилвател и да проверя кои ще свирят по хубаво. Събота и неделя ще им отделя време сега търся от къде в русе да взема вата.
Иначе колно вата трябва да има много или средно натъпкани?

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #6 -: Януари 20, 2016, 07:59:25 07:59 »
Провери в магазин за професионални колони, там ще имат рециклиран плат, това става за тапициране на стените.
За обема ти трябва или синтепон или овча вълна. Синтепона е по-некачествен и от него можеш да сложиш по-малко, защото ако сложиш повече вече не работи като вата, а изяжда обема. Можеш да сложиш и пълнеж от вълнени парцали, както беше в старите колони, но те съветвам да бъдат нови, а не добити от стар дюшек. Трябва да бъдат в торбичка от рехава марля и също да са рехави. Тези неща пък можеш да намериш от тапицерско или шивашко ателие. Направи и проучване по интернет.
Можеш да използваш и дунапрен или пяна с отворени пори по стените и отгоре рециклирания плат.

Ватата служи за виртуално уголемяване на обема с до 30% и за намаляване на груповите закъснения в ниските около резонанса на системата. За вътрешните отражения са достатъчни дунапрен и плат по стените.

По разбиранията на начинаещ средно, не много натъпкани.
« Отговор #7 -: Януари 20, 2016, 09:41:56 09:41 »
Благодаря за информацията . Когато приключа с реставрирането ще пустна снимки как са станали . И само да попитам колко вата усилвател е препорачително да им вържа. Знам че са се продавали сЪс соната около 2х50. Мисля да ги пробвам на Pioneer 2x70 с 500в траф.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #8 -: Януари 20, 2016, 09:47:26 09:47 »
Усилвателя няма значение. Бафълите с 18-ки басове съм ги слушал и с 18 ватов Пионер и с 1000 ватова Ямаха.
Съветвам те постепенно да се разделиш със соц електрониката, тъй като това не беше най-силната страна на комунизма. Особено пък битовата електроника няма да бъде пресилено ако кажа, че за нищо не става.

И по начало не се настройвай такива странни ретро пластмасови кутийки да ти стават основни колони  ;)
Българските двулентови до колкото имат класически вид, могат да бъдат фурнировани или боядисани и да им бъде сменен плата, плюс това имат съвременен двулентов филтър и отговарят на сегашните разбирания за обхват и линейност по-стават за основни ежедневни колони...
« Отговор #9 -: Януари 20, 2016, 10:25:02 10:25 »
Кутиите са си дървени облечени в кожа на средно и високо честотните е шперплат а на баса дебело фино пдч.

Филтрите са си доста добри като изключим това че баса е без такъв
« Отговор #11 -: Януари 20, 2016, 02:17:55 14:17 »
Все още се уча да разчитам ачх но като гледам на отг-то е доста по линейна без спадове и пикове. Но няма нищо по добро от това да ги чуя една до друга.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #12 -: Януари 21, 2016, 07:58:42 07:58 »
Да, линейни са и имат завидно ниски изкривявания.
Освен това са 12 инчови, имат кобалтови магнити и лентови високи също с кобалтови магнити.
Дори на теория по-добро от това няма.
« Отговор #13 -: Януари 21, 2016, 10:02:36 10:02 »
Да 12 инча с алнико е доста по добре от 8инча с обикновен магнит. Но вече остава да проверя на слух дали ще отговори на моите предпочитания за звук . Ако ми хареса може да намеря едно влд и да сложа и на другата така напрактика ще имам 2 отг 1-01. Евентуално ще трябва да се преработят филтрите ако има разлика.И да се запася с шоколади  ;D
« Отговор #14 -: Януари 23, 2016, 04:11:13 16:11 »
Днес запретнах ръкави . Разглобих тонколоните и какво да видя единия бас е с изсипана намотка другия свири се едно му е нужен ремонт ..... Ама за 40 лв двете какво да очаквам. Сега вече идва нов въпрос кой ще ги пренавива и дали с пренавиването да се сменят и гофрите и трептилките. Интересно ми е високоговорители ад дали извършват ремонтни дейности или да потърся някой друг. Тука в русе има едно момче ама не съм му наблюдавал работата а и взима много скъпо.