Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
Моята ниско бюджетна система
« -: Януари 27, 2016, 09:59:17 21:59 »
 Здравейте ,
Представям моята ниско бюджетна система 2.1
 Основни колони 2х60 вт.използвани говорители широколентови ВК1235 8ом,подкрепени в ВЧ област с ВВ1015Б 15 ом.Филтър 1 ред кондензатор 1мФ руски МБГО
 Субуофър 100вт. 4 ом с фабричен усилвател ,Thomson 2000SUB датско производство.Басрефлекс с долно разпололожение на драйвъра.Говорител TCW-250F 140 вт. макс 400вт.
Миди система Technics 2х45 вт.8ом.
 Като източник на качествен сигнал използвам компютър с аудиокарта Creative Adigy live 24bit.
Мисля ,че е уместnо да споделя ,че всички говорители са със свалени TS параметри и симулирани с BassBox6
Свалени са импедансните криви на говорителите ,фазовото отмесване.Всичко е напасвано на 100%
 Широколентовите ВК1235 свирят много балансирано и подкрепени с Субуофъра и конусните ВЧ дават една много реалистична звукова картина(В един друг форум бяха писали  че от БГ 12 инчови широколентови не става нищо ,кашонен звук  и т.н.).Измерванията внимателното напасване,запълването на обемите с вата се отблагодаряват за постигане на  отлични резултати със сравнително евтини компоненти и говорители.На субуфъра предстой финиш

« Последна редакция: Януари 30, 2016, 04:24:59 04:24 от nikku »

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
Re:Моята бюджетна система
« Отговор #1 -: Януари 30, 2016, 04:22:32 04:22 »
 Смятам,че е редно да дам сведения за техническите параметри на системата 2.1
Фронтални колони честотен обхват 80Хц-18000Хц Р=60Вт. Импеданс 8 ом
Субуфър               честотен обхват 35Хц-150Хц    Р=100Вт. Възможност горната граница да варира в границите 40Хц-150Хц с настройване на активния филтър от потенциометъра на усилвателя.Възможност за настройка на фазовите закъснения

Малко размисли по конструирането на озвучителните тела.След като взех решение да ползвам широколентови говорители за основните колони,направих съответните измервания и симулации.Воден от правилото ,че широколентов говорител е грехота да се реже с филтър ,реших да добавя ВЧ говорители с двойно по голям импеданс в случая 15 омови ВВ1015 и филтър 1-ви ред след 10000 Хц.Очакванията ми бяха за перфектни среди и високи.Впоследствие те се оправдаха напълно.
Макар и да имаше присъствие в ниските честоти искаше ми се да има още.Тогава вземах решение за добавяне на Субуфър.
Закупих един фабричен(сравнително евтин,нали става въпрос за ниско бюджетна система,няма да споменавам производител и модел),пълно разочарование.Нищо не ми остана освен да си взема говорител и да проектирам бокс за него.Спрях се на варианта долно разположение на говорителя така ниските се разпространяват на 360 градуса.Спях се оформление с фазо инвертор като търсех умишлено повдигане на SPL с пик преди 100Хц.Закупих готов усилвател за активен Субуфър. След реализацията на тази част от проекта останах очарован от общото звучене на системата 2.1 Никъде не се губеше бас в помещението,солидно присъствие,верни и балансирани среди и високи.
Сега няколко думи за цената на системата всичко ми струва 200 лв. без плоскостите за бокса на Субуфъра имах налични такива.По наблюдателните ще забележат ,че боксовете на фронталните колони са фабрични от ОТГ 1-01.Полезен обем 45 литра ,крайно недостатъчен за оригиналните басови говорители ВКН1221.ВКН1221 за да свири както трябва му трябват поне 100литра
На снимките импедансите на говорителите и симулациите ,които съм правил.

« Последна редакция: Януари 30, 2016, 04:37:08 04:37 от nikku »

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
Re:Моята ниско бюджетна система
« Отговор #2 -: Януари 30, 2016, 05:22:27 05:22 »
И накрая опит за измерване на SPL в помещението.Надявам се да съм бил полезен с тези постове в раздела "Моята система"
« Последна редакция: Януари 30, 2016, 05:39:01 05:39 от nikku »
« Отговор #3 -: Януари 30, 2016, 09:19:28 09:19 »
Браво, доста добро решение. Видях че широколентовия стига до 12500 херца, така че пищялката отрязана високо само да допълва. Кутиите са затворен обем нали.

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
« Отговор #4 -: Януари 31, 2016, 07:52:47 07:52 »
 Да  затворен обем 45 литра (ОТГ 1-01с ВКН1221 и VLD13)фабрично изпълнение,запълнен с вата.ВК1235 се оказа подходящ за този тип акустично оформление,ако не се търси да слиза по ниско.Тогава може би бих решил да пробвам с апеориодично оформление,но според мен там има доста неясноти и трудна настройка.Затова и минах на вариант 2.1.Измервателната техника ,която имам ми помогна много DATS и Superlux ECM 888
В тази тема става въпрос за това

http://penkiller.com/index.php/topic,969.0.html

Помогна ми много и четене на литература книгата на проф.Иван Вълчев "Говорители",на Д.Попянев "Конструиране на озвучителни тела" и накрая на Любомир Симеонов "Озвучаване достъпно за всички". За Субуфъра прочетох много в Интернет.Говорителя се избира според възможностите на бюджета,но задължително е да се подбере усилвател с активен филтър и възможност да се регулира нивото на звука,честотата на срез и много важно -да има регулатор на фазовите закъснения.
« Отговор #5 -: Февруари 02, 2016, 01:17:47 13:17 »
Озвучаване достъпно за всички съм го чел два пъти. Първия път хич не ми беше достъпно.  ;D

Неактивен Toshko

*
  • 3345
    • Профил
« Отговор #6 -: Февруари 02, 2016, 03:21:23 15:21 »
И накрая опит за измерване на SPL в помещението.Надявам се да съм бил полезен с тези постове в раздела "Моята система"

Всяко измерване в помещение, дори в анехоична камера предизвиква спадане в ниските с 6 дб на октава с начало обусловено от размерите на помещението.
Така в повечето домашни измервания могат спокойно да се добавят 6 дб на 50 херца и 12 на 25...

Добро ревю и полезна информация.
Тази комбинация между широколентов и високочестотен съм я слушал и потвърждавам, че е супер!

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
« Отговор #7 -: Февруари 04, 2016, 07:50:28 19:50 »
  Да така е ,много е трудно да се постигнат идеалните условия за измервания на акустичното налягане на даден говорител.На теория безкрайният акустичен екран върши работа, на практика всеки един производител има собствена методика и опитна постановка с която се извършват измерванията. В книгата си "Високоговорители" покойният професор И.Вълчев препоръчва да се използват говорители с номинална мощност поне 1.5 пъти по голяма от тази на усилвателя , по този начин се намаляват изкривяванията и се постига по вярно възпроизвеждане.
 Да се похваля ,направих семпъл финиш на Субуфъра.
« Отговор #8 -: Февруари 05, 2016, 09:23:46 09:23 »
  В книгата си "Високоговорители" покойният професор И.Вълчев препоръчва да се използват говорители с номинална мощност поне 1.5 пъти по голяма от тази на усилвателя , по този начин се намаляват изкривяванията и се постига по вярно възпроизвеждане.

Това имаш впредвид при измерване, или за слушане. Масово се споделя мнението, че усилвателя трябва да е малко по мощен от говорителите, защото той носи товара.
Субчето е станало много симпатично.

Неактивен Toshko

*
  • 3345
    • Профил
« Отговор #9 -: Февруари 05, 2016, 09:56:15 09:56 »
Книгата е от 60-те, когато масовите усилватели са между 5 и 25 вата с германиеви крайни транзистори или с лампи. Клипинга на тези усилватели е много по-мек, а при много е невъзможен, защото са комплект с източника радио, магнетофон или грамофон ;-) така си имате едни чисти 15 вата и ви трябва гиворител, който понася синус 30 херца при тази мощност... А това е поне 12-ка ;-) Мда!
12 инча с ход +/- 4мм, с резонанс 25 херца и Qts 0.25 с пълночестотен сигнал от симфоничен оркестър в затворен обем понася точно 12,5 вата преди да й свърши хода!

Неактивен nikku

*
  • 108
    • Профил
« Отговор #10 -: Февруари 14, 2016, 05:14:05 05:14 »
 Към всяка система,като задължителен аксесоар ,трябва да присъстват слушалки  задължително от клас HiFi.Евтини, скъпи на всеки според джоба. Слушалките за PC не вършат работа,решавам да търся качествени, евтини слушалки(трудни за избор изисквания от моя страна). След 1-2 часа търсене в Интернет правя своят избор -евтини слушалки,нали системата е ниско бюджетна.
От Онлайн магазин вземам Behringer HPM1000.Като параметри нищо кой знае какво. Behringer са фирма насочени повече в областта на професионалното аудио,предлагат и изделия от HiFi клас. Оставам изключително приятно изненадан,дълбок плътен бас,добра изработка,3.5 мм жак и 6.3 мм жак позлатени,висока чувствителност,2м кабел и то по дебеличък.Просто перфектни и то за 18 лв.
 Отбелязвам като факт ,че обслужването от Онлайн магазина е невероятно ,хората от тази фирма са за образец как трябва да се обслужват клиенти(Ако някой се интересува, да пише лични ,за да не се получи реклама)Не е за пренебрегване факта за гаранционната карта към слушалките.
http://www.music-group.com/Categories/Behringer/Headphones/Studio-Headphones/HPM1000/p/P0223/Features#Whether-you-re-mixing-a-recording-monitoring
« Последна редакция: Февруари 14, 2016, 05:51:20 05:51 от nikku »

Неактивен Toshko

*
  • 3345
    • Профил
« Отговор #11 -: Февруари 15, 2016, 12:11:10 12:11 »
Аз ще си купя абсолютно същите!
Ако са Динакорд, потвърждавам, че са любезни. Няма проблем, потребителските впечатления не са забранени.
А при админ, който се интересува от правата на потребителите, спокойно си споделяйте впечатленията, винаги си личи кога е реклама и кога е истинско мнение.