Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Система за градински партита
« -: Юни 07, 2016, 02:32:50 14:32 »
   Здравейте,
 Първо да се представя: казвам се Мони (Симеон), 34г. и съм от Перник.

За първи път пиша във форум изобщо, но нещо не ми стига мозъка да се оправя сам.

Идеята е да направя озвучаване за барбекюто. След разравяне в мазето намерих два броя Радимекс 10 инчови и една 15_ка на фирмата "RCF"(l15p520). Мисля да изпълня проекта на " Lyubcho_88 " за ОТ проект 10 с радимекс LW1000". Въпреки че  говорители ми са друг модел, се надявам да няма сериозна разлика в свиренето.  Току що си поръчах и FRS8M на  Визатон. Свалих си "бас бокс про" и сметнах кутията за 15ката. ПДЧ_то за кутиите е налично(имам фирма за мебели).
  И сега започвам с неясните работи :).
1) Искам басчето да е активно(нямам отделен усилвател за него). Разрових се в нета и намерих това:  http://www.tme.eu/bg/details/zsm-ne125/montazhni-komplekti/    и    това:  https://kynchev.com/hobbykit.html   (кит усилвател за суб).   Въпрос: ще се случат ли нещата и какъв захранващ трансформатор да взема??
2) Колегата "Lyubcho_88" си е правил филтрите за колоните, аз не мога. Може ли да ми препоръчате някакви- бюджетен клас.

Останалото не е проблем и мисля, че ще се справя, без да задавам тъпи въпроси.

Предварително благодаря на отзовалите се.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Re:Система за градински партита
« Отговор #1 -: Юни 14, 2016, 01:58:53 13:58 »
Здрасти и добре дошъл!
Извинявай, че толкова време никой не отговаря!

1. При говорители за суб с неясни параметри към кутията се подхожда по два елементарни начина, или възможно най-голяма затворена, т.е. за 15-ка 120-150 литра минимум с доста вата. Или пак поне 100 литра настроена на 30-35 херца.
Ако дадеш снимка на 15-ката мога да се ориентирам какъв му е горе-долу качествения фактор и какъв му е резонанса и да те ориентирам по-точно. Настройката между другото не зависи от параметрите на говорителя, тя е просто обем с тръба или хелмхолцов резонатор.

2. Радимексите ако са същите омове можеш да ползваш същия филтър. Отново ако се чудиш за настройката 50 херца е нещо с което не можеш да сгрешиш. Ако със сигурност ще ги ползваш заедно със суба и ще имаш активни филтри, нещо, което горещо ти препоръчвам, можеш да ги направиш затворени. Активен филтър на между 50 и 100 херца и всичко ще бъде чудесно.

Филтри бюджетен клас пак струват пари по 20-30-40 лева и са страшни боклуци.
Мога да те пратя да ти навият бобините, мога ако дойдеш до София да ти ги премеря ако си ги навиеш сам. Преди да навиваш можеш да ползваш калкулатор.

Само дай стойностите и ще те ориентираме веднага какво и колко и как да навиваш. Щом си наблизо, ще ти измеря бобините с моя уред.
Другото, не вярвам да не можеш да купиш едни кондензатори?! Капацитета на паралелни кондензатори се сумира, така че...

Давай следващата точка от производството!
« Отговор #2 -: Юни 15, 2016, 11:15:53 11:15 »
Еееееее, Тошко, как се радвам, че се включи. ;D
За баса- оказа се марков, италянски- RCF L15P520. За съжаление е доста смотан, но разполагам само с него. В бас бокс про го има и му симулирах кутията и рефлекса.
 Тъй като доста време нямаше включване,преминах към производство. Направих двете колонки и ги пуснах. На тоя етап излиза шум( а не звук :)). Понеже познанията ми за филтри са крайно недостатъчни, та сложих само кондензаторче на ФРС _а. Не става, много подскача. Явно трябва да се мине на филтър от втори ред, за да може да спре баса от ФРС_а.
Радимексите сме ги мерили мноооого одавна и съм изгубил листчето със стойностите. По спомени обема беше 42 литра. Рефлекса го направих със същия обем кат' на колегата. Филтри готови се оказа, че не мога да ползвам поради разлика в омовете на говорителите.

И сега проблемите с производството.
1. Трябва ми инфо къде навиват бобини.
2. Проблем ли е, че баса е 4 омов, а ФРС_а- 8. Намерих калкулатор за филтри в нета и не ми се стори да е проблем.
3. Честота на сряза окголо 905 хз? Излиза ми 11 мФ кондензатор за високите и 22 за ниските. Бобините(които нямам представа как да направя) идват 2.81 на високите и 1.40 на баса.

"Усилителя" ми е доста 'лабав и звука направо се " запушва" като вдигна баса. Какво мислиш за Onkyo A8930? Доста бюджетен, 100 вата на 4 ома. Почти набор :).
За баса намерих една Вермона Регент. Може да свърши работа на първо време, докато го направя активен.
« Последна редакция: Юни 15, 2016, 02:25:05 14:25 от moncho_bg »
« Отговор #4 -: Юни 15, 2016, 02:28:03 14:28 »
Да, направил съм му обемче, да не се мърда от мембраната на баса. Понапълнил съм го с вата. Ама е само с едно кондензаторче и си мисля, че е заради липсата на по-стръмен срез.
 Кажи си мнението за усилвателя, че днес мисля да го отнасям.
« Отговор #5 -: Юни 15, 2016, 08:00:00 20:00 »
Вече съм горд собственик на ONKYO A8630. Колоните рязко почнаха да свирят. Има и бас, и среди, и високи.... Направо се учудих. Остават малко по- адекватни филтри и облицовка.

Наред е баса....

Да не пиша ново мнение,продължавам тук.

Сглобих баса според размерите от бас бокс про( по спомени май 36 литра). Звука е неква интересна смесица между плякане на ПВЦ бутилка кола- 2 литра,фърфорене на вестник(36 страници) пред вентилатор и изпускане на газове от преяла с пресна люцерина крава( поне 450-500 килограмова). Истинска смрад. И излизат най-грозните среди, за които ми е беден речника да опиша. За жалост май няма да мога да накарам голямата тепсия да свирне. Явно това е някакъв оркестърски бас, който няма как поне малко да се доближи до лупкането на СУБ. Ще направя едно напъване с бандпас кутия и ако не стане ще го ползвам за саксия в двора.
 Вермоната...... Нямам думи просто. Става само за поставка за аквариум. Ще се прави усилвател за баса, това в случай че въобще свирне и на стане на заготовка за кашпа за карамфили.
« Последна редакция: Юни 15, 2016, 10:59:13 22:59 от moncho_bg »

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #6 -: Юни 16, 2016, 12:04:10 00:04 »
Звучиш като човек чул 18-ките ми без филтър, хахахахах  :D :D ;D
Нормално е да е много зле. Професионалните басове имат як бас и още по-яки среди, които трябва да се отрежат много ниско и много хубаво.  Добра начална точка са 13 мХ бобина и 150 мф кондензатор.

Освен това под 100 литра за 15-ка не е сериозно!
Имай предвид също, че бас рефлекса трябва да има площ на порта поне 1/4 от лицето на говорителя за да бъде ефективен.
« Отговор #7 -: Юни 17, 2016, 10:47:23 10:47 »
Пробвах с най- малкия размер от бас бокс и нищо не стана. Сега ще пробвам с най- големия-221 литра. Ще ми трябва малко помощ с порта, понеже програмата ми пише" прекалено къс".
Ако може и малко инфо за бобините, че в нета ми излизат само за автомобили( къде се навиват или от къде да си купя готови.
Общо взето се въртя около първоначалния проблем- филтрите.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #8 -: Юни 19, 2016, 10:26:13 10:26 »
Дай да ти видя данните. На каква честота настройваш?
Дай данните на говорителя. Общ качествен фактор Qts, резонансна честота и лице.
За бобини си купи бобинажна тел 1.2 мм и Ш ламели НК и макарички н и ще дойдеш да ти ги премеря.
« Отговор #9 -: Юни 20, 2016, 09:27:23 21:27 »
Снимки на тестовите кутии :). Мина им кръщането. Добре се справиха. По скоро задоволително :).

Тошко, на Радимексите нямам никакви данни и затова не съм ги качил. А на RCF_а ми излизат в бас бокса. Идеята ми е да не ангажирам хора с няща, които мага и сам да направя. Мислех че ще намеря някъде да си взема бобини и за това питах. Не мисля да те притеснявам с мерене и други ангажименти. Не ми е удобно, просто. Сега ми се въртат в  главата пак некви мишкарски истории ;D, и като понапредна ще пиша.
Благодаря все пак за отзоваването.

ПС:  Кутиите са тесови, да не ми се смеете много ;D
« Отговор #11 -: Юни 21, 2016, 07:30:35 19:30 »
Така като гледам, звука не е лош и май ще отиват за домашни. Ако им сменя размерите и запазя обемите, не би трябвало да има съществена промяна в звука, нали?

Сега се чудя как да измишкаря автомобилен усилвател да стане домашен. Идеята е да сътворя активен суб. А автоусилвателя има и вграден активен филтър. Сега ще мера колко са мощни усилвателите, дето ми се преметат по мазето, колко реални вата са и ще го мисля. Кат имам 30 амперов бушон на автоусилватела, къв траф треа? По мои сметки 400 ватово захранване треа да стане?

Иначе бачкаме и с фурнирован МДФ и с масив. Само с фурнир не сме бачкали още. Нямаме пистолет за нанасяне на лепилото. Съвети за фурнира ако приемаш: ако искаш естествено излъчване-мини го с тиково масло или вакса. Иначе и пиано лак ще ти кажа как се прави, ако те интересува.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #12 -: Юни 21, 2016, 11:42:40 23:42 »
,трябва да си направя два гардероба с лица от фурнирован МДФ.
Софийските меелисти са нещастници. Или ще купувам готови, или имало някакъв склад където директно избираш плоскости и ти кроят и после смо кнтиране и ти доставят. Ама не разбрах имат ли фурнирован МДФ.

Ако смениш лицевия панел сменяш и повдигането на средите и високите от явлението дифракция.
Тоест, с друг лицев панел и особено с друга ширина тоналния баланс ще се промени.
Хубаво е също така говорителите да са близо един до друг. Поиграй си и със свързването на широколентовия, във фза или противофаза. Зависи къде ще бъдат, на пода, на стойки или до тавана, пробвай фазата в конкретното място на колоните.
« Отговор #13 -: Юни 22, 2016, 01:58:31 13:58 »
Дай ми примерни размери на вратите,да ти кажа ориентировъчна цена.
А иначе намерих наблизо бобиньор, та ако можеш да ми кажеш на прима виста колко намотки и какъв кабел ще е добре. Проблема е, че няма машинка за измерване. Търсените стойности са 3.07 и 1.535 мХ. Само пак да кажа, че не съм от най-претенциозните по отношение на звук.
Идеята за нова кутия е по- тясна и по- висока, бял гланц,малко по-магазинно изглеждаща. Със спазени обеми, разбира се. Говорителите на близко,един под друг,примерно в горната част и порта най-долу. Мисля да стоят на земята на некви крачета ,примерно.

За идеята за "моднат" ;D ;D ;D авто/домашен субоусилвател с псевдо активен филтър кво ти е мнението?Освен че съм Улигофрен и да не се занимавам? ;D

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #14 -: Юни 22, 2016, 06:06:07 18:06 »
Ми не си олигофрен, но не се занимавай  :D Иначе хвани едно яко компютърно захранване и си готов, ама волтовете ще са ти малко. Хубавите авто усилватели си инвертират и си качват напрежението.
При всички положения използвай колкото можеш по-голям филтров капацитет в захранването, демек поне 100-200 хиляди мф 200000 uF, както ще го прочетеш, като U-то, всъщност не е баш u, а е т.н. мю, хахахах

Дай да ти прегледам сметките за филтъра.

Прилагам проект.
Четирикрилния е лице и дясна страница фурнирован МДФ, трикрилния отвсякъде е фурнирован МДФ.