Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Re:Озвучително тяло ОТГ1-01 Hi-Fi Възстановяване
« Отговор #30 -: Октомври 24, 2016, 03:00:17 15:00 »
Аз имам усещане, че броя на елементите не се чува, за сметка на това изкривяванията от промъкващи се по-ниски честоти отколкото трябва се чуват изключително добре като ЧъШкане, ШъШкане, СъСкане, бРаЖдене, наКряКване и т.н. Ако примерно можеш да подадеш 50-70 вата системна мощност на поп музика или рок и на ВЧ се падат по-малко от максималните му 15-20 вата, 2-ри и 3-ти ред просто ще пропуснат и още от по-ниските, които при толкова силен сигнал просто ще опропастят всичко.

Да не говорим за плавните криви, доброто сумиране и добрия импулсен отговор на LR-4.

Между другото, тези колони би трябвало да свирят най-добре долепени до стена на стойки. Понеже нямат корекция за повдигането от лицепия панел и са само две ленти.

Всъщност, три ленти за тихо слушане имат смисъл именно за да имаме колони, които имат достатъчно бас далче от стена.
« Отговор #31 -: Октомври 25, 2016, 10:02:13 10:02 »
Добре де, просто питах.  ;)
Аз продължавам с дърводелската работа. Басовите говорители бяха захванати с по четири болта, а има осем отвора. Като на свободните не си личи да е слаган болт някога, пък и отворите се разминават. Тъй като от там ще издиша, ще разпробия, и ще си ги стегна всичките.

Тошее, давай филтрите.
« Отговор #32 -: Октомври 26, 2016, 02:11:26 14:11 »
Отворите са поправени, законтрям гайките. Свалих и задния панел, много тънък и той. Ще му лепна една две летви, и най вероятно ще го залепя целия за кутията.

Като свалих един пласт вата, пак дунапрен. Мисля да го изхвърлям.

Малко трудов безпорядък. Докато си работех реших да си пусна едната не пипана до сега колона през респрома на радио. Ами нещо не съм очарован, вярно тихо го слушах, ма баса не съвсем, среди в повечко. Вярно че коректора на респрома точно за средите не действаше.

А Тошко си трае.  ;D

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #33 -: Октомври 26, 2016, 02:44:42 14:44 »
Дай схем н филтъра.
Среди ще имат повече, защото имат ВЧ конус и си със сигурност за симетричен филтър.

Тези кутии не са оригиналните от HDF с мека смола, а някакво гаражни изпълнение.
Брезово шперплат толкова ли те плаши? Хем ще можеш да ги направиш по-големи.

bodam

*
« Отговор #34 -: Октомври 27, 2016, 09:37:39 21:37 »
И аз очаквам да видя филтрите с интерес.
zlatkoo разгледах снимките,много готино е натъпкана колоната,ред вата ред дунапрен.
Звучи като ред салата ред дафинови листа ама как да е.
Много е степана тая вата.Сметни литрите на колоната,и на база на полученият резултат премери на електронен кантар от 12-15гр вата  на литър изчислен обем и ще получиш гарантирано реално 30% увеличение на обема.Аз лично се придържам към 12грама на литър и съм доволен от резултатът(включително като звук и бас).
Е разбира се тази вата някак си трябва да я разчепкаш преди да я сложиш обратно, в този си вид не върши работа,или такава със съмнителен резултат.
Възниква от само себе си  следният въпрос ???!!! след като ....
На ВКШ3013А филтър не му трябва,тъй като той трябва да си свири кротичко от 25-16000 херца неограничен в целият диапазон.
ВЛД-то пък е като солта в яденето.Може и без него но с него е по добре(направо е Супер),а и допълва диапазона до 20000херца (че дори и  до 40000 за онези който могат да го чуят  ;D ), и тук въпросът е от колко да запова да свири то...!!!??? иначе казано каква да бъде честотата на срез.
« Последна редакция: Октомври 31, 2016, 06:31:22 06:31 от bodam »
« Отговор #35 -: Октомври 28, 2016, 01:17:01 13:17 »
Такаа, видях все пак какви са ми кондензаторите в момента. Два по два микрофарада в паралел.

Според този калкулатор среза на ВЛД-то е около 10 килохерца. Което значи че все пак двата говорителя се застъпват. Мина ми през акъла да махна вч конуси, и да лепна по една по голяма шапка. Обаче не ми се развалят тези говорители, иска ми се да ги запазя автентични. Колкото до кутиите нови няма да се правят, задните капаци наистина е по удачно да се сменят с по дебели. дунапрена ще го изхвърля целия.
 При толкова много вата има ли смисъл да ги тапицирам отвътре с това.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #36 -: Октомври 28, 2016, 02:54:38 14:54 »
Има смисъл да тапицираш и да оставиш една рехава възглавница в обема.

Тоест имаш 4 мф кондензатор за филтър на ВЛД-то. Това е първи ред, много е плитък, на 5 КХз е на -6, а на 2.5 е на -12, на 1.25 на -18, колкото с трети ред на 2.5., проблема идна на 625 Хз., тогава си на -24, а с трети ред на 2.5 на -36. Както виждаш средите ще стигат с 12 дб по-силни до твоя ЛЕНТОВ ВЧ...
Една октава надолу става още по-страшно, на 312 херца твоя първи ред филтър ще ти достави -30 дб в сравнение с -54 от трети ред... Вече имаме 24 децибела разлика в нивата.
На 156 херца а: -36 дб, б: -72 дб или 36 дб разлика, това е около 12 пъти по-силно ниво.
При средно ниво на тонколоната от 105 дб, което е напълно постижимо лентичката ти ще свири ниски среди с 69 децибела и среди със 75 до 81 децибела. Или ще покрие от 150 до 750 херца със средно ниво от 75 децибела (0.36 вата само за този обхват, което са 1.2 волта в 4 ома...)... Доста кофти... Не с 24, а 48 дб/окт бих го отрязал!

Както и да е, гледам частите за 6-ти ред филтър на 2.5 КХз. са доста удобни стойности  ;D
Като се замисля, хорната помага за намаляване на хода в долния край на обхвата. Дали 6-ти ред няма да ми позволи наистина да изцедя максимума като го накарам да работи от 1.8 КХз. Трябва да се сравнят електрическите криви за да се отговори на този въпрос... Ще попитам LT-Spice...
« Отговор #37 -: Октомври 28, 2016, 03:52:09 15:52 »
Напълно съм съгласен че този "филтър" в момента не става. Кой е конструирал това HI FI не знам, ама аз дето не съм чак такъв специалист, откривам доста недостатъци. Но все си мисля, че 60 лева за тези говорители и тези сандъци си заслужават. Отделно кефа от това дето правя, но си трябва време.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #38 -: Октомври 28, 2016, 05:40:19 17:40 »
6-ти ред на 2000 срещу 3-ти ред на 2500...
Максималната разлика в нивата над 2 КХз. е под 1 децибел...
На един килохерц имаме разлика от 12 дб, което е два пъти по два пъти или 4 пъти силата. А това е много съществена разлика. Надолу разликата е потресаваща в полза на по-стръмния филтър.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #39 -: Октомври 28, 2016, 06:04:13 18:04 »
6-ти ред Линквиц-Райли (LR-6) @1600, срещу 6-ти ред Линквиц-Райли @2000, срещу 4-ти ред Линквиц-Райли (LR-4) @2000, срещу 3-ти ред Бътъруърт (BR-3) @2500 херца.

Както следва:
R1 - светло синьо е LR-6 на 1.6 КХз.;
R2 - червено е LR-4 на 2 КХз.;
R3 - тъмно синьо е BR-3 на 2.5 КХз.;
R4 - зелено е LR-6 на 2 КХз.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #40 -: Октомври 28, 2016, 06:24:57 18:24 »
LR-6 за ВЧ и LR-4 за НЧ и двата на 2000 Херца.
Говорителите са 90 градуса извън фаза, което се равнява на 4.17 сантиметра при тази дължина на вълната. В случая ВЧ изостава, ако се обърне фазата на 180 градуса ще можем да компенсираме по-дълбок акустичен център с 4.2 см. тоест с вкопаване или заден монтаж акустичните центрове ще се заковат един над друг.
Нискочестотния ще получи Зобел за да му изправи импеданса и да се използва учебникарски филтър. Цялото нещо задължително трябва да има и BSC, просто би било грях да се пропусне.

Прилагам и файла със симулациите, пуска се с LT-Spice, което е програма, която е безплатна и се сваля от тук:
http://www.linear.com/designtools/software/
Реда за симулацията изглежда така:
Type of sweep: Octave
Number of Points per octave: 1000 (може и по-малко)
Start Frequency: 10
Stop Frequency: 20000

После си играя да го зумвам или с десен бутон по осите на графиката за да е по-прегледно.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #41 -: Октомври 28, 2016, 06:43:10 18:43 »
Вай, а е такова пък не бях виждал!
Нов вид филтър - Linear Phase се е появил тук: http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SpeakerCrossover/
Явно е четвърти ред. Стойностите му са близки до Линквиц-Райли.

Говорителите са идеално във фаза, което означава, че обръщането на фазата на високочестотния в случая с 2 килохерца ще ни даде компенсация за около 8 сантиметра разлика в акустичните центрове.
« Отговор #43 -: Октомври 29, 2016, 10:06:50 10:06 »
Абе аз чувам къде съм. Обаче си мисля нещо, като имам широколентови които стигат до 15 килохерца. Не е ли по добре честотата на срез да не е толкова ниско.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #44 -: Октомври 29, 2016, 11:12:50 11:12 »
Лентовия е много по-кчествен от някакъв си хартиен ВЧ конус.
Защо не ги послушаш само с големия говорител? Трябва да свири всичко.
Наличието на ВЧ конус води само до това, че трябва да използваш симетричен филтър. Не можеш да минеш с 2-ри ред НЧ и -ти ВЧ, А трябва и двата да бъдат трети.