Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

C20XE турбо
« -: Януари 23, 2017, 10:12:58 22:12 »
Здравейте колеги, почнах един проект за турбиниране на C20XE. Нямам предишен опит с работа по двигатели, но имам желание и ще се радвам на съвети и градивна критика. Наличните части до момента са бутала от Z20LET, валове от C20LET, арп биелни болтове и естествено двигател C20XE - със пукната маслена магистрала.

Към момента главата вече е със запушена маслена магистрала между 2ри и 3ти цилиндър и ще се изработи външна връзка. Очаква я и пълна ревизия, като водачите ще бъдат сменени с бронзови. Долнището го очакват нови основни и биелни лагери. Не съм замервал цилиндрите все още, но имат следи от оригиналния хонинг предполагам няма да има недопустимо износване. Ако има проблем мисля да разпиля един блок от 1.8 на 86.00мм. Буталата ще са с нови сегменти. Биелите си остават от ХЕ-то, ще ползвам арп болтове, че четох им било слабо място това. Oсвен главата ще се челоса и блока и ще се ползва метална гарнитура от Z20LET.

Двигателя мисля да го разработя в атмосферен вариант, като през това време ще си ползвам оригиналните валове и електроника мотроник 2.5. И тук идва първия ми въпрос ще успея ли да запаля и да се движи колата с новата степен на сгъстяване (8.8:1 за Z20LET) и оригиналната електроника.

След разработката и събирането на финанси е следващия турбо етап. Турбината предполагам ще е някоя ККК16 от C20LET, при малко повече късмет може и някоя TD05 от мицубиши. От към електроника едва ли ще успея да намеря мотроник 2.7 от LET със всичките му работи за това мисля за мега + едис 4 запалване(имам го). За кулера и пътищата, дюзи и т.н. не съм мислил още, искам първо да събера мотора и да се движи колата в атмосферен вариант като за начало.

Крайната цел е около 280-300 коня на мотора, което е максимум на тези биели и близо до максимума на бутала.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
Re:C20XE турбо
« Отговор #1 -: Януари 24, 2017, 07:10:37 07:10 »
Здравей и добре дошъл!
А защо не бутала от LET? Te са по-здрави.

Целият ти план звучи супер, но според мен трябва да я събереш направо в окончателния вариант. Турбото няма как да надуе без да те пита. А и разработването е 500 км., едни сегменти са.

Колкото за оригиналното ЕКУ, ще работи, само ще върви по-малко.

Каква е колата?

Добре дошъл!
« Отговор #2 -: Януари 24, 2017, 04:54:16 16:54 »
Взех бутала от Z20LET защото такива изпаднаха на приемлива цена, а пък и не гоня някакви големи постижения, защото ще е само с предно.

Колата е Деу Ланос, през годините съм сменил доста неща по нея. Окачването е жълто Кони с пружини Вайтек. Нови носачи с полиуретанови задни тампони, заден мост от Вектра А с полиуретан. Спирачната система е преработена - предни дискове  296мм и апарати от Омега Б, задни дискове 286мм и апарати от Вектра Б и 25мм спирачна помпа без абс от Мондео. Кутията е F20 с диф. 3.55 от Калибра с дълга полусока с висящ лагер. Рейката е бърза от Астра ГСИ, има и разпънки на бомбета, и долна между носачите. Това е накратко за колата.

Иска ми се първоначално да запали и да се движи в атмосферен вариант за да се уверя, че всичко по двигателя е ок преди да продължа да наливам пари за турбо чарколяците.

Неактивен jakiro

*
  • 264
    • Профил
« Отговор #3 -: Януари 24, 2017, 09:12:45 21:12 »
Z20let буталата държат до 450 доказано от много англичани. В България имаше една корса с ориг такива с 400 на мотор просто хлабината цилиндър бутало я правят по голяма.Биелите на 250 300 няа мотора се разпъват.
За валовете ползват единият от лет другия на хе и се буташе малко да се измести малко по конкретно по късно като си намеря записката.
Кутията незнам колко ще ти пасне найден от хасково беше направил НЕ турбо около 240 коня и ползваше ф18цр+ 3.57 и вървеше много и предавките са по добре наредени.
П.п Турбо Не то на найден беше с бутала от хе дълбани с 2мм и даржеше така че и оригиналните бутала са си здрави.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #4 -: Януари 25, 2017, 10:35:47 10:35 »
Много готина кола! На един приятел майка му имаше такава 1.5 преди 20 години. Беше много странно, защото с този малък двигател развивахме скандално високи скорости. Редовно я карахме със 160-180 и понякога с 200 по километраж. Явно има много добра аеродинамика.
Ако не знаеш, на всички стари опели много слабо място са кутиите които свързват бомбето на макферсона и предната колонка. На засилена кола е добре да свържеш средния праг с тази кутия с профил 20х40х1.5. също никога не е късно да смениш самата кутия или да си сгънеш външната ламарина на абкант, да грундирате много дебело и да я плеснеш отгоре. Извинявам се за отклонението, но старите опели колкото са лекички и хубави, толкова са и слаби.

Всичко звучи супер!
Само за турбото горещо ти препоръчвам да не използваш фабричния хибрид, който е К16 с К24 или 26, защото е с малка турбинна част сметната за 200 коня с голяно противоналгане и голям процент на гейтинг. Не е никак добре.
Ако имаш опция за турбо Мицубиши с разделена турбина, това е най-добрия вариант.

За колектора също мога да ти кажа интересни неща. Вече знанието по въпроса доста напредна. Ако има възможност да сложиш турбото над скоростната кутия ще бъде най-добре. Както и да си направиш колектор на стъпала. Хубаво е тръбите да са дълги за да не си пречат отделните цилиндри и да има минимум завои и възможно най-плавни.

Може ли снимки?
« Отговор #5 -: Януари 25, 2017, 09:52:14 21:52 »
Z20let буталата държат до ... Кутията незнам колко ще ти пасне ...
Надявам биелите да държат до 280-300 коня, поне така пишат по английските форуми. Ф20-ската с която е колата, не мисля че се различава много като предавателни числа от тази Ф18 за която говорих, почти еднакви са.

Много готина...
Може ли снимки?

Това за бомбетата не схванах много ама ще помисля върху него. Турбината не ми е на дневен ред, но ще се опитам да намеря от Мицубиши, все пак много блазнещ е варианта с оригиналното plug&play тубо. Ако акумулатора отиде в багажника може и да се освободи място над кутията иначе няма никакво. Колектора не знам дали ще се намери човек да го изработи по този начин. От снимките не останаха много след като се прецака снимка бг, но намерих няколко читави.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #6 -: Януари 26, 2017, 09:22:43 09:22 »
Ето ги усилката и кутията, която държи макферсона.
Във Фейсбук н съраницата на форума има два албума по въпроса.
Ако някой ще ти го изработва, защо не? Така или иначе отпред мястото е много малко и за по-голямо турбо се режат лапи, рогове и т.н. за да мине входящия въздух.

Помисли дали не можеш да използваш и атмосферния колектор с леки преработки.
Например турбото да се появи някъде зад и над двигателя, като използва съществуващата инфраструктура. Така ще правиш смукател, а не изпускател.
Има много примери от съвременни турбо коли за много прости смукатели. Просто малки тръбички по няколко сантиметра и един обединител лепнат за главата. Въпреки че при теб е доста тясно... Нищо, помисли за варианта турбото да е на мястото на акумулатора леко по диагонал, да смуче откъм сервото на спирачките и даунпайпа да отива напред към сегашния колектор. Тъкмо въздуха след кулера ще върви по сегашния път. И почти няма да правиш колектори ;)
Re: C20XE турбо
« Отговор #7 -: Април 06, 2017, 10:04:27 22:04 »
Понапреднах в студените месеци. Главата е готова след доста търкане и чистене. Подострих колкото можах стената която разделя въздушния поток на две във смукателните портове. За повече нямах нерви за да се занимавам, не съм ги разширявал. За блока жертвах едно налично C18NZ. Изненадаха ме арп-тата, в последния момент прочетох че се прави фаска 1мм на петите на биелите заради закръглението на главата към тялото им.  Остава да влезнат в коша на колата. Малко снимков материал:

Неактивен jakiro

*
  • 264
    • Профил
« Отговор #8 -: Април 08, 2017, 10:10:16 22:10 »
Според мен е грешка заострянето между портовете пример крилото на самолета не е остро отпред където е въздушната струя.
« Отговор #9 -: Април 09, 2017, 09:16:52 09:16 »
Острото има по-малко съпротивление . На самолета крилото има профил заради подемната сила която трябва да създава . Аз също не съм привърженик на стъргането в портовете , просто едно заобляне на приливите с премахване на евентуални заводски дефекти и остри ръбове .
Иначе готино моторче се получава .

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #10 -: Април 09, 2017, 09:38:15 09:38 »
Ако погледнем крилата на F-104 Starfighter всичко е наред, казват, че можеш да се порежеш.

Сепараторите в изпускателните портове не се изтъняват много за да не изгорят.
« Отговор #11 -: Април 09, 2017, 07:23:54 19:23 »
Аз си мисля че постъпващия въздух трябва да се раздели от добре подострен сепаратор. Той би създал по-малко съпротивление и загуби. На изпускателните портове само съм загладил няколко ръба след леглото на клапана за повече нямах нерви. Самите портове не съм ги разширявал доста време отнема и някой хора споменават че ефекта е съмнителен.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #12 -: Април 09, 2017, 10:18:02 22:18 »
Така е, с потока трябва да се борави плавно.
Портовете трябва да си съответстват с валовете, ако използваш нормални валове от завода са се погрижили портовете да бъдат като за тях.
Колкото повече, толкова повече. Но пък колите с прекалено големи портове се нуждаят от вихрови клапи в смукателите. Тези с прекалено дълги фази пък се пуждаят от дросели в ауспуха...

Ама като цяло нормалните хора не се занимават. Карал съм ХЕ турбо, еми страхотно е, като почнеш от празния ход, има супер много въртящ момент и много добър контрол, маневрираш и потегляш без газ все едно е 4.0 мотор. Много плътна и приятна работа и това е заради главата. Можеш да го надуеш и на бар и половина и ще ги поеме без проблем.
« Отговор #13 -: Юни 18, 2017, 09:32:36 21:32 »
Най-накрая запалих
Следва разработка. Смених и каквото видях по предницата за смяна, накрайници, тампони на биалетките, спирачни маркучи и други дреболии отнемащи не малко време.