Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Форд Мустанг GT 4.6 V8
« -: Февруари 16, 2011, 07:16:20 19:16 »
Форд Мустанг GT 4.6 V8 - модел 2005-2010 година.
Форд Мустанг в Уикипедия: http://en.wikipedia.org/wiki/Ford_Mustang

Двигател: 4.6 V8,
- алуминиев блок и алуминиева глава;
- диаметър на цилиндъра - 90.2 мм и ход на буталото 90 мм - ходов обем 4598.48 см3;
- преоразмерена обемна маслена помпа, която поддържа постоянно налягане на маслото при всички режими и условия;
- Степен на сгъстяване 9.8:1;
- Обороти на максимална мощност между 5800 и 6200 за различните версии;
- Максимална мощност от 305 до 315 конски сили в зависимост от настройките и версията (Булит или обикновен);
- три клапана на цилиндър - два смукателни и един изпускателен;
- един горен разпределителен вал във всяка глава;
- разпределителните валове отварят клапаните посредством кобилици, които следват профила на гърбиците с ролери;
- хидравлични регулатори (повдигачи) на луфта между ролера и вала;
- променливи (управляеми) фази на разпределителните валове;
- клапи за управление на потока в смукателите;
- многоточконо секвенциално впръскване;
- запалване coil on plug;
- дебитомер Ford-Motorcraft с нажежаема жичка - цена около 90-120-150 долара;
- двойна изпускателна система с диаметър 2х63 мм - оригинално от неръждаема стомана 406 (хваща малко ръжда);
- Коефициент на пълнене/обемна ефективност (VЕ) ~79% в оригинален вид в режима на максимална мощност (305 к.с. @ 5800 оборота);
- Термостат оригинално на около 93 градуса;
- Препоръчано от производителя масло 5W20, масло, което аз препоръчвам за нашия климат 5W30 + по-студен термостат.
Допълнение 04.06.2017 г.: Според стандарта САЕ-J300 маслата САЕ-30 са от 9.3 до 12.5 cst@100 °C, което означава, че може да му налеете твърде гъсто масло, което е почти с вискозите на САЕ-40. Няма да иска да върви и може да не управлява хидравличните вариатори на валовете коректно. Четете техническите спецификации на маслата, има масла САЕ-30 с тегло 9.6-9.8 на Мотул, които обаче не покриват никакви съвременни стандарти. Има масло Амсойл Сигничър с тегло 10.4, което за нашите топли лета е идеално. Можете да прочетете за маслата, стандартите и вискозитетите тук: http://penkiller.com/index.php/topic,583.0.html а в това мнение има таблица с актуалния стандарт за вискозитетите: http://penkiller.com/index.php/topic,583.msg13184.html#msg13184
Направо не Ви съветвам да използвате SAE-20 освен ако не е Амсойл или Тойота! Появили са се масла САЕ-20 с вискозитет 7.8 при 100 градуса, което е направо опасно. Задължително търсете спецификацията ILSAC GF-4 или GF-5, всяко масло, което няма тази спецификация трябва да напусне двигателят Ви не по-късно от 4.500 километра!!! Предупредени сте!
В момента карам с Амсойл 10W-30 с cst 10.4 при 100 градуса и сертифицирано по ILSAC GF-4 и GF-5.
С всички масла различни от Амсойл или Тойота след 4.500 километра се повишаваше механичния шум от двигателя. Единствените масла, които не са си променяли работата при всякакви условия са били Амсойл и Тойота, като това са единствените, които имат и сертификацията по ILSAC.
В България има и Фухс, който уж има препоръка за използване в двигатели изискващи ILSAC, ама едно е препоръка, друго е спецификация... Пробвал съм също и Енеос, но и той като останалите е добър до 4.000 километра. Освен това в България се внася само по-евтината серия на Енеос.

Разход в София - между 14.6 и 21 литра на 100 километра, най-често 17-18.5
Разход извън града - по първокласен път 8.5 до 9 на 100 км., по магистрала 10.5/100 км
С обичайно каране като за Мустанг V8 11.2 до 12.5 на 100 км. - Да извън града е много икономична!

Развива 100 км/ч със старт от място за около 5.2-5.3 секунди, а с лек тунинг и препрограмиране за около 4.9 секунди, но е много относително, защото зависи от сцеплението и гумите най-вече!
При махнат ограничител на скоростта, максималната скорост е поне 275 км/ч!

Уикипедия за Форд Модулар 4.6 http://en.wikipedia.org/wiki/Ford_Modular_engine#4.6_L

Купе
Самоносещо купе с две врати без рамки на стъклата, алуминиев преден капак, фабричен спойлер на задния капак.

Окачване
Отпред, независимо Макферсон с обърнати L образни носачи с един мек (пълен със силиконова течност) и един твърд тампон, Усилена стабилизираща щанга с привод - олекотени алуминиеви биалетки с пластмасови глави.
Отзад, цял мост с два надлъжни носача и един горен централен спомагателен, винтови пружини и телескопични амортесьори в краищата като на semi trailing arm, стабилизираща щанга.

Задвижване
5 степенна механична скоростна кутия с почти прави зъби на колелата и масло ATF (има специфичен виещ звук заради почти изправените зъби като загрее маслото), кардан без мека връзка с две съчмени карета, диференциал с повишено триене (LSD/Шпер).
- Трета предавка е до около 170 км/ч, Пета предавка позволява движение със 100 км/ч при 1750 оборота и съответно с 200 при 3500 оборота.

Колела
8 инчови 17 цолови джанти с гуми 235/55 -17 със скоростен индекс W и товарен индекс 98 или 99
Цена за една гума Кумхо Екста - около 235 лева.
Допълнение 04.06.2017 г.: към днешната дата на тази цена могат да се купят и Гуд Иър Eagle F1 отново в оригиналния размер, което и направих. Даже дота е най-пресния с който някога съм карал - 4616 - купени април 2017 г.
Между временно карах Континентал Спорт Контакт - 2, действително много качествени гуми, но повишават разхода, износват се и возят по-лошо от Гуд Иър. Като спирачен път Континентала също не бяха никак забележителни. На мокро и в завой бяха добри. За съжаление тях ги купих на скандални цени от над 400 лева за брой, но тогава цените бяха такива.

4 дискови спирачки, всички дискове са вентилирани, отпред апаратите са двубутални.
цена на комплект керамични накладки за всички спирачки - около 85 долара.

Тест на Мотор Тренд за 5-то поколение Форд Мустанг S197 от 2005-та година: http://www.motortrend.com/cars/ford/mustang/2005/2005-ford-mustang-gt/

Неактивен bdd

*
  • 517
    • Профил
Re:Форд Мустанг GT 4.6 V8
« Отговор #1 -: Февруари 16, 2011, 11:10:42 23:10 »
Красива кола!Харесва ми!А имаш ли данни за фазите на разпределителните валове и как се изменя ВМ с оборотите?Доколкото имам впечатления,макар и оскъдни,американските шосейни коли като цяло са със сравнително затворени валове.Имат тяга в не чак толкова високи обороти,което ги прави изключително приятни за нормално каране.То този тип двигатели и харесвам всъщност - дават максимума от тягата си в реално използваните обороти при шофиране.
« Последна редакция: Февруари 16, 2011, 11:47:50 23:47 от bdd »

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 17, 2011, 01:16:47 13:16 »
Красива кола!Харесва ми!А имаш ли данни за фазите на разпределителните валове и как се изменя ВМ с оборотите?Доколкото имам впечатления,макар и оскъдни,американските шосейни коли като цяло са със сравнително затворени валове.Имат тяга в не чак толкова високи обороти,което ги прави изключително приятни за нормално каране.То този тип двигатели и харесвам всъщност - дават максимума от тягата си в реално използваните обороти при шофиране.

Това, което си написал важи за GM V8 смол блок... но не важи за леко истеричния двигател на мустанга  :D

Както може да се види от дино графиката въртящият момент между 3000 и 5500 оборота е почти един и същ +10-0%

Също така и мощността е една и съща между 5200 и 6300 оборота  :D

Съвсем стандартен Мустанг на такова дино в щатите дава 218-225 коня на колелата, което са около 300 коня на мотора.
Моя със стандартната програма с която го мерихме, доста се изхитрява и след 5400 оборота започва да си затваря дросела лекичко  ??? за да задържи една и съща максимална мощност.
Тая хитрост е заложена в ЕКУ-то в картата за изчисляване на въртящ момент - има доста хитър алгоритъм по който ЕКУ-то през цялото време следи отдаваната мощност и при нужда си я ограничава...

Но да се върнем на поведението.
За валовете ще те излъжа, но са около и над 240 градуса 0.1-0.1мм - достатъчно дълги и застъпени (тоест отворени) са за максимална мощност при 6500 оборота и навсякъде специалистите съветват да не се сменят, освен ако не е отварян мотора...

При под 1500-1800 оборота не бих казал, че има кой знае колко тяга. Нормално се кара 1800-2500 оборота, по-ниско се мъчи! - естествено това важи за ускорение на 3-та, 4-та и 5-та на лек баир... иначе можеш да го караш и на 1500 на 5-а, но определено има желание за обороти.

При ускорение на 1-ва, 2-ра и 3-та си запалва гумите над 3000-3500 оборота, а ако там пропусне над 5500 задължително ги пали... - това в движение без да си играеш със съединителя... Евентуално на чисто нов грапав асфалт (такъв в София НЯМА) може да достигне 200 с пълна газ без да върти гуми... иначе поне до 180 постоянно танцува...

При ниски обороти и частично натоварване (900-1800) се опитва да държи постоянна смес и постоянен ТПС и да регулира отдавания момент с ъгъла на запалване, като аванса варира от 10-13 градуса на пълна газ до 30-35-40 градуса... което е малко дразнещо...
Освен това много активно се самоубочава в тези режими, като непрекъснато се опитва да си обедни сместа и да си вдигне аванса, обаче не му се получава, когато има проходна изпускателна система с Х-тръба и тръбни изпускатели Форд Рейсинг + CAI-AFE  :D Поради, което първата ми работа беше да му намаля диапазона на разрешеното обучение в ниски. Иначе си прави бедна смес и много аванс, бучи, работи грубо и не върви...

Та усещането като го караш е по-скоро за зъл спортен двигател, от колкото за мазен V8 с много въртящ момент... Най му харесва да го отпушиш хубаво, да се върти бързо, да си пали гумите в движение и да не смогваш да му смениш предавките... А е само около 330-350 коня... диното е от преди да му взема програматор и софтуер за редактиране на картите и пак е 20 коня повече на колелата от стандартен... И между другото няма кой знае каква разлика между къстъм настройката и оригиналната, освен, че си пали гумите по-лесно и че не бучи в ниски... и че сега наистина се кара по-лесно и в по-широк диапазон...

Неактивен bdd

*
  • 517
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 17, 2011, 05:00:02 17:00 »
Добра крива на въртящия момент.При големи стойности вече не е толкова важно как се изменя тягата,а как я усещаш колата и дали можеш да играеш с педала на газта.В един момент,когато имаш сила на колелата,по-голяма от сцеплението с пътя,колкото и брутално голяма да е тягата на мотора вече е все тая,защото е премината границата.Просто буксуваш и се иска можене,контрол на натоварването,усет добит с опит.Това разбира се ако няма тракшън,но доколкото си спомням от едно предаване по "Дискавъри" Мустанга има контрол на сцеплението,който по желание може да се изключи.Предполагам,че контрола се осъществява чрез намаляне на натоварването с връщане на дросела.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 17, 2011, 05:53:20 17:53 »
Че кой кара Мустанг с включен тракшън?

Тракшъна му е добър, когато хем искаш да даваш газ, хем искаш да си малко по-отпуснат...

Има нещо много интересно, принципно никъде не пише, че има опция "стабилизираща програма" за Мустанг, обаче като пуснеш функцията за проверка на системите на борд компютъра, освен "Traction Control - OK" излиза и някакво съобщение за стабилизираща система - ОК, ще го снимам следващия път, че все се чудя какво е.

Та тракшъна и АБС-а, определено са много добре съобразени и настроени спрямо колата! Особено АБС-а е много бърз, не съм карал колас толкова бърз АБС!!! И за разлика от всички останали АБС-и, които съм карал, действително позволява колата да остане управляема при екстремно спиране... Ама много управляема!

А тракшъна се намесва много бързо и неусетно, не дразни, но и не позволява много-много да ускоряваш ако е кофти настилката, ако е нормален хубав асфалт почти няма проблеми... Нормален хубав асфалт в София НЯМА!

Неактивен bdd

*
  • 517
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 17, 2011, 07:17:31 19:17 »
.

^Del^

*
« Отговор #6 -: Февруари 25, 2011, 12:48:34 00:48 »

Това, което си написал важи за GM V8 смол блок... но не важи за леко истеричния двигател на мустанга  :D

......
Но да се върнем на поведението.
За валовете ще те излъжа, но са около и над 240 градуса 0.1-0.1мм - достатъчно дълги и застъпени (тоест отворени) са за максимална мощност при 6500 оборота и навсякъде специалистите съветват да не се сменят, освен ако не е отварян мотора...

...
Наистина смол блока е точно както го описа бдд.М/у другото 240 градуса си е причлино голям вал.На Корвета заводския му  беше 197-202 мисля

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #7 -: Август 05, 2011, 06:36:40 18:36 »
Ето малко снимки на мустангчето.

Има нови гуми континентал Спорт Контакт 2 (дот края на 2009-та) (Continental Sport Contact 2) пак същия размер 235/55 R17W

Егати разликата! Предишните бяха Кумхо (Кумчо) Екста, лелей, нема такива дървета! Това са оригиналните гуми с които излиза от завода и самия комплект си му беше оригиналния... от как сложих континентала ме е яд, че не изхвърлих кумчовците на мига щом взех колата! Гадните кумчовци изкараха почти 48.000 километра и имаха още грайфер  :D :D :D - на Мустанг, който редовно върви с вратите напред  :D :D :D
Накрая бяхме стигнали до положение, като подам газ да тръгва настрани, а като натисна спирачка да се включва АБС-а, а ма няма значение колко силно натискаш или с каква скорост - трагедия, едвам стигнах до гумаджийницата  :o деня в който ги сменях беше много горещ и това съвсем влоши нещата.

Континентала вози перфектно и държи много здраво. За пореден път съм доволен от тази марка. На Омега-Б сем карал Премиум Контакт и Премиум Контакт-2 и съм много доволен, като даже смятам, че с Премиум контакт-2 са се изсилили много здраво, защото за 205мм гума държат даже прекалено.

Разликата във возията спрямо Кумхо е драматична, няма по-точна дума.

Други съществени новини около мустанга няма, освен че с новите гуми май харчи около половин литър повече, което е нормално предвид факта, че по-дървени и пластмасови гуми от Кумхо няма. А, да. И не наливайте бензин от Лукойл в началото на магистрала Тракия, чукаше ми зверски аванс над 4000 оборота на 3-та и 4-та предавка (160-200) и добре че беше жега да съм на затворени прозорци на климатик да го чуя, щото иначе шумотевицата щеше да го заглуши и да се увътря с едни бутала! Свещите ми след това бяха идеално чисти... и лилави  :D
Освен това май ми е изгорял ТПС-а, защото SCT флашера неще да го чете и ЕКУ-то не спира бензина при движение на предавка по инерция (режим "coasting"), тоест не влиза в този режим... което води до повишен разход на гориво... и готино пукане в ауспусите (afterburn)... това пък ако не го оправя, в дългосрочен, даже средносрочен план очаквам да ми се скапят катализаторате, което ще доведе до и така неизбежното им изхвърляне. Обаче досадното, е че все пак ще трябва да си поръчам TPS.
Бахти! как може да изгори TPS?!?  :D :D :D Ще пробвам първо да го разглобя и да го третирам със спрея за карбуратори и смукачи (carb and choke cleaner)  :D :D :D

А, и междувременно стана на 50.000 км  ;D

Неактивен bdd

*
  • 517
    • Профил
« Отговор #9 -: Август 23, 2011, 12:18:39 00:18 »
Тоя режим "coasting" сигурно ще да е "принудителен празен ход".За датчика на дросела виж първо клемите,както и другите връзки.Не разбирам от Мустанги,но може би това е потенциометър.Предполагам,че си направил диагностика на колата си,но една зацапана ел.връзка е допълнително съпротивление и това води до некоректно изходно напрежение.Тъй,чеТPS-а може и да е здрав.И явно участва в определянето на режима на принудителен празен ход.Не знам как са го направили,но според мен този режим би трябвало да се определя от обороти и разреждане,защото не е задължително да върнеш педала на газта докрай за да влезеш в принудителен празен ход.Едва ли от Форд са пропуснали да сложат МАП.
Изненадан съм,че мустанга няма датчик за детонации.В днешно време са нещо нормално като ламбдата.
« Последна редакция: Август 23, 2011, 12:25:05 00:25 от bdd »

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #10 -: Август 23, 2011, 12:48:26 12:48 »
Има детонационни датчици, даже два.

Нещо ми подсказва, че скоро ще държа в ръцете си части от 4.6 V8  :D ... май е решил да сплита копита.
Разликата между мощността и реакциите на студено и топло става все по-силно изразена, което в комбинация със спорадичните детонации и шумовете идващи от двигателя ми говори, че освен кофти хидравлични повдигачи, има минимум прецакани изпускателни клапани.
На студено, плътния заряд позволява да се постигнат задоволителни налягания в цилиндъра, докато на топло изпускащите клапани не успяват да се охлаждат и се нагряват още повече, което води до детонации. Още по-кофти варианта, който не изключва и проблеми с клапаните е да има едно или повече бутала с прибрани поли.
Най-пожелателния и същевременно най-слабо вероятния вариант е проблеми с бобините и свещите, които на топло да започват да се дънят здраво, защото освен всичко останало имам и все по-силно изразени гърмежи при отнемане на газта, което ме хвърля в недоумение. Трудно ми е да свържа този симптом с прегорели клапани, можеби ти ще успееш да го отхвърлиш или потвърдиш.
Друга моя мечта е всичко да се дължи на кофти запалване + запушен горивен филтър и пикаещи дюзи. Пикаеща дюза може много добре да обясни гърмежите.

Принципно този двигател е много як, справка: Кьонигсег (същото 4.6 долнище с други бутала и биели и 4 клапанни глави от Форд ГТ 5.4) и факта, че има атмосферни и компресорни версии на 3 клапанен 4.6 с до 500 коня с фабричната карантия.

Първа фаза: мерена на компресия, горивен филтър и чистене на дюзи;
Втора фаза: главите долу...

А иначе е ебати яката и радваща кола  ;D

:-\ ??? :( >:(

Неактивен bdd

*
  • 517
    • Профил
« Отговор #11 -: Август 23, 2011, 05:48:26 17:48 »
От описаните симптоми си мисля,че проблема е бедна смес на високи обороти.Причината би могла да е всякаква - от запушени бензинови пътища и заминаваща си помпа до грешни сметки на компа.Ако има сигнална лампа (чек) и той не свети значи компа си мисли,че всичко е наред.Ти чуваш детонациите,но може компа да не знае че ги има.

Възможно ли е според теб заради запушен горивен филтър дюзите да се отварят до максималната си продължителност и аванса да се е върнал до минимум при подаване на газ.Същевременно обаче да не светва чека (ако му е здрава лампата или диода).

Аз бих започнал да търся повредата от елементарните неща - налягане,бензиновите пътища,помпа,реле на помпата,задръстена сонда в резервоара.

Прегорели изпускателни клапани ако има това трябва да е следствие от преминаващата през тях доизгаряща смес,откъдето идва и пукането в ауспуха.
« Последна редакция: Август 23, 2011, 05:58:39 17:58 от bdd »

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #12 -: Септември 02, 2011, 07:17:44 19:17 »
Компресия има на всички цилиндри еднаква;
Дюзи няма запушени;
Остават датчици и електроники;
ТПС-а остава заподозрян;
Друг любопитен факт, който знаех и преди, но го бях забравил, е че от както започнаха тези симптоми при върната газ, ЕКУ-то освен, че не спира горивото, командва и 10 градуса аванс.
А горивото ту го спира, ту не го спира, примерно на 3-та и 4-та над 1600 оборота го спира, но понякога на 3-та не ще. На 1-ва и 2-ра не го спира.

Това е някаква супер елементарна шашкъния. Слава богу двигателя е здрав (като изключим хлопането на повдигачи от главата от страната на пасажера, но скоро и това ще се оправи)  :D

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #13 -: Октомври 09, 2011, 06:35:16 18:35 »
Последно, проблемите на мотора бяха сведени до разтегната верига от страната на шофьора (веригите са две), комплекта вериги, водачи, три ангренажни колела, два хидравлични обтегача и гарнитура за ангренажния капак струва 230 долара  ;D ще си сменя и предния семеринг и гарнитурата на картера за всеки случай. А най-хубавото, е че тамън имам още 1000 километра до смяна на маслото  ;D

Ето малко снимки=
На снимките ще видите, как съм направил изолация на кутията на смукателя за студен въздух (AFE Magnum Force Cold Air Intake - CAI), използвах топлоизолация, като тази, която слагат зад разиаторите на парното, двойно лепяща лепенка между изолацията и кутията и алуминиево тиксо. Най-важното беше, че залепих близо двусантиметровите процепи отдолу и отзад между кутията и калника, от където безпрепятствено постъпваше горещ въздух. Резултат: преди имат хемпература на входящия въздух достигаща до над 70 градуса по целзий при работа на място и движение с ниска скорост, сега на място не качва над 45 градуса, а при движение с над 30 км/ч температурата е равна на тази на околната среда.
Също ще видите лепенката SCT, която реших да лепна под капака, а не отзад, това са тунинг продукти, главно софтуер за двигателя.
Вижда се и газоразпределителния механизъм на едната глава на 8 (осем) цилиндровия V-образен (ве-образен) двигател 4.6 (Ford Modular 4.6 3 valve) на ГТ версията на купето S197 на Фордq или иначе казано на Форд Мустагн ГТV8.
Също така на една от снимките ще видите Х-пайп (хикс (х) тръба) на Флоумастер (Flowmaster), направена от 2х63мм неръждаема стомана марка 406.
Има ги и старите и новите гуми на колата.
Старите са Кумхо Екста (Kumho Ecsta KH11) 235/55 R17 99W
Новите са Континентал Спорт Контакт - 2 (Continental Sport Contact -2) отново размер 235/55 R17 с теглови индекс 99 и скоростен индекс W (270 км/ч) информация за гуми, индекси и доста статии по въпроса: http://www.tirerack.com/tires/tiretech/techpage.jsp?techid=35

Джантите и в двата случая са едни и същи, оригиналните 17 инчови джанти с борд, пет лъча и ширина 8 инча (8J17), които според мен са и най-красивите джанти за Мустанг.

Виждат се и тръбните хедъри Форд Рейсинг (tube headers Ford Racing)

Поздрави!
« Отговор #14 -: Октомври 16, 2011, 10:16:09 22:16 »
Тоше нищо му няма на коня баце. Здрав е ама тез болежки дето описваш ми се струва мозъчната дейнос е малко нарушена. Правил ли си нещо по електрониката? Може и калпав бензин знам ли.....такива коли на които се самообучава ЕКУ то доколкото имам опит е нужно да се зачисти всичко от паметта и после на място малко и тест драйв да си възприеме квото там следи.Може и да не е така с тоз  американец просто предположение ....налучквам де ;D