Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Въпроси за компресор и не само
« -: Февруари 23, 2014, 02:54:38 14:54 »
Здравейте,
От няколко дни ми се въртят разни мисли из главата, които породиха много въпроси, на които не мога да си отговоря, та затова пиша тук...да се поизбистрят нещата, пък и да дам тема за размисъл....
От около 3 месеца имам Suzuki Swift с двигател G13B:

•Type: inline 4 cylinder, MPFI, 1.3L gasoline
•Drivetrain: FWD
•Valvetrain: DOHC 16-valve
•Displacement: 1298 cc
•Compression Ratio: 10:1 (11.5:1 for JDM)
•Bore: 74.0 mm
•Stroke 75.5 mm
•Power: 101 hp (74 kW) @ 6500 rpm
•Torque: 83 ft.lbf (112 Nm) @ 5000 rpm
•Redline: 8000 rpm 
•Fuel cut: 7400-7600 rpm

Въпросният тежи около 100кг пълен сет със скорости, даже масла и антифризи, изцяло алуминиев блок и глава, заводски ковани бутала, биели и колянов вал, кухи разпределителни валове - красота, но ми се иска маааалко повече. Предишната ми беше ПунтоГТ, което карах 5 години и засилих доста...е, наложи се да я продам. Взех суифта, който от начало ми се стори като че все едно карам с дръпната ръчна, но в последствие му посвикнах малко от малко и започнах да установявам всъщност колко по-добър респонс притежава мотора, колко по-широка крива на въртящия момент и как не изостава кой знае колко много от пунтото на определени трасета(например любимото ми- прохода Петрохан)въпреки двойната разлика в мощността. За това се замислих първо за атмосферен тунинг, но бързо ми дойде акъла, че няма смисъл да се наливат средства и време в подобно занимание - за да стане около 140-150 к.с. трябва да се похарчат пари, колкото струват още 3 цели суифта. За това принудителното пълнене остава единствена алтернатива. От към електроника мотора може да се настрои да работи под налягане, защото си има мап и дебитомер с нажежаема жичка, поне по форумите гледам че го мапват успешно със сток електрониката при турбинираните проекти.
Чудя се може ли да устиска ако му сложа един компресор Еатон м45 или м62, и го карам на 0.3-0.4-0.5, говорим да устиска без да отварям мотора и да го разреждам?
Обмислям варианта компресор, понеже за момента правилния турбо вариант не ми е по възможностите, тези итъни се намират евтино, пък и ще успея да си запазя респонса на моторчето без гадната турбодупка и съпътстващия лаг. Тук вече почвам с питанките:

Пистов ремък би ли задвижил компресора без да превърта и т.н. (проектите, които гледах, задвижват с пистовия, който по принцип върти хидравличната помпа и компресора на климатика) но на мен ми се струва малко афиф, като гледам колко широки ремъци се ползват на компресорите по принцип.

Би ли било приемливо да се монтира компресора на мястото на пленума на смукателя - така го правят повечето, които го правят, но няма ли да има проблеми със температурата на сгъстения въздух, без кулер, или при ниско налягане не би било проблем?

Би ли могло двг да работи на газ, която се впръсква непосредствено преди или след компресора, с цел понижаване на IAT (температурата на всм въздух), като вариантите са
1)Да работи само на газ
2)Газта да се явява един вид piggyback - да се пръска само при бууст(дори може да е без изпарител при този вариант)
3)Да се кара изключително на бензин
Кой вариант би бил най-удачен, рационален и икономичен?

Със сигурност ще се сетя още какво да питам, така че ще дописвам :)
Re:Въпроси за компресор и не само
« Отговор #1 -: Февруари 23, 2014, 06:12:31 18:12 »
Най добрия вариант е турбокомпресор със газов инежкцион .За налягане от 0.4 нама смисъл от компресор според мен .Тоа чукан ще ти изяде поне 25к.с от получените 40-50 отгоре в най добрия случай.Отделно настройката на буста ще ти се види черен.Всичко става с подбиране на компресорното колело и ремъка.
За такова ниско налягане компресора не му трябва кулер.Газта не може да ти бъде никакъв пиджи .Та влиза с температура 70 градуса и разваля обемната ефективност на мотора щото измества съответния обем въздух.

Неактивен Toshko

*
  • 5364
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 23, 2014, 09:08:09 21:08 »
Най-важното от всичко е дали има кой да ти напише софтуера тук. Като ги знам какви са палячовци буквално и как са свикнали на клиенти мутри, дедесари и нарко трафиканти малко ме съмнява, затова им напиши по един мейл и евентуално им се обади да видиш как няма да ти отговорят или щи обядат 2.000 лева/евро/паунда...
Апропо, вече е редовна практика наши майстори и фирми да пращат двигатели с куриер до Италия, където им ги мапват на двигателно дино за около 400 евро... ;) - без коментар!

Варианта е да пишеш на някой който вече го е правил, да ти прати бин файла или цял чип и да копираш сетъпа му идеално точно и след това да се кефиш.

Турбината на някакъв 1300 кубиков двигател консумацията на въздух дори при 0.5 бара не е толкова голяма, че да дръпне 25 коня, 12.5 може би  ;D Турбото също е постоянно съпротивление, мани какво разправят, че оползотворявало енергия, която иначе щяла да се загуби... дръжки! Ако беше така, между главата и турбото нямаше да се създава налягане равно или по-голямо от на сгъстения въздух ;)

Кулер се слага, но въздушно-воден или т.н. чарджкулер, който в случая с механичните компресори в най-простия си вид е един воден радиатор който седи като гарнитура между компресора и смукателя.

Компресора не е кой знае какъв товар в случая, затова и ремъка ще се справи.

Аз съм за!

Въпроса е да се направи реалистична прогноза на разходите, да се осигури бюджет и да се изпълни.

Поздрави!
« Отговор #3 -: Февруари 23, 2014, 10:28:18 22:28 »
Имам тука под ръка един мерц CLK към 160 к.с компресорен боклук .Мъртвец пълен .В началото създава малко илюзия че дърпа и после умира.Сега като загледах данните на м62 разбирам защо върви в ниските и после даваш газ а то не върви .
Между другото ето малко ТТ данни .По графиката на пръв поглед се вижда че на макс обороти и 10 psi най малкия м45 дърпа 25к.с .
На тоя малкия мотор за който колегата пита смятам че такъв компресор ще даде доста добър респонс в ниски и средни .Но и това ще е бонуса.Като цяло едни 20 к.с отгоре тия които ги има в момента атмосферката след като махнем загубите .Лично за мене безсмислена заигравка с ремъци стругари шайби преправяне на интейк водни кулери и един куп стругарска работа за мижави 20-30кс горница.Не знам колко може да понесе тоя алуминиев блок но едно турбокомпресорче ще го направи да фучи тоя мотор. Налягането в изпускателя няма какво да го притеснява  .Ще си подбере турбо с голям дебит на чугуна и малко компресорно колело да развърта бързо без да тапи .Все пак има и гейт за тая работа.
http://www.capa.com.au/eaton_m45data.htm
На м62 загубите са към 45 к.с на 10 psi ужас .Смятай къв добитак трябва да го върти за да не кляка от тия загуби. Еле па ако решиш да дигнеш буста нагоре става брутално грозно.
« Последна редакция: Февруари 23, 2014, 10:37:05 22:37 от турбината »

Неактивен Toshko

*
  • 5364
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 23, 2014, 11:38:46 23:38 »
Съгласих се. Не знаех, че кривата им е толкова лоша.
При 120-130 коня дебит на въздуха консумира 15 коня, а при 180-200 25 коня.
Има теоретична възможност при която цялата повишена мощност отива за въртене на компресора при което разхода на гориво се повишава съществено, но вървенето не. Ахахахах

Ми да, едно турбо с А/R 0.82 ГТ15 или ГТ20 ще е чудесно.
Предимството от чарджкулер и къси въздушни пътища ще е същото и с турбо.
Отново най-големия проблем е препрограмирането на електрониката.
Вероятно МАП сензора се сменя с друг 0-5 волта, но не до 100 кпа абсолютно, а до 200-250 и се правят съответните калибровки на картите.

Поздрави!
« Отговор #5 -: Февруари 24, 2014, 09:43:47 09:43 »
Здрасти, по принцип ми е ясно, че турбото е най-добре, но както казах вече съм минал по този път с пунтото, и знам, че нямам средствата за такъв сетъп. За кулера - ОК.
Газта имам предвид да се пръска БЕЗ изпарител само в буст - някои пръскат спиртове точно при варианта компресор без кулер, та оттам ми дойде идеята за охлаждане с пропан-бутан. И друго - чел съм, че за ниските налягания става мн по-лесно с компресор, докато турбините работят доста непредвидимо на такъв лек повей. Най съм съгласен за изядените конски сили, не се бях замислил за това каква голяма загуба се явява за такова малко двг.

Относно софта, има кой да го направи, сток екуто може да се ползва до 10PSI - изпитано е  - момчето бачка с емулатор "острич", от мен се иска само да имам монтирано качествено ЕГТ и свободна гайка за широколентова. Мапва се онроуд, като се ползва GTECH PRO за ориентир......да, няма да стане като на дино, но е много задоволително като резултат и цена, пък и е оптималната настройка за улицата, за където е и колата - обичам такива евридейки ;) БИН също има кой да прати, та даже готов чип, ако има нужда - хубавото е, че тоя двг. е пръснат из целия свят вкл. америка и канада.
Лошото е относно кулера - дори компресора да отиде директно на главата с максимално къси рънъри, може би пак ще трябва да се реже капака, като цяло място под капака няма - знаете колко е голям един суифт.
Относно разходите - има под ръка стругаро-фрезист-аргончик, който няма да ме товари, тоест разходите са за читаво ЕГТ, широколентова искам да си имам моя, компресора и ремъка, бензинова помпа, и настройката на ЕКУ-то

Ето все пак линкове на подобни проектчета:
Ето нещо подобно:
http://www.teamswift.net/viewtopic.php?f=6&t=46448&sid=403f1e208798019e1042893be0e8c0ed
Ето някои полезни данни:
http://www.teamswift.net/viewtopic.php?f=6&t=13605

Не знам, но май започвам да се разубеждавам, май е по-добре да чакам по-добри времена, и да си го турбинирам както си му е реда, почти всички подкарали компресор рано или късно минават на варианта с турбо.