Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен bdd

*
  • 525
    • Профил
Турбо от BMW 2,5 tds на M10B18 - няма надув
« -: Февруари 17, 2011, 05:38:21 17:38 »
На въпросното турбо не му знам данните.Надявам се да се монтира само един модел турбина на старите БМВ-та от '90-те години (143к.с.).Та въпросното турбо е сложено на БМВ двигател М10Б18,осем клапанова глава,115к.с. ако не се лъжа.Диаметъра на главата на всмукателния клапан е 47мм ако това е някакъв ориентир.Всичко хубаво,но няма надналягане до към 4500 об/мин.След това се постига 0,2 бара при 6000 об/мин.Защо така?Турбината ли е голяма за двигателя или има нещо друго.Един,който има доста опит с турбини ни каза,че може да се постигне 0,4 бара без проблем,но не казва как,само се усмихна.Двигателя е със степен на сгъстяване 9,5:1 и няма да се разрежда поне за сега.Горивото е пропан-бутан.Запалителната система е с делко.Колата е на мой много добър приятел,аз съм повече наблюдател,отколкото участник в проекта.Ако с тази турбина не се постигне надув от 0,4-0,5 бара има идея да се замени с турбина от БМВ 1.8 td.Но това е само ако не се намери начин да се развърти тази,а и парите не го ритат това момче.

Неактивен Toshko

*
  • 5285
    • Профил
Re:Турбо от BMW 2,5 tds на M10B18 - няма надув
« Отговор #1 -: Февруари 18, 2011, 12:47:12 00:47 »
Турбото е Мицубиши с компресор 12G, като го има същото произведено и от Гарет. Как Гарет са произвели турбо, което е модел на Мицубиши за мен остава загадка... факт, че ТДС-ките с Гарет турбини вървят по-лошо...

Ето малко компресорни колела на Мицубиши

13G - карта в кубични футове за минута, 1 кубичен фут е 28.372 литра (30.5х30.5х30.5 см), един кубичен метър въздух тежи между 1150 и 1200 грама при 20 градуса по целзий.
http://img204.imageshack.us/i/tdo4e13g3bs.png/
Ето някаква друга карта на малък компресор Мицубиши

Аз съм си направил хибридна турбина за ТДС-а, като съм разстъргал корпуса на компресора и съм сложил 15G колело
Ето картата:

Както се вижда 15G е способно на над 400 кубични фута за минута, което са 11.35 кубични метра за минута, което са 13.62 килограма въздух за минута, което пък са Около 300 конски сили... Следователно, това е компресор еквивалентен на Гарет Т3 50 или 60 трим (ако не и по-силен) или на Гарет GT25-300 к.с. модел ;)

И няма и няма карта за 12G... предполагам е близка до 13Т

13Т също достига близо 13 килограма въздух за минута  ;)

12 сигурно достига 11-12 килограма въздух за минута...

Това в което съм сигурен, е че за 1.8 двигател това турбо определено не е голямо!!!
По-скоро е нормално като компресор и може би леко малко като турбина. В никакъв случай не слагайте по-малко!
Това, което можете да направите, е да сложите по-голямо компресорно колело - 15G - цената му е под 200 лева и ще ви трябва кадърен стругар и баланс след това.

Дайте малко снимки на монтажа.

Възможните причина за проблема са няколко:

1. Плочката на газта да е преди турбото - действа като рестриктор, няма хубав поток на входа на компресора и той едвам надува;
2. Хлабав уейстгейт - ако вилката е на 0, газовете натискат клапичката и тя разтоварва постоянно...
3. Рециркулиращ блоу оф, който изпуска;
4. Потрошено компресорно колело;
5. Неадекватен дебит на компресора - много малко вероятно...

Аз залагам на 1 или 2.

Ако ви е възможно, свалете уейстгейта и направете измерванията, които съм направил за моите турбинни корпуси, както е показано в тази тема: http://penkiller.com/index.php/topic,164.0.html

Турбото е по-скоро малко и може да е опасно за толкова сгъстен двигател...

Вземете площите на порта, на входа на турбото, на най-тясната част от аеровото стеснение преди началото на слота към турбинното колело и на самия слот към турбинното колело, както съм направил аз... - така ще можем да се ориентираме дали турбото е подходящо, леко не подходящо или много не подходящо...

Има един крайно лош вариант, при който аеровото стеснение е толкова малко, че през него не минават достатъчно газове за да завъртят компресора с достатъчна скорост, за да може той да покрие дебита на двгателя, а в същото време противоналягането да отваря гейта...

Поздрави!

п.п. между другото, по някое време ще преместя темата в направи си сам раздела... - да знаете.

Едит: ++ А има и още един вариант...  ;) Да трябва да дадете разпределителния вал един зъб в закъснение  ;) - този вариант е еднакво вероятен с 1 и 2!

++ Също така може да има и друго място от където да изпуска - например гарнитурата на изпускателя или нещо друго по изпускателя (някой забравен егер например), както може да изпуска нещо по турбо пътищата - проверете и това!

+++ Не забравяйте да снемете размери на турбинната част!

Неактивен bdd

*
  • 525
    • Профил
« Отговор #2 -: Февруари 19, 2011, 10:43:38 10:43 »
Вчера бях при момчето и исках да видя табелката на корпуса.Турбото вече го беше свалил и разглобил.Топлия корпус го нямаше.Снимах студения охлюв,само че табелката е изтрита и не се вижда абсолютно нищо.Това,което знам за турбото е,че е работило преди да го свалят.Приятелят ми е проверявал гейта - затваря плътно и отваря при един бар на студената част.Няма изпускане на сгъстен въздух от никъде,нито пък изгорели газове излизат от някъде.Между другото турбината не се чува как смуче въздух.На празен ход я видяхме,че се върти.Единственото обяснение,което си даваме е,че не достигат изгорели газове за развъртането и'.Ето снимка как изглежда турбината,на стоманената планка,закрепена на охлюва има набити цифри:
77 19610
К6Т20371
Р865 9304

Неактивен Toshko

*
  • 5285
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 19, 2011, 10:55:32 10:55 »
Абсурд е да не достигат газове!

Турбинната част на това турбо е по-скоро за 1.3-1.4 двигател, а не за 1.8  ;)

Гейта отваря от натиска на въздуха върху мембраната му + натиска на газовете върху клапата!  ;)

Нямаш ли снимки на топлата част? Както и на цялата ситуация под капака?

Пак да повторя, с турбо от 1.8 ТДС ще го счупите мощно този двигател!

Неактивен bdd

*
  • 525
    • Профил
« Отговор #4 -: Февруари 19, 2011, 11:09:19 11:09 »
Ами тъкмо щях да ходя натам и да видя нещо по-подробно като информация.Топлата част я е занесъл някъде и предполагам,че ще мисли начин да увеличи скоростта на газовете през турбината.Не съм го питал и не ми е казал,но почти съм сигурен,че точно това ще направи.Което май не е много добре,защото ще си затапи изпускането.Малко е своенравен,но е кадърен,има техническа мисъл и мисли преди да направи нещо.Момчето наистина е способно,имам съмнение,че гейта може и да не е плътно затворен,но той казва,че е проверил и е сигурен,че затваря.
Един зъб закъснение предполагам е с цел по-късно отваряне на изпускателния клапан.Това означава и по-късно затваряне на всмукателния.
Колата ще е ежедневна и няма да се напъва често.
« Последна редакция: Февруари 19, 2011, 11:29:07 11:29 от bdd »

Неактивен Toshko

*
  • 5285
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 19, 2011, 11:30:17 11:30 »
Начи, съветвам те да престанеш да му даваш съвети и да изчакаш да си взриви двигателя самостоятелно.
Щом е толкова умен, свестен и кадърен, да се оправя!

Турбо за 1.8-2.0 двигател на до 1 бар и до 6000 оборота, има най-тясна част на стеснението преди началото на слота към перката между 4 и 5 см2. Ама не по-малко от толкова! И има изходящ диаметър на турбинното колело не по-малко от 48-50 мм.

Например Гарет Т3 с A/R 0.48 е класическа турбина за 1.8-2.0 двигател и позволява до 250 к.с.
Най-малката мислима турбина за такъв обем е Гарет Т3 с А/R 0.36, която има дебит за до 180-190 к.с. на 1.8 двигател....
Има Т-25 и дори Т-20, които с А/R 0.63 и дори 0.82-0.88 до 1.02 също позволяват да се достигат около 200 коня с 1.8 двигател.

Турбината на 2.5 ТДС е по-малка от всички изброени  :)

Затова, покажи му на твоя приятел  тази тема да я прочете, след това го остави да твори и като узрее и събере опит (дано не го събира с метла и лопата от асфалта) нека пропише тук...

Неактивен bdd

*
  • 525
    • Профил
« Отговор #6 -: Февруари 19, 2011, 05:49:01 17:49 »
Замерих диаметъра на турбинното колело.Големия диаметър на турбинката е 47мм,а малкия е 40мм.Компресорното колело не можах да го замеря понеже отказа да доразглобим турбината.Изпускателя е самоделен и е направен газовете да изминават възможно най-малко път до турбината.След време и изпускателя ще е друг,с по-плавни извивки,но засега трябва първо да се постигне надув.На снимката не си личи,но в средата на колектора тръбите са извити надолу към фланеца за турбото,две колена са.
« Последна редакция: Февруари 19, 2011, 05:52:22 17:52 от bdd »

Неактивен Toshko

*
  • 5285
    • Профил
« Отговор #7 -: Февруари 20, 2011, 01:34:04 01:34 »
Ще отговоря така, тази турбина е за между 125 и 185 конски сили.

Обаче, понеже има 12 лопатки и понеже са ужасно затворени и понеже площа на най-тясното сечение преди слота към перката е много малка, смятам, че стойността е около долната граница!
Тоест пропускливостта и е около 5-6 килограма въздух за минута! Докато компресора е способен на близо двойно повече...

Справка книгата на Корки Бел "Максимум Буст" - стр. 33 и следващите!
http://www.ladaclub-bg.com/literature/111-maximum-boost-by-corky-bell

Вижте и страница 159 - там е засегнат проблема със слабото и лошо надуване. Категорично не се спирайте на варианта с прекалено голямата турбина!

Запушени гърнета, лоша гориво-въздушна смес, рестрикция преди турбото (къде е плочката на газта???), прекъсване, превъртащо компресорно колело...

Превъртащото компресорно колело, може да доведе до пълна загуба на цялото турбо... работата е там, че когато работи, компресора се опитва да отиде напред, защото дърба въздуха към себеси... когато накрая успее да го направи се забива в корпуса и става много грозно!

Ето малко размери на колелата на турбините и компресорите на турбота от 28 (Т25), Т3 и Т4 сериите, обърнете внимание, че дори най-малкото Т3 е по-голямо от турбото на ТДС-а  ;)
http://www.turbofast.com.au/balmid.html

Неактивен bdd

*
  • 525
    • Профил
« Отговор #8 -: Февруари 20, 2011, 02:23:53 14:23 »
Плочката за газта е непосредствено до дросела.Филтъра е спортен,взема въздух зад фара,няма рязки извивки,тръбата до турбото е с диаметър 60-70мм.От турбокомресора до интеркулера разстоянието е около 60 см като тръбата е почти права.Кулера е под радиатора,дълъг е около 50 см,от кулера до всмукателния колектор тръбите са окло 70 см също почти в права линия.С други думи въздуха се движи с минимално съпротивление.Надналягането от 0,2 бара е във всмукателя при напълно отворен дросел.Дросела,който е 60 мм е от долната страна на всмукателя,което доста улесни свързването му с интеркулера.За голямо съпротивление по пътя на въздуха и дума не може да става.На изгорелите газове също,защото е права тръба с крайно проходно гърне.Със и без турбина колата си върви почти по един и същ начин,с малък плюс за турбото във високите,защото там има някакъв надув.Обаче разликата е минимална.Има нещо,поради което турбината не се развърта,не се и чува свистене от завсмуквания въздух.Тази снимка е от интернет,но показва как изглежда всмукателя.

Неактивен Toshko

*
  • 5285
    • Профил
« Отговор #9 -: Февруари 20, 2011, 02:53:44 14:53 »
 ??? :o ??? :o ??? :o ??? :o ??? :o ???

Тотална мистерия!

Това е абсурдно! Ако наистина нищо никъде не изпуска и смесите са нормални, единственото обяснение, е застъпването на фазите на вала да става баш в ГМТ и всичко, което надувате да отива в ауспуха... - тоест решението е да дадете вала с един зъб в закъснение.

Плочката колко мм е вътрешно? И какви са смесите?

Неактивен bdd

*
  • 525
    • Профил
« Отговор #10 -: Февруари 20, 2011, 03:47:22 15:47 »
Нищо никъде не изпуска!Плочката е 35мм вътрешен диаметър.Смесите какви са идея си нямам,защото не са замервани.Двигателя работи стабилно на всички режими.Чрез маркучета се подава налягане на работната мембрана и на тази на редуктора.Първоначално обедняваше след 4000 об/мин,но след корекция на тройника нещата са ОК.При бедни смеси на газ колата започва да глъхне като при рязко подаване на газ може и да забие,може и да пречука аванса.При богати смеси колата почва да тъпче и се замисля,става по-мудна особено във високите.Сместа е някъде между двете положения,това е ориентир,но точно каква е стойността не се знае.Колата е с делко.

Ланча 2.0 турбо с 30мм метанова плочка вървеше добре до 4500 об/мин.След смяната с 35мм плочка за газ тръгна и във високите.Не е като на бензин,но пак си бягаше много добре.Не вярвам смесителя да е проблем на БМВ-то. 35мм силно ме съмнява да спрат надува в такава голяма степен,защото в атмосферен вариант при 6000 об/мин и напълно отворен дросел налягането във всмукателя е малко под атмосферното,към 0,95.
Кадета ми 1.8,115 к.с. беше с 35 мм смесител и при максимално натоварване разреждането във всмукателя беше пак там окло 0,9-0,95 бара,като филтъра ми беше хартиен.

Каква е идеята на по-късно отварящия се изпускателен клапан.Застъпването в градуси е заложено във РВ,който е един.Това,което ще се промени е обема над буталото и да кажем,че налягането там малко ще се понижи.Ще се подобри до някъде пълненето във високите,но това дали ще помогне за по-голям поток газове през турбината.По-късно отварящия се клапан води до по-малко налягане и скорост на газовете при изпускане.Не съм броил зъбите на колелото на РВ на бмв-то,но предполагам,че един зъб ще отговаря някъде около на 15-18 градуса.В повечето случаи е в тия стойности.При бмв-то всмуквания въздух лесно преминава в ауспуха заради разположението на клапаните един спрямо друг и размера им.
« Последна редакция: Февруари 20, 2011, 04:07:30 16:07 от bdd »

Неактивен Toshko

*
  • 5285
    • Профил
« Отговор #11 -: Февруари 20, 2011, 06:56:22 18:56 »
Когато средата на застъпването на фазите съвпада с ГМТ, продухването на свежа смес в ауспуха е най-голямо  ;)

Защото около ГМТ буталото стои на едно място... и не освобождава обем, следователно колкото влиза през смукателния клапан, толкова и излиза през изпускателния... - това до някъде е добре - докато бъдат изгонени всички изгорели газове (намаляване на мъртвите обеми), но само до някъде!

Като закъсниш вала, средата на застъпването на фазите идва в момент в който буталото вече е отворило обем над себеси и непрекъснато отваря нов, като слиза надолу. - по този начин повече смес ще остане в двигателя.

Когато отваряш изпускателния клапан по-късно, позволяваш на газовете да оказват натиск върху буталото по-дълго време. - това е необходимо защото в турбо двигателя налягането остава високо с около 30 градуса на к.вал по-дълго. Докато при атмосферен двигател след 90 градуса след ГМТ в такта горене налягането започна рязко да пада, турбо двигателите имат използваемо налягане до около 120 градуса след ГМТ.

Нещо повече - един двигател със 150 конски сили използва между 6.5 и 7.5 килограма въздух за минута и между 540 и 650 грама гориво (подчертавам грама, а не см3! в см3 е 740 до 890 см3).

Следователно общия дебит в тегло през мотора е 7.05 до 8.14 килограма гориво-въздушна смес за минута.

Турбото се движи от тегло, скорост и температура! Изгорелите газове са горещи, имат много по-голям обем и налягане и затова се движат бързо!

Следователно, ако има продухване, резултата, е че съотношението между използваната и продуханата смес става такова, че температурата и налягането не са достатъчни.

Както и да е! Факта, че не можете да докарате надуване е силно обезспокоителен! Нещо е много сгрешено! На мен тоя рестриктор 35мм изобщо не ми звучи добре! Освен това подозирам, че изобщо не можете да нахраните двигателя! - Турбо двигателите са много по-толерантни на богата смес!  ;) Спокойно можете да му развъртите кранчетата до край!

Има един трик чрез който навремето някои японски инженери са вдигали налягането на турбото на турбо мотоциклетите си... - Като поставили по-рестриктивна изпускателна система...  :o Което си е абсурд в случая де...
Но може да пробвате, като напъхате една по-малка тръба в ауспуха... - така се получанаи ефект като от скъсяване на дължината на изпускателната фаза на вала  ;)

Другото, което можете да направите е да върнете аванса, примерно на 1 до 3 градуса статичен  ;) - вместо предполагам 8-10 по книга... като същевременно отвинтите кранчетата до край, както ви казах по-нагоре - това определено ще даде жега на турбото  ;) и ще видите дали изобщо това турбо ще надува или няма да надува  ;) - ако така надуе, значи сте на прав път... просто ще качвате аванса и ще обеднявате, докато отново се скапе, след което ще върнете малко аванса и ще обогатите малко...  ;D

ХЪМ... Между другото... къде ви е свързана картерната вентилация?  :D :D :D - се пукна от смях, ако сте я оставили на оригиналното и място  :D :D :D - така никога няма да надуе, но за сметка на това може да обърнете някой семеринг  :D :D :D - Запушете дупката на смукателя за картерните газове и оставете маркуча да се вее свободно!

Прегледайте също маркучите на стъпковото моторче и клапичката по вакум линията към сербото на спирачките...  ;)

Неактивен bdd

*
  • 525
    • Профил
« Отговор #12 -: Февруари 20, 2011, 08:23:24 20:23 »
Единственото място,откъдето може да се изпусне налягането е през дросела към всмукателните клапани и постъпване на въздух в цилиндъра.Всмукателя няма връзка с картерната вентилация.Ако беше пропуснато нещо по тоя въпрос масломерната щека щеше да излети и лично да ни го каже  :D :D :D .Вентилацията е просто маркуч под колата.Проверен е и блоуофа.Ще изчакам да видя как ще се развият нещата.Накрая ако се окаже нещо дребно и недогледано ще е голям майтап.
Между другото колата няма стъпков мотор,защото няма какво да го управлява.Няма компютър.Преди беше карбуратор 90 к.с.,сега в атмоферен вариант с новата глава и всмукател е като новите си братовчеди - 115 коня.Да речем,че на газ с плочка ще са по-малко  ;D .Това няма съществено значение,да видим как ще се развият нещата с турбината.

Неактивен bdd

*
  • 525
    • Профил
« Отговор #14 -: Февруари 20, 2011, 09:01:58 21:01 »
Благодаря за отзивчивостта!!!Когато се реши проблема ще пиша какво се е оказало.Дано само не е нещо дребно,че ще ме е срам да го кажа  ::)