Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен desso

*
  • **
  • 15
    • Профил
Турбина за предкамерен дизел
« -: Април 05, 2017, 01:29:44 13:29 »
Здравейте колеги, карам алфа 146 тд, предкамерен дизел, чиято турбина започна да пуска масло в компресорната част и разбира се има радиален луфт. Турбината е гарет тб0269, карта за тази турбина така и не намерих. Въпроса ми е  да се рециклира тази или да се търси друга турбина обаче каква. А/Р на компенсора е 0,48 а на турбинат 0,35.

Неактивен bdd

*
  • 517
    • Профил
Re: Турбина за предкамерен дизел
« Отговор #1 -: Април 05, 2017, 02:07:05 14:07 »
Ако охлювите не са наранени,сменяй с нова средната част на турбокомпресора.В "ОЛХ" и другаде в нета се предлагат.

Неактивен desso

*
  • **
  • 15
    • Профил
« Отговор #2 -: Април 05, 2017, 04:59:11 16:59 »
Смяната на картриджа ми е ясен, обаче чета доста противоречиви мнения относно надежността им. Така или иначе се налага ремонт, идеята ми е да се сложи малко по ефективна турбина, тб0269 ми се вижда доста рестриктивна, колата има мощност до 3500 оборота от там на горе тъпче и пуши. Ако някой даде инфо за турбината и евентуално подходящ неин заместител ще ми е от полза.
« Отговор #3 -: Април 05, 2017, 10:24:12 22:24 »
Носиш я в сервиза и се прави диагностика на самата турбина със сваляне и разглобяване . После се решава как да се действа . Възможно е да не подлежи на рециклиране или да има други грижи . Рециклирането е смяна на лагерите , сегменти и баланс . Това се прави при положение че не са наранени лопатките на турбинната и компресорната част . Възможно е също да са износени леглата на лагерите и дори ремонтни лагери да не оберат луфта . Без пробелм може да се замени компресорната перка с по-голяма и да се престърже капака . Тоест малко повече въздух да вкара но това разбира се няма да се случи просто от само себе си .
Дори да сложиш по-голяма обаче разлика във вървежа няма да има - трябва ремап за да изкара нещо отгоре след такива замени .
Турбинната част не ти препоръчвам да се сменя с друга по-голяма , ако няма да се прави вякакъв сериозен тунинг с повишаване на мощноста .

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #4 -: Април 06, 2017, 11:54:59 11:54 »
Абсолютно съм съгласен с Турбината.
Също така уейстгейта не трябва да се натяга, а даже да се отпусне ако е възможно и да се сложи поне механичен буст контролер, който да го отваря при по-високо надуване. Ако го натегнеш му ограничаваш хода и можеш да получиш както буст крийп, така и бекпрешър крийп и двете са разрушителни.
Даже може да се портне малко уейстгейта.

В момента нов работен патрон с добро качество има за 300-400 лева, така че няма какво да се мисли.
Ремонт с поставяне на по-голяма перка пак толкова.
Има и доста достъпни чипове за тази кола, които качват поне 30 коня. Имаш шанс за 1000 лева да й смениш всички масла и консумативи, да й направиш турбото и да й сложиш чип и буст контролер да вдигне още малко, т.е. да й качиш 40 коня, което са май 40%...

Освен това дори да намерим карти за компресора, като никой не разбира от дизели и колко въздух консумират все тая. И като казвам никой, намери ми някой и ще те черпя бира! който и да е! Знаят да гледат милиграми на горивото, ама на какъв АФР съответстват?! Тъмна Индия. Още по-оплетено от на газ е.
Същевременно дизел се тунингова доста лесно и ефективно.

Определено двигателя има доста запас, щом само с чип му дават 30 коня отгоре. Задължително по-голям компресор и портване на отвора на уейстгейта. Давай снимки и да почваш!

Неактивен desso

*
  • **
  • 15
    • Профил
« Отговор #5 -: Април 06, 2017, 05:32:56 17:32 »
Двигателя е предкамерен дизел 1,9 90 конски сили с механична ГНП, няма компютър значи ремапа отпада. И аз нямам опит с дизелите. Другата седмица отварям мотора защото 2 от цилиндрите имат компресия с 3-4 бара по ниска от останалите. Ще се паснат клапаните, ще зачистя портовете, нови сегменти, ще проверя теглото на буталата и биелите ако има нужда ще се оеднаквят, нови лагери. Целта е да съживи малко мотора, ежедневна кола е, зная че няма потенциала на ЖТД, но ми е интересно какво би се получило.

Неактивен desso

*
  • **
  • 15
    • Профил
« Отговор #6 -: Април 06, 2017, 05:36:03 17:36 »
Това е старата ми турбина която съм я позачистил, има нужда от рециклиране, иначе е работила до последно но има луфт.

Неактивен desso

*
  • **
  • 15
    • Профил
« Отговор #7 -: Април 06, 2017, 05:37:22 17:37 »
Топлата част...
« Отговор #8 -: Април 06, 2017, 09:40:35 21:40 »
Турбото ти е същото като на 1.9 JTD . Там също е съвсем обикновено с вакуум клапа , поне на 8 клапановите мотори 105кс . Според мен си рециклирай една от двете турбини , пусни и малко повече буст и ще има щастие .

Неактивен desso

*
  • **
  • 15
    • Профил
« Отговор #9 -: Април 07, 2017, 08:58:23 08:58 »
Турбото не е като на жтд, компресора на жтд е А/Р  0,42, мойто е с 0,48, за турбината нямам идея дали има разлика, мисля че управлението на уесгейта при жтд е с вакуум при мен е с налягне. Може ли малко подробности за портването  около уесгейта.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #10 -: Април 07, 2017, 03:19:03 15:19 »
Защо тогава пак не монтираш по-голям компресор... това за портването на гейта и буст контролера си остава... и не си монтираш една метанова уредба да видиш чудо! И мощ и икономия!

Ако искаш пусни тема, да събереш там материали за четене и образоване.
« Отговор #11 -: Април 10, 2017, 09:37:53 09:37 »
Возил съм се в Ланчия Делта със същия мотор, колата беше с преден кулер, вдигнат буст и беше пипана настройката на помпата, честно казано доста добре вървеше според мен.
« Отговор #12 -: Април 10, 2017, 12:30:51 12:30 »
Каквато и турбина да сложиш , вървежа ще същия ако не пуснеш повече буст и гориво . На JTD 1.9 от 105 става 140 само с ремап без да се сменя нищо . При теб това трябва да стане с механично ръчкане по помпата и регулатора на буста . Портването на гейта не ти е необходимо , това се прави ако вдига прекалено голям буст и не успява да го свали . Турбото винаги има радиален луфт , само чисто нова турбина няма луфт . Въпроса да е в норми , аксиален не трябва да има никакъв , не трябва да просвирва , не трябва да хвърля масла из колектора .

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #13 -: Април 10, 2017, 01:24:02 13:24 »
Аз гласувам за метанова уредба, по-голям компресор и вдигнат буст.

Иначе правилния дизелджия може да пренастрои помпата. Обаче кой е правилния. Ще бъде ценно ако намериш да споделиш координати.

Неактивен bdd

*
  • 517
    • Профил
« Отговор #14 -: Април 11, 2017, 09:02:55 09:02 »
Като цяло при дизелите буста идва с горивото - пускаш повече гориво и турбината се развърта.Ако двигателя е наред и под пълен товар не изхвърля сажди от ауспуха значи турбокомпресора смогва да даде въздух и да изгори нафтата.ГНП трябва да се регулира да дава повече дебит,ако работи на тавана си и разбира се ако позволява конструкцията й.Горивото при теб трябва да се определя от педала на газта и буста.Възможно е помпата да има запас и само повишаване на буста чрез натягане на гейта да я накара да пусне още гориво.Въпрос на конструкция,нямам представа как е точно при теб,нямам голям опит с дизели.
Аз имах W124 2.5 дизел,който турбинирах,защото нагорнищата бяха мъка.Първо сложих турбото и няколко дни го карах без да пипам помпата.Ефектът като вървеж беше никакъв,т.е. остана си същия мудняр на 0.7 буст.Повече въздух без гориво=никаква разлика във вървенето.След увеличаване на дебита на редовата помпа,която дадох в сервиз за дизели,се усети и малко по-голямата тяга.Казвам малко,защото буста си остана настроен на 0.7 бара,а помпата и дюзите не отговарят за нуждите на буста.Отделно и авансите не са коректни за буста.Т.е трябва ми помпа и дюзи от турбодизел.

За повече мощност на готов турбодизел не виждам причина да се сменя турбокомпресора.Пускаш повече гориво и настройваш гейтването да е на по-голямо налягане.Не мисля,че турбината работи на максимум,но все пак се допитай до някой,който се занимава с дизели дали с такава турбина има двигатели с по-голяма мощност от твоята сега.
« Последна редакция: Април 11, 2017, 11:16:36 11:16 от bdd »