Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Stig

*
  • **
  • 81
    • Профил
Принцип на работа на ДВГ, горивен процес, мощност, качество на смесите и момент на запалването
Здравейте колеги :)
Малко развитие по проекта.
До края на лятото съм атмосферка.
Следващите редове са към Тошко, мотор с 9.0 степен на сгъстяване странични свещи и съвременен бензин/газ какви аванси горе-долу трябва да има?
Мерси предварително :)
« Последна редакция: Април 11, 2017, 03:15:23 15:15 от Toshko »

Неактивен Toshko

*
  • 3345
    • Профил
Re: Re: Да си поговорим за турбини
« Отговор #1 -: Април 11, 2017, 12:12:30 00:12 »
Можеш да си отговориш и сам.
Разстояние от свещта до най-далечната точка в горивната камера при ГМТ, средна скорост на горене за дадените условия и налично време преди 15 градуса след ГМТ. Тоест, нужното време го превръщаш в градуси и връщаш назад от 15 градуса след ГМТ.
За двигатели с лошо отношение биела:ход трябва да работиш с 20 градуса, а за такива с дълга биела с 14 след ГМТ.

Обаче по-просто е да вземеш картата на известен двигател, който е принципен аналог и да я коригираш само с размерите на твоя ДВГ. Чероки 4.0 АМЦ, Ц20НЕ, 30Е, всички Смол Блок ГМ. И накрая опитно, защото няма как да знаем качеството на смесообразуването какво ще ти бъде.

Неактивен bdd

*
  • 447
    • Профил
« Отговор #2 -: Април 11, 2017, 08:24:49 08:24 »
Да,по-просто е  ;D ;D ;D.
2.0 литра,4 цилиндъра,190нм при 3700об/мин и 120кс при 5500об/мин говорят за добро пълнене в атмосферен режим.

Аванс на стартер 10-12 градуса.
Таблицата долу трябва да ти свърши работа,но ще си я донастроиш според нуждите на двигателя ти.

Неактивен Toshko

*
  • 3345
    • Профил
« Отговор #3 -: Април 11, 2017, 08:56:21 08:56 »
Стана ми интересно и пробвах с произволна информация от Интернет: https://en.wikipedia.org/wiki/Flame_speed
Цитат
The flame speeds are not the actual engine flame speeds, A 12:1 compression ratio gasoline engine at 1500 rpm would have a flame speed of about 16.5 m/s, and a similar hydrogen engine yields 48.3 m/s, but such engine flame speeds are also very dependent on stoichiometry[2]

Така, ъглова скорост: 1500/60*360=9000 Радиана (градуса) в секунда
Сега относително време за пропътува е до най-отблъскващото точка на камерата:
Приемаме 50 мм разстояние, 16,5/0.05=330, или 1/330-та от секундата отнема на пламъка да се разпространи...
Заместване в радиани:
9000/330=27,272727 в период.
Приемаме дълга биела за по-ранен изгоден механичен момент за максимално налягане...
15-27,3=12,3

12,3 градуса ще бъде необходимият аванс на запалването на двигателя при скорост на горене 16,5 м/с, максимално разстояние 50 мм и 1500 оборота.

Честито!  ;D ;D ;D :o :P

Неактивен bdd

*
  • 447
    • Профил
« Отговор #4 -: Април 11, 2017, 09:28:17 09:28 »
А времето за изгаряне (разпадане) на горивната молекула къде е?

Скоростта на разпространение на пламъка е всъщност скоростта на предаване на енергията за възпламеняване,но самото горене на молекулата също си има време.Това,че пламъкът е преминал вече през някоя част в горивната камера не означава,че горенето в тая част е приключило.

Бензини 95 и 100 октана горят за различно време,а разлика в скоростта на пламъка има ли?Питам,защото наистина не знам.
100 октановия бензин,предлаган по бензиностанциите,за един и същ момент на приключването на горенето,изисква по-голям аванс заради по-дългото време за окисление със сигурност.Отделно позволява по-високо налягане в цилиндъра,което допълнително е още един фактор,прибавен към времето за окисление,за още предварение на искрата и по-ефективна работа.

По-дългата биела малко по-бавно издърпва буталото от ГМТ за едни исъщи градуси на завъртане на същия колянов вал.Заради отклонението на биелата настрани при завъртане на КВ на 90 градуса от ГМТ,т.е. това е половината такт,буталото е изминало повече растояние от ГМТ,отколкото му остава до ДМТ. При по-къса биела разстоянието от ГМТ до тия 90 градуса е по-голямо,заради по-големия ъгъл на отклонение на биелата.За това съотношението на дължината на биелата и рамото на вала са критерий за конструкторите на ДВГ.

Накратко по-късата биела изтегля буталото повече при излизането от ГМТ за едно и също завъртане на КВ.
Говоря само за изменението на обема над буталото,не коментирам ефекта на по-силно притискане към цилиндъра при по-къса биела,защото тук загубите от триене са по-големи.

Доста БМВ-та са преправени с по-къси биели и по-голям ход на коляновия вал.Работят атмосферно без проблем със същите аванси,просто трябва повече гориво
« Последна редакция: Април 11, 2017, 09:47:15 09:47 от bdd »

Неактивен Toshko

*
  • 3345
    • Профил
« Отговор #5 -: Април 11, 2017, 09:43:52 09:43 »
Късата биела е механично по-неизгодна, защото създава сили към стената на цилиндъра и не предава натиска пълноценно. Целта е натиска да има вектор колкото може по-скоро на биелата и перпендикулярно на коляновия вал. Дългата биела осъществява това по-добре.

Другото е майтап. Стана ми интересно дали може да се получи що-годе смислен резултат. Нито знаем скоростта на горене, нито размерите. Щом при 12:1 градусите са 12, при 9 сигурно ще бъдат към 20.

Мустанга е 9.8:1 с централна свещ и под 2000 оборота се движи между 15 и 25, дали не стига и 30.

Неактивен bdd

*
  • 447
    • Профил
« Отговор #6 -: Април 11, 2017, 09:53:57 09:53 »
Другото е майтап. Стана ми интересно дали може да се получи що-годе смислен резултат.

;D хи-хи-хи
Не схванах майтапа.
В интернет може да се прочете всичко-от истински верни неща до пълни глупости.За това багажа между ушите е важен.
Настройката си иска усет и разбиране какво се случва в цилиндъра.

Неактивен Stig

*
  • **
  • 81
    • Профил
За съжеление биелата е по-къса от диаметъра.
Като цяло от проучването дето направих видях че мерцедесовите мотори искат доволно аванс.Едно момче минало по моя път ми прати неговия мап,там вижда се аванса и си е доволно голям предполагам на газ ще трябва 2-3 до 5-6 градуса в целия диапазон.
Колкото до мотора ами мойте виждания са че няма да извади много над фабричните коне все пак почти нищо не съм сменил,разкарах един гаден рестриктор-нагревател от колектора но до там.Ще го чуем в най-скоро време как работи.
Прилагам снимка на мапа да добиете горе-долу представа. :)
Газта перманентно се добавя 5 градуса в целия диапазон . На метан 10 или 15 дори .

Неактивен Toshko

*
  • 3345
    • Профил
За съжеление биелата е по-къса от диаметъра.

Няма такава биела, но има относително къси, което както разбрахме ако ползваш хубаво масло и правилен аванс не те засяга.

Колкото аванс трябва, толкова се настройва. Колите с по-бавно горящи горивни камери пък са по-еластични.

Нали ще го турбинираш, защо да не извади повече коне?

Неактивен Stig

*
  • **
  • 81
    • Профил
Трябва ми кола до есента тогава почва турбо проекта тогава вече ще гоним мощности. :)

Неактивен bdd

*
  • 447
    • Профил
С турбото ще дойдат кончета,но атмосферно няма да е повече от заводското щом няма съществени промени,евентуално може да усетиш,че колата е станала по-рязка заради липсата на клапа в дебитомера,ако е имало клапа.Но не и повече коне.Иначе за авансите има само относителни правила,защото горенето е различно в различните горивни камери и пълнения.Това е таблица на пасата ми на бензин,двигателя е заводски 2.0 степен на сгъстяване 10:1.От стойностите,които виждаш,намаляш с 3 градуса,заради топлинната корекция и така получаваш реалния аванс на загрял двигател.Тези аванси са след дино настройване:

Неактивен Stig

*
  • **
  • 81
    • Профил
Колега я си покажи тунерстудиото кои показатели следиш най-много :)

Неактивен bdd

*
  • 447
    • Профил
Мегата при мен управлява две горива.Следя температури,ако това ще е ориентация за теб,ето: