Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 3404
    • Профил
Съединител Exedy - Daikin Clutch
« -: Юни 15, 2017, 11:53:44 11:53 »
Във второто мнение съм качил скенирано упътването за диагностициране на съединители и за монтаж на съединители. Има много полезна информация. Отделил съм време да скенирам, да редактирам и да качвам. Затова изисквам да споделяте линк към източника на информацията ако имате намерение да я използвате.
* * *
Да поглезим малко мустанга :-) Съединителя ще се слага на тази кола: http://penkiller.com/index.php/topic,163.0.html

Съединител Exedy - Daikin Clutch - FMK-1011 OE Clutch kit

Съединителя е японски, излезе ми 250 долара без доставката и митните сборове. Купих го от Rockauto.com. Цената е повече от 100 долара по-ниска от ebay!
Имаше известно изчакване, защото докато се наканя и 3-те налични бройки свършиха. Докато си пишехме обаче заредиха нови и поръчката си стана.
Платих го преди 10 дни, потвърдиха ми плащането преди 8 дни, натовариха го точно преди 7 дни.
Днес сутринта ми го донесоха в офиса от DHL. Не съм ходил по митници.

Притискателя и фрикционния диск са Made in Japan.
Смазката за шлицовия вал и фрикционния диск е Daikin Clutches Japan.
Предния лагер за вала на скоростната кутия е INA Made in USA.
Лагер-помпата е сглобена в Мексико.

В кутията бяха сложили много хубаво упътване какво и как се проверява и как се прави.
Чакам да пристигне и една компенсираща подложка за юаховика.
Според упътването маховика задължително се шлайфа, а отнетия материал се компенсира с подложка между него и коляновия вал.

Пускам тази и следващата тема за накладките, защото само в елементарните листовки към самите резервни части се съдържа толкова много информация, колкото няма по всички форуми и теми, които човек може да изчете. Повечето майстори също и понятие си нямат от тази информация. Това е много тъжно и трябва да се промени! Смятам, че ако споделям полезна информация и тя достигне до повече хора, това ще вдигне общото ниво и в крайна сметка всички и в частнот и аз ще живеем по-добре!

Неактивен Toshko

*
  • 3404
    • Профил
Re: Съединител Exedy - Daikin Clutch
« Отговор #1 -: Юни 15, 2017, 02:41:17 14:41 »
Категорично изисквам при използване на тази информация да намирате начин и да споделяте връзка към тази тема в социалните мрежи или друг форум!

->PDF документ с подробно упътване за диагностициране (стр. 1) и монтаж и проверка на съединители (стр. 2.)

->Монтаж и проверка на съединители в докх формат

Специално за "Клуб Москвич" допълвам, че по същият начин както е описано за маховика в т.3. трябва да се шлайфа и притискателя. Шлайфането трябва да бъде възможният минимум. В случай на хидравличен съединител, колкото се шлайфат маховика и притискателя, толкова дебела подложна пластина се слага между коляновия вал и маховида за да си застане цялата сглобка на оригиналното място.

Цитат
How to get it right the first time...

FITTING INSTRUCTIONS:

INSTALLING VOUR NEW EXEDV CLUTCH

Failure to observe these instructions when fitting your EXEDY Clutch will void any warranty.

1.   Getting it right the first time. It is vital to diagnose the cause of clutch malfunction before clutch replacement, i.e. check hydraulic system - bearing free travel - clutch cable, oil leaks and check for any signs of red dust when old clutch is being removed. Any or all of these problems must be corrected before installing a new clutch.

2.   Ensure clutch supplied is correct for the application. If you’re unsure, consult your EXEDY Clutch Catalog or your supplier, as fitting a clutch to the wrong application will void the warranty.

3.   Flywheel must be replaced or machined as shown below (Fig 2. max 0.03 in.) or warranty will be void and check spigot bearing or the pilot bush and replace if necessary. Please note pilot bush noises are more apparent when the engine and transmission systems are cold (i.e. in the mornings).

4.   Before fitting, check the clutch for any spinning damage. Next clean the gear box main drive shaft splines, then check that clutch disc slides freely on the shaft. Lightly grease the shaft spinwith high melting point grease. Always ensure bell housing is degreased and is free of any dust and that fibers from the worn clutch are removed. If the clutch is a large size pull type clutch check the ID of the bearing head for correct spline size before installation. Lack of lubrication/dry splines will cause failure to disengage gears and also cause clutch drag. Never over lubricate / grease the spline of your clutch disc as grease will splatter during rotation of the engine and clutch. Contamination - grease/oil on the clutch disc friction material will cause the clutch to slip.

5.   Check clutch release fork for cracks, check the clutch cable for stretch signs and check the release bearing guide tube for any wear. Always lightly grease the outside diameter of the tube. This will allow smooth sliding of the bearing carrier. Always check bearing on clutch release fork after installing the bearing on it. Move the fork forwards aH backwards i.e. in both directions, to ensure bearing is secure and does not fall on any part (clutch fork or bell housing) before refitting gear box.

6.   Place the clutch cover pressure plate assembly over the clutch disc, after checking that the disc is the right way around and the hub section of the disc does not fall on the casting of the clutch cover assembly or the flywheel. A suitable clutch aligning tool will ensure correct alignment, assist in ease of installation and avoid spline damage. (Burrs on splines are a major cause of difficult gear disengagement). Ensure pressure plate dowels are aligned to the cover. Tighten bolts in a diagonal pattern and never use air tools to install a clutch cover assembly. Torquing down bolts in an uneven pattern in some instances could cause the lever strut to dislodge itself from the pressure plate casting.

7.   When the pressure plate has been torqued down securely to the flywheel, ensure that the diaphragm tips (in the case of a lever type cover assembly, the release lever tips) are in a parallel or slightly upward position (see Fig 3) and do not go over center of the parallel position.

8.   Refit gear box, taking care not to bend the clutch disc. Never hang the gear box off the clutch disc or use any force to align gear box shaft.

9.   Check all bell housing dowels are in correct position and tighten bell housing bolts. Ensure there is no dirt or foreign material between the mating surfaces of the engine and the bell housing.

10.   Perform any clutch adjustments to vehicle manufacturer’s specifications and always reset the clutch master cylinder push rod to obtain comfortable pedal release position (clutch taking up as close as possible to the floor prevents clutch shudder and in most cases preferred by vehicle drivers). Keep in mind that the diaphragm tip position has changed with the installation of the new clutch.

11.   Always check the clutch cable if you are unable to obtain disengagement when a new clutch is fitted. Start off your checking process by replacing the cable. If it is a hydraulic clutch start by checking the clutch master cylinder and the clutch slave cylinder, ensuring there is no air in the system. This is essential to obtain maximum travel for disengagement.

12.   Road test vehicle and never abuse a newly fitted clutch. Allow 750 mi break in and always adjust free travel on your new clutch at 750 mi and 1500 miles. Thereafter, adjust at every 10,000 miles.
WARNING: Do not use EXEDY clutches in any situation where engine RPM's may exceed manufacturer’s specifications - a pressure plate could explode unexpectedly causing serious injury or death to vehicle occupants and bystanders. Clutch cover and bell housing will not protect against exploding pressure plates. Refer to the Application Catalogue for correct fit.
For performance/sport applications always use an EXEDY sports replacement clutch.

Fig 1                                                                                                           Fig 2

Belled out surface might look        Good flat machined surface
smooth but uneven

1 -800-346-6091
09-10-2014

Неактивен Toshko

*
  • 3404
    • Профил
« Отговор #2 -: Юни 19, 2017, 01:17:59 13:17 »
Дойдоха и останалите части...
Интересното, е че лагера за предния край на входащия вал на скоростната кутия "National" всъщност е Ina USA, тоест абсолютно същия като този в комплекта на съединителя... Не бях сигурен дали ще го има, затова го поръчах и отделно.

Тефлоновия заден семеринг за двигателя пък не трябвало да се маже с масло при монтажа... Странно...

Подложката между маховика и коляновия вал е най-интересното, тя компенсира шлайфането на маховика и е задължителна, както и самото шлайфане.

Дойде и преден семеринг за кутията. За всеки случай да имам, не да се чудя какво да правя ако потрябва.
Цените ги виждате какви са.

Ще скенирам в ПДФ и във файл от упътването за ремонт на колата. Обаче там смяната на съединител е дадена толкова общо, че по-скоро е четиво за обща култура, отколкото "ръководство".

Прави впечатление колко много полезна информация идва с брошурките към самите части.
Например освен, че се набива сух  ;D ;D ;D в упътването на семеринга за ДВГ пише, че някои болтове за маховик са пробити много надълбоко и теч на масло от тях може да бъде сгрешен за теч от семеринг. Пише не само това, а и как да решим проблема.

Неактивен bdd

*
  • 453
    • Профил
« Отговор #3 -: Юни 19, 2017, 06:10:55 18:10 »
Ами да ти е на безаварийно със новия съединител.Първите няколко стотин километра не натискай много газта,на съединителя трябва да се поотрият малко повърхностите докато започне да зацепва по-силно и да поема големи нютонметри.

Неактивен Toshko

*
  • 3404
    • Профил
« Отговор #4 -: Юни 21, 2017, 11:36:03 11:36 »
Чакай да го монтираме, че и това не е лесно. Това е много отговорна част, която трябва да работи много незабележимо пренасяйки 500 н.м. и 350 к.с.

Колебая се дали да правя баланс на маховика след като му фрезоваме лицето. Все пак от гладко го правим пак гладко... а и как се балансира такова нещо?
« Отговор #5 -: Юни 23, 2017, 09:46:58 09:46 »
По принцип е силно възможно заводски маховика да е балансиран заедно с коляновия вал, и ако го балансираш отделно, може да дебалансираш цялата система. При това както каза, правите от гладко - гладко, не вярвам да е възможно да има разлика в плътността на метала, че при отнемане на еднакво дебел слой отвсякъде да се получи дисбаланс.
Интересно ми е на какво прилича ще прилича маховика, и защо съветват да се челосва при всяка смяна на съединител.

Неактивен Toshko

*
  • 3404
    • Профил
« Отговор #6 -: Юни 23, 2017, 03:39:55 15:39 »
Ще документирам всичко. Не съм допускал, че такава операция може да има толкова тънкости.
Например искат смяна на болтовете между притискателя и маховика, което ме хваща неподготвен.
Обаче пък ми казаха, че смяната е заради фабрично нанесения сух осигурител за резби. Там болтовете били заплашени от саморазвиване. Тоест, ако ги намажеш не би трябвало да е проблем. Все пак ще видя дали личи класът на болтовете и ще се обядя в Евроболт например дали имат същия или по-висок клас болтове, ако има ще купя и ще сложа с осигурител за резби.

Доста операции, подложката и тя ме притеснява да не се сплеска, семеринги има да се преглеждат. Шлайфане, помпи, момпи. Сега отчитам като грешка, че не купих хидравличния маркуч между главната помпа и лагер помпата.

Не съм чул хората толкова да се занимават с една смяна на съединител.
Обаче сега обсъждахме с един приятел. Той на Хонда Акорд 2.4, каза, че първия съединител го сменил на 60.000 и след това все на 60 сменял ама вече не феродов диск, а изметнали притискатели... от какво ли са изметнали тези притискатели? ;) не бил свалял и не бил шлайфал маховик... е добро утро! тоест, като няма добра основа, дори феродовия диск да се окаже еластичен, притискателния измята, защото цялата сглобка е крива.
И вместо на 60.000 да смени износена част, която може да се е износила или от дефект, или от лоши навици и свикване с колата и след това да кара нормално примерно 100-150.000, той от мързел и незнание се е вкарал в егати разходите.

Сега на мен ми казват, че нали си сменяла колата, нали още работел... да, ама сменя със замисляне, усеща се напрежение в лоста на скоростите. Може да е само пресъхнал шлицов вал по който феродовия диск вече не може толкова хубаво да се пързала и не отделя добре.  Може да е нещо друго дребно, въпреки, че то няма какво. Въпросът, е че аз като не знам в какво състояние е, какво да чакам? Първо, да се доизноси феродовия диск и нитовете да заорат в маховика ли? Тогава много хубаво ще ми стане, като цената от 250 отива на 1.100 долара поне... Или да ми изтърка карбоновите синхронизатори на скоростната кутия и да отварям кутия на 75.000 все едно съм абсолютен селянин хванат от гората. А на тази кутия съм й сменял масло поне два пъти, а може и три. И сега ще й сменя маслото още веднъж и ще сипя Амсойл.
Нали, при тези пари за масла дето съм дал, да не сменя съединител и то да не го сменя като хората?!
Ми аз искам да ми е ново и безпроблемно. При положение, че допълнителните работи сами на относително ниска цена и просто трябва да се поинтересувам и да обърна внимание.

Неактивен bdd

*
  • 453
    • Профил
« Отговор #7 -: Юни 26, 2017, 10:41:13 10:41 »
Щом казват,че трябва да се шлайфа повърхността - шлайфай.Явно хората си знаят проблемите със съединителя.
От режимите на полусъединител и не толкова от краткото плъзгане при превключване на предавки,повърхностите се загряват заради триенето.При пълно зацепване не се генерира топлина и започва много бързо изстиване,което с времето води до разпукване на повърхността на маховика и притискателя.При коляновите валове,когато смазването не е добро и има полусухо триене,повърнхостта на шийките се загрява,при изгасяне на двигателя тая топлина се разсейва бързо към блока,който е по студен заради охлаждащата течност и се получава повърхностна закалка,която е с по-малка пластичност (по-твърда повърхност),отколкото трябва спрямо в дълбочина,започва разпукване и тия пукнатини в следствие се разпространяват и вала се къса.

Следвай инструкциите да ти е мирна главата,защото тия,които са решили какъв съединител да има колата ти най-добре знаят какви са следствията във времето.

Неактивен Toshko

*
  • 3404
    • Профил
« Отговор #8 -: Юни 26, 2017, 01:21:39 13:21 »
При това препоръката за шлайфане на маховик е от два, даже три независими източника, брошурата на Екзеди, Ръководството на Хейнс и сервидните документи на Форд.
Слава богу, няма да го шлайфаме на шлайф машина, а на струг. Поне за мен това е много по-просто и сигурно, независимо, че може да има някаква минимална грешка. въпросната грешка със сигурност ще бъде под 1 стотна и ще бъде някаква конусност, което е допустимо.
Ще го проверя после с микрометър на колата да не бие и готово.

Неактивен jakiro

*
  • 264
    • Профил
« Отговор #9 -: Юни 27, 2017, 08:40:34 20:40 »
Тоя маховик твърд ли е че не видях никаде май упоменато. Щот ако е демферен не би трябвало да имаш проблеми с баланса.
« Отговор #11 -: Юни 28, 2017, 09:19:17 09:19 »
Щом си го пише - естествено че ще го прешлайфаш, аз съм фен на безусловното спазване на написаното в официалната сервизна документация.
А тези видял ли си ги, има дори Exedy, да са ти комплект със амбриажа?
http://www.americanmuscle.com/05-07-mustang-flywheels.html
А тук има и оригинален на Ford Performance:
https://lmr.com/products/05-09-Mustang-Manual-Transmission-Flywheels-Components
« Отговор #12 -: Юни 28, 2017, 10:01:55 10:01 »
Биенето ще го провериш с индикатор, не с микрометър.
http://www.tech-co.bg/promo_brakes/komplekt-indikatoren-chasovnik-magnitna-stoyka-i-mikrometr-brembo
 Колкото до това, че на струг било по добре, не случайно последната операция при металообработването е шлайфане. Но според мен е важно базата на която ще се хване маховика.

Неактивен Toshko

*
  • 3404
    • Профил
« Отговор #13 -: Юни 28, 2017, 06:53:36 18:53 »
Така де, имам такъв, това имах предвид, мислех, че пак се казва микрометър.
Ако става на въпрос, аз имам и курвиметър :D ще пусна тема тези дни да Ви покажа този безсмислен уред.

Неактивен Toshko

*
  • 3404
    • Профил
« Отговор #14 -: Юни 29, 2017, 07:01:57 19:01 »
Изненада, новия феродов диск е с почти двойна площ спрямо стария.
Оригиналния диск не е използвал цялата влощ на маховика и на притискателя.
Новия феродов диск даже леко стърчи в отвора на маховика.

Новия притискател е видимо много по-добре направен от оригиналния.

Общо-взето на 75.000 километра оригиналния съединител си е за смяна. Поизносен, като го взема утре ще измеря колко му остава до нитовете. Притискателя е ръждив. Лагерчето в коляновия вал не изглегда много свежо, а шлицовия вал е сух и е тръгнал да ръждясва. Тоест, смазката му е отдавна изчезнала.

Вероятно лошото сменяне се е дължало на лагерчето в коляновия вал в компинация със сухия шлицов вал. Като се натисне съединителя лагерчето продължава да увлича първичния вал на кутията, а феродовия диск не се отлепя хубаво или от маховика, или от притискателя.
Маховика е в идеално състояние, ще мине с шлайф от около 0.1 мм.

Маховика на Мустанг ГТ4.6 S197 се оказа много лек има-няма 10 килограма... Няма какво да се олекотява на толкова лек детайл.