Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
Логване и Мапване
« -: Юли 08, 2017, 04:59:42 16:59 »
Покажете си логовете. Ще бъде полезно да направим тема с логове, които да могат да се разглеждат за справка.
При всичкият ми направи си сам, до днешния ден се опазих от две неща, едното е правенето на логове, другото е меренето на тонколони с микрофон...

Няма направи си сам без живи данни! Теорията и практиката имат свързващо звено и това са измерванията.

Дългата история накратко, американците от Bama и SCT, които имат нещастието да им бъда доживотен абонат заради една промоция преди години не искат да ми пращат нови софтуери за мустанга докато не им върна малко логове. И аз против волята си инсталирах 3-4 сохтуера на компютъра и ето ме сега, логвам  ;D това е първи опит.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
Re: Логване и Мапване
« Отговор #1 -: Юли 08, 2017, 11:14:12 23:14 »
Стана много интересно.
Имах някои забележки към новия софтуер на мустанга. Оказа се, че вместо 26-28 градуса, аванса му е 32, даже 33 на пълна газ на 3500 оборота. Което е тъпотия. Не може двигател с 90% пълнене и централна свещ на не голямо 90.2 мм бутало да работи с 33 градуса аванс като за ретро двуклапанен ДВГ със странична свещ и 95 мм бутало!

Предишния софтуер държеше 26-28 градуса ама пък беше беден, защото си мислеше, че има катализатор.

Неактивен bdd

*
  • 452
    • Профил
« Отговор #2 -: Юли 09, 2017, 12:53:48 12:53 »
Е,ако новия софтуер е тестван на дино и това са нужните аванси за сместа,товара и оборотите,то значи всичко е нормално.Това,че пълненето е голямо и двигателя е сгъстен не означава,че горенето е по-добро ако няма добро вихрене.За мен клиновидната горивна камера е най-оптимална за горенето,но е за два клапана.
4 клапана позволяват по-добро дишане във високите,разбирай 4500 нагоре,и мисля,че тук почва и по-доброто вихрене,защото при два смукателни клапана потокът въздух е с по-малка скорост,отколкото ако клапанът е един.За добро вихрене трябва висока скорост.Вихренето осигурява по-хомогенна смес,което води до по-малки зони на бедна смес и съответно аванса може дори леко да се увеличи ако зоните на бедно (от тук детонации) са влияели повече на аванса,отколкото времето за горене.Обогатяването на сместа също води до по-малки зони на бедно,което в комбинация с понамаляване на температурата в края на сгъстяването позволява повече аванс без детонация.Аз лично не съм изненадан,че двигателя ти работи без проблем с авансите,които намираш за големи за твоя мотор.Забелязал си,че моя двигател е с аванси,които изглеждат големи.Аванса може да е голям заради по-бавно нормално горене (разреден мотор) или повишена детонационна устойчивост.

Та логовете за повишен аванс не ги намирам за изненадващи,защото 4-клапанна горивна камера тип "колиба" не мисля,че вихри добре сместа на ниски и средни обороти,компенсирано донякъде с централна свещ.Туинпорт система предполагам ще доведе до намаляне малко на аванса в режимите до 60кРа в смукателя.

Има едни свещи "Бриск",водят се мулти спарк,мисля,че с тях аванса ти ще трябва да бъде по-малък от сега.Не знам обаче колко живот имат
« Последна редакция: Юли 09, 2017, 01:15:06 13:15 от bdd »

Неактивен bdd

*
  • 452
    • Профил
« Отговор #3 -: Юли 10, 2017, 07:41:48 07:41 »
EGR-а вижда ли се?Повишена рециркулация също може да е причина за повече аванс.Макар,че под пълен товар би трябвало клапана да затваря.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #4 -: Юли 11, 2017, 04:38:07 16:38 »
Няма егер, има VVT или т.н. cam phasers, като иска бавно горене ги върти в закъснение в ниските и му остават повече газове. Има и charge motion flaps които са клапи затварящи 5/6-ти от портовете, което увеличава скоростта на потока при малък товар.

Обаче върнах аванса 4-5 градуса и тая кола подивя. До 2000 качва от 9 до 11 градуса, после до 2500 - 16 градуса и нагоре плавно до 26-28 и нещата са си по местата... Немое се зАпре!

Направо ще им кажа, че са тъпаци, да пращат файл за Advantage III, да си го редактирам сам.

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #5 -: Юли 11, 2017, 10:25:27 22:25 »
Логове... Искра, обороти, гориво...
Май виждам дтонации.

От лога разбрах, че на втора ускорява от 64 до 110 за под 3 секунди :D

Неактивен bdd

*
  • 452
    • Профил
« Отговор #6 -: Юли 12, 2017, 09:21:48 09:21 »
Не мисля,че получаваш нещата от тъпаци.Да не би файловете да са за друг вариант на твоя,двигател или нещо по твоята да е правено?Аз ако сложа заводски компютър на моята,тя няма да работи по-добре от сега.

Едит: чаакай малко,възможно ли е след като нямаш ЕГР,промените по ауспуха ти да са причина за по-малко остатъчни газове.Ти беше споменал,че имаш повишен момент,не само по-тих ауспух?Явно заводския комп не знае какво излиза след катализаторите.
Нещо не мога да се ориентирам с кривата на аванса.Графиката при пълен товар ли е или променяш положението на дросела?Смеси 12,5 ми се струват излишно богати за атмосферка.
« Последна редакция: Юли 12, 2017, 09:57:06 09:57 от bdd »

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #7 -: Юли 12, 2017, 12:07:55 12:07 »
Логове са с газ до дупка.
То пък като му върна аванса за да е ОК с газ до дупка му се прецакват междинните режими.

Получавам нещата от хора, които не вярват, че някакъв си българин може да направи изпускателна система по-добра от Борла и Флоумастер.

12.5-12.8, това им е школата на американците.
Като гледам ако това са детонации, те са ударили точно на върха на настройката на хелмхолцовия резонатори в задните гърнета. То и като караш леко като се чуе, че сработва почти трябва да пуснеш газта, защото колата сама се засилва.

Разкажи какво друго виждаш?

Неактивен bdd

*
  • 452
    • Профил
« Отговор #8 -: Юли 12, 2017, 01:40:37 13:40 »
Не съм много сигурен какво виждам,кажи как си тествал.
Това,което си мисля,че виждам е,че за време от 13-14 секунди си достигнал обороти около 3400 като явно си променял положението на дросела за да стабилизираш оборотите,за да не подминеш желаните,после си настъпил газта и след достигане на 6000 си отпуснал газта,натиснал си спирачката,след достигане на 3500 пак си настъпил газта.Ако съм познал,помогни да си обясня богатата смес при спадането на оборотите след първото подаване на газ,не трябва ли да ти изключат дюзите при принудителен празен ход или това се случва след повече време,отколкото е траело намалянето на скоростта?Синята крива какво показва?

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #9 -: Юли 12, 2017, 03:01:50 15:01 »
Отгоре е искра, посредата са обороти, накрая е гориво.
Синята е гориво.
По хоризонтала винаги е време в секунди.

До колкото съм отварял карти горивните са пълни с ламбда 0.85 при приета за стоихометрична 14.65.

Карал съм на първа с 1000 оборота, изрязал съм с газ до дупка до 5800, сменил съм на втора на 64 км/ч и съм дал газ до дупка до 6100 оборота, което са ~110 км/ч.

Неактивен bdd

*
  • 452
    • Профил
« Отговор #10 -: Юли 12, 2017, 05:04:56 17:04 »
Хм... От 1000 оборота изрязване с газ до дупка... нещо аз не се ориентирам явно.

Нали на втората снимка плътната кафява крива са оборотите.Ако да,то аз го виждам като достигане на около 3400об/мин за около 5-6 секунди време и след това даване на газ "до дупка".При превключване на втора предавка оборотите от 6000 падат на около 3700 за малко повече от секунда.В тази секунда горивото се увеличава,съответно алфа съотношението намаля,което за мен означава,че сместа се обогатява за да е подготвен двигателя за преходния режим на превключване на скорости и подаване на газ.Предполагам трябва да мине малко време,през което ако не се подаде газ,компа разбира,че няма да има ускорение,а режим на принудителен празен ход и чак тогава изключва дюзите.
Диапазона,който съм посочил в черно на втората снимка,го виждам като момента,в който съединителят зацепва и се подава газ.Може би аванса ти реагира на изменение на дросела,защото за много кратко време намаля до към 16 градуса и след това се вдига до 20 градуса,което предполагам е стойността в таблицата.Стъпаловидното изменение на аванса предполагам е защото таблицата е с много клетки и няма линейна интерпулация на междинните стойности или просто електрониката,визуализираща лога,не може да реагира достатъчно бързо и показва аванса през определени интервали и от там идват стъпалата.
Ако предположенията ти,че виждаш детонации,са заради острите падини на аванса (пиковете надолу) аз не го виждам като детонация,защото при детонация аванса автоматично се намаля и после постепенно стъпаловидно се вдига до следващата детонация,когато пак намаля още,и пак се вдига постепенно и така докато компа се ориентира колко да е аванса за тоя товар.Няма как да имаш детонация и компа след като я е видял,пак да ти връща аванса рязко в стойностите на детонацията.Ако все пак е детонация тия резки спадове и вдигания на аванса като визуализация трябва да са заради лага на възпроизвеждане на логовете.Намали още аванса и виж под пълен товар дали спадовете ще изчезнат.
Ускорението на втора го виждам над три секунди.Нали не си объркал снимките на лога,за който говориш,с друг,който не си искал да качиш.Т.е. конкретната снимка не е по погрешка качена.
« Последна редакция: Юли 12, 2017, 05:30:53 17:30 от bdd »
« Отговор #11 -: Юли 12, 2017, 07:52:06 19:52 »
Според мен си поразбутал малко авансите . При подаване на газ заедно със дросела и смесите трябва да се повтаря  графиката на аватса със посока понижение . Но без тези странни пикове .  Другото си е наред .

Неактивен bdd

*
  • 452
    • Профил
« Отговор #12 -: Юли 12, 2017, 09:37:09 21:37 »
Недоумявам защо синята графика за количеството гориво слиза надолу с лилавата за сместа.Играта на аванса нагоре-надолу точно преди да се обогати рязко сместа,е нещото,което ме интригува най-много.Да не би това да е момента на подаване на газ,а закъснението на обогатяването да е нормалната закъснена реакция на компютъра.Няма електроника без лаг,за това всички имат режим на обогатяване при изменение на товара към увеличение.Обаче половин секунда закъснение на обогатяването ми се струва твърде много.

Вероятно визуализацията на закъсненото обогатяване е просто заради забавената реакция на сондата,а реално да си обогатява с изменение на дросела.
 И все си мисля,че според скоростта на отваряне на дросела,се намаля и аванса.Но защо са два падовете преди обогатяването?Неравномерно натискане на педала?ТПС?Или просто ел.дросела не отваря изведнъж,а на два пъти при рязко натискане на педала.
« Последна редакция: Юли 12, 2017, 11:46:57 23:46 от bdd »

Неактивен Toshko

*
  • 3395
    • Профил
« Отговор #13 -: Юли 13, 2017, 09:00:27 09:00 »
Двете графики, които вървят почти заедно са двете предни сонди отляво и отдясно.

Да, не давам газ от 1000 оборота. Тука съм на върха на Ситония, където няма повече от 100 метра прав път, да не говорим за равен,само спускане или изкачване. При това логвам под неодобряващ поглед и заплахи да ходим следващият път с Шкода Фабия 75 коня дизел.

Авансите трябва да ги кача.

Нещо не скат да пратят файл, който да отворя и да редактирам. Били вложили години.
Да, ама използването на една опция на файла, който ми пратиха - WOT spark довежда до изключване на двигателя при газ до дупка.
Това са опции на обд флашера, можеш да променяш определени параметри като качваш софтуера.
Викам да Ви питам на годините опит, като ме утрепете с тъпата си програма!
Ще пиша на някой по-организиран отговорен да ми дадат работещ файл с корекции и самообучение и аз да си дооправя двете главни таблици.

Ааааааааа, това може да е тракшъна бе! Колата има много умен спортен тракшън контрол и много умен абс! Въобще не съм разбрал. Може да е подскочила от неравност и това се е намесило.

Неактивен bdd

*
  • 452
    • Профил
« Отговор #14 -: Юли 13, 2017, 10:15:39 10:15 »
Да,напълно логично.Контролът на тягата на мотора е чрез дросела,а изменението на дросела изменя аванса като падовете са отварянето,а височините са затварянето на дросела.И така клатенето на аванса се получава нормално,сиреч графиката е такава,каквато трябва да бъде.Все пак тълкуванията ни са на база изменение на обороти,аванс и смес.А на база какви данни  компютъра определя аванса е друг въпрос,тук виждаме само крайния резултат.

Ако в реално време се виждат сигналите на детонационните датчици,чрез тях ще видиш дали има детонации
« Последна редакция: Юли 13, 2017, 10:26:43 10:26 от bdd »