Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Създавам тази тема, в която да коментираме кой как се отоплява през зимата. Какви системи сте изградили. Какви климатици сте монтирали и с какво сте се изолирали.
Понеже в момента правя ремонт на панелен апартамент и съм изправен пред дилема (всъщност няколко дилеми или по-скоро кръстопът) ще съм благодарен ако повече от вас се включат.
   При мен е монтиран един климатик, два ел. конвектора и система локално парно, която мразя, защото коминът няма добра тяга и е на котел с въглища. Няма стопляне, освен ако не кисна в мазата по 20 минути на всеки 2 часа да хвърлям въглища и коминът да е благосклонен иии звездите са се подредили правилно :)

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Re: Отопление през зимата. Всичко накуп!
« Отговор #1 -: Юли 17, 2017, 06:39:27 18:39 »
Какви въглища в мазата на панелен блок??

Аз се топля само на климатици и ми  излиза между 0.57 и 1.14 лева на м2 жилищна площ. Поддържам реални 23-24-26 градуса и ходя в къщи бос, по гащи и по потник. По смятане със светли зидарски очертания на помещенията теоретичният максимум е 1.35 лева за м2 жилищна площ. Максимума е януари и февруари.
Тоест, при моята консумация жилище 65 м2 ще има максимална сметка за ток около 88 лева. Може би малко повече, защото все пак в това са ми включени осветлението, пералнята и готвенето.

Изолация от не дебел фибран на лека дистанция от фасадата. Жилището е мезонет, покрива отгоре е два типа. Равен - изолиран с поне 10 см стиропор, две замазки под и над стиропора и хидроизолация. Около 1/2-ра е въздушна възглавница 1-1.5 метра с керемиди върху дърво отгоре. Там изолирах с три слоя стъклена вата завита с найлон за спиране на дифузията на въздуха. Сложих и 10 см стиропор на предната и задната стена на това пространство.
Преди да изолирам по хуманни съображения изчаках съзряването и еманципацията на няколко люпила гълъби, но осуетих полагането на нови. Възстанових прозорчетата с поликарбонат сандвич и байцвах дограмата.

След изолирането на покрива най-голям принос в изолацията имат пердетата и завесите, кито са до земята и малко се влачат. Не признавам абсолютно нищо друго! Нямаш ли пердета и завеси до земята си загубен! Особено с прозорци като моите, които са до земята.

Осветлението ми е изцяло LED с изключение на лампите в хола и над масата за хранене, които са с енергоспестяващи крушки. Хладилник най-високия клас за преди няколко години А++ или А+++, пералнята и тя беше висок енергиен клас.
« Отговор #2 -: Юли 17, 2017, 09:25:58 21:25 »
В гр. Свищов имаме парна в мазетата. Това сериозно. Живея на втория етаж в панелен блок. Мазата е под кухнята през един етаж. Там е котлето на твърдо гориво, а тръбите (поцинковани) вървят през самия комин и влизат в кухнята, откъдето отиват навсякъде в апартамента. В комина дефакто има 2 основни щранга. Изолация имам само на една стана, която е правил идиотски стария собственик - не повече от 5см. Дограмата навсякъде е само с две стъкла, което също е минус. Като цяло сега трябва да избера вариант за догодина, т.к. плануваме наследник с жената, ако е дал Господ... Иначе и моите уреди са +++.Сега Хладилник+фризер и осветление харчи 10-12 лв месечно удома. 68 квадратни метра е. Имам познат със сериозен бизнес в отопление и вентилация и ще идва да гледа скоро да даде акъл. Иначе не искам да изолирам, защото кандидатствах за саниране на блока и ни одобриха. Сега се чака да отпуснат пари , но не се знае кога... Чували сте , че станаха скандали със санирането. Та Зора е голям :)
Извинете ме, но се наложи да пиша от телефона.
« Последна редакция: Юли 17, 2017, 09:53:24 21:53 от Явор »

Неактивен jakiro

*
  • 259
    • Профил
« Отговор #3 -: Юли 18, 2017, 12:46:32 00:46 »
И при нас санират масово ма като гледам начина на работа и изпълнение имам съмнения че до 1 2години мазилката ще започне се лющи тъй като преди самата мазилка трябва да се положи грунд на основата на мазилката а такъв липсва, ще има разлепени изолации а нищо чудно и като люспи паднали фасади. Другото което е при един евентуален пожар в някой жилище тоя EPS стериопор пламне ли ще бъдат запалени и други жилища тъй като е лесно горим материал,а между етажите няма никаква преграда примерно каменна вата или друг изолационен негорим материал. Друг проблем е че се гонят някакви срокове работят какви ли не хора а качеството на материалите силно съмнително предвид това че сме България и се гледа да се спестят пари а да се усвоят.
« Отговор #4 -: Юли 27, 2017, 05:13:16 17:13 »
Мисля да правя конструкция на таваните в апартамента с гипс-картон, запълнено с минерална вата. Живея на 2-ри етаж от общо 6, но комшийката над мен на практика не се отоплява с нищо през зимата. Дори се стигна до ситуация, в която, като ме срещне ме пита дали няма да запаля моето парно, че да усети топло горе в тях  :) Идеята ми е да и спра малко кефа :) Преди време мислех, че така ще се постигне и шумоизолация, но видях на практика, че ефект клони към нула, понеже при тъщата е така и всичко си се чува между апартаментите :)
Впрочем кажете какви климатици ползвате и стоплят ли ви пода?

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #5 -: Юли 27, 2017, 06:04:02 18:04 »
Впрочем, вместо да се окопаваш там, помисли дали да не се изнесеш между по-прилични съседи.

Пода го стоплят дългите пердета, а в случая с панелно жилище, вътрешен перваз, изолация зад парното и пердета влачещи се отгоре по перваза. Алтернативно, преместен напред радиатор и пердета минаващи зад него до земята пред прозореца.

Аз съм с Мицубиши Илектрик и стоплят всичко и не се чуват.
Дайкин и Фуджицу-Дженерал също вършат работа.
Хубавия и икономичен климатик е големия климатик.
Голямото външно тяло с голям радиатор ти гарантира, че с малко усилия компресора ще извлече достатъчно топлина от околната среда и ще ти я пренесе в помещенията.

Прозорците са по-проблемни от тавана. Тавана е на второ място все пак. Заедно с входната врата.
« Отговор #6 -: Август 01, 2017, 06:39:48 18:39 »
Днес идва моя инженер по климатизация. Ще слагам подови климатици. Ще ми прати оферта тези дни. Изборът е между MHI и  Gree.
« Отговор #8 -: Август 31, 2017, 12:37:20 12:37 »
Здравете
Аз се отоплявам с парно и пелетен котел.Доволен съм много.Котел и горелка италия с 2 шнека.Разход 6тона на сезон за три етажна къща без изолация с 5 камерна дограма.Ако нещо ви е интересно ,питйте.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #9 -: Август 31, 2017, 05:11:16 17:11 »
Квадратните метри/отопляемия обем е важен и колко от обема на къщата е стълбище.
Камерите на дограмата не са важни, важно е какъв е стъклопакета, 2 или три слоен и колко мм и дали има пердета и дали са до земята.
Също така входната врата задължително трябва да бъде с изолация, защото е източник на големи загуби.
Тавана на къщата се застила поне с три пласта стъклена вата и се завива с найлон затиснат с камъни тук-там за да се спре дифузията на въздуха.
« Отговор #10 -: Септември 02, 2017, 02:13:14 02:13 »
Квадрати точни незнам,колкото и срамно да е.И 3-те етажа са идентични и всеки има хол,кухня,спалня,антре,баня.Стайте са стандартни размери.Стълбите са външни,така са правени едно време.Има много тераси , затова съм сложил гипс картон и  вата на таваните В някой стай има и вата под дюшемето.2-ри 3-ти етаж двоен стъклопакет ,вътрешни ка-стъкло  външни 4-сезона .1-ви етаж само ка-стъкло.Топля 3 бойлера,един 100лт,два по 80лт.Бойлерите са с 2 семпертини и от това лято добавих соларна система.Котела и горелката е B-MAX.Ако искате снимки казвайте
« Отговор #11 -: Септември 02, 2017, 09:10:09 09:10 »
Мисля да правя конструкция на таваните в апартамента с гипс-картон, запълнено с минерална вата. Живея на 2-ри етаж от общо 6, но комшийката над мен на практика не се отоплява с нищо през зимата. Дори се стигна до ситуация, в която, като ме срещне ме пита дали няма да запаля моето парно, че да усети топло горе в тях  :) Идеята ми е да и спра малко кефа :) Преди време мислех, че така ще се постигне и шумоизолация, но видях на практика, че ефект клони към нула, понеже при тъщата е така и всичко си се чува между апартаментите :)
Впрочем кажете какви климатици ползвате и стоплят ли ви пода?
За да постигнеш шумоизолация трябва специална конструкция за гипсокартона на тавана . Не трябва да има твърда връзка на конструкцията с тавана , затова се слагат специални окачвачи . Има и специална вата и картона за тия неща .