Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Трансформатори за ВЛД-13, VLD-40, ВЛД-80 и NdRL

Нарочно не отварям нова, тема, но мислили ли сте за това как е направен съгласуващия т.нар. импедансен трансформатор във ВЛД-тата. Може да се каже, че това е най-съществената брънка в тези високоговорители. Оказва се, че горната гранична честота на възпроизвеждане е в пряка зависимост от начина на изработка на трафчето... Ако има интерес към това можем да направим една хубава тема за лентовите високочестотни. Оказва се още, че ако знаехме как да си направим трафчетата, останалото е "монтьорска" работа и ще може да се подобрят ВЛД или защо пък не да се направи DIY лентов ВЧ.
Вижте човека колко скъпоценна информация е споделил. Той е изследвал много интересни процеси, които ще са ни от полза! http://www.gaedtke.name/lautsprecher/ribbon-iii-ein-ubertrager-fur-bandchen-lautsprecher
Дерзайте!
« Последна редакция: Юли 20, 2017, 07:02:16 19:02 от Toshko »

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Re: Re: Трансформатори за ВЛД-13, VLD-40, ВЛД-80 и NdRL
« Отговор #1 -: Юли 20, 2017, 06:41:26 18:41 »
Ама ние знаем как да си правим трафчета  ;D
Почти 1:1 с трансформатора на пистолет-поялник. Възможно най-нисък при запазване на квадратна пропорция с възможно най-къса и дебела вторична намотка. До колкото знам вторичната на ВЛД е просто медна лента.

NdRL е измерен до 200 килохерца. ВЛД-40 официално достига 40 килохерца. Причината да са 40, а не повече, е защото до колкова е сертифициран и калиброван викрофона Bruel&Kjaer на завода в Благоевград, а и останалата част от измервателната постановка.
ВЛД-13 има по-нов траф като на ВЛД-80 и също стига 80-100 килохерца.

Нищо не ти пречи да си пуснеш външни мишури и да си сложиш външно трафче. Но няма смисъл.

Аууу, сега загледах, този на траф докарва по-лоша електрическа преводна характеристика от общата акустична на най-лошия благоевградски говорител.
Моля ти се! Първична намотка многослойна, вторична медна лента от една намотка!
Сметките са за да се догоди импеданс 4 или 8 ома. Само от това трябва да се интересуваш.
Симулирал съм такива трансформатори с LtSpice, не е трудно да накараш трансформатор с K0.99 да се държи като постоянен товар. Задаваш си индуктивност и правотоково като на истинските и то става. Импеданс права черта.

Ето ги на ВЛД и на NdRL, даже втория не е залят с парафин и като клатиш говорителите тропа вътре.
Re: Трансформатори за ВЛД-13, VLD-40, ВЛД-80 и NdRL
« Отговор #2 -: Юли 21, 2017, 11:41:30 11:41 »
Даваш много полезна информация. За някои неща не съм твърде наясно. Много сложни за мен електроинженерни термини използваш :) Аз съм малко по-обикновен любител.
В интернет има множество проекти на лентови говорители. Някои са с по 1 м. дълга лента.
Идеята е наистина трансформатора да се докара оптимален.
Като дойде зимата ме хваща творческата треска и ще сътворя нещо сигурен съм. Ще накупя малко магнити като начало и ще видя какво ще направя.
Тошко, ако ти представлява интерес ще помагаш нали? Разчитам на теб, ако ти е интересно разбира се!
« Отговор #3 -: Юли 25, 2017, 09:12:51 21:12 »
Ще следя с интерес темата за VLD-то...  боята е премахната  с пясъкоструина и боядисани с черен мат и след което зглобени...Ето и малко интересни снимки от мен...
« Отговор #4 -: Юли 26, 2017, 08:29:16 08:29 »
Ау, красавици :) погрижил си се за тях много добре
« Отговор #5 -: Юли 27, 2017, 06:47:05 18:47 »
Ау, красавици :) погрижил си се за тях много добре
;) С тях ще правя нов проект... но първо трябва да довърша започнатият проект...
http://penkiller.com/index.php/topic,1716.0.html , но все не остава време....