Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Re: 1.8Т 250hp генерация
« Отговор #15 -: Август 06, 2017, 12:57:02 12:57 »
Не бях видял бележката за реплика на гърнето на RS4, всъщност гърнетата не са за конкретни конски сили.
Диаметъра на тръбите може да служи за ориентир но нищо в тази наука Не е точно.
Например гърнето на е39 525 или 523 е функционален аналог на гърнетата на а.м.г. Обаче за разлика от тях е безшумно.
Разликата е минимална при аmg настройващата камера е включена перпендикулярно на потока Отново взаимодейства с него но служи за създаване на Звук и за поемане на евентуални пикове в противоналягането.
При бмв схемата е абсолютно същата, но с две разлики:
1. Настройващата камера е включена външно на едно коляно преди задното гърне. Така векторът на вълните и е по-скоро срещуположен на идващия поток и всички вълни с обратен знак които генерира се неутрализират с идващите;
2. Има една допълнителна камера която е преходна между връзката с главната тръба и настройваща камера с Хелмхолцовия резонатор. Така едновременно са постигнали излъчване на вълни с обратен знак за всички честоти което става от самата малка камера и настройване на честотата на резонанса на купето което става с голямата камера която не вижда проблем да се куплира с потока дори през малката;
3. Има още една особеност крайното гърне е проходно с обикновенна перфорирана тръба. Обаче както и при гърнето на аудито, което си показал перфорациите не са от край до край а само на няколко места и обема на гърнето е разделен на две или три части, по този начин се избягва монотонното бучене на всички спортни гърнета включително на магнафлоу.
Защото, това че дадено гърне е абсорбционно не означава че то няма собствен резонанс и че този резонанс не е достатъчно силен и забележим.

Ето няколко примера всички от които не могат да бъдат намерени като решения в aftermarket изделия които са за абсолютно необходими и полезни функции на изпускателната систем, да бъде тиха, да звучи както ние желаем, а не с произволни резонанси и да няма съпротивление.

Чети и тази тема: http://penkiller.com/index.php/topic,1781.0.html
При БМВ-то е възможно гърнето да е малко по-сложно, защото е атмосферно. Но принципите са много подобни.
« Отговор #16 -: Август 10, 2017, 04:55:22 16:55 »
В плочката на опела има маслен термостат ако е от гси ако е от дизела може и да няма.

Ето така изглежда плочката
« Отговор #17 -: Август 10, 2017, 06:40:01 18:40 »
Взех размери и направих снимки за по-добра представа какво се случва от долу. За задното май има място но за средното е по -сложно ако трябва да правим три.

Задно : ако е цилиндър                     ако е овал
               Ф 20 х 58                           в 20, ш 23, д 58  / ако се скъси дължината може да е по широк овала
                                                                                    примерно  в20 , ш26 ,д 50
           за сравнение по снимката фабричното е Ф19х 47

входа е от вътрешната страна спрямо монтажната му позиция, изхода и той трябва да е там ,но може и по средата и да пусна една тръба на криво както е фабричното

Средното : в червения сектор Ф15 х 25 , в зеления Ф10 х 95 , в синия Ф10 х40.

Дал съм и дължината на самите тръби да се види къде се позиционира в общата дължина спрямо пайпа и задното

През въпросния отвор (ш11 в 11) могат да минат 2х50 или 63 . сега е 1х55.
Ако трябва някоя друга мярка да взема ,кажи къде.

Сега ,ако в завода както казваш  нямат перфорирана преграда или тръба както е по дизайн ,ще ги взема от тях и ще си ги продупча както трябва да са.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #18 -: Август 10, 2017, 06:55:29 18:55 »
На нас са ни важни предното и задното гърне.
Предното Ф150х250 му стигат, то ще бъде кухо.
Задното обаче така няма да можем да го направим. Заготовките на Вито-03 имат само входове отпред и отзад, но не и отстрани.
Сещам се само за вариант с две гърнета, тръбата влиза нагоре и надясно на снимката, след това дясното гърне минава в лявото през друга тръба и от второто назад пак със завой.
Всичко това за 63 мм не си струва.
Мисли за модификация. Един флекс и 76 мм ще вземе завоя над моста.
За прегради и перфорациите не се притеснявай.
Сещам се, че има тънкостенни неръждаема правоъгълни тръби. Виж по каталозите дали няма нещо 63х100х1.5 или 2 мм ;) може и 63х150 или 55х150мм, ще стане супер. Ако имаш заварчик на цветно, се прави много хубав преход тръба към профил и направо имаш и мегдан за накрайник като на Ламбо, който се сгъва от ламарина.
Но ще се измъчи те, затова мисли хубаво.
Най-лесно е с чук и флекс.
« Отговор #19 -: Август 10, 2017, 07:32:09 19:32 »
Значи червения маркер става на средно, права тръба до фабричното средно ( нарисуваното със син маркер) ,което става на тръба с завой , и от там към задното.
Входа и изхода са си му нормални просто трябва изхода да се види къде е по-добре. С два кръгли накрайника стой най-добре , ако излиза един втория ще го сложа декоративен

Също си мислех за правоъгълен профил над моста ,там е отвора е 11х10 значи 9х8 профил е добре.
« Отговор #21 -: Август 10, 2017, 08:14:02 20:14 »
Средно гърне не ти трябва . Играл съм си много с генерацията на мойта каляска , средното не оказва почти никакво влияние на звука като цяло  . Бученето и гадното вибриране идва главно от предното обикновено лошо демпферирано гърне и от тръбите , а основния  звук или шум  идва от задното .

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #22 -: Август 10, 2017, 09:57:17 21:57 »
Съгласен съм, обаче се чудя защо производителите толкова упорито ги слагат. Подозирам, че има причина и ще ми бъде интересно да я разбера. Факт, че коли като мустанга ми нямат, а повечето немски имат.

Мястото за средно гърне можем успешно да го използваме за хелмхолцов резонатор, който ще направи колата тиха без да я спъва по какъвто и да било начин.
2x55 една до друга влизат точно в тръба, която е Ф90 вътрешно и е сплескана така че да е висока 55 мм.
Същевременно две 55х1.5 като площ са 1:1 с Ф76х1.5.
Така че правиш генерация на 76, отзад слагаш преходник 76-90 или по-добре 76-100, който сплескваш и вкарваш двете 55-ци.
Към преходника включваш странично без да стърчи вътре едно гърне - двукамерен хелмхолцов резонатор настроен ниско, например на 90 херца с преходна камера.
Назад ако пуснеш 2х63 ще стане още по-добре.

При това положение задното гърне става проходно двойно, ще го разделим вътре на някакви секции, например със златното сечение за да не бучи монотонно. Първата най-голяма камера можем да му я оставим куха и след нея да продължава на 2х76. Трябва да извади нисък звук! Входните тръби примерно да стърчат в първата камера 5-6 см и да са центрирани срещу двете 76-ци.

Този накрайник ако го продадеш или изхвърлиш ще бъде най-добре  ;D :o :D ;) Ще си вземеш или дебели неръждаеми тръби и ще си ги отрежеш под ъгъл, или ще си сгънеш от неръждаема ламарина

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #23 -: Август 11, 2017, 01:00:53 01:00 »
Айде готово!
Няма къде да се объркаш и ще бъде евтино.

Само прехода от Ф76 към 2х55 трябва да се направи качествено и грамотно.
Може да вземе първия завой и тогава, а Хелмхолцовия резонатор да се включи външно на коляното.
Ето инструменти за смятане: http://penkiller.com/index.php/topic,1752.0.html
Аз бих го настроил на 50-60 Херца, което е доста трудна работа, както ще установиш. Ако не можеш толкова ниско, може ина 70-80 херца. Връзката към прехода да бъде 63 мм, вътре според зависи 52 или 55 мм резонаторна тръба, която да стърчи и от двете страни, защото иначе ти се объркват сметките с дължината... въпреки, че ако е на нула в първата камера, това малко я удължава виртуално.
Може да се добави още една противовъзвратна камера най-отзад ако има много място в гърнето. Двете тръби стърчат в нея до половината и има два накрайника на нула със задната стена. Така въздух от атмосферата не влиза назад и пада съпротивлението на системата.

Обаждай се във Вито 03, да ти дадат размери на овали и кръгли капаци най-близки до твоите. Капаците са ограничени до техните, а дължината е произволна.
Предвиди си място да разгънеш двете тръби при входа на задното гърне.
« Отговор #24 -: Август 11, 2017, 10:14:57 22:14 »
Цитат
Средно гърне не ти трябва . Играл съм си много с генерацията на мойта каляска , средното не оказва почти никакво влияние на звука като цяло  . Бученето и гадното вибриране идва главно от предното обикновено лошо демпферирано гърне и от тръбите , а основния  звук или шум  идва от задното .

То това правоъгълното фактически е първото а задното е второто. Аз му казвам средно че се намира по средата на колата горе долу, иначе по замисъл май е резонатор.

Сега 2х55 няма как да минат от там. Това там е правоъгълник с ширина 11 а височината  около 10 (когато е на крик колата може да съм се  подвел, затова ще легна под нея)
Но сега е 1х55 и е сплескана на две места. Това което може да мине от там мисля ще е ,правоъгълник с размери 7х5 което като площ отива на Ф70 .Ще го видя с точност в понеделник, просто купето прави чупка точно над моста , нищо там не може да се модернизира.

За хелмхолцов резонатор мястото което остава е с много лош размер - д30 ш28 в~12. Ще питам за подобен  овал.

Входа на задното трябва да е един , тампона и него няма къде другаде да до сложа. Изхода два или един ,както е по-добре .Това да има звукът не е приоритет, а опция стига да не усложнява , и на тиха като стокова съм доволен само да е отпушена.

Нещо такова как ти се вижда

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #25 -: Август 12, 2017, 10:16:53 10:16 »
Така става.
Предното и задното гърне ще им ъпгрейд на дизайна, като добавя по една малка камера в предните краища. Така тръбата ще бъде по-стабилна закрепена и няма да се изметне като се нагреят.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #26 -: Август 16, 2017, 04:28:12 16:28 »
Ето задно гърне. Ще си правя такива на мустанга.

Размера Х или по-точно двата размера на разширителната камера е най-добре да бъдат максимално еднакви, тоест в този план да бъде квадратна. Това ще доведе до резонансна стояща вълна или "моди" на помещението на една основна честота. След това тази честота може да се анулира с по-малък хелмхолцов резонатор и гърнето да остане без собствени звуци.
Има онлайн калкулатори за стоящи вълни. Прочети по въпроса, намери каква ще бъде честотата за твоето гърне и си сметни малкия хелмхолцов резонатор.
Тръбата на малката резонаторна камера трябва да бъде на 0 с двете стени, това едновременно я удължава виртуално, тоест настройвай малко по-високо и прави обхвата на хелмхолцовия резонатор малко по-голям, тоест заглушава повече честоти.

Големия настройващ резонатор най-добре да бъде или на 60 херца, което за 4 цилиндъра са 1800-2700 оборота, или настроен и центриран на честотата на двигателя при движение със 140-145 км/ч ;) не вярвам да караш с много по-малко по магистралата.

Най-висшия пилотаж ще бъде ако нацелиш размерите на разширителната камера да са на течтотата при 145 км/ч, а другия резонатор го направиш на 50-60 херца.

Разширителната камера трябва да бъде голяма, защото малката пренася звука и трептенията прекалено директно, а на мен това ми идва в повече, защото непрекъснато ме кара да минавам през тези обороти, защото много ми харесва  ;D ;D ;D моите 130 херца бих ги редуцирал да боботи по-ниско и да не ме кара да се засилвам толкова. Защото Мустанг, който го караш между 2 и 3.000 оборота всъщност се движи доста бързо. При мен честотата и съответно звука като на формула-1 на празен ход идва от наличието на Х-тръба, тоест всички честоти са удвоени при крайните гърнета.

Частта с ватата е хубаво да я има, но ефект от прекалено много вата няма. всичко между 6 и 10 см е ОК. Камаро има 3-4 см камера с вата в гърнетата.

Хвани реалните размери на гърнето и нанасяй размери и дължини на частите вътре.
Накрая има противовъзвратна камера, която е много важна да не се товари гърнето излишно с всмукан обратно въздух, тя създава и изсмукване (scavenging).

В моята версия противовъзвратната камера отпадна в името на по-голяма преходна разширителна камера с по-квадратни пропорции.
http://penkiller.com/index.php/topic,1359.msg13717.html#msg13717
Ако имаш дължина ти я запази.

« Отговор #27 -: Август 16, 2017, 09:47:36 21:47 »
Моето мнение за задното гърне и изобщо такъв бюджетен проект е колкото по-просто толкова по -добре . Смятам че задно проходно гърне с каменна вата е оптимално ефективно в тоя случай.  Това е гърне с конфигурация входове изходи по избор . Перфорирана тръба минава от входа до изхода , пространството около нея е натъпкано с пакет каменна вата която се поддържа със спирална пружина на отстояние от перфорираната тръба и прилепнала към стените . Такъв тип гърне създава активно шумоподтискане защото трептенето на влакната на ватата поглъщат енергия на газовете и действат като лабиринтен заглушител . Втория бонус е че ватата изолира отлично външните стени на гърнето и те не излъчват допълнително както е при кухите обеми от тънка ламарина . Такова гърне може успешно да бъде допълнено с един хелмхолцов резонатор на входящата тръба с който да се докара известна корекция на звука .
 Ако се изпълни с неръждавейка и качествена каменна вата такова гърне е вечно практически .
Звукът който ще се получи по принцип с къстъм гърнета е непредсказуем , главно заради толерансите в тръби , обеми , дебелини на материала , дължини и т.н дори да се копира оригинален доказан дизайн .

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #28 -: Август 17, 2017, 08:28:41 08:28 »
Ефекта е напълно предсказуем.
Толкова го уцелих, че чак се изненадах.
Всичко е с такива променливи, че е вярно по-скоро обратното, всеки що-годе обоснован дизайн работи.
Това което казваш за спиралата е много интересно. Проходно гърне с въздух около тръбата и абсорбционно материал на разстояние трябва да е по-добро.
Тази каменна вата искам да я видя, защото обикновената е опасна, чупи се и изхвърча като много фин прах, който се вдишва.

За правените гърнета не си прав, аз също мислех, че ще бъдат ментета, но се оказа, че звучат направо луксозно. На мен над 160-170 започват да ми вдигат шум, като обаче не знаеш на какво казвам шум аз. И имам подозрение, че системата е удължава от нагряването и част от шума се предава през някой от тампоните на системата.
Отделно от 1-ва до трета двигателя минава през оборотите много бързо и не може да се забележи евентуално възбуждане на резонанси в камерата. Или възбуждането не се случва.
Температурите на газовете съвпаднаха с предположенията ми, допълнително ги изследвах. На колкото настроя резонаторите на толкова ще работят. Самите резонатори не са само за звук, ефекта е и върху мощността.

Конкретния дизайн като го сметнах за себе си и противовъзвратната камера отпадна, защото в 45 см дължина няма място.
Ако гърнето е по-дълго със сигурност трябва да се сложи, защото е много полезна.

Турбината, искаш ли да ти направим и на теб?
« Отговор #29 -: Август 17, 2017, 08:42:26 20:42 »
Нямах предвид че са кофти правените , а че трудно се постига някакъв предварително набелязан звук който тунера иска да докара . Ето твоите са вече второ издание , емпиричен подход и отчитане на резултатите от първия вариант което е отлично според мен . Аз съм правил няколко гърнета преди много години , и понеже знам какъв чеп е тая работа да го изработиш сам когато правих генерацията на турбокаляската за задно взех едно проходно тип илиенци неръждавейка . Отрязах му страниците и преправих вътрешноста според мойте си виждания . Заварих му два входа и два изхода в съответсвие с двутръбната ми система и това беше . Още си е на колата вече 7 години и върши отлична работа . За първото гърне използвах външно обличане с вата и обшивка от алуминиева ламарина . Ако искате кола без бумтене и вибрации от ниските , това е отличен начин да си подобрите дори готово гърне . Просто го носите на майстора и те тия къде правят гърнета имат едни валци където правят ламарината и за 5 минути могат да направят една допълнилна обшивка цилиндър примерно 2см по-голям диаметър със закопчаване . Слага се минерална вата на гърнето и се закопчава тая обшивка отгоре и вервайте ми може да карате без задно гърне даже . Ако сега правя отново бих сложил първо проходно с перфорираната тръба и камера , демпферирано външно а задно напълно проходно само с един апендикс пред него хелмхолцова камера регулируема . Обаче за съжаление проблема със задната греда и малкото място при мен е същия като при колегата . Нямам място , тези допълнителни гърнета стават тежки и натоварват окачването . Трябва да се слагат още опорни точки и тумени пръстени и става мътна и кървава .  Не ми се пипа нищо отдолу докато върви кочината . Една година правих само такива неща - разплетени колектори за турбото , даунпайпи и хиксове гърнета и не знам си още какви работи докато остана оптималното и бюджетно - стоковите чугунени колектори , преходник обединител към турбото , даунпайп на ф 63 , първо гърне проходно , две тръби ф48 до задното , два изхода .