Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен sajko

*
  • *
  • 13
    • Профил
Генерация на редови шестак (M54B30)
« -: Август 03, 2017, 11:41:25 23:41 »
Здравейте всички,

От известно време чета из форума и научавам доста интересни неща, а ето че дойде и времето да поискам съвет.

Скоро с помощта на компетентни люде в моето скромно Е36 купе (топ джигитски автомобил по родните пътища) се озова двигател от по-новата 3та серия, а именно Е46, а двигателят (M54B30) е най-мощният слаган в Е46, която не е М-ка - 3-литров редови шестак с 231к.с. и 300Nm на вал, когато е бил нов. (ZHP модификацията на този двигател е малко по-мощна, но поради трудно и намиране по тези географски ширини я изключвам)

Целта на упражнението е да се измисли най-адекватното решение за генерация на този двигател. Няколкото варианта, които съм обмислял са:

1. Това, което правят американците на S52 мотори в 36ца (M3 мотор, чието американско изпълнение е на конете на B30-ката) е Raceland headers (иначе казано нашите Pro Parts headers) които се включват в една тръба на ф63, която прави S-ка за да дойде по средата на колата, закачат резонатор и всичко завършва с гърне тип N1 (JDM бурия по нашенски).

2. Колектори от М52 мотор (Е36 320,325,328) които вървят на 2х55мм тръби, правят S-ката, слагат се 2 резонатора, 180-градусово коляно,което свързва резонаторите, ф63 тръба от коляното към гърнето.

3. Цялостна генерация от E36 с M52B28 мотор

4. Цялостна генерация от E36 M3 EVO

5. Разплетенени колектори (реално доста оплетени :D) които се свързват във ф63 или по начина упоменат в т.1 или този в т.2

Искрено благодарен ще съм на всякакви съвети и идеи, свързани не само с конкретното задание, но и науката зад правенето на генерации като цяло.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
Re: Генерация на редови шестак (M54B30)
« Отговор #1 -: Август 04, 2017, 08:19:48 08:19 »
Здравей и добре дошъл!
Трябват снимки на всичко, което си споменал. Дино графики има ли на тоя мотор?

Звучи ми като двигателя и системата на моя Лексус. Който е 222 коня и 300 н.м. и като тръгнеш по-рязко усещаш удар в гърба.

Замисли се за катализатори сериозно. Аз ще запазя катализаторите и в турбо проекта. Има начин да се портнат и да станат спортни ;) търси метални.

Също така освен да ни покажеш колата, което по форумите се прави поне от благоприличие, трябва да кажеш каква е основната й употреба, какво целиш и какъв е бюджетът ти все пак.

Приятен ден?
« Отговор #2 -: Август 04, 2017, 09:36:54 09:36 »
Разплетен колектор , Х пайп каго обърне назад , след него два резонатора и две тръби до задно гърне проходно със два или един изход и два входа .
Върианта с една тръба мисля че ще ти създаде проблеми , тунела е предвиден за двутръбна система заради кардана . 2х55 ми се вижда прекалено , 2х 48 мм е предостатъчно мисля но зависи какви тръби ще ползваш . Тея къде ги слагат при ремонт на генерация са прекалено тънки и изгниват бързо , черни тръби х1мм стена са почти вечни за такава работа . Ако искаш лека и красива генерация само неръждавейка но си е цифра .

Неактивен sajko

*
  • *
  • 13
    • Профил
« Отговор #3 -: Август 04, 2017, 12:46:31 12:46 »
Извинявам се за липсата на снимков материал. Това е колата:

Излезнала от завода май 98г. (фейслифт модел) като 318IS, купена от италианка и карана там през почти целия си живот. Преди 2 години е купена от автокъща от младежa, който ми я продаде. По външния вид почти нищо не е променяно като цяло, докато една голяма част от частите са подменени с нови или такива от по-големи мотори.

Идеята е колата да е fun car за планината, а в даден бъдещ момент това да прерастне в кола за планинско/time attack. На този момент целя колата да е на границата на street legal, колкото да мога да я карам по пътищата и да е максимално performance насочена. Чрез изработката на custom изпускателна система целя gain в средни/високи обороти. Колкото до бюджета мисля, че за около 1000лв може да се направи нещо доста прилично.

Ето и снимки на всичко, което споменах в началото.

Кратък пост за стокова 46ца с M54B30 мотор: http://oetuning.com/blog/e46-330i-dyno-results/

Оригинален М3 колектор:

Custom разплетен колектор:

Raceland колектор:

Горната генерация е от 323, а долната от М3/328. Една от идеите е на тази от 323 единичната тръба, която да продължава да е 63мм:

Това е един вариант за 2-1 свръзката, като тук е показана Е46ца:

А тук подобен сетъп е направен на Е36 с S54 мотор (М3 мотор от E46):
« Последна редакция: Август 04, 2017, 03:11:34 15:11 от sajko »

Неактивен jakiro

*
  • 259
    • Профил
« Отговор #4 -: Август 04, 2017, 01:04:39 13:04 »
Много красива е не се сдържах  ::)

Неактивен sajko

*
  • *
  • 13
    • Профил
« Отговор #5 -: Август 04, 2017, 01:06:09 13:06 »
Много благодаря  :)

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #6 -: Август 04, 2017, 02:31:54 14:31 »
Колата е страхотна, комплименти!
Аз на свой ред да се извиня, но тези снимки ще изчезнат със сигурност и ще стане същата авария като с темата за изходяща тава тръба/даунпайп, 2-3 години R&D от няколко човека и накрая симулациите и доказателството, че дизайна работи ги няма. А времето минава и ето сега на самият мен ми трябва, нито имам достатъчно ясен спомен, нито вече време да почвам на ново.
Моля да ги качиш под мнението. За размер нямаме претенции. Форума връща над 10 мегапиксела, но примерно до 1080х1920 няма никакъв проблем, даже по-големи.
Тук сега има да обсъждаме и догодина може да няма една снимка.

Да напомня, че изпускателната система зависи от употребата. Аз минах целия път от права система с Флоумастери до система с буферни обеми, настройка и преходни камери.
За мен е несериозно една кола да няма ниски.
Сега имам още по-нов модел замислен, който е едновременно тих и помага.

Неактивен sajko

*
  • *
  • 13
    • Профил
« Отговор #7 -: Август 04, 2017, 03:50:54 15:50 »
Радвам се, че ви харесва колата. Качих всички релевантни снимки в предния пост.

Може би най-лесният и кратък начин за описване на употребата на колата е каране по планински пътища. Целя сцепление, повратливост, неутрално и интуитивно поведение без изненадващ и непредвиден oversteer/understeer.

Двигателят сам по себе си има доста добри ниски и гермаците са работили доста по този въпрос. Добавили са DISA клапа на всмукателния колектор, която да променя дължината на рънърите, в зависимост от оборотите. Съд за изпарения от резовоара и такъв за допълнителен вакуум са още няколкото от нещата, които целят по-добри ниски.

Като имаме това предвид ми се иска генерацията да е насочена повече към среди и високи. Не изцяло, разбира се, не говоря да няма никой в ниски, но gain-a от изпускателната система да бъде най-вече над 3000 оборота примерно.

Също така не искам непременно колата ми да бучи, трещи и да се чува от 8 пресечки. Целта по-скоро е не да се стремим към звук, а към performance. А като звук каквото и да се получи, едва ли ще е зле.
« Последна редакция: Август 04, 2017, 04:04:48 16:04 от sajko »

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #8 -: Август 06, 2017, 01:14:31 13:14 »
Това мнение 100% се отнася и за теб:
http://penkiller.com/index.php/topic,1767.msg13635.html#msg13635

По принцип новата теория, е че единичната тръба при равно сечение има по-малка площ на вътрешната стена и съответно по-малко съпротивление от две тръби.

Това също:
http://penkiller.com/index.php/topic,1767.msg13634.html#msg13634

Вземи размери и местата на входа и изхода.

За останалите неща, за по пътищата изпускателните тръби трябва да бъдат тези с най-голямо сечение, всичко останало има спорен ефект. Дори на осмаци на двигателно дино не могат да намерят разлики. Разликата е в съпротивлението, изсмукване/scavenging от хедъри на не състезателен двигател е много трудна, да не кажа невъзможна работа. По-скоро първото гърне/катализатора с техните обеми вършат тази работа! Съответно х-тръба, стъпалувани тръби с растящ обем и т.н.
За да има изсмукване/scavenging само от хедъри, трябва да има комуникация между изпускателната и смукателната система, а това става през такова застъпване на фазите, че колата става некараема в нормални условия и няма вакуум за спирачките. Така че няма какво да мислим за такива неща.

Чакаме размери, останалото както казах е доволно просто.

Задното гърне ако е 63 вход, което ми се вижда една идея малко ако се гони мощност във високи, вътрешно може да се направи с две малки настройващи камери включени една през друга и с две разширителни камери с преходи на Ф76, което е толкова голямо, че елиминира всякакъв бекпрешър.

Неактивен sajko

*
  • *
  • 13
    • Профил
« Отговор #9 -: Август 20, 2017, 11:56:24 23:56 »
Извинявам се много за забавянето. Търсих и четох доста, мерих под колата и това е, което успях да направя като чертежи. Съотношенията не са точни.

На първите 2 снимки са всмукателния (отрязаният в долната си част) и изпускателния (изцяло облия) порт. Davew е направил още няколко измервания и е споделил в тази тема: http://forum.e46fanatics.com/showthread.php?t=1023599

На следващата виждаме стокова двойна генерация с възможно най-точните размери, които успях да сваля. Оградената в прекъснат правоъгълник част съм се опитал да я покажа в изглед първо отстрани и след това отдолу с останалата част от генерацията. Тази генерация се монтира с най-обикновени 6-2 колектори, а именно тези на снимка 4. Разплетените колектори, които съм показал по-горе обаче продължават още надолу обаче и реално комбинират в себе си частта от генерацията, която на снимка 3 е в прекъснат правоъгълник.

Ф76 няма ли да дойде прекалено голямо като диаметър? Имам опасения, че с такъв диаметър ще убием ниските/средните доста стабилно и gain-a, който ще има във високи ще е незначителен спрямо една идея по-малко Ф. Това, разбира се, са изцяло мои размишлявания, които не са подкрепени от никакви сметки и съм отворен към предложения и съвети.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #10 -: Август 21, 2017, 01:22:42 13:22 »
Ти с какви колектори си? Всичките вършат работа, включително и тези от последната снимка. Новия нов Мусганг с 465 коня е точно с такъв тип и почти няма какво да се подобри.

По принцип разплетени колектори и двойна система Ф50-55 до края ще ти даде най-много високи. Ако имаш място за средно гърне, може да се направи едно малко и кухо в което да се постигне прекъсване и еднопосочност за да имаш все пак и хубави ниски и малко ефект като от Х-тръба.
Обикновените хедъри от последното мнение, които пак са много хубави и 6-2-1 система като тук:

Ще ти даде най-много ниски.

Това, което аз бих си направил е - колектори, каквито имам под ръка, това е голям двигател на относително малко и леко купе. 3.0 с над 220-230 коня има на S-класи и 7-ци, така че на тройка е повече от достатъчен. След колекторите варианта две тръби в една Ф70 много ме привлича, така е на лексуса ми и на повечето по-нови коли. През една голяма тръба минава дори Нисан ГТР, просто, защото площта на стената на тръбата е по-малка за същото течение и следователно съпротивлението е по-ниско. По-нисък разход, повече максимална мощност и повече мощност в ниските. Тоест, по-добре здраве му кажи!
На единичната тръба едно кухо предно гърне, което да бъде еднопосочно и да служи за виртуален край на системата от гледна точка на двигателя.
Дължините моля да ги прочетеш от тук: http://penkiller.com/index.php/topic,1362.msg11250.html#msg11250
Общо взето Разстоянието до средата на предното гърне трябва да бъде под 1/2-ра от това, което звука изминава със 700-750 м/сек за времето през което е отворен изпускателния клапан при максималните използваеми обороти. Като те съветвам да не се престараваш с високите обороти, двигателя е достатъчно мощен за да му съкращаваш живота. При 2-4.000 оборота трябва да върви достатъчно за да ти бъде приятно.
Общо взето е това.
Задно гърне ето такъв тип:

Последното мнение на тази тема: http://penkiller.com/index.php/topic,1359.msg13717.html#msg13717

Относително не голяма абсорбционна част, голяма разширителна камера, настройваща камера на 80-90 херца и опционално една еднопосочна камера. Ако можеш да си го произведеш сам е най-добре. На БМВ-то е кръгло и дълго, така че ще събереш всичко лесно. Съвета ми е да си купиш аргон, неръждаема тел и неръждаема ламарина и да си го направиш сам. Аз съм си поръчвал и са ми правили кръгло и дълго гърне на Ф-70. Другото, което можеш да направиш, е Ф70 до средата на първото гърне и назад Ф-63 и да вземеш задно гърне от Е-39, което е Ф63 и е всъщност проходно. Гърнето едновременно е без съпротивление и е много тихо за което жена ти/приятелката ти ще ти бъде много благодарна.
Ето го:
Мнение с разяснения: http://penkiller.com/index.php/topic,1359.msg11210.html#msg11210

Неактивен sajko

*
  • *
  • 13
    • Профил
« Отговор #11 -: Август 22, 2017, 10:53:13 22:53 »
Тошко, благодаря ти много за изчерпателния отговор. Прочетох го няколко пъти внимателно, както и всички линкове и референции, които си дал.

В момента съм с обикновени колектори като тези от последното ми мнение. След известна доза мъдрене стигнах до следния план: Герацията ще е с моите колектори, които ще минават на една тръба Ф70, която стига до средата на еднопосочно средно гърне, от него продължаваме на Ф63 до гърнето от Е39. Тук обаче ми изникват няколко въпроса:
- Къде да се слеят 2-те тръби от колекторите в 1 на Ф70, преди S-ката, която описва генерацията, след нея или по време на нея?
- Има ли вариант да си намеря готово еднопосочно гърне със съответния вход/изход или трябва да поръчвам да ми го правят някъде? (примерно както ти беше направил с гърнетата на Мустанга, които са доста доста добри помеждудругото, адмирации :) )
- Ако все още ти под ръка гърнето от Е39ката (освен ако приложеното не е снимка от нета), можеш ли да ми измериш ширината му, защото ме притеснява, че няма да успея да го събера?

Вече усещам благодарностите на приятелката ми за евентуалната бъдеща тишина. :D

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #12 -: Август 23, 2017, 01:14:58 13:14 »
Идеално!
Ф70х2 е равно на 2хф45 вътрешно, което е примерно 45х2 или Ф50,3х2  или Ф45х1.5, не помня стандарта. Колко са ти колекторите вътрешно при изходите сега?
Аз бих вдигнал сечението на единичните тръби и бих портнал изходите на колекторите ако е възможно, усеща се много.
Премери и ще решим.
Ами мястото на средното предно гърне  е на 1/2ра разстоянието, което звука изминава за времето на такта изпускане 100 оборота преди прекъсвач.  ;D не е трудно да се намери.
При 6.000 оборота разстоянието трябва да бъде не повече от 1.5 метра. Все пак зависи от дължината на фазите.
От които е добре все пак около 50 см да бъде единичната тръба.
Направи си го ти това гърне.
Вито нямат Ф70, имат 60, 63 и 76.
Елементарно е и е кухо, входящата ръба се подава вътре 5-6 см без перфорации.
Хубаво е да бъде цялото един диаметър и след това да събереш тръбата плавно.

Е39 има един колега, а снимките са от нета. Ще го помоля да мери.
То може да се преконфигурира.

Допълнение:
Два такива по поръчка с премахната половината вата и оставено свободно пространство:
Каталог: http://www.vito03.com/parts/browse/8
Наименование:
Наименование: Резонатор-пура ф90х350хф55 кам
Каталожен номер /вито/: 991568
Резонатор - пура ф90х350хф55 с камера

Поръчката ще бъде премахването на едната преграда и половината вата така че камерата да се разшири, иначе тръбата да стига до където стига и сега без перфорации обаче. Входяща тръба Ф50, изходяща Ф55. Или колкото премериш, че са изходите на колекторите.

Тези ги слагаш на двете единичните тръби, след това обединяваш двете 55-ци в едно 63 и слагаш трети резонатор на 63 на същия принцип, без половината вата с голяма куха камера. Този може да бъде и от другия модел:
Наименование: Резонатор 130х85х350хф60 кам
Каталожен номер /вито/: 991648

Може да се поръча по-дълъг и с 63 мм тръба.

По този начин имаш изсмукване на три места, първо в предните резонатори, където системата прекъсва в разширителни камери, след това на обединението от 2x55 в 63, прави се много плавно и стената между двете тръби се маха по-рано от прехода във Ф63 и накрая в единичното по-голямо гърне, където пак имаме прекъсване.

Мисля, че на първо време 63 е ОК двигателя ще си направи 220-230-те коня без проблем. Ще ти излезе евтино и ще събереш впечатления какво искаш още да направиш.

Дължините по този начин стават леко ирелевантни, защото трите точки ще покрият всички обороти и двигателя винаги ще вижда максимално къса система с минимално противоналягане.

Неактивен sajko

*
  • *
  • 13
    • Профил
« Отговор #13 -: Август 26, 2017, 09:55:53 21:55 »
Благодаря много за изчерпателното мнение и допълнение. Ще гледам в близките дни да направя един чертеж, който да служи за proof of concept преди да започна да събирам части за генерацията.

Аз също ще се опитам да намеря размери на Е39-ково крайно гърне, но ще се радвам ако твоят приятел има възможност да го премери.

От към колектори гледах какво мога да си купя от България (не съм против поръчването от чужбина, просто там цените са няколко пъти отгоре). Разбира се единия вариант е да остана със сегашните ми, които не мисля, че подлежат на портване, тъй като освен да пиля заварката отвътре, друго няма. Ще се постарая да кача и подробни снимки скоро.

Та вариантите за атмосферни колектори са такива от ProParts (реплики на RaceLand) или разплетени от Ихтиман/Русе. Хора, с такива от ProParts казват, че реално се усеща разлика и има смисъл, а и за ~300лв комплекта си заслужава да се пробва. За другия вариант имам още по-добри отзиви. Момчето от Ихтиман има макет на коша на 36ца, което гарантира точното пасване. Също така могат да се изработят по custom модел. Там цената варира от 580 до към 650лв.

Очаквайте сметки и чертежи в идните дни.

Неактивен jakiro

*
  • 259
    • Профил
« Отговор #14 -: Август 27, 2017, 06:29:05 18:29 »
И в силистра има човек който прави колекторите и цената ще те удовлеътвори.