Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 3345
    • Профил
Измерване на температурата на изгорелите газове при крайното гърне.
Температурата на изгорелите газове в края на изпускателната система при задното гърне е много важен параметър, защото от нея зависи каква ще бъде скоростта на звука и как ще се настрои гърнето.

Толкова се мъчих да намеря информация. Тя пък се оказа апокрифно. Никой не предоставя данни за това как се мени температурата на изгорелите газове при задното гърне в различните режими.

И след като си направих гърне се сетих, че преди 3-4 години като си купувах климатици взех и 10 стайни термометъра и един електронен с Термо двойка. С тези термометри доказах, че супер скъпите мулти сплитове не вършат работа и принудих фирмата да ми ги замени за отделни външни тела.

Та, измерих газовете на празен ход просто от любопитство.

Интересното, е че на 1HD-FTE, което е дизел температурата е като на 4.6 3V, което е бензин... Даже на дизела беше няколко градуса по-висока.
На снимката са а около 80 защото за снимка мериха на студено.
Ами по 40-50 лева май бяха и всеки може да си купи и да си направи измервания.

Мисля да пусна кабелчето от багажника и някой да снима от задната седалка в движение.

Неактивен jakiro

*
  • 264
    • Профил
Re: Измерване на температурата на изгорелите газове
« Отговор #1 -: Август 06, 2017, 10:25:39 22:25 »
По скъпите мултицети имат такава термодвойка и държи на газов котлон тествал съм.

Неактивен Toshko

*
  • 3345
    • Профил
« Отговор #2 -: Август 07, 2017, 01:11:48 13:11 »
Имам и такъв, обаче е бавен и по-неточен в долния край на обхвата, докато този е +/- 1 градус. Иначе съм мерил бялото на пламъка и дава 1024 градуса, което е абсолютно вярно.
Имам и дигитален ЕГТ метър, който не използвам.

Трябва да пусна една тема за уреди. При тунинг едно от задължителните неща са уредите... Хората дават луди пари за 3-4-5 уреда, ЕГТ, буст, смес, налягане на масло и температура на масло.
От всичко изброено, ако не се подозира повреда, запушване и т.н. необходимо е да знаем само температурата на маслото и може би налягането. Като налягане не би трябвало да ни интересува ако сменяме масло на 4-5.000 км.
На настроена кола да гледаш смеси е просто излишно. ЕГТ може да гледаме докато настройваме, а после защо? Кое е най-дългото изкачване с висока скорост в България? Около тунела на Тракия, където ограничението е 140.

Неактивен bdd

*
  • 447
    • Профил
« Отговор #3 -: Август 07, 2017, 04:34:32 16:34 »
То ако всичко е наред,не ти трябва да гледаш нищо освен пътя.
Аз измерих температурата на изходящите газове на загрял двигател на моята кола и останах изненадан.Температурата пада навътре в гърнето.Обяснявам си го с това,че заради съпротивлението на преградите,налягането вътре в гърнето е по-високо от това в изходящата тръба и просто заради разширяването си в тръбата към атмосферата температурата пада.Хм,дали ще пада наистина толкова много - под 37гр.,което е околната температура на сянка?Объркан съм.
Измерих температурата на фризера ми в къщи и беше -10гр.На толкова е и нагласен.
Хладилникът ми е 4гр.
А водата на котлона кипеше при отчетени 98гр.
Не мисля,че на уреда му има нещо.
« Отговор #5 -: Август 07, 2017, 07:49:18 19:49 »
Слагаш уреда в багажника и камерата до  него и даваш газ . Иначе дето друг човек да гледа назад ....ще е цирк буш според мен .
Иначе за баира и високите скорости , аз на витиня към София си прегрях колата преди десетина години . Като спрях на технополис младост след яката стърка и всичката вода извря моментално . ;D

Неактивен bdd

*
  • 447
    • Профил
« Отговор #6 -: Август 07, 2017, 08:02:33 20:02 »
В движение ще е по-висока температурата,то само да си сложиш ръката в близост до ауспуха и някой да изфорсира мотора,се усеща по-топла струя.Ако притвориш с ръка ауспуха,струята пак си повишава температурата.Това се разбира без термометър,то просто се усеща.Иначе използвайки фризера,хладилника и вода на котлона,проверих уреда си с друг,който отчита до 70гр. и разликите бяха десети от градуса в отчитането на температурата.Но когато измерих отново изходящите от ауспуха газове,разликата беше огромна.Не знам защо така се получава.Утре ще напъхам един НТЦ термистор в ауспуха и ще видя изменението на съпротивлението.При измерване на съпротивление уреда поне знам,че е точен

Неактивен Toshko

*
  • 3345
    • Профил
« Отговор #7 -: Август 07, 2017, 10:07:56 22:07 »
Субективните усещания за топло не могат да ти помогнат да разграничиш температура от количество топлина. Нещо като напрежение и ампераж. Като знаем само мощността (ватовете/топлината) без да знаем нито едното от силата/количеството топлина или напрежението/температурата няма как да определим на какво се дължат усещанията ни.

Неактивен bdd

*
  • 447
    • Профил
« Отговор #8 -: Август 08, 2017, 12:51:21 12:51 »
Успях да замеря някакви стойности с термистор НТЦ 4,7кОм.При 90км/ч на 5-та по нагорнище,където исках да видя при сравнително продължително и пълно натоварване до колко ще падне съпротивлението,струята от ауспуха изстреля термистора навън.Ето как стоят нещата при равномерно движение със 70км/ч и 90км/ч на 4-та при мен. 3,54кОм са около 27градуса.
« Последна редакция: Август 08, 2017, 01:08:46 13:08 от bdd »

Неактивен bdd

*
  • 447
    • Профил
« Отговор #10 -: Август 08, 2017, 02:37:16 14:37 »
4-та 170 ома при 70км/ч
4-та 60 ома при 90км/ч
При 90км/ч включих на 5-та и дадох газ,при което термистора се изстреля от ауспуха и увисна на кабелите си под бронятя  ;D

330 ома са около 100градуса
3кОм са 33 гр. (+/- 1 гр.)
15 кОм са -10гр (+/- 1гр.)

Ако това е някакъв ориентир.

Всичко под 330 ома ми е неизвестно,това са над 100гр,но колко над тях,нямам идея.Термометъра на мултицета ми явно не става за замерване
« Последна редакция: Август 08, 2017, 03:05:19 15:05 от bdd »

Неактивен bdd

*
  • 447
    • Профил
« Отговор #11 -: Август 08, 2017, 02:57:59 14:57 »
Ето и нещо интересно: задното гърне на колата е с изход ф45мм тръба,на празен ход прилепям плътно друга тръба ф45мм с дължина 1 метър и изходящата тръба на гърнето почва да става по-топла.Махам допълнителната тръба и изходящата на гърнето почва да изстива.
Ако има ентусиасти,някой да пробва и да сподели при него получава ли се такова нещо.

Неактивен Toshko

*
  • 3345
    • Профил
« Отговор #12 -: Август 08, 2017, 03:16:38 15:16 »
Отново количеството топлина е виновно. Повишаваш топлоотдаването заради малкия добавен бекпрешър.
Освен това, спираш реверсията на атмосферен въздух, който иначе го охлажда.

Аз виждам зависимост от трикратно понижаване на съпротивлението на всяка декада.
Тоест, 33 ома трябва да са 300 градуса. Или имаме декада от 200 градуса между 33 и 330 ома.
160 ома е долу-горе посредата, може би 200 градуса.
60 ома е 9/10-ти или може би 280 градуса.

Трябва да се сравни термистора с Термо двойка или да му се намери таблицата.

Неактивен bdd

*
  • 447
    • Профил
« Отговор #13 -: Август 08, 2017, 04:50:17 16:50 »
Термистора е NTC 4.7kOm 500mW 5% за температура -40 до 125C. Константа на материала В 3977K.

Неактивен Toshko

*
  • 3345
    • Профил
« Отговор #14 -: Август 08, 2017, 05:18:50 17:18 »
Наизлязоха ми едни таблици за страх... температурата е от 135 градуса нагоре, ама колко...
Аз затова имам специалициран термометър, к-двойка, мултицет и дигитален ЕГТ  ;D за да не се мъча с инженерни изчисления по таблици.
Моите изчисления за гърнетата 130 градуса на празен ход на накрайника ги устройват, а в движение над 1500 оборота ме устройва всичко над 180-200 градуса в преходната камера на гърнето.