Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4158
    • Профил
ПРЕМЕСТЕНО: VR6 24V Exhaust System
« -: Октомври 07, 2017, 07:23:34 19:23 »
Тази тема е преместена в Автомобилизъм само за регистрирани.

http://penkiller.com/index.php?topic=1362.0

Първа страница без снимките:
Цитат
Здравейте мислещи хора!

Най-накрая се наканих да пусна тема за моя "проблем" - голямото смятане на изпускателна система за голфа(каквото и да означава система  ;) ).Този мотор има доста характерен звук,който много си ми харесва,но същевременно,колкото повече се отпушва генерацията в атмосферен вариант,толкова повече се появява и характерно дразнещо дрънчене на тенекия(направих грешката да махна катализаторите и да сложа тръби на тяхно място...на втория ден ги върнах обратно).Естествено това не важи само за този мотор,но толкова много съм слушал същия,че веднага му познавам хубавото реване и кофти дрънченето.Прилагам две клипчета,за да разберете за какво иде реч:

1. Нещо не успях да намеря в момента по-точен пример за това,което не ми харесва,но ако трябва ще намеря,има ги много ;D

2.Това клипче пък е пример на вариант,който ми харесва.Колата е с по-големия мотор 3.6 ,но не вярвам от това да идва разликата.На този генерацията му е изключително проста(три резонаторни/проходни гърнета,прикачил съм снимка)

От малко четене,първо се бях насочил към решаване на проблема с четвърт вълнов резонатор,защото ми се виждаше по-лесно,но сега ми се иска да му сметнем "перфектна" изпускателна система и с резонатори на Хелмхолц.Прикачвам снимка и на оригиналното Р32-ково гърне,което си ми седи вкъщи и все още не съм отворил,за да видя какво има в него.Отзад има много място и може и да се използват и външни резонатори.Гледам,че така ги правят къстъм фирмите.Забравих да спомена,че целта ми е по-шумна кола с много добър и плътен звук.Не ми е всекидневна и мога да си позволя да е шумна,но варианта,както е оригинално с клапа ще е най-добре.

Вие сте наред.Дайте съвети и да посмятаме малко  ;D
Редактиране на публикация

* PNyKxDu.jpg (101.4 kB, 800x532 - видяно 49 пъти.)

* 10888385_10203148806787294_619562369708839932_n.jpg (52.4 kB, 576x768 - видяно 51 пъти.)
Информирай модератор     (?)
 Активен Toshko
 *
 3275
Профил  Ел. поща  Лично съобщение (Активен)
Actions

Re:VR6 24V Exhaust System
« Отговор #1 -: Юли 30, 2016, 19:15:13 »
Здрасти, ще ти направим изпускателна система, няма страшно! ;)
Тука ти скицирах някои чаркове...
Моите заместители за катализатор са най-комфортните възможни, но си имат scavenging ефект.
Виж А и Б от скиците, те са по-екстремни, едното има scavenging камера и хелмхолцов рвзонатор.
Задното ти гърне ще бъде супер лесно. Само да не е тихо...

Аз винаги съм си мечтал колата ми да вади звук като Гранд При автомобил на празен ход и при леко форсиране... И то стана... Прослушай клиповете във темата във видео канала, и а и тема с обяснения.
Имам и нов клип от онзи ден: https://youtu.be/sxlM7338aaQ

Първите две рисунки са моите неща в момента.
Вторите са твоите.
Вариант Б на "резонатора" е доста екстремен.

* received_10154165898203910.jpg (25.83 kB, 797x663 - видяно 59 пъти.)

* df419d96-4e13-4d86-83a9-221ebd2953c7.jpg (25.08 kB, 432x768 - видяно 55 пъти.)

* 7dd28a5c-d76b-44a7-bdd8-60ac14f1ac4b.jpg (21.62 kB, 432x768 - видяно 55 пъти.)

* 257c9d3b-a33d-4b78-bad8-06965858d9fe.jpg (22.24 kB, 432x768 - видяно 244 пъти.)
« Последна редакция: Юли 30, 2016, 19:46:51 от Toshko »
Информирай модератор      (?)
Пенкилер е свободен от комерсиални интереси форум за любителска взаимопомощ.
Моторно масло 0W-8?!@??#!
Как работи грамофона
Националния шампионат по автокрос
АЧХ и T/S параметри на ВКН 12211/311
Направи си сам Hi-End тонколони 16,6 Хз. резонанс, неодимови драйвери и още...
Рев на V8, но и копринено мек звук на магистралата -
 Мустанг с къстъм генерация..
Бюро в скандинавски стил от брезов шперплат
Имаме над 1000 интересни и полезни теми написани от потребителите на Пенкилер,
 очакваме и вашите теми коментари.
 Неактивен genuine lover
 *
*
 89
Профил  Ел. поща  Лично съобщение (Неактивен)
Actions

« Отговор #2 -: Юли 31, 2016, 02:48:39 »
Прослушвам всичко на момента аз  ;D ,но се чудя дали не искам по-шумна кола от твоята.Може на клиповете да не се усеща колко е шумна в оборот,но така си мисля.На празен ход ми харесва колата ми да има леко боботене,тоест да се усеща,че има спортен дух.

Да разбирам,че забравяме за варианта с "външни" резонатори(снимка 1и2)?По-добре ли е да са в гърнето?Когато са отвън обаче,обемът им може да е по-голям,което е по-добре май...

Снимка 3 показва цялата оригинална част,която искам да сменя.От скиците които си дал разликата в двата резонатора е,че "А" е по-тих и по-скопяващ или само по-тих от "Б" ? "Б"-екстремен?Защото естествено искам генерацията максимално да спомага за мощността на мотора  ;D Не че върви много колата,но освен добър звук,гоня и някаква минимална промяна в перформанса.

Та значи на мястото на всеки катализатор се слага резонатор и накрая крайното гърне.Последното гърне от твоята скица има два хелмхолцови резонатора,една scavenging камера и камерата с продупчената тръба както и да се казва тя,тъй ли?Защо може да се окаже тихо?

До момента не съм правил никакви измервания.Освен да измеря външните максимални размери за гърнетата,които могат да се вместят,нещо друго за мерене?Температура на газовете,където ще са гърнетата,честоти и т.н. ? Формули да споделите да се опитвам да смятам...

И последно У-то,където се съединяват двете тръби след катализаторите ми се струва тъпо направено.Има ли някакъв замисъл,защото бях чел,че и тази  част от генерацията(пленум) има 100 варианта и оказва влияние на извличането на газовете или просто така им е било удобно да я заварят?Дължината на двете тръби след катализаторите преди да се съединят е от значение за въртящия момент в ниските ли?Колкото по-дълги,толкова повече торк?

* au-cb-350z-car-15.jpg (48.01 kB, 500x375 - видяно 57 пъти.)

* nodrone-300x226.jpg (19.7 kB, 300x226 - видяно 48 пъти.)

* DSC_0354.jpg (53.49 kB, 514x768 - видяно 55 пъти.)
 Активен Toshko
 *
 3275
Actions

« Отговор #3 -: Юли 31, 2016, 11:40:01 »
Средното гърне е там основно защото дългите тръби дрънчат и кънтят заради тръбните резонанси, които се пораждат в тях.
Значи четвърт вълновия резонатор може да бъде там.

Температурите ги знаем. Аз използвах скорост на звука между 450 и 550 метра в секунда за задното гърне и бих казал, че уцелих в доста голяма степен. При целени 130 херца честота на настройката имам 130-150 в зависимост от натоварването и предавката, което е перфектно.

Като се замисля, една тръба има по-малка площ на стените от две при същото сечение, тоест би трябвало да е по-пропусклива. При удвояване на сечението би трябвало да се генерира същата отрицателна вълна като при Х-тръбата. С една тръба обаче е по-тихо.
Неудобството при поръчковото гърне ще бъде, че ще трябва да я раздвоява и да я вкарваш от двете страни на гърнето ако искаш да бъде проходно. А такова раздвояване е сериозно съпротивление.

За приходите гърнета тип пура или Чери бомб сматам, че дори да са добри на клип или в даден режим, всъщност звучат евтино и са досадни и жалки. Не може колата ти да има еднотоново бучене, което на всичкото отгоре намалява с оборотите. Не е сериозно. Кола с 3.2 V6 е достатъчно хубава и скъпа за да я обиждаш със такава селска система...

Между другото, работят ли ти задвижката и управлението и знаеш ли при какви условия?
Да ти направим едно луксозно гърне...
« Последна редакция: Юли 31, 2016, 11:49:19 от Toshko »
Как работи грамофона
 Неактивен genuine lover
 *
*
 89
Actions

« Отговор #4 -: Юли 31, 2016, 20:16:13 »
Ще направя едно разяснение,което смятах за ненужно  ;D .Колата ми е с по-малкия 2.8 V6 и на снимка 1 показвам неговата оригинална генерация.Но имам гърне от 3.2 V6 и след известно време ще се сменя и мотора с по-голям.Но това е друг въпрос.Разликата в звука не е огромна,все пак основата е една.Та за това планирам гърнетата като за по-голям мотор.При мен няма прокаран вакумен маркуч за клапата,но това не представлява проблем.Клапата без закачен вакум е отворена!За по-тихо е направена явно хах...

* $_1.jpg (65.69 kB, 325x400 - видяно 55 пъти.)
 Активен Toshko
 *
 3275
Actions

« Отговор #5 -: Юли 31, 2016, 22:09:15 »
Все тая.
Имай предвид, че гърнетата, които можем да поръчваме не могат да имат входове отстрани, а само отпред и отзад ако ме разбираш.
Трябва да вземеш шаблон с мястото за гърнето, мястото от което идват тръбите и мястото на накрайниците.
Според наличното място ще направим и обемите.

Имай предвид, че звука на място не може да ти даде добра представа как ще звучи в движение.

Дали ще бъде 2.8 или 3.2 или 3.6 изпускателната система все е една и съща 2х55-60 мм или едно 63-70.

За твоята система предни резонатори с кухини са задължителни, както и Х или обединяване в една по-голяма тръба.
Задното гърне при всички положения трябва да има газово окачване, т.е. газовете да срещат първо лесно свиваемия обем на хелмхолцовия резжнатор. Трябва да решиш дали да има секция с вата като моите гърнета, дали да има двоен или единичен преход и т.н. т.е. колко звук да има.
Колкото по-тиха я направиш, толкова по-добре ;) и толкова по-добро впечатление ще прави. Особено на празен ход и с постоянна скорост трябва да бъде тиха. Щом си слушал клиповете на мустанга, значи знаеш какво съм постигнал ;)

Външните резонатори не са лоша идея, така са гърнетата на Е39... просто и ефективно. АМГ също са на практика проходни с прикачен хелмхолцов резонатор. Идеята за дълги и тънки изходящи тръби също не е лоша особено ако са 4 броя. А па ако ги направим 4 различни, най-добре!
Как работи грамофона
 Неактивен genuine lover
 *
*
 89
Actions

« Отговор #6 -: Август 01, 2016, 02:48:08 »
Гърнето от Е90 М3,което показа в твоите теми ми грабна интересът.С разположение е като при мен.Много ми харесва и звукът,но все пак е V8.Като се разтърсих видях,че много от BMW феновете правят модификация на гърнето като сменят надупчените тръби с не надупчени.Явно им идва тиха  ;D .Докато при Е46 М3 V6 ми се повръща от звука,много зле...Сега си пуснах твоите клипове на слушалки и е по-различно  ;D.Като я настъпиш се чува достатъчно силно,а иначе вярно е тиха.Много добре!

Обединяване в една тръба както е сега ми изглежда по-лесно и по-леко от две тръби вървящи една до друга.Може и да няма място за втора.А кое всъщност е по-добре Х тръба, Н тръба или сливане в една?Повечето V8 вървят две тръби до края,а V6 по ги обединяват в една.Нека не заблуждава това,че предпочитам варианта сливане в една,все тая ми е почти ;D ...Малко ще се забавя с правенето на шаблоните,че нямам възможност сега да ги измеря

Произведението ми на пейнта показва двата варианта,с една или с две тръби.Това,че тръбата не може да влиза отстрани на гърнето не пречи освен,че ще има още няколко завоя.Бронята ми е като на 3.2-то с два накрайника.

Интересно ми е за резонатора на мястото на катализатора.Значи той се настройва с цел перформанс на мотора,а гърнето отзад за заглушаване и "дооправяне" на звука,най-общо казано?Каква е разликата между вариант А и Б на резонаторите на твоите скици?

* Untitled.jpg (23.85 kB, 1024x578 - видяно 151 пъти.)
 Активен Toshko
 *
 3275
Actions

« Отговор #7 -: Август 01, 2016, 14:58:34 »
Единична тръба трябва да бъде поне 70-76 мм, завода май работи само със 76. Което те устройва за турбо в бъдеще.
Може да ти направим като рисунката в първия отговор, но без първата секция с ватата. Тази камера може да отпадне, но не е хубаво, защото колкото повече разширителни обеми имa, толкова по-малко обратна връзка от атмосферата ще има. Тоест, по-малко съпротивление.
И без да искам да се налагам, пак ще подчертая, че когато колата е тиха тя изглежда нова и качествена, а когато бучи предизвиква асоциация със стар измъчен боклук в ръцете на инфантилен wanabee.
Няма начин голям двигател да звучи зле като дадеш газ ;)
Аз не бих сменял двигателя, покрай го първо с моя изпускателна система настроена да го бустне в ниските, средните и високите...  ;D ;)

Екстремния рвзонатор вероятно леко ще звъни и ще шуми, но ще генерира доста силни отрицателни вълни, които доста ще усилят scavenging ефекта в ниски и средни, когато тези вълни ще имат време да се върнат до още отворения изпускателен клапан по време на същия работен такт, който ги е генерирал.
Имат еднопосочен дизайн с подаващата се входяща тръба и изходящата на 0 със задния капак.
Можем двата "резонатора" да ги направим в един корпус и така да компенсираме разликата в дължините на довеждащите тръби.

Варианта за "резонатор" с хелмхолцов рвзонатор в него всъщност е взаимстван от... Формула-1 и то най-съвееменната ;) използват хелмхолцов и четвърт вълнови резонатори за да разтоварят акустично изпускателната система в най-високите обороти. Причината, е че дори във високите двигателя прокрва изгорелите газове през тръбите на порции, а не постоянно. Тоест, при максимален режим газовете може да са 20 кг/мин, но порциите са като за 40 и макар тръбата да е в състояние да пропуска 20 кг/мин при постоянен поток, за 40 тя е вече рестриктивна. Тук хелмхолцовия резонатор помага много, като складира излишъка по време на пиковете и го отдава по време на спадовете.

Може обединението в една тръба или Х-а да бъде веднага след тази система.
Идеята на Х-а е същата, когато газовете от едната тръба срещнат двойното сечение в което Х-а продължава в довеждащата тръба се генерира отрицателна вълна, а в пасивната в този момент втора довеждаща тръба също се генерира отрицателна вълна от изсмукващия ефект от инерцията на преминалите газове.
Когато имаш и разширителните обеми на "резонаторите" този вакуум се оползотворява още по-добре, защото се "складира" в тях.

Всички тези приказки всъщност описват изпускателната система на съвременна мощна кола... Всичко за което говоря се случва в изпускателната система на повечето днешни спортни коли.
Единствената разлика, е че производителите ползват катализаторите за разширителни обеми, като ги оголемяват пред и зад активните елементи и хелмхолцов от реьонаторите не са чак толкова големи.
Всяко от задните ми гърнета има 7 литров обем настроен с 53 мм тръба, докато Мустанг ГТ и Шелби имат около 2-3 литрови обеми с 35-40 мм настройващи тръби.
Ако моите гърнета дават 50-75 н.м. при 2000 оборота, оригиналните вероятно са наполовина, което е напълно достатъчно... Да не забравяме за липсата на резонанс в купето и общата тишина... ;)

П.П. въобще не говорим за толкова скапан звук като на твоите клипчета!  ;D
« Последна редакция: Август 01, 2016, 15:20:02 от Toshko »
Как работи грамофона
 Неактивен genuine lover
 *
*
 89
Actions

« Отговор #8 -: Август 02, 2016, 19:32:10 »
Мотора,че ще го сменям ще го сменям,това си е част от кефа да си майсторя по колата сам,но разбира се не се знае кога  ;D Това не означава,че не съм доволен в момента,даже последно се пробвах на драга и за 4х4 1500кг 200кс атмосферна кола съм доволен от резултата(14.79).

Не искам нищо да звънти или да шуми,така че да се придържаме към варианта без екстремен "резонатор" .

Това 76мм не е ли доста,да не дрънчи самата тръба?При дозвукови скорости не се ли използва само стесняване на тръбата,за да се увеличи скоростта?Тоест при преминаването на по-широка тръба налягането не се ли увеличава вследствие падането на скоростта?Къде бъркам...не се цели увеличаване на скоростта ли?Или мешам акустика и механика на флуидите...

Някъде бях прочел,че си използвал 100 градуса,а с тях нещо не мога да получа скоростта на звука в изгорелите газове,която ти си използвал(450-550м/с).Или това е само за задното гърне?
 Активен Toshko
 *
 3275
Actions

« Отговор #9 -: Август 02, 2016, 22:08:20 »
А, никакви 100 градуса 220-300 са градусите отзад и нагоре, но тогава сме извън режима на настройка.

Ами ако искаш да не сменяш цялата система като сложиш турбо е толкова, 76. Иначе 2х60-63.
Това със скоростите и наляганията го говорят ама много прости хора, да знаеш. По тази логика, най-добре 45 мм, нали? Ни акустика, ни механика, гаражни мъдрости са това! Вайпъра и корвета редовно са на 2х75, че даже и на 2х100 па не знам!
Най-хубаво предни гърнета като моите, чиста работа! И са по 42 ли, 45 ли лева без ДДС.
Задните ми са с вход 63 и изход 76 и ем е тихо, ем има звук, ем върви :D
Даже си мисля и на теб да ти направим такива изходи. Ще трябва да си купиш 3 такива колена обаче, че иначе не могат да се вземат завоите.

Как работи грамофона
 Неактивен genuine lover
 *
*
 89
Actions

« Отговор #10 -: Август 03, 2016, 03:19:49 »
Ти си с 4.6 литра мотор,а искаш аз да карам със същите размери тръби.Иска ми се обаче да има Хелмхолц резонатори.Каквото кажеш това ще пробваме,ако не ми хареса ще пробваме друго  ;D
 Активен Toshko
 *
 3275
Actions

« Отговор #11 -: Август 03, 2016, 20:20:24 »
Кой е казал със същите размери? Не четеш внимателно ;)
И настройките ще бъдат други и тръбите. Задното ти гърне е само едно. Изходящите тръби могат да бъдат 76 за да нямаш съпротивление и същевременно да имаш звук.

Чудех се дали да го обясня, ама айде, ще го направя.
Когато тръбите са прекалено големи, става това, че устата на системата се качва нагоре по системата. Просто прехода към околната среда се случва някъде във системата. Това място става променливо според дебита.
Затова започват да се чуват звуци и да стават аномалии. Това не трябва да спира никого да си направи достатъчно голяма система.
Затова и всички обединител и Х-ове по системата са толкова важни и се усещат толкова силно в ниски и при малки натоварвания.
Затова обемите напред по системата качват въртящия момент в ниските толкова много.

Например ако не използваш Х, обединителя на двете тръби в една става най-критичния елемент в системата.

Хелмхолцовия резонатор е нещо страхотно в позицията в която е срещу входящата тръба на задното гърне.

Хубаво е че си навит да експериментираш.
Кажи сега, може ли входа отзад да е централен, а двта изхода да бъдат по краищата. Не ми харесва две тръби една срещу друга, защото ще си пречат.
Дай оригиналните размери на тръбите.
Какви резонатори искаш за отпред?
Как работи грамофона
 Неактивен genuine lover
 *
*
 89
Actions

« Отговор #12 -: Август 05, 2016, 07:43:07 »
Не те разбрах за разположението на тръбите отзад...Искаш да кажеш двете входящи тръби след Х-са да влизат от една страна,а от другата страна да излизат тръбите за накрайниците?Направи моля набързо една картинка с варианта,който мислиш за най-добре,за да не драскам аз пет варианта и пак да не уцеля идеята ти.И всъщност щом ще има Х ,оставаме на варианта с две тръби по цялата дължина на колата до задното гърне.Така даже предполагам,че тръбите ще седят по-високо от земята,а на широчина мисля,че ще има достатъчно място.Ще се забавя с взимането на размерите.За сега единствено мога да си чеша езика този месец...

Поясни въпроса с производството.Какви тръби се използват,правят ли се двойни стени на гърнетата?Ако се огъват тръбите,завоите добре ли стават,без стесняване и  нарушаване на кръглия профил?

За резонаторите честно да ти кажа не знам какви искам...В действителност не знам с кой какво ще получа.С твоите сигурно ще е по-тиха и с по-плътен звук,а с хелмхолцовата камера ще са "по-засмукващи" .Мен винаги ме дърпа към по-сложното,но май трябва да изберем по-лесното за проектиране и производство.
 Активен Toshko
 *
 3275
Actions

« Отговор #13 -: Август 05, 2016, 12:56:50 »
Производството е в завода в Костинброд и нищо не огъват, имат си овали и капаци, като ние определяме дължината свободно. Вътре прави тръби, които избираме от размерите с които могат да работят.
Мисля за този вариант:

С това ще се оплетем в тръби:

А и монтажа ще бъде скъп и вътре ще ни бъде трудно да направим разпределението.

Може двете от една страна и срещу тях хелмхолцов резонатор с две тръби. Трябват ни точните размери на мястото, иначе нищо не правим.
Може да ти направим гърне без вата, ще има малко повече звук и няма да старее докато не изгние.

Никакви двойни стени и такива скъпотии и сложнотии нямат. Хората правят овални гърнета с каквито външни и вътрешни тръби и прегради им кажем. Можем и по-проходно да го направим с резонатор разположен по друг начин.

При 40 лева за предно и 105 за задно без ДДС мисля, че няма никакво значение кога ще изгният при положение, че със сигурност ще карат поне три години... Цените са ориентировъчни, защото са за моята кола. Смятай, че цената ще бъде от порядъка на 300-350 лева.

За неръждаеми колена ти споменах, защото виждам няколко сериозни завоя, които няма да се вземат добре на тръбогиб, въпреки, че има големи майстори.
Това, че няма загуба на сечение все още не означава, че няма съпротивление. Завоя не е ли голям, все е рестриктивен, ползва се външната 1/3 от сечението за 2/3 от дебита.
Ще ти направим настроени предни гърнета, само да има място да ги поберем и хората да кажат какво и как могат да произведат, ние и с това се съобразяваме.
Пак ни трябват размери. Дай да му видим и изпускателите на това нещо, както и реда на палене. Ако са не симетрични можем да пипнем малко честотата на настройка за да хваща двете най-близки събития в една тръба.  ;)
Как работи грамофона
 Неактивен genuine lover
 *
*
 89
Actions

« Отговор #14 -: Август 06, 2016, 03:48:00 »
Редът на палене е като на повечето редови 6 цилиндрови двигатели. 1-5-3-6-2-4

Последната снимка я качвам,за да се види горе долу какъв е пътят на тръбите.

* 2010-01-01_185033_2010-01-01_114804.jpg (41.36 kB, 609x424 - видяно 43 пъти.)

* 6A1FBEBE-941D-46A7-B111-30435B1C4014-3566-000002A89993AC63_zps215a2e98.jpg (174.17 kB, 1024x768 - видяно 53 пъти.)

* s-l1600 (1).jpg (69.4 kB, 1024x768 - видяно 49 пъти.)

* s-l1600 (2).jpg (89.01 kB, 1024x768 - видяно 51 пъти.)

Както казах и другаде, ние учим себе си и помежду си как да правим изпускателни системи, а не сме благотворителна организация даваща наготово решения на неграмотните майстори.