Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Истински Hi-Fi проект с български говорители
« -: Декември 03, 2017, 12:20:11 00:20 »
Аз от отдавна си мисля за проект от "трилентово" ОТ състоящо се от: 12311;12350 и VLD80 или 40
Как би коментирал подобна идея?

Ето един доста стар проект от 80-те години на миналия век за такава система. Широколентовият е в затворен обем а басовият с фазоинвертор и две влд-та - предполагам за да издържат повече мощност. Незнам колко са актуални стойностите за филтрите и като цяло идеята за такова ОТ, но може на някой да са му полезни.

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
Re: Истински Hi-Fi проект с български говорители
« Отговор #1 -: Декември 03, 2017, 08:55:34 08:55 »
Здравей, благодаря за проекта, не го бях виждал.
Определено е много добър и определено е повлиян от B&W от епохата.

Филтрите са за полярни електролитни кондензатори за първата разделителна честота.
Забележителното,е че лентовите пуснатия през4-ти ред от 8 кХз., което е модерното разбиране по въпроса.

Личи си, че проекта е правен от истински специалисти и нее от книгата на Попянев.
« Отговор #2 -: Декември 09, 2017, 04:26:36 16:26 »
Тошко, моята идея е същата, макар и да не съм го виждал този проект... :)
Спомням си, че ме разубеди май тогава, или бъркам?

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #3 -: Декември 09, 2017, 06:27:02 18:27 »
Кога съм те разубедил?

Единственото лошо, е че ВКН ще извърти някой цигански номер с обема. Аз ги ползвам на ОБ.

Имам Линквиц трансформ за ВКН, тоест с активен филтър между баса и ВКШ ще стане невероятно добре и могат да се ползват ВКН. С бас рефлекс не бих рискувал.
« Отговор #4 -: Декември 09, 2017, 09:11:26 21:11 »
Ами зимата иде с пълна сила, та ще трябва да се обмисли тоз проект... :)

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #5 -: Декември 09, 2017, 11:42:46 23:42 »
Всъщност, проекта ми за колони с купи Икеа: http://penkiller.com/index.php?topic=481.0
Е точно такъв, 12-ка бас и 12-ка широколентов, единствено съм заложил по-обикновени високи.
Дванайските съответно са Сървин Вега и ВКШ12350. За бас не използвах ВКН, защото ми е жал с този красив звук да ги ползвам до 80 херца.

По-интересното, е че имам усилвателя с активните филтри и корекцията за 50 литра затворен обем. Вегите и 12211 имат много близки параметри, между 20 и 100 херца в една и съща кутия се симулират +/-  0.5 дб.

Пращам те при инженера да ти възпроизведе още едно копие от филтъра и корекцията, а при желание и от целия усилвател.
« Отговор #6 -: Декември 10, 2017, 03:25:43 15:25 »
Ти искаш да ги режеш до 80 херца? В статията ги пускат до 300!
А ВКШ12350 го пускат от 200 до 8000 херца. Ти предлагаш само горен сряз
Това ми е чуденката, кой вариант да избера...
« Последна редакция: Декември 10, 2017, 05:18:46 17:18 от naki4a »

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #7 -: Декември 10, 2017, 08:29:17 20:29 »
С активни филтри можеш да ги отрежеш където искаш. С пасивни рязането става с 2.2 килограмови трафове, по два, на колона... Капацитета пък да не ти казвам, че е между 150 и 500 мф... Х2 на колона...
Затова общоприетия индустриален стандарт е около 300, защото елементите са с приемливи стойности.
Има Инфинити с нисък бас отрязан на 80 Херца.
80 Херца пак е индустриален стандарт, но за студийна техника и озвучаване на зали и стадиони, филтрите са активни.

При мен са 80-85 Херца, 4-ти ред Линквиц-Райли.
Плюс еквализация Линквиц трансформ, която прави 25Хз.@0дб с ВКН12211/311 или WOFH12203 в 50 литра затворен обем с малко вата.

При 8000 ако не е легнал и с отражател диаграмата на излъчване на нищо няма да прилича. Иначе ВКШ свири до 12-14-15 без проблем.
Трябва си качествен високочестотен.

Затова е хубаво човек да има един програмируем процесор/филтър като Беринджър DCX2496 и поне два стерео усилвателя. Можеш да пробваш всяка стръмност или честота, можеш да имаш разминали разделителни честоти не е речено, че трябва да бъдат в една точка, за бафъли това е много важно. Можеш да еквализираш Херц по Херц ако искаш.
За един час можеш да прослушаш 2-ри ред на 300, 4-ти на 80 и всичко наоколо. После ако искаш ги прави пасивни.
Разделянето между средата и високите е даже още по-важно за звученето. Дали ще е на 4000 на 8000 или на 5000 и колко стръмно.
Моя проект търпи широколентов, който не е ограничен, защото през отражателя АЧХ във всяка точка разпределение името на енергията, а енергията пада, т.е. затихва естествено. Затова високите могат да се пуснат от 6-7 кХз без ШАЛ да се затихва.
Като слушаш директно без отражател, по оста имаш равна АЧХ, извън остана високите затихват. Затова трябва да сложиш филтър на ШЛ отгоре.
Ако активните филтри са опция, чуди се. Разликата е фрапираща.
Ако не са не знам. Обаче пусни филтъра от проекта през един LT Spice и виж кривите на затихването на какво приличат, дали са плавни с ниско Q (Линквиц) или стръмни с високо (Бътъруърт) или с гърбица или някакви други. Пусни им и импулси между 200 херца и 2 килохерца.
Говорителите са линейни, като около 300 херца са в импедансно плато с номинален импеданс. Тоест, стойностите трябва да са като по учебник или близки.

Неактивен nikku

*
  • 109
    • Профил
« Отговор #8 -: Юли 27, 2018, 06:16:19 06:16 »
 Здравейте,от доста време не съм влизал в форума. Относно проекта -изключително грамотно и перфектно сметнат филтър. За отбелязване е ,че българските широколетови 12 инча говорители имат изключително линейна характеристика до 10 кХц и слизат до 70-80  Хц в кутия с обем 45-50 л. (проверено от личен опит с ВК1235 8 ом,тук в форума съм публикувал проект с тях.). Трудно се намират говорителите,а за ВЧ могат да се ползват от ново поколение супертуитъри на Hi-Vi или Fostex.
 http://penkiller.com/index.php/topic,1332.0.html