Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте,

От много време планирам да си направя тонколони. Доста теми прочетох относно конструирането на озвучителни тела и колкото повече чета разбирам, колко още много трябва да прочета за да ми се изяснят нещата :). Ако трябва да чакам докато се подготвя напълно с теорията по въпроса, май скоро няма да имам колони. Та реших да започна от някъде пък в движение ще решавам възникналите проблеми и ще допълвам знанията си.

Та сега, какво точно съм замислил. Мисля да направя трилентово ОТ, като използвам български високоговорители, до колкото е възможно. Басов ВКН 12311, средночестотен ВВК 13100Б и високочестотен ВЛД евентуално. Може би ще се получат прекалено големи колони за стаята ми, около 12 - 13 квадрата, но ми се ще да използвам може би най - качествения български басов говорител. Макар, че за такава стая сигурно и едни 6 инчови букшелф колони ще са достатъчни. Пък в някои от другите теми видях че хората си слушат колони с 12 инчови баси и влд, от старото производство на Благоевград в подобни по размер стаи.

Как Ви се струва, ще се получат ли качествени колони с така подбрани високоговорители?

Поздрави,
Re: Избор на високоговорители за бъдещите ми тонколони
« Отговор #1 -: Декември 05, 2017, 09:30:19 09:30 »
Големината на колоните въобще да не те притеснява. Стига да има къде да ги сложиш, и да ти се вържат с обстановката. Аз вкъщи слушам подобни, само че двулентови. Успех.

Неактивен Toshko

*
  • 3626
    • Профил
Re: Избор на високоговорители за бъдещите ми тонколони
« Отговор #2 -: Декември 05, 2017, 12:11:15 12:11 »
Здравей Милене и добре дошъл!
Ще ти отговоря с по-малко думи и повече снимки.
На снимките ще видиш от ОТГ-1, Кащан, Сървин-Вега VE-5M, една комбинация от неодимов широколентов и неодимова лентов високочестотен, която също е подходяща за направа на колони плюс бонус: пет минутните тонколони.

1. Сървин Вега VE-5M, не са като другите веги, тези свирят много добре, защото имат наистина качествени говорители. Има и поле за направи си сам във филтрите, можеш да сменяш части с по-качествени.
Цена: беше около 210 лева за чифт.

Звук: Страхотен, пише, че слизат до 50-55 Херца и те наистина го правят. Липсват доловими акустични и фазови аномалии, затова звучат естествено и много приятно. Бас на повечето записи не липсва.

2. ОТГ1-01, ами хубави са, но ако имаш намерение да живееш в бъдещето, а не в миналото недей да ги придобиваш тепърва. Филтъра не струва, говорителите са стари и уморени. А и не звучат чак толкова добре, нито слизат чак толкова ниско. Особено отблизо. Освен това са грозни.

3. Кащан, звучат не по-зле от ОТГ1, но с по-меки и мътни високи и с още по-малко среди. Някои имат бас, други не, а трети имат и повече среди... СССР...

4. Неодимови Танг-Банд 4-5 инча за около 200 долара за чифт + неодимови лентови високочестотни за около 100 долара за чифт. Плюс субуфер при желание.

5. Субуфер... 12311 в 50 литра затворен обем с малко вата с Линквиц Трансформ еквализация до 0дб. @25Хз. и активен филтър 4-ти ред Линквиц-Райли@85 Херца.

6. Два широколентови в красиви кутийки от авиационен шперплат + субужера от 5.

7. Усилвател за субуфер... 80 вата интегрална на канал стигат. Можеш да се развихриш много. И е евтино. В бъдещето винаги можеш да добавиш още един канал. Или още два, три...

8. Трилентови колони без български говорители. От изброените само лентовите могат да се ползват без забележки. Средите са хубави, но работят от 500-800 херца, което е твърде високо. Басовете пък искат твърде големи кутии.

9. Пет минутните тонколони не са за изхвърляне като за под 100 лева. (Водосточна тръба +ШЛ+вълновод, има тема във форума)

10. Не на последно място ОБ монитор с 12311 +малък широколентов с вълновод. Вълновода вдига чувствителността на ШЛ до ниво годно за съгласуване с 12-ка. Ще трябва да си играеш с филтрите и да еквализираш, но ще звучат прекрасно и ще бъдат малки. Няма да са твърде силни, но в малка стая определено ще се чуват. Има много такива проекти.
Най-добре ще се получи ако прекараш сигнала през процесор от сорта на Mini DSP, със сигурност ще получиш 30 херца отдолу.

Размерите на такава система са примерно 35х45 см лицев панел и толкова. Слагат се на бюро или наклонени назад на подари системата е готова.

Определено за малка стая и за сегашните ти цели не препоръчвам голяма трилентови система. Причините са много. А и не си заслужава с български говорители. Нищо им няма, но струват пари. Българска система си заслужава ако ще правиш 4 ленти например.