Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Конструиране на бъдещите колони на Милен
« Отговор #45 -: Април 20, 2018, 02:55:31 14:55 »
Може да опитам да напоя трептилката с масло. Ще разгледам темата на колегата, какво масло е използвал.

За филтри още не съм мислил. Нямам идея каква ще е разликата в звученето в зависимост от пада на АЧХ-то в  точката на разделяне. Тях ще ги оставя за накрая.

Кутии мога да конструирам затворен обем или с фазоинвертор (БР) с BassBox, за ТЛ нямам достатъчно капацитет (софтуер, знания... :) ) В последно време не ми допадат особено колони с БР - малко ми "думкат" и баса е еднотипен. Бих предпочел затворен обем, но с по-големи говорители или/и по-нисък резонанс, заради по малкото звуково налягане при ниските на затворения обем. Но пък ми се струва, че от затворен обем звука ще е по-качествен (хайфистки :) ) Още не съм решил какви ще са кутиите.

Измерването е сравнително лесно. Програмата е проста за настройване и работа. Компютъра трябва да има стерео изход и вход. Програмата я пуснах на стационарния компютър. На лаптоп мисля, че не може, без външна звукова карта. Евентуално след време може да взема външна карта и заради по-качествения звук при слушане на музика.

Може да се разберем да измеря и твоите.
« Последна редакция: Април 20, 2018, 03:19:19 15:19 от milen_vm »

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #46 -: Април 20, 2018, 05:44:39 17:44 »
То и на затворения обем баса е оцветен и еднотипен. Причината е единичния резонансен пик на системния резонанс.
Много големия затворен обем с много вата и много голям говорител с много нисък резонанс е нещо друго обаче.
Хубавото нещо е голямо и не е затворен обем, а т.н. акустично окачване, където говорителя е изключително мек с резонанс да речем 15 херца и Mms 100 грама за 15 инча и за нормална еластичност на окачването връщаща говорителя в централно положение се разчита на въздуха в кутията.
От 50 години тези говорители не са много на мода. Освен всичко останало е необходим и мотор със да кажем 7 килограмов АлНиКо магнит.
« Отговор #47 -: Април 20, 2018, 08:49:45 20:49 »
Ще се запозная по-подробно с ТЛ конструкциите. Изглежда ми добър вариант. Ще пробвам и симулации с BassBox.  8)

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #48 -: Април 20, 2018, 11:11:41 23:11 »
ТЛ се води най-доброто. Говорителя работи почти на собствен резонанс. Импеданса е като на апериодична дишаща кутия. В идеалния случай разбира се.
Според модалитетите импеданса може да прилича на редица други оформления.