Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
Руските Планети 360°
« -: Януари 12, 2018, 06:54:00 18:54 »
Не исках да отварям нова тема затова пиша тук. Искам да споделя за новата ми находка. Става думи за руски (съветски) тонколони, на който съдбата им щеше да е към кофата за боклук ако не се бяха озовали при мен. Колоните са с много странни размери 15х15х30 см, някакъв соц. букшелф :) с говорители разположени отгоре.При първия тест изобщо не тръгнаха, затова ги отворих да видя какво ще излезе.
НЧ се оказа:10 ГД-34, а ВЧ: 3ГД-2160М. Дата на производство 1981.
За пищялката не намерих информация но за НЧ излезе това http://ldsound.ru/25-gdn-1-4-10-gd-34/. Филтъра на ВЧ беше един кондензатор МБМ 1мкф, съшо произведен 1981. Оказа се че пожълтелите и силно окислени кабели на колоните са прекъснати, затова ги смених. Единия ВЧ говорител изобщо не тръгна, най-вероятно беше заминал. Двата НЧ извадиха приятен звук, предвид годините и малкия обем на кутиите (около 6л). При увеличаването на звука единия НЧ започна да пука и пращи.
Проблема се оказа в единия многожилен проводник който слиза към трептилката. Крепеше се само на няколко влакна, проблема беше че точно там където е започнал да се къса е залепен до мембраната.
Ето и малко снимков материал: На едната снимка съм отбелязал проблемната връзка. Мисля да го капна с поялника много бързо, за да не прогоря мембраната. Ако имате някакви други предложения ще се радвам да ги чуя.
Re: Бюджетно двулентово ОТ с басрефлекс
« Отговор #1 -: Януари 12, 2018, 10:51:56 22:51 »
Вероятно и със запояване ще стане, но според мен е по-добре да се сменят. Обаче това е доста фина работа и е добре да се направи от човек занимаващ се с ремонт говорители.
Тук има клипче на същия говорите със същия проблем, как извършват смяната.

Изглежда това е често срещан дефект.
Re: Руските Планети 360°
« Отговор #2 -: Януари 13, 2018, 09:38:43 09:38 »
Преди време си поправих руски говорител само със запояване. Още работи добре. Махането на трептилката не винаги е лесно. Зависи колко и какво лепило са му сложили в завода.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #3 -: Януари 13, 2018, 03:03:52 15:03 »
Благодаря за видеото, оправих се само с поялника. За сега няма проблем с звука, ако след време се прецака може и да потърся услугите на някой да ми смени "мустаците" или да се пробвам сам.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #4 -: Януари 14, 2018, 10:24:33 10:24 »
Ето от каква система са били въпросните клони. Обаче не мисля ВГ да ги оставам в оригиналните кутии, които ми се струват крайно недостатъчни като литраж. Въпроса е, че без точни спецификации трудно ще стане каквато и да е симулация. Според вас оправдано ли е да ги нося за замерване?

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #5 -: Януари 14, 2018, 11:02:10 11:02 »
Не, не си губи времето.
Прослушай ги голи на екран или между възглавници и ги измери с микрофона на телефона.

Стават за среди в голяма система евентуално. Абе за нищо не стават не за друго, а защото са стари и са единствените, които някога ще видиш. Може ли да похабиш време и пари да ги сложиш в нещо и те после да изгорят или да се разпаднат?

Или си направи тестови кутии с лице на болтове и си слушай на тях колекцията от говорители.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #6 -: Януари 14, 2018, 09:56:26 21:56 »
Най-вероятно си прав, че няма смисъл да се набиват пари в подобно начинание. Но немога да се съглася, че щом говорителите са стари значи непременно ще се разпаднат или изгорят. Специално тези като ги гледам са доста солидни и руснаците не са пестили лепило. Няма и следа от нещо което е тръгнало да се разлепя: мембрана, гънка, трептилка. Гумената гънка е мека и без следи от нацепване, с хубав ход. Сега какво става с намотката мога само да гадая :), но щом свирят значи е ок.  Единствения им проблем беше този който описах по-нагоре в темата, явно е слабо място на модела. Само ще спомена, че единия ми БГ говорител ВКН 09370, който купих през 2012 и само е стоял в кашона наскоро покрай другия проект видях, че е с наполвина разлепена гънка (гънката към металния корпус) . Направо онемях като видях колко са били пестеливи от към лепило господата от Благоевград.

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #7 -: Януари 14, 2018, 11:40:47 23:40 »
Подлепи си ги с хелметекс. На мен пък точно руски 10ГД30Е са ами се разлепяли два пъти, като ги натисна леко странично. Ама си ги подлепям.
Знам, че им е изключително качествена гънката.

Намери им с прости измервания и слушане обхвата и долу-горе чувствителността и максималната прилично не насочена честота и ги ползвай за нещо. Но не харчи пари колкото за чифт говорители чийто производител си е направил труда да им документира характеристиките и параметрите.
Много е голяма разликата, да имаш всичко, можеш да конструираш и без да мериш. Тези първо няма да бъдат еднакви...

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #8 -: Януари 15, 2018, 04:12:05 16:12 »
Мисля да спретна едни импровизирани колонки тези дни без почти никаква инвестиция. Материял за кутиите имам някакво отпадъчно ПДЧ, ще стигне за 2x 15л. Имам едини купoлни ВЧ на 4 omh, http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%92%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB+RSQ803+4OM+20W. Някaкви китайци са :) (2К-25КHz, 1500Hz res. freq). Днес ги преслушах през кондензатор самостоятелно и заедно с руските, обаче се наложи и с резистор, че по спомен са едно 10dB над 10 ГД-34 и звучаха доста по-силно. Използвах този калкулатор, че има опция да ти даде стойността на единичен резистор в серия http://www.sengpielaudio.com/calculator-Lpad.htm. Върти ми се в главата филтър 1-ви ред с срез на 2500Hz. Единствено трябва да инвестирам някой лев в меден проводник за индукторите. Какво мислите по въпроса?
« Последна редакция: Януари 15, 2018, 04:50:50 16:50 от yavor »

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #9 -: Януари 16, 2018, 08:17:12 08:17 »
Първи ред на куполен високочестотен не става, още повече на толкова ниска честота. Още повече, че сигурно няма окачване а гънка от същото фолио.
Бобини си купи от Визатон, в момента са много евтини.

Може да се получи интересно.

Не съм сигурен, че ти трябва филтър на баса. Пробвай да го пуснеш без филтър и виж много ли пречи.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #10 -: Януари 16, 2018, 10:01:06 10:01 »
Да прав си, свалих и пласмасата и май е само гънка от същото фолио. Добре като неможе първи ред на куполен вг., 2ри или 3ти става ли? Мога да пробвам срез и на 3000-4000Hz. Бобини мислих да си правя сам, имам уред който мери индуктивност, така че мога да ги направя с точна стойността която ми трябва. Мислия да са с въздушна сърцевина. Имам един въпрос относно ВЧ, след като съм я атенюирал сега импеданса и е 8 ohm. Предполагам че сега в кросоувър калкулатора трябва да въвеждам тази стойност а не първоначалната без резистор?
« Последна редакция: Януари 16, 2018, 10:24:57 10:24 от yavor »

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #11 -: Януари 16, 2018, 12:24:18 12:24 »
Май не е фолио ами прилича на хартия. Може да имат хубав звук.
Ако не те мързи направи направо LR-4 на 3 килохерца.

Импеданса с един последователен резистор е резистора + номиналния на говорителя. Т.е. 4+4 е 8 ома. Разбира се резистора трябва да бъде след филтъра.
На баса LR-2 на 3000 трябва да му стигне.
Ослушай се да не крещи и да не качва чувствителност към високите, ако е плавен е ОК.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #12 -: Януари 16, 2018, 06:17:30 18:17 »
Благодаря Тошко, за ценните насоки и съвети. Изобщо не ме мързи, даже ми е супер интересна материята :)
Утре се захващам с филтрите. Значи няма проблем да комбинирам LR-2 и LR-4 в едно ОТ.
Ще пробвам тази схема, като има развитие ще пиша как се получава.
« Отговор #13 -: Януари 17, 2018, 08:02:29 20:02 »
Успех, гледам даже си се захванал на сериозно. Но наистина само така можеш да извадиш максимума от говорителите. Кутиите фронтални ли ще са, или пак 360?

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #14 -: Януари 18, 2018, 09:45:12 21:45 »
Фронтални. Предвид, че новите кутиите още на са готови а в старите няма място къде да се монтира ВЧ, набързо спретнах една поставка за ВЧ. Стана направо open baffle дизайн. Ето и снимка заедно с филтъра LR-4.