Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
Re: Руските Планети 360°
« Отговор #15 -: Януари 24, 2018, 11:48:38 11:48 »
Пред дилема съм, дали кутиите да ги правя отворен обем или затворен. В момента единия 10 ГД-34 + LR2 съм го сложил пробно в тестовата кутия от другия ми проект с БГ говорителите, която е затворен обем 21л. Разликата с оригиналната фабрична кутия (6л) е огоромна. Другото което ми прави впечатление, че хода на мембраната се увеличи значително в по-големия обем. Гледам един руснак показва проект с същия говорител на компактно тяло с отворен обем. http://ldsound.ru/kompaktnyj-gromkogovoritel-na-10-gd-34-i-2-gd-36/. Ако пък се спра на кутия с фазоинвертор и идея си нямам как да подбера правилното фи и дължина при положение, че симулации по обясними причини не са правени.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #16 -: Януари 25, 2018, 02:14:51 14:14 »
Ето снимка на единия LR-2 филтър на НЧ. Мисля НЧ и ВЧ да са на отделни платки в два противоположни ъгъла на кутията.

Неактивен Toshko

*
  • 4089
    • Профил
« Отговор #17 -: Януари 25, 2018, 02:59:51 14:59 »
Вентилирана кутия се смята много лесно... Все едно няма говорител и смяташ като прост хелмхолцов резонатор.
Диаметър на ФИ, такъв, че S да е поне 1/4 от Sd. Дължината вече ше си дойде сама.
Като не знаеш параметрите най-много да направи някоя бабуна под 100 херца, което за колони за без пари даже е желано.
Аз бих настроил на 31.5 херца, пък да става каквото ще!  ;D ;D ;D
И аз смятам, че всеки говорител трябва да си има платка. Такива работи едните легнали другите прави не ми харесват.
Най-добре филтрите да са в отделен обем под или зад колоната, защото иначе може да има микрофон ефект. Нали и кондензаторите и бобините са намотан проводник и вибрациите се улавят.
« Отговор #18 -: Януари 25, 2018, 08:22:16 20:22 »
Като за тези от изглежда добре, но ако се захванеш със сериозни проекти би било хубаво да я направиш малко по симетрична тази бобина. Освен естетична има и функционална функция добре подредената индуктивност, както и кабелчетата изглеждат 0.5 Мм. Не искам да звуча като всезнайковците от един друг форум, но дето се вика поне кабела е най лесно да се ползва поне 1.5мм, че даже и повече. Имай предвид, че кабела може да влияе съществено на дъмпинг фактора, което има пряко отношение към контрола на нискочестотния говорител и в резултат възприемането на слушателя за динамика. Пак да кажа, че моля мнението ми да не се възприема за критика, а по скоро за добронамерен съвет :)

Неактивен Toshko

*
  • 4089
    • Профил
« Отговор #19 -: Януари 25, 2018, 08:38:25 20:38 »
Аз навивах на ръка 1.3 мм и не бих навивал с по-дебел проводник. Изключително трудна и неблагодарна работа.
На мен проводника ми изглежда 1.2 мм.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #20 -: Януари 25, 2018, 09:07:52 21:07 »
Приемам напълно съветите ти ;), и за критики съм отворен. Все пак съм тук за да науча нови неща. Тези намотки бяха от първите, следващите станаха симетрични. Аз също навивам на ръка. Тези ако не ме домързи може и да ги пренавия на финала на проекта, само незнам дали не са залепнали много, че на места съм ги лепил яко с каноколит. Проводника от който навивам индуктивностите е 0.8мм, иначе кабела който се вижда на снимката наистина е тъничък, но е нещо което имах под ръка. За финалното окабеляване на ОТ ще взема поне 1,5мм.
Тошко, като смятам Sd предполагам, че и капачката трябва да се вземе в предвид, или греша? Даже мисля да включа и част от гънката в зоната в която е залепена за мембраната. Тези 31.5 херца не са ли прекалено ниско? ;D
« Последна редакция: Януари 25, 2018, 09:36:41 21:36 от yavor »

Неактивен Toshko

*
  • 4089
    • Профил
« Отговор #21 -: Януари 26, 2018, 01:05:11 01:05 »
Ще скъсиш ФИ ако ти е много баса, айде  ;D

Sd се смята като плоско бутало с диаметър до средата на гънката, всичко влиза, капачката и т.н.

При малък говорител я 20-30-40 л. ФИ може да има площ и повече от Sd ако може даже е добре.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #22 -: Януари 27, 2018, 07:59:59 19:59 »
Ето и ВЧ LR-4.
« Отговор #23 -: Януари 27, 2018, 09:44:32 21:44 »
Ехаа, браво!!! Личи си, че си се постарал доста.
Едно уточнение към предния ми пост. Имах предвид за кабелите за вътрешно окабеляване да са по-дебели, а не дебелината на емайлиран проводник. За бобините ползвам 1,0, 1.6 и 2.24. за високочестотните филтри може и по-малко. Хубаво е да се включи тяхното съпротивление в сметките на атенюиращата верига, но това предполагам не е нещо ново за форума. Евала за старанието! Честно да си призная мен ме мързи да изработвам платки за филтрите, ами си ги правя на дървена плоскост. Ще взема и аз да направя едни платки за последните тонколони, които направих за работата ми.

Неактивен Toshko

*
  • 4089
    • Профил
« Отговор #24 -: Януари 28, 2018, 02:23:30 02:23 »
Леле, филтрите разцепиха мрака! Комплименти!
Стойностите на бобините не са мръднали от този монтаж защото под тях няма фолио. Хитро.
Ще ецвам и аз, то се е видяло. И без това сегашните платки ги позамацах от промени.
Може ли една тема с пояснения за въпросното ецване? Как ги отряза толкова добре, колко време се чака и т.н.
Платките са супер красиви и стилни.
Качи ги и в темата за части за филтри, усещам, че ще стане хит. Може с кода img.

Колкото до разположението на платките на филтрите, моите мисля да ги правя гръб в гръб на сглобка с пластмасови самозакрепващи щифтове примерно 20-25-30 мм. Даже мисля, че ще се екранират взаимно и няма да си пречат. Около тях ще направя алуминиева кутия като екран за радио ВЧ оборудване, но достатъчно далеч за да не повлияе на бобините. Имам тука три листа 0.6 мм с което се работи супер лесно, реже се с канцеларска ножица. Това няма да е езотерика, защото днес като връзвах тон генератора включих в контролния усилвател празен кабел с чин, просто със свободен край. Баса започна да трепери на 50 херца. Ясно ми е че когато кабела е натоварен с изход и вход в двата края не е толкова добра антена. Обаче пък филтрите не са толкова добре и симетрично натоварени и не са сметнати да не бъдат антена за всичко що минава из пода стените и тавана и е под напрежение и честота. Казвам го сега, защото не знам кога ще го направя и да не Ви е яд после. Даже и за зобел платчица ще има място отстрани между двете платки, като външна захранваща платка ще го монтирам.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #25 -: Януари 28, 2018, 10:14:17 10:14 »
Благодаря ви, наистина отделих време.
Ще кача снимките и в темата за части за филтри като опиша подробно процедурата, която приложих за ецването и материалите, които използвах. Между другото след поста на Явор се замислих и установих, че съм допуснал тъпа грешка. Не съм вкючил съпроивлението на двете бобини в сметката на атенюиращата верига на ВЧ. Това лесно мога да го коригирам, просто ще намаля стойността на единото от двете съпротивления в серия. Сега остана да преработя и НЧ филтъри, като са готови ще публикувам и тях.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #26 -: Януари 29, 2018, 08:01:30 20:01 »
Измерих Sd на говорителя - 78,5 cm2.
Намерих един калкулатор за хелмхолцов резонатор. Пробвах доста варианти, различни обеми на кутията
и диаметри на басрефлекса при 31.5Hz резонансна честота. В повечето случаи дължината излиза над 20см.
За сега се спрях на тази конфигурация - 22л, басрефлекс d-4см, L-17,3см
Калкулатора е от тук: http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/Waves/cavity.html#c1

Неактивен Toshko

*
  • 4089
    • Профил
« Отговор #27 -: Януари 29, 2018, 10:16:03 22:16 »
Ако можеш направи ги високи и 30 литрови. Дължината на порта ще намалее, също и груповите закъснения.
10 см ли му е мембраната?

26х16х89 вътрешно е около 30 литра. Материал не повече от 18 мм, а ако е бреза и 15 стигат. Оребряване умерено.
Порт на лицето далече от говорителя. Вата средно. Първо слушане опряни отзад на стена. При отдалечаването преценка за BSC.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #28 -: Януари 30, 2018, 05:42:29 17:42 »
Да 10см е мембраната. Задвижвам въпроса с кутиите, днес си намерих и от къде да си купя шпертплат. Скоро ще има снимки.
При добро оребряване мога ли да мина и с 12мм или-по добре направо 15мм?
Днес преработих окабеляването на НЧ филтър. Използвах меден проводник 1.5мм нелакиран. Платките са просто парче текстолит иначе бих ецвал.
« Последна редакция: Януари 30, 2018, 09:19:32 21:19 от yavor »
« Отговор #29 -: Януари 30, 2018, 10:03:56 22:03 »
Доброто оребряване компенсира достатъчно, но ако правиш 30 литрови кутии е някак несъразмерно тези 12мм. Аз лично никак не се стеснявам и си ползвам 18мм ПДЧ за кутии до 50-60 литра, като правилото е предният панел да е двоен, т.е. 36мм. Шперплатът си е шперплат, ама струва скъпо. Има един черен кофражен се води, той е наполовина цена. Проблемът е, че се продава на големи листи. На мен ми е най-лесно в бау-макс, отивам и казвам, че пак ще правя тонколони :) те си ме знаят и без друго де, и давам точните размери. Разхождам се 20минути и разкроят ми е готов. Плащат се квадратите, които реално вземаш без фирата. Излиза евтино, бързо, точни са размерите и толкоз. Качвам дървенията в колата и карам 85км.... И така до другия път :)
« Последна редакция: Януари 31, 2018, 01:34:31 13:34 от Явор »