Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
Re: Руските Планети 360°
« Отговор #30 -: Февруари 09, 2018, 10:59:49 22:59 »
Интересува ме имат ли някакво предимство фазоинвертори който са с конусовидно разширяване към предния отвор пред тези
който са един и същ диаметър в цялата си дължина?
« Отговор #31 -: Февруари 09, 2018, 11:15:42 23:15 »
Аз лично ги намирам за по-лоши. Обемът на въздуха в тях се смята по-трудно, вихровите звуци на движещия се въздух са повече. Аз съм си задавал същия въпрос. Може и да пропускам нещо..
« Последна редакция: Февруари 10, 2018, 02:03:45 14:03 от Явор »

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #32 -: Февруари 11, 2018, 09:25:09 21:25 »
Набързо две работни снимки. Имам да режа дупките за НЧ и фазоинвертора плюс оребряване. Днес си взех PVC тръба за ВиК 50мм (вътрешен 45мм), че тези магазинските рефлектори много късички или конусни. Сега ще мога да експериментирам с дължината.
« Отговор #33 -: Февруари 11, 2018, 10:41:58 22:41 »
Изглежда супер. Как изряза отвора за високочестотните? Изглежда доста симетрично.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #34 -: Февруари 11, 2018, 11:14:00 23:14 »
Не питай, това ми беше най-трудоемката част :) . Понеже все още не разполагам с фреза изрязах кръга с зеге максимално близо до очертанията (~3мм). След това на ръка с едра шкурка точно до контура с постоянни проби кога започва да влиза. Наистина станаха много точни дупки но всяка ми отне около час. Цялото старание беше защото исках ВЧ да е вграден и да е на нивото на плоскоста. А и другото понеже лицето е фабрично ламинирано и исках да го запазя шкурката ми се видя единствения вариант, зегето леко начупваше ламината при среза. Предполагам може и ножа ми да е калпав. Баса ще е с външен монтаж така че няма да се старая толковиа за отвора, но ще го разширя от вътре както ме посъветва. Замислям се финиша отстрани да е с фурнир.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #35 -: Февруари 12, 2018, 01:53:50 13:53 »
Някакви предложения какъв кит за дърво да ползвам. До сега съм работил само с автомобилен. Ако имате впечатления от някой конкретен ще се радвам да споделите.

Неактивен Toshko

*
  • 3947
    • Профил
« Отговор #36 -: Февруари 12, 2018, 02:26:55 14:26 »
Аз съм ползвал един кафяв от Мастерхаус до Приморско и не бях доволен.
Ако няма да лакираш, а просто ще китосваш според мен е все едно.
Фурнир отстрани ще бъде супер.

Обаче като гледам кутиите и се сещам, че един слот порт щеше да бъде супер, въпреки, че се променя и настройва доста по-трудно.

Карай сега с нормалния да видим какво ще стане.

Каква вата си предвидил?

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #38 -: Февруари 12, 2018, 03:25:47 15:25 »
То още може, единия страничен капак не е залепен и дупката за фазоинвертора също не е отрязана. Предния панел е фиксиран само с винтове за сега,  така че и той може да се свали и да се резне малко да стане с слот порт.  :) Мисля за
полиестерна вата, дебелина - 4см, плътност - 300гр/м2. BЧ се събра изцяло в дебелината на предния панел и мисля направо да го затворя отзад в отделен обем. Алуминиевото шаси на НЧ което се вижда отпред пък мисля да го изчистя и да го пръсна с черен спрей мат, че така не ме кефи. Започнах и да оребрявам с летви 2х2см.
« Последна редакция: Февруари 12, 2018, 04:23:07 16:23 от yavor »
« Отговор #39 -: Февруари 12, 2018, 05:51:12 17:51 »
Няма да стане за ТЛ - много къса ще дойде линията. Според мен оребрението трябваше да го направиш като "разпънки" в средни точки между срещупосочни страници, за да не изяжда толкова от обема и да е по-ефективно, но и така ще върши работа. Ако все пак пробваш да сложиш вътре преграда за ТЛ, то конструкцията ти ще стане много здрава, т.к. самата преграда ще свърши тази роля. Добре е, че ВЧ - говорителя ти е отишъл малко назад. С ватата искаш неискаш ще се наложи да експериментираш, като например монтираш страничния капак с винтове временно, докато отваряш неколкократно обема, за да коригираш ватата.

Неактивен Toshko

*
  • 3947
    • Профил
« Отговор #40 -: Февруари 12, 2018, 06:33:00 18:33 »
Така е, късички са за ТЛ.
БР с вата ще е идеално, но количеството наистина трябва да се налучка.

Според мен ще свирнат супер, защото говорителите са малки, а кутиите са огромни спрямо тях. А и филтрите са много пипнати.

Разпънките, по една напряко през страничните стени и посредата връзка.
« Отговор #41 -: Февруари 12, 2018, 10:33:46 22:33 »
И аз възлагам големи надежди на проекта. Сега ако можеш да измериш някакви приблизителни характеристики на ВГ ще можеш и симулации да разиграеш. Сега е момента да помислиш за терминалите. Заслужава си да се сложат и поне гумени крачета- продават се за стотинки, защото като ти мине мерака или просто измислиш следващия проект, ще си останат така. Освен ако не им предвиждаш стойки. Сори, че малко нахвърлям идеи, но от личен опит да ти кажа, че не е никак забавно да правиш отвори за терминали, когато вече си разположил ватата вътре. Мисля си още, че е добре да залепиш шиповете гайки, понеже като залепиш всичкото ПДЧ и развиеш ВГ тя ще падне вътре и няма как да се сложи повече.
« Последна редакция: Февруари 12, 2018, 10:57:56 22:57 от Явор »
« Отговор #42 -: Февруари 12, 2018, 11:15:57 23:15 »
За ватата: най-лесно е да започнеш от минимално количество и постепенно да добавяш, докато усетиш, че започне да пречи на ниските. Според мен си заслужава да се направи опит за някакви минимум измервания в домашни условия. Fs може да се определи и с само с мултицета и точен резистор. Qt е функция на други показатели и не е невъзможно да се определи грубо поне. Иначе и нищо да не измериш ще си изведеш много ценни поуки от проекта и ще те радва.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #43 -: Февруари 13, 2018, 02:33:40 14:33 »
За сега ще се придържам към първоначалния дизайн на ОТ с басрефлекс. При следващ проект с по-качествени и подбрани говорители бих направил и ТЛ. Относно терминалите, имам два купувани преди време от елимекс, но са от най евтините. Иначе съм си харесал тези двата модела:
Monacor BP-530G https://www.monacor.com/products/components/speaker-technology/diy/bp-530g/
Monacor ST-925GM https://www.monacor.com/products/components/speaker-technology/diy/st-925gm/

Гумени крачета ще има задължително, стойката е добра идея но за сега не ми е на дневен ред поне не и преди да
завърша ОТ. Шиповите гайки на снимката съм ги сложил на обратно само за пробата иначе си прав за лепенето.
Кофтито е, че се падат точно на ръба на скосяване и май ще трябва леко да направя фрезенк, импрегниране и лепене.
За сега трябва да преосмисля оребряването, наистина ще загубя доста обем ако продължа така както съм започнал. Вътрешните ребра ще ги заобля добре да няма остри ръбове вътре. Обмислям кутията да не е залепена от всякъде. Задния капак мисля да е само на винтове към вътрешната дървена рамка на която да има изолационна лента за по-добро прилепване и херметизиране. Идеята е да има лесен достъп при сервизиране, експерименти с вата и басрефлекс. Адаш може ли да ми обясниш малко по-подробно за меренето на Fs с точен резистор. Времето ми следващите дни за работа ще е доста ограничено, така че може би ще има движение по проекта през уикенда. Една снимка на наличните ми терминали
« Последна редакция: Февруари 13, 2018, 02:54:44 14:54 от yavor »
« Отговор #44 -: Февруари 13, 2018, 05:34:56 17:34 »
За измерването с резистор има доста информация из нет-а. Ето един пример: http://audiojudgement.com/measuring-thiele-small-parameters-part1/
Понеже и аз нямам генератор ползвам компютър, а честотмер може изобщо да се изключи от постановката, след като знаеш каква честота подаваш. Разгледай някой видеоклип в тубата как се прави. Бих ти дал и директен линк, но тук на работа нямам достъп до ютуб.
За кит за дърво от моя опит мога да споделя, че с полиестерния (автомобилен) кит става по-здраво и по-красиво, но се обработва доста трудно. Шкуренето отнема цяла вечност. С акрилен кит за дърво е доста по-лесно и е значително по-евтино. Последно купувах един на Лакпром, който беше добър и още някакъв евтин, който беше отвратителен. Ще потърся кутийката на хубавия да ти я снимам, защото разликата между двата беше огромна.
За терминалите, честно да ти кажа може да минеш и с тези китайските. Другите, които си показал са страхотни, ама си струват пари :) Тези твоите се монтират доста лесно.
За задния капак, щом имаш възможност да го направиш подвижен ще е супер. Аз останах с впечатление, че вече си го залепил и мислиш да махаш само страницата.
Хареса ми как хубаво си направил уширението на НЧ говорителите отзад, личи си, че си се постарал доста. А щом ще ти се сваля задния капак хич недей да мислиш за шиповите гайки - все пак ще имаш винаги достъп вътре. Евтини крачета си купувах няколко пъти от Конрад (щайнбергер).
Пробвай да направиш измерване с резистор по популярния метод и ако нещо не се получава пиши да го разискваме. Смятам, че ще е редно да се създаде нова тема за измерванията вече :)
Успех!