Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re: Руските Планети 360°
« Отговор #45 -: Февруари 13, 2018, 07:52:21 19:52 »
Изглежда ще станат хубави колони. Кутиите са супер. Браво!

И на мен ми предстои да правя измервания на две ВКН-та. Попаднах на една тема http://www.tehnari.ru/f142/t88895/ в един руски форум (не знам как си с руския). Там човека е описал всчико много подробно стъпка по стъпка как се правят измерванията и изчисляване на качествените фактори. Има и видео http://www.tehnari.ru/f142/t88895/index12.html#post2507383 малко е дълго почти 2 часа   :D

Мисля да опитам и метода който е дал колегата в предното мнение от audiojudgement.com. Ще ги сравня двата да видя дали има разлика в крайния резултат.

« Последна редакция: Февруари 13, 2018, 11:43:16 23:43 от milen_vm »

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #46 -: Февруари 18, 2018, 10:27:13 22:27 »
Благодаря за информацията, ще пробвам да измеря Fs като за начало и пак ще пиша. Днес се заиграх малко с визията на единия НЧ говорител. Много ме дразнеше колко беше омазано с лепило алуминиевото шаси. Нямам и идея какво лепило са използвали руснаците но се сваляше много трудно. След това облепих говорителя с хартиено тиксо да не засегна мембраната и гънката и го пръснах с спрей - черен мат. Според мен заниманието си заслужаваше, макар и да няма отношение към звученето на говорителя. Ще се върже с черните шестограмни болтове, които купих. Та ето какво се получи с единия, другия го чака същата процедура. Искам да попитам някой ползвал ли е импрегнант за хартиени мембрани и има ли впечатления? Обмислям подобна манипулация като завърша проекта но бих искал да чуя и други мнения.
« Отговор #47 -: Февруари 18, 2018, 10:54:20 22:54 »
Доста добре е станало. Защо искаш да ползваш импрегнант? Ако хартията ти се струва остаряла има резон. Лично мнение: Моята интуиция винаги ме е спирала да импрегнирам заради добавената маса и фактът, че човешката ръка не може да нанесе достатъчно равномерно тази маса. По гънката (гумена) пък според  и мен е престъпно да се пипа. Ако просто искаш да почерниш мембраната може да се постигне с перманентен маркер. Има доста експерименти с импрегнанти, някои даже си ги бъркат сами, че даже и ги продават като някакъв вездесъщ мехлем едва ли не за говорителите на посветените. Ако ти се налага да коригираш конкретни характеристики по говорителите и предварително се знае с кой импрегнант какви резултати се постигат си заслужава, но иначе не е оправданио да нанесеш нещо, което е необратимо. Ако е за боядисване перманентен маркер не е майтап , защото много от мембраните на хартиените  говорители се боядисват заводско с боя на алкохолна основа. Ако все пак ги нацапаш мисля, ще е редно да е след време, за да успееш да доловиш разликата.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #48 -: Февруари 18, 2018, 11:26:02 23:26 »
Бях чел, че импрегнанта помагал за линейноста на честотната характеристика и намалявал неравномерните трептения по мембраната. Това да го използвам е само идея. Иначе самата мембрана не ми се струва остаряла поне визуално, нито гънките. Не желая да я почерням искам да си остане с автентичния цвят. Предполагам си прав, че не е оправдано да нанасям нещо необратимо с неясен краен резултат.

Неактивен Toshko

*
  • 4089
    • Профил
« Отговор #49 -: Февруари 19, 2018, 01:47:16 01:47 »
Също съм против импрегнантите.
Играл съм си на стари сдъфкани говорителчета. Така и не съм намерил време да ги прослушам и сравня, имам същите в идеално състояние.
Има нови мембрани, купуваш и сменяш. Дори да няма точна, купува се по-голяма за по-малка бобина и се изрязва.
Капачки също има нови.

Според мен единственото за което си заслужава да се импрегнира е за втвърдяване на мембраната в основата и съответното повдигане на средите и високите.

Мембраните не случайно не са твърди. В този форум още нямаме знанията и средствата да ползваме говорители с твърди мембрани. В другите форуми пък хептен. Във форума има тема за пречупването на мембраната, както и още една за процес или ефекта "Енейбъл". Енейбъл е едно мацане на мембраната на точки от което ставало намсикво.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #50 -: Февруари 19, 2018, 04:42:59 16:42 »
Със сигурност ме отказахте от идеята за импрегнанта. :) Мисля с това което е на снимката да приключа с оребряването. В началото се бях засилил да слагам летви в всички ъгли но няма смисъл да изяждам от обема. А и така кутията стана супер здрава. По груби сметки в момента е около 19-20л без да смятам фазоинвертора. Всички дупки по предния панел са импрегнирани да не се рони пдч-то. Остана да фиксирам страничния панел и съм готов да монтирам и окабелявам. Фурнира остава за накрая, че нещо ударих на камък с фирмите в Варна. Продават само в големи количества и нямат нищо налично.
« Отговор #51 -: Февруари 19, 2018, 10:34:29 22:34 »
Нещата стават чудесно! Много ще им се радваш да знаеш! :)
« Отговор #52 -: Февруари 21, 2018, 09:36:51 21:36 »
Виждам, че си се заинтересувал от имрегниране на говорителите. Аз да споделя какво направих с моите стааари 12-ки.

Така ги купих. Намазах мембраните с течен парафин. Мисля, че не влияят на звука, но визията определено се подобри, не мисля че съм добавил кой знае каква маса към мембраните, а парафина също се изпарява след време.
.
 Иначе определено ме радва дърводелската ти работа, браво.
« Последна редакция: Март 02, 2018, 02:31:57 14:31 от zlatkoo »

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #53 -: Февруари 24, 2018, 01:46:28 13:46 »
Нещата стават чудесно! Много ще им се радваш да знаеш! :)
Сигурен съм, аз даже вече им се радвам дори и незавършени.

zlatkoo изглеждат готино, а преслуша ли ги преди намазването с парафин? Изобщо намери ли някаква разлика след манипулацията в звука? Аз за сега ще се въздържам от подобни действия върху мембраните. Поради доста работа последната седмица проекта не е мръднал много, но пък напазарувах това онова. Реших и проблема с фурнира, фирмата е Пловдивска, продават и на дребно. Аз си взех 1 кв. м. американски орех. Взех също вата, гумени крачета, нови терминали и кабел. С кабела май малко се пресилих, понеже взех 2х2,5 мм2 :), иначе го водят Low-oxygen copper.
« Последна редакция: Февруари 24, 2018, 02:30:23 14:30 от yavor »
« Отговор #54 -: Февруари 24, 2018, 06:16:42 18:16 »
Откъде закупи терминалите, кабела и крачетата. Изглеждат много качествени. Единствения недостатък на 2.5мм кабел е, че трудно се монтира нали така. Всичко друго му е предимство :)

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #55 -: Февруари 24, 2018, 10:44:42 22:44 »
Предполагам е така, като започна окабеляването ще разбера :). Въпросният кабел ще го ползвам за вътрешно окабеляване и за външно, ~2-2,5м за всяко ОТ към усилвателя. Предните терминали реших да ги подменя, за да не са слабото звено по пътя на сигнала, пък и тези ми харесват повече, стават и за banana plug. Без да правя реклама всичко съм го взимал от http://exproject-bg.com/products.php?category=14, а фурнира от https://www.woodmat.bg/. Бях няколко дни по работа в Пловдив така, че реших да пообиколя в свободното време и да взема нещата с който да финализирам колоните. Много се чудих дали да не взема и едни готови фазоинвертори на Monacor, но в крайна сметка DIY манията в мен надделя и си оставам твърдо с ВиК тръбите :). Скоро ще публикувам снимки на това което съм намислил за тях. Крайният резултат мисля, че няма да отстъпва на нещо купешко.
« Последна редакция: Февруари 25, 2018, 10:18:32 22:18 от yavor »

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #56 -: Февруари 28, 2018, 06:08:34 18:08 »
Днес за първи път прослушах и двете колони заедно макар и незавършени изцяло. Звука много ми хареса 8), няма нищо общо с първообраза. До колкото е възможно да опиша звука ще кажа, че баса е плътен и стегнат има хубави среди без да превалират, отчетливи високи. Общо взето очакванията ми се припокриха с чутото. Остана окабеляване, монтаж на филтри, (за сега са изнесени извън ОТ), по-точна настройка дължината на фазоинвертора, вата и фурнироване. Скоро ще има и снимки. На фона на това от вчера съм собственик на "нов" усилвател. YAMAHA natural sound A-500, 2x70 watts 8Ω, THD - 0.005%, изключително запазена бойка произведена през 80-те, без каквито и да е ремонти по нея. Изглежда ето така:

Неактивен Toshko

*
  • 4089
    • Профил
« Отговор #57 -: Февруари 28, 2018, 08:35:01 20:35 »
Усилвателя е страхотен, класически и признат модел.
Слушал съм такъв и свиреше много сериозно.

Обърни му внимание на електролитите как са. По принцип ако не е много ползван и кондензаторите ще са ОК. Не стареят от времето, само от работа и температура.

Допълнение: при предполагаемото Q на говорителя, настройката спокойно може да бъде до наполовина на резонансната честота. Въпросът е като вдигнем АЧХ на 31 херца, това да се свърже плавно с честотите над 80 херца за да няма дупка.

Дано не се налага да го вдигаш над 35-40 херца.

По-скоро провери по някакъв начин дали наистина настройката е на 31. Настройката се променя от много неща, включително от мястото на порта.
« Отговор #58 -: Март 02, 2018, 02:36:13 14:36 »
Малко съм се овъртял със снимите. Сега вече е поправено. Слушал съм ги и преди и след мазането. Със времето пак поизбледняха малко, но не е така както бяха в началото, явно парафина се изпарява.