Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Здравейте,

Искам да направя изцяло БГ. проект, с говорители БГ. производство.
(Достатъчно време прекарах извън БГ. и искам да направя нещо наше.)
Идеята е за ОБ. като целта е тавана, така да се каже, на този вид ОТ, с български компоненти.
(истината е, че си мерим рогата, с едни колеги от острова, и искам да им натрия носовете...)

Усилватела е 4Х 60 - 8ом.
Идеята е ниски на "В" канал, и среди и високи на "А"

Може би изглежда странно проекта, но твърдо е решено да се направи.
Моля за насоки...

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
Re: Обичам България ОБ с български говорители
« Отговор #1 -: Януари 16, 2018, 11:30:44 23:30 »
Здравей,а ти самият къде си?
Като гледам накъде отиват нещата, всичко, което ти трябва е тук:
http://www.hifikit.se/varumarken/gamma

4х12315, 2xBBK200F и два супер туитъра.

Определи си и бюджет, защото всичко е много разтегливо.

Ако не искаше да използваш български говорители, които както виждаш не са евтини нещата са много лесни, Еминенс Алфа 15-А + чифт качествени 4-5 инчови широколентови, общо говорители около 400 лева, като добавим и материали за 150-200, общо за около 500-600 ще получиш страхотни колони. Крайната цена вече зависи от дървото и филтрите и колко ще се изхвърлиш.

С българските говорители нещата с лекота отиват над 1.000 лева.

Същевременно има ОБ кит на Визатон, който е под 1.000 лева без ДДС и е готов и направен, само трябва да сковеш екраните.

За 1.300-1.400 аз си направих трилентови ОБ с 18-ки и неодимови лентови високочестотни.

Що не вземеш чифт ВВК200, чифт среди 138А и чифт NdRL-81 на проф Вълчев и пак да впечатлиш англичаните?

п.п. 4х60 ми звучи като да нямаш усилвател. особено ако нямаш и 4 отделни входа на които да пуснеш активно разделен сигнал.
« Отговор #2 -: Януари 18, 2018, 12:26:33 00:26 »
Ще се включа по отношение усилвателя. Смятам , че имаш усилвател, подходящ за един чифт тонколони. Ако имаш два чифта, то те ще могат да се пускат алтернативно. Заедно няма да е здравословно.
« Отговор #3 -: Януари 21, 2018, 07:54:08 19:54 »
Здравейте,

Благодаря Ви за мненията.

Относно усилвателя, най вероятно, ще ползвам две такива за баса:
http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=7734 .

...за сега съм на проектна фаза, която ще изпробвам с един Wangine Wsa-120, който беше почти изхвълен, и ако се види светлина в тунела, ще се мисли.

Идеята ми е да пробвам ripole, с два ВКН 12211, и h-frame, със страници 130мм, и екран 400Х800мм., с два ВК 12250.
Високи още мисля...

Ще се радвам на всякакви мнения...

В момента издирвам търговец в Бг. който да има налични говорители, но за сега не откривам такъв...

Поздрави

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #4 -: Януари 21, 2018, 11:12:25 23:12 »
ВКН-та ти трябват четири и може да стане, две изравняват една 15-ка.
400х800 е доста малко. И ОБ не се прави като си харесаш размер, а като симулираш докато намериш компромис между хола си и размерите.
Рипол не е лоша идея, но няма да може да се симулира точно.
12250 е ОК, ще се срещне много добре с ВКН-тата и то точно където трябва.
Първата разделителна честота на ОБ е строго продиктувана от размерите на екрана, Н или U рамката. Баса се реже ниско и се губи чувствителност за да се докарат 30 херца на прилично ниво. Повдигането от екрана удължава АЧХ на баса линейно над електрическата разделителна честота.
Очевидно за даден екран честотата на повдигане поради наслагване е строго определена. Басовия говорител трябва да съответства що-годе, така че нивото в началната честота на повдигане да не е твърде високо спрямо ниския бас.
Отгоре имаме среда или широколентов, който също се реже по-нагоре и акустичния феномен на ОБ му продължава АЧХ надолу.
Ако си поиграете с Edge например ще видите, че преди да започне завала поради акустичното късо има един пик в АЧХ. Това е кутийния или мегафонен ефект, който чуваме от не филтриран говорител на дъска.
Прицелване началото на затихването на филтъра над тази Бабуна и АЧХ се удължава надолу и в идеалния случай се среща с тази на баса линейно.

Апропо, така се излъгах с новите филтри на супер системата ми. Свикнал съм да конструирам филтри при излишък от енергия около разделителната честота и да не мисля за диаграмата на излъчване именно заради ОБ системите, които са първото, което научих. При 9-10 килохерца обаче всеки говорител е поне малко насочен, а излъчването е изцяло в полу пространство и дълбоко в дифракционното плато. Енергията намалява с честотата и всичко е линейно. Разделянето на 10 кХз. със стратегия за 1 кХз. води до глухо звучене и загуба на енергия, защото на тази честота вече няма повдигане.

Обратно на ОБ, типично баса се реже около 100 херца, а средата на 200-250. Тук вече ниско енергийните филтри не могат да ни подведат, а даже помагат за точни сметки. Излъчването винаги е поне в 180 градуса, имаме най-различни повдигания, които да запълнят дупките.
Типичната ширина, която да позволи разделяне 130-250 е около 51-53 сантиметра.

Двете 12-ки на ОБ е добре да бъдат 8 омови, за да ги свържеш в паралел за 4 и да разполагаш с повече чувствителност.
Чувствителността с филтър ще бъде от порядъка на 88 дб, което е 6 дб по-малко от чувствителността на 12250, които е добре да бъдат 12350 за да спестиш поне 3 дб атенюация и евентуално лесно да си пасне с басовете.

За високочестотен не се притеснявай, лесно се добавя.
« Отговор #5 -: Януари 22, 2018, 08:49:16 08:49 »
Ще симулирам с Edge, но предполаган, че първо трябва ка намеря 12250/350, или техен бг аналог, за да имам някаква база за експерименти.
Старта ще е с екрана, и широколентовите, а баса ще го движа след тях.
Спрях се на ripole, защото имам една идея, за исместване на резонанса над 300-350 херца, и предполагам, че така ще се върже по-добре с широколентов, или среда.
От известно време гледам за бас едни обертони, и се надявам те също да са алтернатива на 12211/311, и да се напаснат нещата.

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #6 -: Януари 22, 2018, 10:00:32 10:00 »
Обертоните можеш да ги забравиш, на ОБ могат да работят само говорители с относително висок Qts. ВКН12311 работи, защото мотора му е слаб като за Qts около 1, но ниския Qms около 2 го сваля на 0.5.
Идеята, е че говорител с нисък общ качествен фактор ще има по-слаби ниски и по-силни високи, съответно около 100 херца вече ще е качил толкова чувствителност, че като го отрежеш от там нагоре 30 херца няма да ти дойдат на -3 или -10, а на -25, тоест няма да имаш никакъв бас.

Схемата с Рипола ако ти е само за да избуташ разделителната честота, то тогава защо ти е 12350? Той работи без проблем от 80 херца и то доста авторитетно, от 350 херца можеш да пуснеш и 4-5 инчов широколентов.

Ето тези ги има по магазините: http://vissokogovoriteli.bg/products/VKN-12215_315.htm имат подходящи параметри и при работа до 100 херца не би трябвало да създават проблеми. Тъкмо няма да имаш чувство на вина, че ползваш супер говорител само за бас.
Всъщност от 12311 Qes - 0.6-0.7, 12314 Qes - 0.7-0.75 и 12315 Qes - 0.94, последните имат най-подходящи параметри за ОБ.
След това като не намериш 12350, преслушай средите с отворено шаси, приготви си един филтър първи ред на 250 и на 5000 и ходи по магазините.

И пак няма да избуташ разделителната честота, защото се гледа разстоянието между предната и задната уста. Ако е прекалено голямо, издутината за която споменах слиза под 100 херца, където не можеш да се оправиш с нея, а ако е прекалено малко завала на баса поради късо започва прекалено високо. Не можеш да избягаш от сянката си, която в случая е скоростта на звука във въздуха при 20 градуса.

Предполагам си чел това: http://www.quarter-wave.com/OBs/U_and_H_Frames.pdf
И статиите по въпроса: http://www.quarter-wave.com/OBs/OB_Theory.html
Проекта за моите 18-ки в Н-рамка от доста време го няма и са оставени по-прости проекти е Еминенс 15А, които са само ОБ. Тоест, знанието изчезва от Интернет и двес човек не може да научи това, което можеше преди 6-7 години.
« Отговор #7 -: Януари 24, 2018, 10:11:26 22:11 »
Докъто нямаше какво да правя, симулирах един говорител, но нещо не ми се получава...
Някакви идеи къде греша?

http://prikachi.com/images.php?images/745/9252745m.png

http://prikachi.com/images.php?images/746/9252746W.jpg

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #8 -: Януари 24, 2018, 11:21:15 23:21 »
Никъде не грешиш, всичко е точно.
Представи си, че имаш втори ред филтър на 100-130 Херца.
30 херца са ти на 88 дб, доста добре. Ако изрежеш всичко нагоре ще ти даде 30@0 и 20@-10 дб, 25@-5. Накъде по-добре?

ОБ без филтър изглежда и по-зле.

Каква е 18-ката, която си симулирал?
« Отговор #9 -: Януари 25, 2018, 01:03:30 01:03 »
Между другото и на мене ми се върти един рипол в главата от известно време. Лошото е че ще трябва да уча за един изпит и не трябва да се разсейвам много близкия месец :) . Оги може да хвърлиш едно око на проектите Visaton grand orgue/petit orgue. Рипола там е направен с visaton ws25e който е евтин говорител, а параметрите му са идеални са подобен тип аукустични тела. Аз си мислех  за рипол с един такъв, а нагоре широколентов 3-4 инча и евентуално високи. Имам приятел който е направил visaton grand orgue и като цяло е доволен от звука. Тествал е с микрофон и слизат под 20 херца. Аз имам известни резерви към средите и високите заради фулрейнджа който ползват там но още не съм ги чул. Мога да споделя впечатления след като отида на гости но ще е след изпита.
« Отговор #10 -: Януари 25, 2018, 01:18:40 01:18 »
И да добавя още нещо интересно на което попаднах докато зяпах тубата:

Omni Directional Horn Cabinet (OmniCab) for electric guitar
« Отговор #11 -: Януари 25, 2018, 06:41:32 06:41 »
Здравей,

Благодаря ти, е погледна.
Имах опасения, че не попълвам драйвъра коректно в "basta"

Това е говорителя, като го има и в други размери:

http://lautsprecher-technik.com/Speaker-Components/Woofers--Subwoofers--Midranges---Tweeters/Woofer/MHB-18-8-Ohm-PA-Speaker-woofer.html

Неактивен Toshko

*
  • 4162
    • Профил
« Отговор #12 -: Януари 25, 2018, 08:50:04 08:50 »
Идеален е, изглежда като европейски Goldwood GW1858, даже е с 3 херца по-нисък резонанс.
Какви са му пълните T/S параметри?

А ако го купиш и го чуеш без филтър много ще се отчаеш, никакъв бас и много вика и кряка. Като сложиш филтъра пък вади супер нисък бас.

Кутията изглежда  интересна, но е само за китари, защото там колкото по-криво, толкова по-добре. Може би е роднина на Н-рамката, но с по-голямо акустично късо.
« Отговор #13 -: Януари 25, 2018, 12:43:33 12:43 »
За сега имам тези параметри които съм публикувал горе, които са замерени, и публикувани в един немски форум.

Този модел, както и https://www.conrad.de/de/dyh-1530-lautsprecherchassis-329479.html , се водят най- евтината възможност, за приемливи ОБ, според немските Хайфисти.

И двете са китайчета, но от тези за западна европа.

Цената която съм постнал на картинката за MHB-18, не е тази, а е доста по-ниска.
« Отговор #14 -: Януари 25, 2018, 12:50:09 12:50 »
Относно ripole, смятам, че това ще ви е интересно:

http://www.audiocircle.com/index.php?topic=54844.0