Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Re: Обичам България ОБ с български говорители
« Отговор #45 -: Март 06, 2018, 07:30:39 07:30 »
С тези крила и ребра нищо няма да направите, само си хабиш енергията и накрая ще се откажеш.

Това нещо трябва да се симулира на Mathcad и нищо друго не може да го накара да свири.

Ако искаш да ти дам размерите на моите екрани, повтори цялото лице и пусни баса през 10 мх, така ще стане.
Чувствителностите при равни импеданса и правотоково съпротивление не би трябвало да са различни. Mms на ШЛ е същия като на НЧ.
Екрана ти е тесен за пускане на горната лента без филтър отдолу. Незаобиколим проблем.

Когато проектирах излезе, че под 85 см няма как да имаш цяла лента 100-1000 херца. Дори така има неравномерност, но тя е поправима.
Всичко друго трябва да се реже с втори ред някъде на някаква честота обусловена от самия екран.
Баса отдолу под такъв ОБ трябва да бъде поне 10 дб по-чувствителен, което с твоите 12-ки води еднозначно към 21 инча бас... То пък дали ще има 21-ца с висок Qts? Другия вариант е активна система.

Сега ще ти премеря моите.
...860х1165 мм, говорителите са центрирани на по 195-198 мм отгоре и отстрани. Сега бих ги смъкнал по-надолу да не са равни разстоянията. 195 отстрани и 210-220 отгоре.

Не се занимавай с неща като вкопаване все още, те нямат такова значение. Вкопаването се отразява на дифракциите на микро ниво свързано с усещането за изкривяване на звука, но не и на баланса на АЧХ.

До колкото скоростта на звука у Вас и у нас е еднаква, мисля, че това са минималните размери за ОБ без филтър в едната лента между 100 и 1000 херца.

Трябват ти две 12-ки на ОБ, едната през 10 м.Х. и след това ти трябва и суб... То зад този екран има толкова място, че суб поне има къде да се сложи.
Не забравяй, че имаш нужда от три отворени ръба, затова са крилата отстрани.
« Отговор #46 -: Март 06, 2018, 10:32:29 22:32 »
Не мисля да се отказвам толкова лесно.
Смятам, че ще докарам нещата до тук с широколентовия, и след това ще го намаля, за да го посрешна с ниските.

http://picbg.net/u/76060/62732/872070.png

Мисля, че с 6дб намаляне, нещата ще заспят.
А иначе акустични парчета и класика звучат страхотно и сега.
« Последна редакция: Март 06, 2018, 10:50:42 22:50 от oggy77 »

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #47 -: Март 06, 2018, 11:31:12 23:31 »
Казвам го за да не хабиш плодотворна енергия.
Слагането на крила сменят оформлението към U или H рамка, които пък имат други ограничения в размерите. Там има кутийни резонанси и друго по-отчетливо наслагване и те пък се режат задължително само отгоре и то ниско. А прекалено голяма рамка трябва да се реже невъзможно ниско, където тя още не е проработила - на 20-30 херца.

Добре изглежда, но там има пак едни 3-4 дб на 300 херца. На какво се дължат?

Такова затихване задължително с L-pad и Зобел, защото иначе почва да вика нагоре и става по-лошо.

Ами хайде успех!
« Отговор #48 -: Март 08, 2018, 10:59:09 22:59 »
Има 4 херца скок, от екрана, (тесен е).
Имам някакви напътствия, от човек който е работил в ерата на подобни оформления, (миналия век), и ще ги пробвам.
Ще пробвам крила, понеже той твърди, че до конкретен размер, те се явяват разширение на екрана, което компенсира различната форма на мембраната отпред и отзад.
Човека е по-скоро практик, който е работил доста по озвучаване, понеже повечето неща преди време не е било възможно да се купят, а са се правели на ръка.
Дава доста логични доводи за всеки елемент от една система, и според мен има на какво да ме научи.
Не искам да публикувам промените които ме посъветва да направя, преди да съм ги проверил за да не подведа някой.
Когато стигна до окончателен етап, ще публикувам проекта, за който иска да пробва.
Колоните ще са в бюджет 500лв. и ще са ОК, за ентусиасти с ограничени доходи.
В момента само с индуктивностите, и 2мф. за високите, и с 6дб повдигане на 50херца, на акустична музика, впечатляват сериозно няколко познати, със доста скъпи системи, и като им споделя, че още са полуфабрикат, в начален етап, и ги довършвам.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #49 -: Март 09, 2018, 06:18:26 18:18 »
4 Децибела искаш да кажеш.

И най-широкия екран има повдигане по две причини - загуба на бас поради дифракционни процеси на праминаване от полу-простраство в пълно пространство (от излъчване само на пред в излъчване на 360 градуса) и повдигане поради сумиране на излъчване от предната и задната страна.
Например моите ОБ вдигат 2-3 дб от 100 до 180 херца, което е около октава. от 180 херца започва дифракционното плато.
В дифракционното плато има пикове на 480 и 750 херца, които са от наслагване/сумиране.
Под 120 херца АЧХ на ОБ и просто на бафъла се разминават, като ОБ продължава да пада от 112 до 56 херца с 4 децибела, а от 56 до 23 със още 7.2 децибела, за две октави 12.26 децибела или средно 6 децибела на октава. За три октави до 11.5 херца затихването е 18.2 дб или още по-точно 6 дб/ окт. Тоест, ОБ филтриран с 6 дб/ окт LP филтър дава резултат линейна АЧХ до точката на края на затихването, след което дава 6 дб/ окт. затихване нагоре. Същото важи и за U и H рамките.

Човекът не е работил с ОБ извън китарни кубета, които са умишлено криви и поради което се озвучават с микрофон включен в пулта, който захранва конвенционална Public Address система от когорители в кутии.

Предната и задната страна на мембраната в честотите, които дори далечно засягат акустичните феномени на ОБ изглеждат на заобикалящият работен флуид като плоско бутало. Това е посока в която не трябва да се разсъждава.

Втората АЧХ е на конвенционална 65 см ОБ с един говорител между 100 и 1000 херца. Слизането до 45 см ширина променя само точката на началото на завала към ниските.

Както виждаш, моя дизайн е най-доброто от конвенционалните ОБ, два силно не симетрично поставени говорителя дават предимствата на един силно ексцентрично поставен говорител и АЧХ е по-добра отколкото на единичен по-скоро центриран на по-тясна ОБ, а и въобще от на единичен с по-малка ексцентричност.

Обаче този ред на мисли мен ме доведе до трети вариант с крила и два говорителя, или т.н. advanced winged OB с два говорителя:
АЧХ: ХХХ - изображението е видимо само за регистрирани членове на форума с достъп до разделите за регистрирани.

Кафяво-зеленото са моите ОБ, които са най-доброто от конвенционалните прави ОБ.
Червената АЧХ е усъвършенстваната ОБ, пика е още 1 дб по-нисък, нивото в баса е близо 1 дб по-високо и т.н. най-важното, е че пика е плато преди дифракционното плато, а началото на края му - където се пресича с другата ачх идеално подсказва къде трябва да бъде крайната точка - 9 дб на филтъра, тоест той трябва да бъде на -3 (централна честота на филтрирането) малко над октава по-надолу.

А конструкцията ще намериш в тази тема на закрития раздел: http://penkiller.com/index.php/topic,2068.new.html#new

« Отговор #50 -: Март 10, 2018, 06:52:27 18:52 »
Днес направих единия екран, с крилата, и според мен, там повече няма да пипам.
Имам два проблема.
По-големия е, че имам проблем с ниските...
Пусках честоти, за да го настроя (оставил съм такава опция), и до 200хц е ОК, и там се 
разкрещява, въпреки индуктивността, и ме е заблуждавал, че имам проблем с екрана, а всъщност са били ниските.
Явно трябва да търся по-твърди мерки с него.
Другия проблем е, че малкия си пусна някаква песен, с "bass boost", на почти усилена до край една колона, (понеже другата е в процес завършване, и е в гаража), и се появи звук, като от мишури, но е от малкия конус, а не от тях. Може да се е отлепило нещо, но не се вижда.
Ще пробвам с четка да сложа лепило където мога, но не знам какво.
Дано да не е сериозен проблема, че доста трудно ги намерих...
Иначе крилата наистина се оказаха много добра посока...
Понеже нямам картинки още, не знам дали ще мога да обясня разбираемо...
Крила широки 100мм, едното вертикално е назад, другото е напред, а горното, хоризонталното, ги съединява под ъгъл.
Ефекта се усеща като пусна едната колона с крила, и едната без крила, при крилата се появи усилване на ниските среди за сметка на високите, и звучи мноого по-балансирано.
« Последна редакция: Март 10, 2018, 07:20:05 19:20 от oggy77 »

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #51 -: Март 10, 2018, 07:25:13 19:25 »
Сложил си едно крило пред екрана ли? Моля ти се, свастика - двоен ъглов отражател... Дръж се сериозно.  ;D и диагонала отгоре го разбрах. Какъв е смисъла?

Баса така и не каза в каква кутия е?
ВКН иска огромна кутия за да слезе ниско.
На екран слиза по-добре.

На 200 херца се разкрещява, защото бобината си взаимодейства с кутията и евентуално порта и прави псевдо елиптичен или Бесел филтър с високо Q и може да качи такъв грозен пик.
Трябва ти по-стръмен филтър.

Трябва и двата ВКН да са на ОБ, няма да стане долния в кутия,така е по-зле.

Двата като на моя чертеж, може долния по-надолу, ще направиш по-голяма звукова вълна.

Тогава може с първи ред само за компенсация.

« Отговор #52 -: Март 10, 2018, 07:36:45 19:36 »
По-нагоре съм постнал рисунка на баса...
Ефекта от "свастиката" е поразителен...
http://picbg.net/u/76060/62732/872274.png
Това е някаква симулация, на слушане разликата е достатъчна, за да завърша окончателно екраните.
« Последна редакция: Март 10, 2018, 07:53:43 19:53 от oggy77 »

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #53 -: Март 10, 2018, 08:09:35 20:09 »
Мани го ефекта от свастиката... http://www.ejjordan.co.uk

Човека за отражатели в България съм аз ;)
Не ти трябват.

Видях кутиите, виждат ми се изключително малки.

Симулирай това от скрития раздел, както и с бас центриран на 32 см от пода.
Лицето във всички случаи около 55 см.
Отгоре капак няма нужда, печелиш децибел само между 200 и 400 херца, баш където не ти трябва.

Ако ще правиш бас в кутия, гледай Инфинити RS Кутията е голяма. Ипак няма да стане ако не я направиш и бас рефлекс и то с голям порт.
Слагай и двата говорителя на ОБ, пласирай ВЧ пак странично-диагонално между двата и това е.

Сега ти видях и кутията за баса пак, ми тя е миниатюрна, не знам защо си я направил така.

Освен това, изобщо не се занимавай с форма на ОБ различна от правоъгълната. Тези скосените горни ръбове само те лъжат, защото не местиш микрофона ;) кръговата диаграма става много несиметрична.

« Отговор #54 -: Март 12, 2018, 09:26:13 21:26 »
Със риска да се издъня...
Проекта продължава в първоначалната посока...
Приключих екраните с крила, и показват мноого добри резултати.
Сега работя над нискте. Кутиите не са малки за това оформление. Все пак производителя дава под 100 литра...
Чакам малко кондензатори да пристигнат.
Звука на екраните без баса е точно това което търсех. Full range-а се представя страхотно.
Все още имам нужда от съвет за подходящо лепило за говорители...
До -10db,  на усилватела, свирят чисто, и след това започва пукане, като още не съм локализирал дали е от левия говорител, или потенциометъра ме клати, което започнах да подозирам...

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #55 -: Март 12, 2018, 10:23:15 22:23 »
Първоначалната посока не е лоша, но свастиката е музикален инструмент. Крилата се слагат отзад. Получава се плитка U-рамка.

Според кое изявление на производителя 12-ките ти могат да се ползват в под 100 литра?
Благоевград прави говорители с леки мембрани, защото нямат мощни магнити, които да движат тежки мембрани с достатъчна чувствителност. Леката мембрана означава голям еквивалентен обем.
Qts над 0.5, голям еквивалентен обем и лека мембрана означават огромна затворена кутия.

Както и да е!
Парадоксалното, е че има вероятност баса в кутия да свири 1:1 с този на ОБ. Може да им съвпаднат АЧХ, 60 хз. на -3 дб е близко до 33 хз. на -10 дб.
За мен тези кутии трябва да бъдат над 100 литра и настроени на 30 херца с голям порт.

Така трудно ще получиш повече бас, защото като е на -10 -12 на 30 херца, това не дава използваема чувствителност. Няма къде да го отрежеш за да извадиш 30 или 40 на 0.

В момента -10 дб + -10 дб прави -7 дб на 35-40 херца. С кутия с голям порт това може да се подобри на 25 херца, което е много различно. С двата говорителя на ОБ Пак -7 на около 35, като вярвам, че ще звучи по-добре и ще слиза субективно по-ниско.

Смятам, че със Зобел и Л-пад могат спокойно да се смъкнат 3 дб от широколентовия и вече да говорим за обхват от 30 херца отдолу ако и двата говорителя са на ОБ.
« Отговор #56 -: Март 14, 2018, 08:46:25 20:46 »
Баса свири по-добре в кутия...
Със 8 Дб., повдигане на 50Хз., е перфе.
Измамихме по много елегантен начин, резонансите на кутията, които ни измъчваха.
Снимки по-късно, понеже сега сме в експериментална фаза, и не снимаме, а пробваме,
Ще се преборим с проблемите, и ще се получи система, която е доста над цената си като качество.
Пусках екраните, (които също попроменихме малко), на познати, които разбират от материята, и според тях нещата са ОК.
Май месец имам уговорка за сравняване, с две топ "HI END" системи в Swindon, и смятам лошо да ги накажа...
(понеже знам какви са системите, и съм ги чувал)
Може би в някакъв момент ще се спъна във филтрите (за съжаление нямам възможност да правя измервания), но като закъсам ще питам.
Първия въпрос е, ако филтъра на ниските
е вори ред, как съм с фазите?...

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #57 -: Март 15, 2018, 09:20:28 09:20 »
Какви резонанси на кутията?
Не вярвам, че свири по-добре в кутия, извини ме. Колко литра е тази кутия?
Направи една кутия като на Инфинити, тури й един голям порт на 25 херца и ще чуеш чудо!

Въпроса за фазата е винаги свързан с конкретна честота.
Фазата е закъснена в полето на действие на филтъра със 180 градуса при втори ред. Там където пропуска без затихване обаче фазата е почти същата, няма лаг.