Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
Индуктивности и части за филтри
« -: Януари 17, 2018, 09:22:12 21:22 »
Мисля да са фронтални и да увелича обема. Днес направих филтъра за едното озвучително тяло: ВЧ LR-4, НЧ LR-2 3000Hz.
Голямо навиване на бобини падна, за първи път ми е :). Проводникът не стана перфектно подравнен като на фабричните но като mH ги заковах точно като дадените от калкулатора, стойностите на биполярните кондензатори ги напасвах да са максилано близки. Например тама където ми дава C2 - 7.03uF съм сложил 6.9uF. Относно звука макар и съвсем набързо преслушване само на едното ОТ още в оригиналните кутии мога да кажа, че има осезаема разлика в положителна посока. Хубавото е че точно сега мога да направя директно сравнение м/у двете ОТ.
Ето и снимка на едната намотка L1 - 0.27mH, използвах проводник 0,80мм.
Re: Индуктивности и части за филтри
« Отговор #1 -: Януари 18, 2018, 12:22:16 00:22 »
Кой калкулатор за бобини ползваш? Аз съм си инсталирал coil maestro и с него можеш да оптимизираш бобината да бъде с минимално количество проводник и съответно минимално съпротивление. Ще ми е интересно да сравня двата калкулатора, т.к. и аз предпочитам да правя сам своите индуктивности. Браво за търпението и хъса!

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #2 -: Януари 18, 2018, 12:56:36 00:56 »
Използвах този онлайн калкулатор: http://www.colomar.com/Shavano/inductor_info.html
И аз ще пробвам coil maestro  ;)

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #4 -: Януари 18, 2018, 11:57:20 11:57 »
Ето от тук http://radimex.eu/index.php?route=product/isearch&filter_name=%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BA.
Използвам магазин Радиус, който е представител за Варна.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #5 -: Януари 18, 2018, 06:41:19 18:41 »
Колеги, а вие какви кондензатори ползвате за филтри. Започвам да се съмнявам, че тези които взимам са особенно качествени.
Прави ми впечатление, че стойностите които са обявени на корпуса доста се разминават като ги замеря. Меря с два различни уреда. Знам че по-принцип винаги има някакъв толеранс + -,  но при мен ми се виждат големи разликите. Ето няколко примера и снимка.
3,3μF - 4,2μF
4,7μF - 6μF
2,2μF - 3μF

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #6 -: Януари 19, 2018, 02:39:44 02:39 »
Аз ползвам Wima, МБГО, полипропиленови руски К73 и Визатон електролитни биполярни и фолойни жълти и черни.
Най-добър ESR обаче имат сивите кондензатори в дясно на последната снимка.

Направих страшна глупост с тоя уред, изложих се като обикновен журналист.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #7 -: Януари 19, 2018, 06:54:30 06:54 »
Така конструирани индукторите няма ли да вибрират при силни нива на звука?

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #8 -: Януари 19, 2018, 10:23:13 10:23 »
Не, защото се лепят,а могат да се сложат и в кутия.
Проблема, е че в калкулатора пише 0,36 мХ, уреда дава 36uH и аз решавам, че всичко е точно.
Обаче нищо не е точно защото бобините са с точно 10 пъти по-малка индуктивност отколкото трябва. Вместо 8 и 36 uH е трябвало да бъдат 80 и 360 uH.
Много неприятна грешка. Причината, е че на екрана виждаш същото число със същия брой цифри.
Дайте моля тази програма за смятане.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #9 -: Януари 19, 2018, 01:48:45 13:48 »
Заповядай

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #10 -: Януари 19, 2018, 02:48:25 14:48 »
Благодаря!
Дами и господа, първата бобина, която навих - голямата с 53 мм отвор вляво.. И първата, която развих - малката вдясно  :D ;D :) ;) ;D
За 0.36 мХ ме домързя, затова развих налична, която друг е навивал.

Точната стойност получавам като местя бобината по платката, малката е всъщност 111 uH (микро) или 0.111 мХ (мили), когато е 100% над платката пада на 65-75 uH, затова малко се подава и сега е точно 80 uH.

Екранирането на паралелни индуктивности е нещо хем научни, хем езотерично, което много ми допада.
Индуктивността пада, защото платката е намотка на късо. Това е една стъпка по-напред в същата посока като преминаването от метална или феритна сърцевина към въздушна. Би трябвало да имат по-нисък импеданс и по-малко изкривявания поради паразитни и остатъчни токове.

И моя LR-4 на 10 кХз. е готов.
« Отговор #11 -: Януари 19, 2018, 04:13:05 16:13 »
Усещам, че това ще се превърне в една от любимите ми теми. Проводник си купувам на старо. Доста хора продават останали макари с различно сечение. Аз съм си купил 1мм, 1,6мм. и 2.4мм. По няколко килограма от всичките. Старото производство, както всичко друго е за предпочитане, стига да е съхраняван правилно. Ако не се напуква лакът при прегъване, значи е ОК. Тошко тези индуктивности защо са по този начин. Мисля , че многослойния (стандартен) начин на навиване осигурява по-голяма индуктивност за количество проводник. За софтуера мога да кажа, че съм си правил експерименти и койл маестро е най-добрия вариант - винаги точно изчислява. И пак да кажа, че с него можеш да разиграеш всякакви комбинации на размер на бобината. Примерно може да задаваш по готова макаричка или пък да изчислиш какъв размер макаричка да направиш за оптимална бобина. Последното е особено важно, за да се постигне минимално съпротивление и малък разход на проводник. Кондензатори ползвам руски МБГО, КБГН, МБГЧ и всичките "металобумажни" кондери. Харесват ми, защото са евтини, имат добро ESR и са вечни :) Имат и близък до обявения капацитет. Имам няколко стотин от тях, отделно десетки К73. Кондерите К-73-16 пък са полиетилен-терафталатни, което ги прави неповторими при филтрирането за средни и високи честоти. Това е преобладаващото разбиране за тях, което се потвърждава от моя скромен опит. МБГО пък осезаемо помътняват средите и високите, но пък са перфектни за ниските честоти. Това нека не се взема за всемирна истина, а мое лично мнение.
« Отговор #12 -: Януари 19, 2018, 04:17:00 16:17 »
Няколко пъти се оправдавам, че не мога да дам повече инфо, защото правя ремонт на апартамента, но пак да кажа, че като се нанеса обратно, ще снимам бобинарката си (самоделна) с брояч на броя навивки. С него става много лесно навиването. Има си тънкости, например може да се слага малко тиксо на всеки слой, за да не потъва проводника и да стават равни и красиви бобини. После ти е много гот, че имаш самоделна бобинка. А най-хубавото е, че можеш да си правиш т.нар. променлива бобина. Прави се, като през примерно 20-30 витки пускам едно кабелче настрани и така, докато станат примерно 12 мустачета. После може да се монтира галета и да се сменя индуктивността. По този начин може да се вързват и помежду си в различни комбинации, което прави възможни много различни стойности на една бобина.
Добавям, че тези цени на проводник в радимекс ми изглеждат изключително високи. Аз съм си купувал проводника по 10-15 лв. кг. миналата година.
« Отговор #13 -: Януари 19, 2018, 07:59:37 19:59 »
Нещо за окото:
Мустаците на бобината са усукани и запоени за емайлирания проводник.
На последната снимка се виждат и любимите ми руски жични регулируеми резистори. Много удобни за експерименти. 15 вата им дават. Има и 50 ватови - огромни.
« Последна редакция: Януари 19, 2018, 08:08:26 20:08 от Явор »

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #14 -: Януари 20, 2018, 11:52:09 23:52 »
Пробвах метода на Явор с тиксо след всеки слой навивка. Проводника става много добре подреден.