Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
Re: Индуктивности и части за филтри
« Отговор #30 -: Февруари 02, 2018, 02:28:12 02:28 »
Адаш, честито за новият rcl метър! Интересно ми е как е спрямо всичкомера при индуктивностите? Защото аз само на него разчитам при намотките. Относно текстолита, този който ползвам е от радимекс - 2мм, на мен ми е ОК. Като си  търсих в началото проверих и в елимекс, там беше същия. Защо не им кажеш да ти доставят по-дебел от друг магазин в който имат наличен? Това с проводника от ЕМКА е доста по на оферта от проводника който купих но за цяла ролка 20кг си е цифра.
Беше споменал, че си правил нови тонколони за работата си. Има ли няъде снимки и инфо в форума с проекта? Ще ми е интересно да ги видя. Между другото пренавих намотката на НЧ филтър, като ме посъветва да е по-симетричен. И мен ме дразнеше чисто визуално, сега остава монтажа върху новите платки.
« Отговор #31 -: Февруари 02, 2018, 09:45:15 09:45 »
rcl метъра го тествах вчера вечерта, но само с капацитет и съпротивление. При измерване на кондензатор с обявена стойност 0.68 мкф единия уред показа 0.67, а другия 0.65-0.66. При съпротивлението пак имаше разлика в третия знак, но новия уред няма функция за зануляване при окъсени сонди, т.е. когато измервам съпротивления трябва да изваждам 0.5-0.6 (колкото вижда уредът). Все пак до тук нещата изглеждат доста добре. Вчера успях да пусна калибриране на всичкомерчето (преди да сравнявам). Не знам доколко точно се получава, но все пак спазих всички инструкции (има поредица от захващане на сондите и после освобождаване). Тези дни ще взема кашончето с бобинки и ще сравня и измерванията на тази величина.
За текстолита ще се намери, не би следвало да е дефицитна стока.
Емайлиран проводник излиза в сайтовете за онлайн търговия. Вземал съм изгодно останали килограмчета.
За тонколоните за работата ми ще направя нарочна тема с подробни снимки и обяснения, кое как съм направил. В края на тази седмица ще ми бъде готов компютъра за дома, от където ще мога да посветя малко време да създам нова тема със снимков материал.
« Последна редакция: Февруари 02, 2018, 10:27:39 10:27 от Явор »
« Отговор #32 -: Февруари 02, 2018, 10:29:58 10:29 »
Само еднин тийзър и повече в бъдещата нарочна тема. Малко са свряни в ъглите, но нямам много място тук.
« Отговор #33 -: Февруари 02, 2018, 11:07:29 11:07 »
Браво Яворовци, определено вдигнахте доста нивото в аудиораздела.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #34 -: Февруари 02, 2018, 07:44:38 19:44 »
Златко стараем се  :), за себе си мога да кажа, че научих доста неща от тук, макар все още да съм начинаещ.
Изглежда супер адаш!! Предполагам и, че свири по същия начин. Изкушавам се да те питам подробности, но ще изчакам темата :). Ето и финала на платките от вчера.
« Последна редакция: Февруари 02, 2018, 08:01:05 20:01 от yavor »
« Отговор #35 -: Февруари 03, 2018, 10:58:00 10:58 »
Ето я отделната тема на "служебните" ОТ: http://penkiller.com/index.php/topic,2033.0.html

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #36 -: Февруари 03, 2018, 05:21:40 17:21 »
Разгледах монакорският филтър от темата на адаша и това което ме смущава в него, а и в други подобни готови решения е разположението на индукторите. Всички с успоредни оси на малко разстояние един от друг. Няма начин да няма влияние между отделните бобини, което да променя крайните им стойности. Това според мен трябва да се вземе в предвид при направата на финалния филтър или модване на наличния. Ето и един полезен линк по въпроса: http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm
« Последна редакция: Февруари 03, 2018, 05:36:58 17:36 от yavor »
« Отговор #37 -: Февруари 03, 2018, 07:39:30 19:39 »
Напълно си прав! Това действително не е спазено. платката е доста голяма , но ако го правя наново бих разположил индукторите по правилата.

Неактивен Toshko

*
  • 4252
    • Профил
« Отговор #38 -: Февруари 04, 2018, 02:00:31 14:00 »
И аз погледнах, наистина може да има ефект на трансформатор особено при големи мощности.
Колко е съществен е друг
въпрос, но са организирани изненадващо зле.
Това е поправимо, като две индуктивности се изправят и се свържат с кабелче към платката.
Нас обаче ниизпуснаха за клиенти, щом започнахме масово да навиваме и да ецваме.
Кондензаторите са най-важното за звука. Определено като догодя диаграмите на излъчване и разпределението на енергията ще направя проби с различни кондензатори.

И определено хартиените МБГО и подобните ми паднаха в очите с ESR гонещ 0.1 ома и кой знае още какви проблеми.

Иска ми се да намеря и да прочета нещо за идеалния баланс от качества на кондензаторите. Тези големите 1000 волтови фолийни кондензатори ми се струват твърде обемни за да не внесат други проблеми, може би индуктивност или шумове.
Освен това, филтъра с толкова много намотана жица и фолио е антена, която лови и праща както към говорителя, така и към обратната връзка на усилвателя. Според мен трябва да има екраниране.
Ако се мери да не мръднат стойности не е проблем да се сложи в метална кутия.
« Отговор #39 -: Февруари 04, 2018, 11:37:50 23:37 »
Никога не съм харесвал ползването на кондензатори с ненужно голямо работно напрежение. Колкото повече е работното напрежение, толкова повече е ESR. Това е тъжната истина. Все пак този показател на кондензатори е само един от многото имащи отношение към аудиото. За МБГО - метализирана хартия мога да кажа, че в последователните вериги на филтрите не ми харесват, но в успоредните вече нямат проблеми. Ползвал съм ги в почти всички мои проекти. И изглеждат респектиращо :)

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #40 -: Февруари 05, 2018, 09:11:51 21:11 »
Според вас има ли смисъл да се лакират платките на филтрите от страната на медните пътечки?

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #42 -: Февруари 05, 2018, 10:52:44 22:52 »
И аз имах подобни опасения. Ще им ударя един лак. Интересува ме нещо относно зобел. За него знам, че трябват Le и Re, с който после лесно се смятат стойностите на резистора и кондензатора. Направих си един експеримент с налична среда ВКС 1832, която измерих с уреда с който си меря индукторите. Може ли тези стойности да се приемат за Le и Re или съм в грешна посока  ???

Неактивен Toshko

*
  • 4252
    • Профил
« Отговор #43 -: Февруари 05, 2018, 11:08:56 23:08 »
RE е ясно, че ще го намериш.
LE обаче се мери по косвени признаци, импеданс срещу честота. За различните честоти е различно.
С нашите уреди не става, защото включват говорителя в резонирща верига с кондензатор и мерят честотата, тоест говорителя мърда, а това променя стойността.
0.20 мХ е като за 4 ома12-ка с 38 мм бобина.
Среда трябва да бъде под 0.1 мХ.

Като начало провери Re с мултицет.

Неактивен yavor

*
  • **
  • 89
    • Профил
« Отговор #44 -: Февруари 05, 2018, 11:18:00 23:18 »
Re с мултицет ми е 7,5 ома.