Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Икономика на електромобилите
« -: Февруари 12, 2018, 09:40:41 21:40 »
Има няколко пролема, които трябва да се решат, преди да сме готови с електрифициране на транспорта.
Едното е неравномерността на използване (знаете какво става по празници)
Всеки тип електроцентрали, си имат своето предназначение.
За съжаление, резервоари за ел енергия както знаете няма, а АЕЦ, са  базови мощности, които е разумно и безопасно, да работят на пълно натоварване.
възобновяемите са с променливо производство.
ТЕЦ се запускат твърде бавно при необходимост от спирания.
ВЕЦ се включват, и изключват най-бързо.
Микса от Ел. централи зависи от вариацията на потреблението, като в някои региони, системите на няколко държави са свързани, за да се изгладят вариациите в потреблението и производството.
Единствения логичен начин, да се премине към електроавтомобили в големи обеми е те да са постоянно включени в системата, и да се регулира потреблението за зареждане спрямо моментните нужди, и производство.
Това може да стане, при положение, че системата може да разпознава неактивните автомобили, и да намаля скоростта на зареждане на батериите им, или направо да го прекъсва временно, за да се поемат пиковете на консумация.
Мисля че е редно да отбележим, че това е във възможностите на държави със високи финансови възможности, което означава, че такива системи ще ползват между 10 и 15% от населението.
Всичко останало според мен са изключително неефективни опити да се захрани пазарен дял от клиенти с възможности, със стока обвита в прекрасна реклама.
В момента единствения + от тези системи за хората, е изместване на замърсяването извън градовете.
Жалко за природата обаче...
За съжаление, истината е, че в момента една кола с ДВГ, трябва да измине поне 150000 км. за да замърси заедно с производството си толкова, колкото се замърсява за производството на аналогичен ел-мобил.

Неактивен Toshko

*
  • 3630
    • Профил
Re: Икономика на електромобилите
« Отговор #1 -: Февруари 12, 2018, 11:01:13 23:01 »
За държави като нашата в чийто енергиен микс влизат над 50% АЕЦ и възобновяеми източници електромобилите са екологични.

Колкото до замърсяването при производството на електромобилите, чувал съм твърдението, но не знам фактите.
Всичко в производството на двата вида автомобили е аналогично, даже двигателите и трансмисиите на електрическите са по-прост и съответно по-екологични.
Остават батериите.
Прочетох доста ала-бала, но тук намерих нещо кратко и смислено:
https://auto.howstuffworks.com/fuel-efficiency/vehicles/how-green-are-automotive-lithium-ion-batteries.htm

Литиевия карбонат и превръщането му в чист литий имат малък ефект върху околната среда,медта и алуминия в батериите и моторите били по-големи замърсители. Бла-бла.

Уикипедия:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lithium-ion_battery

Енергиен микс:
http://www.eso.bg/?did=124#Оперативни данни
« Отговор #2 -: Февруари 13, 2018, 08:12:43 20:12 »
 За съжаление, има един малък проблем с ядрената енергетика:
http://www.sivosten.com/content.php?mode=article&id=1759

Няма единен отговор на въпроса с енергията.
Единственото което разбират всички, е че времето на големите електроцентрали изтича.
Причините са много, като се започне от високата цена за пренос,  минем през загубите от него, и от промяната на напреженията, и т.н.
Учените мислят усилено в посока на минимизиране на производството, и достигане на мащаб, едва ли не всяко устройство което ползваме, да се захранва автономно.
Инженерите които конструират автомобили също са наясно, и един вид развиват отделни технологии, които ще се адаптират най-бързо към очаквания пробив в производството на енергия, с която ще се захранват следващото поколение превозни средства.
Това е причината да поддържат "жива" развойната дейност във всички известни видове задвижване към момента...
Лично за мен, това е фаворита ми:

В момента има реактори от този тип, които да захранват домакинство 30 години без презареждане, като целта на учените е да достигнат над 100 години.

Неактивен Toshko

*
  • 3630
    • Профил
« Отговор #3 -: Февруари 14, 2018, 02:11:28 14:11 »
Тази публикация е много пълна и изчерпателна:
http://www.world-nuclear.org/information-library/nuclear-fuel-cycle/uranium-resources/supply-of-uranium.aspx

Според нея, сегашните известни запаси от уран ще стигнат за 90 години. Още в началото обаче се посочва че 90-годишен и съм световните потребности е много дълъг срок който не се наблюдава при други минерали със стопанско значение. Тоест, известните залежи от други изкопаеми със стопанско значение  могат да задоволят нуждите на човечеството за по-малко от 90 години.
Когато цената на урана расте, това включва в кръга на стопански използваемите залежи и руди които са с по-скъп добив.
Приема се че има залежи достатъчни поне за 200 години при сегашните тенденции на потребление.
Посочват обаче, че от 80-та година насам производството на атомна енергия се е повишило 3.6 пъти, а консумацията само 2.5 пъти. Разликата се дължи на подобрената технология.

Честно казано, не знаех, че урана въобще някога може да свърши. Мислех, че е в неизчерпаеми количества.
Независимо от това, знам, че ядрения/атомния разпад е кръпка докато заработи управляемия синтез.

Въпреки това, в София не се диша, кашля се и дращи на гърлото. Втора атомна за България би била нещо прекрасно. В случая говоря за енергия за отопление, а независимо транспорта, който е вече достатъчно екологичен.

* * *

Колкото до колата с реактор за синтез на водород в хелий (предполагам)...
Ами тя е по-сложна от формула-1 с парна машина.
Би било по-добре да оставим само кондензаторите*, електромотора и малко електроника, а останалото пространствмо да изпролзвама за багаж и още пътници.

*В момента има кондензатори с 5 до 8.000.000 (осем милиона) цикъла на зареждане (Li-Ion батериите имат до 1500 цикъла). Такъв кондензатор задвижва автобус в София от няколко години.
« Отговор #4 -: Февруари 14, 2018, 08:17:28 20:17 »
Аз също мисля, че е претрупана, но ми харесва да виждам толкова нови технологии, напъхани в една и съща опаковка.

Мислех да обсъдим и превозните средства, които се управляват от компютри, вместо от водач, но може би ще е в някой следващ период, защото като човек от старото поколение, смятам, че ако ми отнемат волана, твърдо отивам в градския транспорт.
Само ще открехна вратата, че тези автомобили кореспондират с първото мнение в темата...

Неактивен Toshko

*
  • 3630
    • Профил
« Отговор #5 -: Февруари 15, 2018, 12:08:08 12:08 »
Ами да ги обсъдим.
По-добре да се пускат нови теми за всяко нещо, защото така става тема-чат, която само ние можем да следим.
Имаме раздел за чат между другото.
« Отговор #6 -: Февруари 17, 2018, 11:42:23 23:42 »
Ето тук един човек е описал някои неща.
 Ето и един коментар.
"Проблемът за всяка от страните, които искат да преминат на ток за автомобилите е кой ще произведе толкова ток. Причината е проста - ускоряването на единица маса от 0 до 100 км изисква енергия, която не се влияе от технологията за производство на ток. И тази енергия е константа за Земята. Е, ако ще сменяме автомобилите на даже само на София - ами трябват ни няколко АЕЦ-а. Задачата е класическа и всеки машинен инженер я е решавал - енергия за извършване на дадена работа."