Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Не, якото за което говоря е RS0W40 ето го: http://shop.yacco-bulgaria.com/index.php?route=product/category&path=95_96_258 100% PAO синтетика.

Обаче имаш много голям интерес да направиш 15 мнения възможно най-скоро: http://penkiller.com/index.php/topic,2127.0.html ... да поръчаме едни разфасовки...
Не се бъзикам! Разрешавам ти умурен спам по темата, където пожелаеш.

И от мен комплименти, че сериозно си се зачел по темата.

Щом пише, че HTHS е над 3.5 по стандарт, значи е така. Иначе някой двигател, който е за по-ниско налягане просто ще задере.

Неактивен miro

*
  • **
  • 50
    • Профил
Супер, много благодаря, заемам се :)

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Един приятел, който има фирма с много камиони каза, че се опасява, че камионското масло е по-слабо, защото камиона се върти бавно, има 40 литра масло и днеска като загрее един път и всички паления са му топли.
Въпреки, че имат турбо, което се върти бързо.

Аз бих използвал ful saps пълна синтетика 5W30 в твоя случай. За себе си бих използвал Low saps пак 5W-30 да не ми трови катализатора.

10W-40 се опасявам да не те спъва, аз поне много усещам ако маслото е гъсто и тегаво.
Допълнение: другото, което много спъва е не оригиналния въздушен филтър. Пробвал съм Блупринт и не върви по същия начин. Затова купувам от Тойота. Маслени съм ползвал само Тойота и Бош made in Japan. Сега си купих Хенгст.
Поръчал съм си въздушен в магазшна на Мотул сега от някаква нова марка да ги пробвам.

Направи две смени на 3.000 км... На тези цени... На 6.000 с нашите горива зимно в София, ти не промиваш, а сменяш навреме.

Приятеля с камионите предложи да сипеш сега два литра масло за мотоциклет 300V. Ако пушенето намалее, направо да направиш една смяна с мотоциклетно масло. Бил го пробвал навремето на Хонда.

Не разбрах харчи ли масло или само пуши?

Неактивен miro

*
  • **
  • 50
    • Профил
Много благодаря че си проучил за това масло. И аз имам известни опасения, свързани най-вече с това че то е доста по евтино от останалите продукти.

Обаче, аз вече минах през магазина сутринта и преди малко ми се обадиха че са получили количеството което искам да взема :) И няма да е хубаво сега си сменям решението. Няма драма, ще му дам шанс на камионджийското масло и при най-малки подозрения в държанието му, ще го сменя.

Иначе, не успях да намеря 5w-30 full saps; основно са mid или low. А и все ме е страх че 5w30 като стане навън 40+ C няма да държи добро налягане.

Миналото лято карах към 500km със Repsol 10w40 (води се пълна синтетика). Забелязах само че по-тихо работеше мотора; за загуба на мощност не бих могъл да кажа понеже тогава още не знаех как би могъл да ускорява този мотор:)

Да за филтрите съм напълно съгласен, имат не по-малко значение от маслото. И аз карам до момента само с оригинални. Нещо интересно, сигурно го знаеш, но .. послдния път си сменях въздушния филтъра сам (с идеята да измия и почистя кутията му възможно най-добре; в сервизите нямат време за това). Та тогава забелязах че под основната кутия на въздушния филтър има утайник който може да се маха и почиства. Съжалявам че тогава не направих снимки какво имаше вътре :) Предполагам че не беше сваляно това от 2004 насам :)

Консултанта в магазина спомена, че чака днес да ти дойде филтъра :)

Това с мотоциклетното масло е добра идея. Може да се пробва, но по-скоро при следваща смяна. При тази искам да ползвам тази австралийска химия дето ти бях споменал, и не ми се иска да смесвам / правя много неща едновременно.

Не, маслото не го пипа грам. Изобщо. Нивото си стои константа. Без значение дали се кара градско или магистрала. Въпреки, че в книгата пишат че след магистрално каране, се изпаряват гориво и кондензите и чак тогава се показва реалното ниво на маслото.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Нивото може да ти мръдне и като се сгъсти маслото.

За тези пари и аз искам да пробвам честно казано.

Вървенето с газ до дупка е повече от на Q7 3.0 tdi  и ховечу от 120-ка с чип.
На моя редовно му обръшам километража.
Автоматика и настройката на двигателя са малко странни и предразполагащи към влачене.
Обаче дори да настъпваш и турбото постоянно да надува пак е впечатляващо икономичен. Това пък е заради бедните смеси. Тествал съм го на дино като нов и смесите бяха около 20 и нагоре. Което бело нормално и умишлено. Вероятно затова 1HD-FTE на 390.000  карано с 15W40 не харчи масло.

И тук да ти напиша, пушенуто вероятно е от мръсен смукател, вихрови клапи и егер, което вероятно е от вакуумните маркучета, които са за смяна.
Мини и няколко резервоара с конски дози Бардал BDC. Аз няколко пъти слагах Бардал one shot и след това двойно BDC. Всичко заради няколко резервоара Ромпетрол и един Авиа.

Неактивен miro

*
  • **
  • 50
    • Профил
Да, ще е супер ако всичко е наред :) Ще споделям впечатления непременно. След малко отивам да го взема.

Хахах, похвално :) Аз гледам сравнително рядко да го настъпвам на 2200 оборота (за градско), но се случва.

За егер-а, сменял съм му част от ваккум маркучите до които успях да се добера, но ще трябва да се заровя и да сменя абсолютно всички около мотора. Ще трябва да прочета в детайли темата ти за EGR-a. Много полезни неща видях там.

BDC добавката я ползвам с Audi-то и съм много доволен от нея. Да, това също би било полезно. Тегаво си е човек да намери добро място за зареждане на гориво наистина.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Дойде ми нещо наум. По принцип моя съм го наблюдавал дълго. По магистралата на авто пилот налягането на маслото мърда една дебелина на стрелката нагоре-надолу без никакво участие на шофьора при една и съща скорост, температура и на равно. Единственото обяснение, е че работи термостат, какъвто всъщност наистина работи. Маслото в тези тойоти се охлажда от част от охладителната течност на двигателя за което има термостат.
Вчера ми пристигна състезателен термостат за мустанга, който освен, че е на 71 градуса има и 7-8 перфорации в кръг примерно по 1.5 мм в малката клапа при основата. Със сигурност ако този термостат бъде изваден и разпробит ще държи малко по-ниска температура и на затворено и на отворено.

Неактивен miro

*
  • **
  • 50
    • Профил
Не знаех. Мислех, че само АТФ флуида има общо с охладителната течност. Т.е. има отделен (втори) термостат, който пуска / спира циркулацията на двигателното масло през радиатора за охладителната течност ли ?

Ако е така, да много е възможно това да е обяснението. Което пък от друга страна говори, че при мен този термостат вероятно не работи  :-\ Ще трябва да го пробвам това както казваш, по равен път, на автопилот.

Между другото, след настъпването с високи обороти, започна да ми работи пак EGR-a (както когато не пуши на студено мотора). Т.е. чува се и на празен ход :) Трябва си явно периодично 3000+ оборота :)

Понеделник сутрин, ако не излезе нещо непредвидено, съм се разбрал да ходя да правим промивка и смяна на маслото.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Охлаждането е с топлообменник преди масления филтър. Устройството се казва модина - търси във форума с ключ мудина или модина.
Този топлообменник трябва да има термостат. Или поне би трябвало.
Трябва да огледам.
Другия вариант е да няма и температурата и налягането на маслото да се движат с температупата на охлаждането на двигателя.

Автоматика има отделен радиатор пред водния и климатика. Серпентината през водния е само да загрее по-бързо.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Днес обаче в магазина на Мотул стана среща на Тойота.
Колегата си взе маслото за камион в подобаваща опаковка.
Повозихме се на тойоти.
Оказа се, че сме с еднакви гуми.

Неактивен miro

*
  • **
  • 50
    • Профил
Супер; голям кеф беше :)

Между другото след привключването вчера на твърдостта на окачването с една степен в посока comfort, и днес след като минах по познатите маршрути, т.е. през познатите дупки :) - има голяма разлика. Вози малко по като лодка така :)

Неактивен miro

*
  • **
  • 50
    • Профил
Малко в ретроспекция, но бих искал да споделя впечатления след смяната на маслото с Motul Tekma Ultima 10w-40.

Потвърждавам опасенията  :-\  -  наистина не е много подходящо за този мотор.

С Tekma Ultima 10w-40 забелязах следното:

- мотора работи по-шумно (въпреки, че е 10w-40); като шум е едно към едно както беше с наливното 5w-40 Халволин от Тойота. Т.е. шумна работа на мотора.
- има известно спъване, т.е. загуба на мощност докато загрее маслото.
- започнах по-отчетливо да чувам развъртането на турбината при ускоряване; дори при напълно загрял двигател.
- има доста повече вибрации на празен ход (на място), по-силно изразени при загрял мотор.
- налягането на маслото (според прибора на таблото) има неконсистентно поведение; На моменти пада между нулевата и първата черта при празен ход, понякога дори при не напълно загрял мотор.

Поради предстоящо пътуване не исках да рискувам да карам с това масло по-дълго време, и след 150km пробег с него, го смених с това (, което имаха налично в сервиза и отговарящо на спецификациите) "ENEOS PREMIUM 10W40":

http://eneos-bulgaria.bg/?page=products&productID=10

С него нещата са по-добре, т.е. мотора е по-тих, вибрациите на празен ход ги няма, налягането се държи консистентно и не пада до нулевата черта.
Като цяло е ок, но пак не съм напълно доволен :) Причината - с това масло започнах да усещам "кисела" миризма от мотора, т.е. от капачката и щеката при проверка на нивото. Т.е. маслото не е пълна ситентика (каквато уж трябва да e).

И така.. май ще го сменям пак :) .. но за момент идея си нямам с какво ще е този път.

В страни от темата, при теб би ли казал, че този мотор пази маслото чисто (бистро) доста по-дълго време в сравнение с други дизелови двигатели ?

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Ами казвам, че с Мотул х-клийн фе 5-30 имам повече налягане отколкото със супер синтетично бутиково масло 10-40. Преди това пак като теб правих проби с 10-40 Мобил 3000 и с него имах по-ниско налягане.
Следващото, което ще сипя е или същото, или х-макс 0-40 или вече по-малко вероятно Яко RS 0-40.
За мен е важно да е истинска синтетика, да има съответното CF  и да става за дизели.

Да, маслото стои учудващо светло до 5-6-7.000 км.и е така през последните 260.000 км, като мотора ми отвътре е доказано чист.

Внимавай да не го счупиш от експерименти. Здрав е, но тегли три тона.
Този Енеос по характеристики е еквивалент на Кастрол Магнатек с изключение на това, че е много по-гъст.
Да, обаче САЕ вискозитета вече няма много общо с налягането на маслото особено при долнокачествените масла.
Има вискозитетен индекс, HTHS и присадки, които променят нещата коренно.

Мисля, че си го сменил твърде бързо. Оплакванията ти звучат и като някакви проблеми с горивната система. Сипи двойна доза Бардал one shot и след това изкарай два резервоара с големи дози Бардал BDC.
Този двигател се кара и с 20W-50, трябва да понася гъсти масла.
Причината за неравномерната работа е увеличеното съпротивление, което кара горивната система да работи повече.
Снабдяването с въздух също влияе. При мен имаше леки вибрации преди да почистя смукателите със спрей. Чистител за карбуратори и дроселови клапи върши работа. Пръскаш 30 секунди докато някой държи над 1500 оборота. Почивка една минута и пак пръскаш 30 сек.
Смукателя на дизела е много важен. Ако не го изчистиш може да те побърка.

Преди теб е карано с 15W-40, вероятно има налепи навсякъде.

Неактивен miro

*
  • **
  • 50
    • Профил
Много благодаря за насоките.

Не знам как ми е обягнало х-макс маслото, докaто съм гледал из сайта на мотул; благодарности, че го спомена. Много добре звучи това, че покрива ILSAC GF-4:

https://www.motul.com/hr/en/news/products-innovation/new-product-8100-x-max-0w40

Нещо любопитно от техническата документация на това масло. В щатската версия на документацията липсва API CF спецификацията:

https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motul-production2/images/product_descriptions/technical_data_sheets/31152/8100_X-max_0W-40__28GB_29.pdf?1492017081

В европейската я има посочена:

https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motul-production2/images/product_descriptions/technical_data_sheets/57/8100_X-max_0W-40_%28GB%29.pdf?1503652563

Мисля, че това ще е маслото, което ще взема. Още веднъж благодарности.

Да, нямах намерение да експериментирам, но така се развиха нещата :)
Съгласен съм за САЕ и слабото му отношението към налягането на маслото. Прочетох в детайли околните теми за масла и смея да кажа, че вече мога да направя информиран избор :)

Ами незнам, за преждевременната смяна. Не изключвам проблеми с горивната система, но факт е че след смяната ги няма вибрациите в купето. Преди смяната с Текма-та бях направил около 800км със две добавки. Едната изгаряне на въглеродни отлагания, втората за почистване на горивната система в частност дюзи и ГНП.

Сега разгледах детайлите на Бардал one shot. Ще го пробвам при следващото зареждане. Пишат, че една доза стига за 125л. гориво; може би това е препоръката за регулярна употреба. Дано не го предобря с две дози :)

Да, като сваляхме дюзите, във смукателния колектор се виждаха ужасни неща - мазни налепи. Моя е грешката че тогава не ги накарах хората в сервиза да го свалят за да го изчистим.

Днес взех ето това:

http://www.pro-tec-deutschland.com/en/products/engine/air-intake-system/diesel-applicator-spray

И ще го пробвам тези дни. Ползвал съм и други добавки и химикали на марката и съм много доволен. В Тойота също продават някои от техните продукти.