Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4237
    • Профил
Налягане на маслото на 700 и на 5.000 км... Мотул X-Clean FE SAE 5W-30
Около 3.500 км са магистрала и извън градско, 1.500 са градско между 3 и 40 км. Използвано е само в студената част от годината.
Броя на студените стартове е 120-150 или повече, може би дори 300.

И така, налягане на 700 км:

Налягане на 5.000 км:

Сега Турбината ще злорадства за мотула :-)

Интересното, е че динамичния вискозитет, който е по САЕ не се променя извън границите за съответния вискозитетен клас дори на 15.000 км.
Явно пада т.н. HTHS вискозитет, който е статичен при висока температура и високо налягане, каквито има в основните и биелните лагери.

Тема за масла и стандарти: http://penkiller.com/index.php/topic,1927.0.html вътре в темата има препратки, но ето и тук:
http://penkiller.com/index.php/topic,583.0.html - за моторните масла, стандартите и вискозитетите.
Няма да злорадствам понеже за тоя ефект със сериозна загуба на налягене от явна  промяна вискозитета писах още преди години в някоя от темите за маслата . Просто тогава ми се стори подозрително и повече мотул не съм слагал .Тогава колата беше без турбо без никакви промени само фланеца на масления филтър и прибора за налягане и температура . Това все пак са емпирични наблюдения , има два варианта за тоя ефект .
1 мотула е толкова добър че задържа до 5-6к км първоначалния си визкозитет , като промяната е прогресивна до края на експлоатация
2 другите масла са толкова скапани че след 1000 км вече губят първоначалния си вискозитет и до 10 000 км остават на някакви минимални базови нива
Ама едва ли е второто щото с кастрола загубата на налягате е минимална за 5000 км

Неактивен Toshko

*
  • 4237
    • Профил
Всичко, което си написал е вярно.
Когато започнах да обръщам внимание на налягането на маслото, направих много внимателно 1.000 км проба с минерално 10W-40 Мобил 3000 или нещо такова, буквално галех газта и не съм вдигал над 120.
За 1.000 км промяната беше долу-горе такава. Даже може би за 500-700 км се промени толкова и до 1000 си остана така.

Според мен Мотула няма да олабва повече.
Според всички UOA които съм виждал вискозитета по SAE J300 на марковите масла се запазва дори до над 16.000 км.

Явно пада HTHS вискозитета.

Има още нещо. Това е на 5.000, аз съм вманиачен в поддръжката и обсъждам с други вманиачени. Ако обаче собственика е незаинтересован чичка ще кара до 10-15.000 и нищо няма да разбере.
Дали по някое време маслото не се сгъстява?
Спомням си че няколко пъти на 8-9.000 започваше много да върви и след 10-11.000 рязко спираше да върви и сменях.
Възможно е вече да няма такива масла.

Май ще пробвам Яко RS 0W-40 със 100% ПАО. То като така и така сменям на 5-8.000.
Преди карах Mitsubishi Carisma 1.8GDI маслото беше сменяно в германия 10000км не го беше барала.Смених го с от същото тук и резултата до 5000 не го беше барала и нямах навик да го проверявам , в месеца 1 път ако се сетя добре. За следващите 1000 км с подсещане от повдигачите 1.5л събра  :D. Смених го и вече нямам наблюдения как е защото я продадох.

Неактивен Toshko

*
  • 4237
    • Профил
Не трябва да изключваш две неща, първо добавки в маслото при продажба и второ изключително лошото гориво.
Сенатора ми с двигател 30Е със 98 и 100 октана не харчеше абсолютно никакво масло, освен ако не му сипех 95, когато започваше да харчи да кажем 0.5 литра на 1000.
Направен двигател, който изкара над 100.000 без промяна в работата и надживя автомобила в оригиналният му вид.
Причината за това изобщо не е мистична, неравномерното горене води до неравномерно налягане, което води до променлив натиск на сегментите към цилиндъра. Променливото притискане към цилиндъра означава поече продухване и по-малко събрано масло при движението надолу.
Отделно от това, лошият горивен процес води и до повече неизгоряло гориво в маслото, което при изпарението си впоследствие отнася и малко масло със себе си.

Лошото гориво и кратките пътувания може да са причина за частичната загуба на качествата на маслото в двигателя ми. Маслото може да си е наред, но да има определен процент гориво, който му влошава вискозитета. При дизелите изпарението е по-трудно. Един-два резервоара с нещо, което гори трудно и лошо и запушва частично дюзите са достатъчни да се напълни маслото с нафта поради лоши разпръскване, смесообразуване и горене.

Не ми се ще да изневерявам на марката, но много ми се ще да пробвам Яко 0W-40 със 100% ПАО базово масло.
Когато взех бмвто продавача ми каза че му остават 3000 км до смяна.След първата седмица 1000 км с по така каране 1литър изгори. Така 3000 км  по 1л и отгоре на 1000км, като започна да светва и лампата на аладин при повече настъпване  :D.
Първото нещо което се сетих биелни и основни лагери-стана ми лошо.На манометър показва 0.5 на празен ход което общо взето е малко и около 4,5 в оборот.

Смених масло,гарнитура на козолата на масления филтър и клапан картерни газове.

Лампата спря да свети. Вече на около 3000км под 1 литър масло съм и долял, а и имам още за смяна гарнитура на капак клапани, и гумички   :D

Неактивен Toshko

*
  • 4237
    • Профил
Да, обаче теста продължава.

От миналия път като писах съм минал 1.400 км от които повечето извънградско.
Напоследък ми е намаляло карането, на ски в чужбина и на съд във Варна и Бургас ходя със самолет, защото е по-евтино. От тази работа Тойотата се разтовари от едни 4.000 чужбинско плюс поне още толкова у нас годишно. Тоест, една смяна, даже смяна и половина, защото преди дълъг път сменям предварително.

И така, на студено удря над 6 бара на 1200 оборота:

6 бара по този сбъркан уред са на средата. Мерено с манометър.

Като мерих с механичен уред бях със чисто нов Амсойл 10W-40 и уреда не минаваше средата.

Ето на топло, цял ден съм карал, беше до 28 градуса със слънце, карах на климатик:

Налягането си стои високо, двигателя работи и върви супер.

На около 6.000 км и при двете смени Amsoil Power Protection 10W-40 вече спираше двигателя, т.е. не вървеше, правеше го по-шумен, имаше повишен разход и по-ниско налягане.
Което е по-интересно, и при двете смени с Амсойл пробега беше повече магистрала и при по-добри метеорологични условия.
Със сегашното масло даже имам поне два резервоара скапано гориво.

Обяснение: единственото, което ми идва е разреждане на маслото с гориво и конденз.

Сега като съм го напънал по магистрала и завои горивото и водата са се изпарили.

Друг факт в подкрепа на тази теория, е че за пъпви път ми се зацапаха ЕГР и смукател. Тоест, двигателя е работил в режими със сажди, тоест неефективен горивен процес.

Всичко това ми говори само едно: бензинова бегачка, смяна на масло до 5.000 километра, даже 4.800, колкото са 3.000 мили. Американците си знаят защо.
Щом супер точно произведен и здрав не тунингован дизел цапа маслото, представям си турбо бегачка на смеси 11:1 и смесообразувате като на карбуратор какво го прави. Особено ако се кара градско, тоест ускорява от място 100 пъти по-често от извън града.

Масления и въздушния филтър са оригинални Тойота.

Приятна изненада. Наблюдавам завръщането на налягането от известно време, не съм бързал с тази сензация.   ;D

Неактивен miro

*
  • **
  • 48
    • Профил
Здравей колега,

Искрени адмирации за детайлното проучване по темата с налягането на маслото. Изключително полезна информация.

Предстои ми и на мен много скоро да сменям маслото на този мотор, и съм пред дилемата какво да сложа за летните жеги. В момента съм с 5w-40 от Тойота, но още като ново не дъжеше нормално налягане. В по-топлите дни и след продължително каране, налягането на моменти (притеснително) пада на първата черта на уреда на таблото.

Ти с какво масло караш през лятото? Т.е. планираш ли смяна на текущото 5w-30 или ще продължиш с него?

Аз също съм привърженик на Мотул и към момента обмислям ето това като варианти:

https://www.motul.com/bg/en/products/tekma-ultima-10w40
https://www.motul.com/bg/bg/products/4100-multi-diesel-10w40
https://www.motul.com/bg/bg/products/8100-x-clean-5w40

Поздрави,
Мирослав
« Последна редакция: Април 23, 2018, 07:15:00 19:15 от miro »

Неактивен Toshko

*
  • 4237
    • Профил
Ако си разгледал околните теми си забелязал че според резултатите от проучването ми в последните години качеството на синтетичните масла е толкова намалено че повечето вече не са синтетични.

И аз съм за Мотул, но имам много силно желание да пробвам Яко 0W-40, което е 100% PAO синтетика от група IV. Тези базови масла имат свойството да се активират допълнително в точки на голямо натоварване. Нещо като Кастрол FST, ама наистина.

Имам молба, махни линковете към магазина на Проспийд, защото това са хора с мислене, което е против форумните принципи. Нито пък дават свестни отстъпки. Нито пък са вносител, те са дилър. Цените, които видях са скандални.
Имам голяма отстъпька при голям вносител, купувам за членове на форума.

Дай линкове към сайта на Мотул.

Маслото ти от Тойота ако не е марка Тойота, а са ти го наливали е много вероятно да е Тексако Хаволин. Повече от 3.000 км не го ползвай.

Неактивен miro

*
  • **
  • 48
    • Профил
Благодаря, ще разгледам по-детайлно останалите теми за масла.

За Яко 0w-40, звучи доста примамливо наистина. За тази смяна планирам да правя промивка на мотора, съответно ще ми трябват 20л масло и в случая с Яко би било ненужно разхищение. Ще се постарая да набавя малко снимков материал и повече детайли в нова тема като направя нужното.

Поправил съм линковете; извинявам се за несъобразителността.

Ще прегледам отново Мотул спецификациите и като взема решение кое от маслата ще взема, ще пиша, ако има възможност да организираме заедно покупката.

Да наливно е маслото, и наистина имаше туби на Халволин, което още тогава леко ме притесни :(
Много благодаря за съвета, утре ще видя точно на колко километра е, но най-вероятно съм ги прескочил 3000; дано не с много.

Неактивен Toshko

*
  • 4237
    • Профил
Защо ще го промиваш?
Маслото е толкова много, че дори да остава половин литър, не си заслужава заради него.

Използвал съм един Мобил 10W-40 по 10-12 лева литъра за промивка. Минах 1.000 км и го смених. Ти мини 500.

Аз с Хаволин отидох до Австрия и то за около 3.000 км докато се върна толкова си промени работата, че го смених. Първите 500 км явно имаше добявка против триене и джипа вървеше добре.

Не бих използвал нищо по-слабо от висок клас пълна синтетика.
Включително не бих сипал промивно масло, защото може нещо да задере.
Явно когато са последните 1HD-FTE 2006-та, маслата още са група IV и група V и имат висок HTHS вискозитет. Сега трябва много да се чете докато се намери читаво масло.

Иначе от там откъдето си купувам Мотул си купувам и филтри Хенгст и всякакви длуги аксесоари и козметика.

Неактивен miro

*
  • **
  • 48
    • Профил
Промивката е с цел евентуално отстраняване на един проблем, който на мен поне не ми дава мира :) Т.е. понякога при студен мотор, джипа пуши. Пушека е бяло-сив с миризма на неизгоряло гориво (дизел). Правил съм почистване и диагностика на дюзите и реглаж на клапаните. Ще е най-добре да пусна друга тема с подробно описание :)

Та, промивката е част от една процедура включваща химикали от една австралийска компания (cost effective maintenance). Към момента съм минал около 300km с една от техните химии (FTC decarbonizer). Има осезаемо положителен ефект. Вече не се запушва до неузнаваемост в гаража при излизане и джипа сдоби доста мощност; ускорява доста по пъргаво. Т.е. пушенето изчезна до голям процент, но все още от време на време го има.

Целта на химията им за промивка на мотора (flushing oil concentrate) е да отстрани отлагания по сегментите и в мотора като цяло, като в частност за сегментите, това би възстановило нарушена компресия.

Проверих какъв пробег съм направил с Халволина - 3.804 км. Ще го сменям час по-скоро :)

Последно май ще се спра на това (след като прочета още малко):

https://www.motul.com/bg/en/products/tekma-ultima-10w40

Отговаря на API CF (каквото трябва да е по книга за 1HD-FTE), и по спецификация ACEA E4 / E7 трябва да има HTHS >= 3.5.

За филтрите на Хенгст, снощи видях темата за тях тук. Много добре звучи като идея :) Жалко че вече си набавих филтъра който ще ми трябват за след промивката.

Неактивен Toshko

*
  • 4237
    • Профил
На колко КМ е тойотата? Моята гони 260.000 и не пуши при никакви обстоятелства. След ски при студения старт отзад излиза само пара и не мирише на нищо, ама буквално на нищо. Сядам на капака на багажника да се събувам и обувам.
Най-добрата промивка са няколко смени на по 5-6.000 км. Аз имам чувството, че ако не се кара над 50% магистрала то така или иначе трябва да се сменя на толкова.

За чистенето съм използвал както чистител за карбуратор изпръскан в маркуча за картерните газове, така и специален чистител на Вюрт.
Това е най-големият ефект, който съм постигал. Заработи по-тихо и по-плавно буквално на момента. Някой ти държи 1500-2500 оборота и ти пръскаш както е предписано, 30 сек, 1 минута почивка и после пак. Почиства и егера, понеже на тойотата е малко по-особен дизайна.

Ти се съмняваш в запекли сегменти?  ??? :o брутално!

Този мотул е с много високо основно число - двойно на мотула за мустанга ми например. Тоест, за дълги пробези. Пише изрично, че чисти канали на сегменти.
Имам чувството, че Якото е още по-синтетично и от това масло и на студено е по-тънко.

HTHS > 3.5 откъде го извличаш? От буквите в спецификациите и някой стандарт ли?

Неактивен Toshko

*
  • 4237
    • Профил
Още нещо: по гъстото масло не е непременно по-добро. А маслото което е гъсто на студен двигател със сигурност не е по-добро.
Рработата е там че горния компресионен сегмент официално е на нещо наречено полусухо мазане.
Като имаш гъсто масло в двигателя си при въртенето на стартер на първото минаване сегментите избутват маслото в двете посоки ако остане нещо то е между първия и втория сегмент но със сигурност е събрана от стената на цилиндъра и не влиза в холдинга особено на стари леко износен двигател.
Тоест веднага след като запалиш мазането не е полусухо а съвсем сухо.
Винаги съм се чудил най-извратената логика според която на износен хонинг тоест по-плитък трябва да слагаме не по-рядко масло е по гъсто. Тоест в по-плитките грапавини на износеният хонинг слагаме по-дебело масло което не може да се задържи там и при остъргването му ги оставя напълно сухи.
Двигатели има противоречиви нужди от смазване сегментите се нуждаят от най рядкото и тънко масло което да достигне до най-горния компресионен сегменти да му осигури смазване това масло същевременно трябва да бъде много устойчиво на окисляване и горене лагерите и газове с пределение то се нуждаят от масло което да им осигурява маслен клин и да омекотява евентуалните удари и да предотвратява задиране.

България е малка държава София е относително малък град с големи задръствания тоест двигателят и често работиш студен на място и не успява да загрее напълно до края на цялото пътуване.

При всички положения нашите двигатели се чувстват най-добре със студен вискозитет 0W или 5W Пробвал съм 10W40 два вида и не съм доволен.
За промиване нещо тънко качествено longlife и с висок hths вискозитет. Видях че от маслата за камиони има 5W30.

Както казах аз смятам да използвам 0 до 40 с умерен топъл вискозитет от 13,5 при 100 градуса.

Неактивен miro

*
  • **
  • 48
    • Профил
На 379 400 км е моята. Немалък пробег :) Аз съм втори собственник. Първоначално е взимана от Тойота България. Лятото основно е карана с 15w-40, но за марка не знам. В ретроспекция, общо казано, поддържана е добре. Имам я от около година и половина и до сега принципно така процедирам, т.е. сменям маслото приблизително на 6 месеца или 6000км.

Да абсолютно, градското каране си е тежък режим на експлоатация. Принципно гледам поне веднъж на 2-3 седмици да я изкарвам за няколкочасово пътуване със 140 км/ч просто да "продуха", без цел и посока :) .. но от доста време не съм го правил. След 2 седмици планирам дълго пътуване и след това ще си проличи най-добре ефекта от химическите "спа" процедури :)

Какво е името на продукта който си ползвал на Вюрт. Аз също доста пазарувам от тях; много ефективни препарати имат. Тази процедура не крие ли опасност за турбината ? Зависи от химията, която се ползва предполагам. Звучи много добре, бих го пробвал преди следваща смяна на маслото. Сега се притеснявам, че ще му станат много препаратите :)

Като сваляхме дюзите, помолих да премерят компресията. Заключението беше че на 2-ри и 3-ти цилиндър е малко по-ниска от останалите (с около един бар). Не съм сигурен до колко е било представително измерването, понеже не е направено на загрят мотор. Но, да имам притеснения от нагар по сегментите. На свалени дюзи, с ендоскоп се виждаха в цилиндрите доста нееднородни образувания.

Сега погледнах по-детайлно какво точно указва основното число (TBN полето от спецификацията); способността на маслото да неутрализира киселините получени по време на експлоатация. Като цяло, звучи добре това. Да, Яко-то със сигурност ще е малко по синтетично и по-добре за студен старт.

Да, HTHS го извадих от спецификацията за ACEA E4 / E7 (на страница 13):

http://www.acea.be/uploads/news_documents/ACEA_European_oil_sequences_2016_update.pdf

В спецификацията от Мотул за самото масло го няма посочено (за разлика от Motul X-clean 5w-30 FE където изрично e дадено). Това че е заложено в стандарта, не гарантира, че е толкова реално, съгласен съм, но е известен ориентир.

Благодаря за допълнителните насоки при избора на масло. Започвам по сериозно да се замислям и аз да видя как ще се дъжи мотора Яко-то :) Това ли е към което си се насочил:

http://shop.yacco-bulgaria.com/index.php?route=product/product&path=95_100_352&product_id=606

Можем ли да го вземем от вносителя, който ползваш или той предлага Motul само ?