Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Re:ВКН 12211 / ВКН 12311 на Благоевград АД - Измервания
« Отговор #15 -: Януари 10, 2012, 05:33:11 17:33 »
Здравейте, да - съвсем вярно е това. Не знам защо но масово хората се доверяват на митове и легенди, неверни и целево ориентирани "постулати", мързейки ги да прочетат нещо, или пък дето се казва - да се доверят на ушите си - като най-първосигнална мярка.
Аз имам старички (разбойнически :)) тонколони с благоевградски говорители - 12" бас, среда и WLD 40 или 80. Ето някаква груба картинка на кутията - не съм я мерил, но е грубо (ВхШхД) 350х300х600(700).

Колоните са DIY, но не съм ги правил аз - купих ги докато бях студент за 60лв :) чифта...ВЛД-тата бяха изгорели и някой им беше добавил някакви пиезо шитни, които ги разкарах и с помощта на гребенче и фолио си отремонтирах ВЛД-тата :)
Та значи, ползвах ги в хола си с един скапан AV ресивър JVC 6012 (това определние го добавям към пояснението за него след няма и година от закупуването му а то беше през 2001....и той си го заслужава в пълния смисъл на думата) та понеже в хола ми "захранвани" от въпросния ресивър, колоните свиреха като веф-ове, бях силно разочарован от звука им и...реших да ги продавам...свалих ги в гаража и ги вързах към един усилвател Харман Кардън, нисък клас...ей че като свирнаха...то бас, то среди и високи, какъв тембър вадят 12"-ките, особено при мъжки басови гласове, при това източника ми е ...нисък клас тунерче на техникс :):):).... страхотия...рекох си - "Няма продаване...тука ще седите и ще веселите мен и другите около мен" :)
После (може би от 2003 - ровейки из бгаудио.орг...много се учудвах на твърденията, че родните високоговорители били пълни лайна...ама какво да каже неаудиофил, като мен на такива капацитети, нахождащи се там...или пък изхождащи от там... или пък - и май най-вярно - изхождащи се там ;D
Та така, аз като нов член на форума, искам да кажа и няколко думи за себе си... - като става въпрос за каквито и да било покупки, отнасящи се до мен, женската ми половинка и нейното по-малко копие :)...съм изключителен "българофил" . Т.е. - искам и напоследък дори успявам, да си купувам само български стоки, като се почне от салама, през обувките, и стигнем до аудио-то. В тази връзка искам да кажа че съм наитина страшно приятно иненадан от резултатите на нашите говорители, които модератора е публикувал - чест и страхопочитания Тошко :)  т.е. ти потвърди научно, че слуха ми и шестото ми чуФство относно звученето на моите "разбойнички", са си били съвсем на място, макар и силната радиация от аудиофилско лъчение, носеща се от бгаудиото да се опитваше всячески да ме промени  :P
Искам също да попитам модератора Тошко, откъде да си закупя две новички 12" VKN 12211-311, в смисъл - май най-добре да отида до Благоевград...да пия от извора дето се казва. Искам да сменя сегашните, защото са старички, не знам каква им е мощността - не съм отварял колоните от доста време, нещо, като 40W ми се върти в главата ( не се бъркам с ВЛД-то). А аз си ги ползвам за доста силно слушане :) ... по тоя повод - ще им взема и един усилвател...свестен че кардънчето (т'ва звучи като от ЛистопаТ, само ударението му требе да е на Ъ-то) , не го бива много, макар че - и с него свирят добре, само дето работи "на горна граница" и ме е страх да не ги съсипе нещо.
И последен въпрос към Тошко - каква е разликата между http://vissokogovoriteli.bg/products/VKN-12211_311.htm и http://vissokogovoriteli.bg/products/VKN-12211_2.htm, втория е двунамотков мисля, ама като как може да се ползва това му качество - извинявам се за таковата въпрос, знам че в караудиото са широкоразпространени тези двунамоткови  и не съм много в час какво им е предимството. Стана дълго и несвързано, хм извинявам се и за правописните грешки, ама много неща имам в главата докато пиша.   :D
« Последна редакция: Януари 10, 2012, 05:39:02 17:39 от desotodorov »

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #16 -: Януари 11, 2012, 12:57:02 00:57 »
Здравей и добре дошъл!

Няма смисъл да сменяш говорителите!
Новите и старите са напълно еднакви!

Сега забележи:
- ВК3013А от 1966 г. Има ход на мембраната от 3.5мм в посока и се води 12 вата;
- ВКН1231 от 70-те и 80-те отново има същия ход и е със същата мембрана и се води 40 вата;
- ВКН12311 е съвременния модел, същата мембрана, същото окачване и същия ход, но вече се води 100 вата...

Звуковата бобина и на трите е на алуминиева основа и е една и съща с два слоя отвън.

12 вата е максималната мощност при която могат да работят със синусоидален сигнал при най-ниската възпроизводима честота - 25 херца, с повече мощност ще равият недопустима амплитуда (ход);
40 вата е максималната мощност при която могат да възпроизвеждат пълночестотен музикален сигнал без да прескачат максималния линеен ход на мембраната;
100 вата е максималната електрическа мощност на която могат да работят без електрическа или механична повреда неограничено време.

Самата бобина може да издържи и по-големи мощности без да се запали...

Внимание: Бобините са еднакви!

За другото следващият път!
« Отговор #17 -: Февруари 14, 2012, 09:33:18 09:33 »
Здрасти пак...послушах те и не купувах нови гоРовители :)
Обаче се снабдих с още едни много подобни на моите колони - само че фабрични - ОТГ1-01, двулентови, затворен обем. 12" ВКН + ВЛД...човека ми подари с тях и една Соната 2...нещо се губел единия канал, но предчувствам че нищо и няма реално...Звука на колоните ми харесва, средите - в сравнение с другите колони, които описах по-горе са доста по малко...но - все пак ОТГ са двулентови...баса, който излиза от тях може би е слиза малко по-надолу в сравнение с басрефлексната конструкция. Като цяло - много добро звучене...само трябва да им взема един по-мощен усилвател, че в момента на 2х50 при повечко усилване почва да криви...смотано е усилвателчето... ще пробвам със Сонатата първо, човека ми каза че навремето се продавала в комплект с колоните...Респром фен станах :)
« Отговор #18 -: Февруари 15, 2012, 10:37:56 22:37 »
ОТГ серията е страхотна.Според мен, ОТГ 1-01 иска малко повече обем и/или фазоинвертор, но въпреки това е прекрасно озвучително тяло.Съжалявам, че не съм успял, да видя наживо и най-вече да чуя ОТГ1-03.

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #19 -: Февруари 16, 2012, 09:26:49 09:26 »
Обикновенно колоните със затворен обем са по-малки от вентилираните акустични оформления, съответно като им сложиш фазоинвертор, т.е. направиш ги вентилирани, обема малее и не се получава добре.
При желание за експерименти е по-добре да им направите отвор 10х10 см и да импровизирате с апериодичен порт.
Вижте имаме няколко такива теми, в тях има много линкове, какво е и как се прави.
С две думи, въздух пропуска, звук не пропуска, т.е. диша. Прави се с няколко различни материала с различна плътност, стъклена вата, каменна вата, вълна, порест дунапрен, синтепон и т.н., като между и около тях има прегради от плат. Целта е да накарате говорителя да свири като на безкраен екран, или иначе казано, да анулирате във възможно най-голяма степен еластичността на въздуха в кутията.

Поздрави!
« Отговор #20 -: Февруари 20, 2012, 02:35:28 14:35 »
 ;) Ами, кутиите са бая здрава и масивна изработка, и честно казано искам да си ги запазя в оригинален вид, иначе - да - мога да си спретна някакви други кутии и да ползвам говорителите, но както казах - колоните си свирят доста добре и ми пълнят душата...особено като ги подкарам и 4-те - комплект с тези дето ги имам отпреди...и наистина ги слушам без да се впрягам че би могло и по-добре да бъдат...да се пукат от яд тия дето имат уредби за по 10к лева и все има намират кусури...аз слушам музика не нагънати контури и еднопосочни кабели  ;D

Неактивен Toshko

*
  • 3229
    • Профил
« Отговор #21 -: Февруари 20, 2012, 05:57:37 17:57 »
;) Ами, кутиите са бая здрава и масивна изработка, и честно казано искам да си ги запазя в оригинален вид, иначе - да - мога да си спретна някакви други кутии и да ползвам говорителите, но както казах - колоните си свирят доста добре и ми пълнят душата...особено като ги подкарам и 4-те - комплект с тези дето ги имам отпреди...и наистина ги слушам без да се впрягам че би могло и по-добре да бъдат...да се пукат от яд тия дето имат уредби за по 10к лева и все има намират кусури...аз слушам музика не нагънати контури и еднопосочни кабели  ;D

ЕВАЛА! ЕВАЛА! ЕВАЛА!

Аз нали есента си купих руски двулентови колони... 19 литра затворен обем с възглавница, баса без филтър, ВЧ 2-ри ред Линквиц на ~5 килохерца... 8 инчов бас, 10 см хартиени ВЧ... е кеф, кеф и пак кеф! Като ги слушам, не ми се мисли за кусури! Честно! Гънс енд Роузес, Питър Гейбриъл, ЗиЗи-Топ, Класика, Гершуин, Джаз... абе каквото се сетиш, радио, ЦД, грамофон... всичко е прекрасно! 40 годишни колони купени за 40 лева на старо!  ;D ;D ;D

И между другото... чувал ли си как звучи озвучаването на някой аудиофил? Имаш две възможности, да ти кажа аз и да ми се довериш или да си го причиниш сам...  :D :D :D  ;)

Поздрави!