Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Изтеглих си KiCad ,че е безплатна и с отворен код. Идеята да беше да начертая набързо каква е идеята за да ги събереш на платката и после да го извадя на 3D картинка. Обаче ударих на камък. Програмата е доста сериозна направо си е профи. Ще трябва поне няколко дена за да се разучи. Препоръчвам я на тези които ще се занимават с електроника и ще проектират.
Понеже не успях драснах набързо на един лист каква е идеята и снимах с телефона. Ето:

Неактивен Toshko

*
  • 4096
    • Профил
Аз търся някакви програми с които да започна да чертая схеми и по-прости детайли.
Но не искам да бъде Аутокад защото той е все едно чертаеш на Paint.
Ако искаш пусни тема да обсъдим разни софтуери включително и този който си започнал да използваш.
За два кондензатора обаче по-добре на ръка.
Интересно колко струва 45 микрофарада полипропиленова Wima.
Разбрах аз кава е идеята за монтаж. Обаче не мисля да се впускам в чак толкова сложни схеми.

Неактивен Toshko

*
  • 4096
    • Профил
Е кое му е сложното?
Два кондензатора в паралел и посредта два фолийни.
Под платката има ли място?

Вероятността да влошиш звука ако сложиш само един кондензатор е много голяма. Дори и да ти се струва че е качествен. Вероятно ще има по-лоши показатели от оригиналните.
Това е причината да трябват поне 2 отделни елемента в Паралел за да си сигурен че ще има смисъл от операцията.
Надутия кондензатор не означава непременно че е развален.

Неактивен Toshko

*
  • 4096
    • Профил
Слагането на единични с недостатъчна мощност може да бъде проблем.

Батерията от кондензтори е класически похват.

Големия фолиен кондензатор също е клсиески. Малкия филтров също.

Резисторите и зобела вече са по желание.

Масто имаш достатъчно.

Три кондензатора в паралел сложно ли е?
Три кондензатора в паралел хич не е сложно освен да им намеря място, Назад няма много, наппред точно до тях има елементи, а и букста е прекалено близо.
 Недостатъчна мощност, та аз искам да слагам с двойно по голям капацитет.
Понеже продължавам да си ровя, немрих и същата марка като настоящите ми и то в България, но не знам дали марката е добра, в срванение с ELNA.
http://tpetrov.com/search.php?prod=%D0%9A%D0%BE%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D0%B7%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80+10000MF%2F63V+SNAP

Неактивен Toshko

*
  • 4096
    • Профил
Повече ми вдъхват доверие.
Иначе монтажа не е нищо, могат елементарни стойки да се направят. Има достатъчно много място.
Слагай 4 такива и две големи фолийни вими да видиш чудо, как ти свири усилвателя. Или поне такива и две вими.
Да докладвам каква я свърших. Поръчах си кондензатори същата марка като тези в усилвателя ми. Освен това парите отиват в Българска фирма, не някъде си...

Разстоянието между крачетата беше същото.
[url=https://flic.kr/p/24Avbo9]
 Ето ги един до друг, нов и стар.
[url=https://flic.kr/p/24Avbns]

Ето ги и готови на място.

Сега за резултата. Припукването при страт вече го няма. Колкото до звука, със сигурност не съм го развалил. По скоро има някакво подобрение, преди не хващах, чак осезаема разлика между телевизора, и компкат диск. Сега определено има.
Ето видео, въпреки, че след това си прослушах клипа, и не е същото.
Преди.

След.

Тези дни ще запиша точно това праче от "преди".

Неактивен Toshko

*
  • 4096
    • Профил
Ето, фолийната Wima тамън влиза отдолу където си мерил, барабар с едно малко дисково керамично кондензаторче.
Искаш ли аз да ти ги купя, ще ги платиш само ако ти харесат.

Сега ърябва да имаш повече динамика.

Втория клип се чува, чисто, приятно и добре.
Първия са го гепнали за авторски права.
Хаха, и двете парчета са на Хулио Иглесиас. Едоното може другото не.  ;D
 Добре де, казваш кондензаторче, wima. Обаче стойности нещо. Другото което е, от къде знаем, че в схемата на самия усилвател си няма такива неща и няма да ги дублираме.

Неактивен Toshko

*
  • 4096
    • Профил
С кондензаторите не можеш да сбъркаш защото колкото повече слагаш в паралел, толкова по-добре само става все едно един по-голям кондензатор с по-добри характеристики.
Виж с какво място разполагаш и купу съответния кондензатор. Вима имат фолиен до 47 мФ на 1000 волта, което вероятно е доста обемно.
Фолийния нали разбра защо е?
За да бъде по пропускливо захранването за високи честоти.
Причината да бъде необходимо това, е че веригата на говорителя се затваря чак през тези кондензатори.
Помисли дали би сложил такъв кондензатор като електролитите които смени на последователна позиция в филтъра на колоните си?
Да и аз не бих слагам само фолийни или хартия в масло.
За да има логика да го правиш в филтъра трябва да имаш съответният качествен кондензатор и в захранването.

Отделно пък недостатъчния капацитет или другите слаби характеристики, като ниска скорост, ограничен максимален ток или високо съпротивление водят до това,  че веригата на говорителя/тонколоната се затварят през токоизправителя, което вече никак не е добре.
Често ситуацията, е че за честотите, сигналите и мощностите в които главните филтрови кондензатори работят добре, сигналите се захранват от тях, а за честотите и импулсите в които тези кондензатори не работят добре захранването прави плавен преход към затваряне на веригата през токоизправителя.
Можеш да си представиш какви изменения главно фазови внася това в звуковата картина.
Добре де нави ме, ама баш долния капак е с най много винтчета.
 Друго съм се сетил да питам. Старите кондензатори трябва ли да се изхвърлят на специално място, или може и в кофата.

Неактивен Toshko

*
  • 4096
    • Профил
Нямам представя къде се изхвърлят. Не мисля, че са отровни.
Знаеш ли, че не съм виждал голям кондензатор отвътре.  ;D
Може да стават за добив на материал за фолио за лентички за ВЛД-тата.

Да не забравиш и двата вида малки керамични кондензатори от линка.
Не че съм сложил малките, но проблема при пускането на усилвателя си остана, просто в началото не се беше проявил. 
Не се чува особено от отзи клип.

Направи ми впечатлени, че е по тежък от към единия полюс.
vvvvv        Tова отдолу е клип.     vvvvvvv

Обаче отворих единия леко надут кондензатор. При срязването леко изсъска.

Съвсем не беше изсъхнал.

« Последна редакция: Май 09, 2018, 09:23:07 09:23 от zlatkoo »