Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
Новият Мерцедес CLS 53АМГ и 450
« -: Март 22, 2018, 07:28:37 19:28 »
Ревюто е поднесено страхотно, браво.
Ще се абонирам за този водещ.

Чудя се, дали няма DIY версия на електромотора в задвижването на този автомобил. Сериозен съм.
навремето се носера легенди, че алтернатора на JEEP Чероки 4.0 е реверсивен и кагота на къси предавки оборотите на мотора паднат под 400, алтернатора се задейства като електромотор и не дава на мотора да загасне. Мисля, че бяха просто легенди. Въпреки, че би било добре, логично е и не е особено трудно. Достатъчно е акумулатора да е малко по-сериозен, например AGM или хибриден - ходов за дълбок разряд като за кемпер и с повечко капацитет. Вече има и литиеви батерии с много сериозни параметри.

Неактивен bdd

*
  • 514
    • Профил
Re: Новият Мерцедес CLS 53АМГ и 450
« Отговор #1 -: Март 25, 2018, 12:28:41 12:28 »
Всеки алтернатор може да се превърне в двигател на променлив ток.Но за целта е необходимо да се преобразува постоянния ток от акумулатора в променлив и чифтовете полюси да се отделят от изправителния блок в двигателен режим.Също и да се затвори веригата на ротора,като се отдели от захранването за асинхронен режим.В синхронен режим не съм чувал да работи,заради промяната на честотата на въртене на ДВГ и твърде слабата мощност в двигателен режим.Твърде скъпо за изпълнение,мисля,че наистина е мит,но не и невъзможно

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #2 -: Март 25, 2018, 01:57:51 13:57 »
Колко точно скъпо? ;)
Каква мощност би имал един 100А алтернатор?

100 ампера по 48 волта прави 4.8 киловата или 6-7 конски сили.

Ако го обръщаме с 12 волта, то киловатите са 1.2. слабо.

*

Какво мислиш за добавяне на електромотор през ремък?
« Отговор #3 -: Март 25, 2018, 03:29:07 15:29 »
Може и не е много скъпо. Може и да се добави електромотор с ремък или верига, а дори може да се измисли вариант в такъв момент да помага стартерът, но конструкцията му е такава, че ще се износва бързо. По-правилното място на такъв мотор е след скоростите особено ако са автоматични (за да не върти директно мотора с цялата му периферия която има съпротивление все пак - климатици и др.) и да има собствена батерия, че и да може да я зарежда в режим на моторна спирачка.
Въпросът е каква точно е идеята и дали си заслужава.

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #4 -: Март 25, 2018, 06:21:11 18:21 »
100% си заслужава.
Едни 100-200 н.м. са равни на силата на модерен V8 около 2.000 оборота.
Ако е на ремък можеш да гасиш мотора на място.
Ще помага точно когато ДВГ харчи най-много от място.
Другото е в преходни режими да помага на ускорението.
Струва ми се, че на ремък е по-лесно. Ще се свърже през съединител от климатик или механичен компресор. Освен това може да се използва по-високооборотен двигател през по-малко колело, което ще позволи работа от 1000 до 6000, което може да съответства на 3000 до 18000 оборота, което са идеалните обороти на електромоторите. Дори отдолу миже от 500/1500 за коли с нисък празен ход.

Сигурно вече има контролери, просто ние не ги знаем.
Или един по-начетен студент от ТУ/МЕИ да направи контролер.

Неактивен bdd

*
  • 514
    • Профил
« Отговор #5 -: Март 26, 2018, 12:55:45 00:55 »
Колко точно скъпо? ;)
Каква мощност би имал един 100А алтернатор?

100 ампера по 48 волта прави 4.8 киловата или 6-7 конски сили.

Ако го обръщаме с 12 волта, то киловатите са 1.2. слабо.

*

Какво мислиш за добавяне на електромотор през ремък?

Много кратко и ясно го каза.Мисля,че на всеки му стана ясно,колко по-важно е да има захранване с висок волтаж,отколкото да се разчита на големия ток.Загубите в един ел.двигател са топлина от активното съпротивление и разсейване на магнитното поле,което реално е загуба на реактивна енергия.

Ремък и ел.двигател е добра идея,всъщност всичко което се рекуперира за мен е добро,дори рекуператора да е механичен (маховик)
« Отговор #6 -: Март 26, 2018, 01:55:44 01:55 »
100% си заслужава.
...
Сигурно вече има контролери, просто ние не ги знаем.
Или един по-начетен студент от ТУ/МЕИ да направи контролер.
Това е измислено вече. Всички нови хибриди са така. Може да се преправи нещо работещо от някой блъснат хибрид. Може и DIY направо от нулата. За тази цел най-важно е да намерим подходящ ел.мотор. Електрониката е по-лесна в наши дни. Двигателя трябва да е безчетков. Асинхронните имат по-малък полезен работен диапазон на оборотите около 70-130% от номиналните. Извън този диапазон много им пада въртящият момент.

Неактивен Toshko

*
  • 4256
    • Профил
« Отговор #7 -: Март 26, 2018, 07:09:15 07:09 »
Опасявам се, че частите от хибрид ще си търсят бордовата информационна система и няма да работят без нея.

Трябва да има нещо, което го пишеш на прост език. Нужно е да се вкарат буквално десетина реда код на Бейзик. 100% няма да е Бейзик, а С++, но все тая.
Значи синхронен мотор със сигурност. Трябват ни поне 1:6 използваеми обороти.