Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4280
    • Профил
Re: Любителските колони на Валентин
« Отговор #45 -: Юни 15, 2018, 11:57:28 11:57 »
Всичко може да се затихне с L-pad и даже е по-добре. Трябват и зобели, иначе l-pad-a затихва само честотите с номинален импеданс, а другите остават да те навикват.
Хич да не ти пука за бобината.

Включи порта в симулацията, намали ватата и смали скалата да бъде до 2000 херца.
Ако може и увеличи малко кутията. Затова не е хубаво кутията да е от две части, намалява се обема на баса.

Какъв беше мидбаса?
« Отговор #46 -: Юни 15, 2018, 01:51:43 13:51 »
Порта не съм ли го пуснал, ще проверя. http://exproject-bg.com/index.php?id=189 и среда http://exproject-bg.com/index.php?id=109  ,високи тези дето ги ползвам в момента http://exproject-bg.com/index.php?id=121 . В басбокса видях че има едни разшитени данни където ме пита за масата на мембраната и други неща , ще пробвам и тях. Относно кутията има ли някаква зависимост межди ширината и дълбочината която трябва да спазя.

Неактивен Toshko

*
  • 4280
    • Профил
« Отговор #47 -: Юни 15, 2018, 07:11:20 19:11 »
Ако е включен на симулацията ясно се вижда едно малко рязко разколебаване на честотата на изчисления портов резонанс някъде в АЧХ между 500 и 1000 херца.
Поиграй си още.
10л. изглеждат добре за този мидбас. За мен обаче трябва да си поиграеш с честотата на разделяне между баса и мидбаса. Използвай ресивър с изход за суб и управляем филтър с настройка на фронталните колони на малки. На изхода за суб се слага друг усилвател, който да захрани баса. Може да се организира у нас. Провери всичко между 40 и 200 херца. Двата говорителя трябва да са в кутиите си и с действителните окончателни лицеви панели. Може да има изненади. Може да харесаш 80-90, а може 160, не се знае.

Кутията на мидбаса има по-важна функция и това е да погаси задната вълна. Трябва да не дава отражения, да бъде голяма и с възможно най-много видове вата. Вълна, полиестер, гума по стените, отгоре пяна, тепих и плат от рециклирани тъкани. Ватата трябва да е много и много видове.

Сега трябва да насложиш АЧХ на говорителите в мащаб и във вярно съотношение по сила да видим ще излезе ли нещо интересно.
« Отговор #48 -: Юни 15, 2018, 11:29:44 23:29 »
Това успях да направя.
« Отговор #50 -: Юни 16, 2018, 11:43:04 11:43 »
Пробвах да архивирам двата файла но имат катинарче и файловете се виждат само през програмата басбокс.
« Отговор #51 -: Юни 16, 2018, 05:03:29 17:03 »
така изглежда

Неактивен Toshko

*
  • 4280
    • Профил
« Отговор #52 -: Юни 16, 2018, 05:11:42 17:11 »
Кой е този Уиндоус?
От настройки на папки дай да се виждат скрити и системни файлове. Егати.
Аз съм качвал във форума.
« Отговор #53 -: Юни 16, 2018, 05:19:37 17:19 »
проблема не е във скритите файлове
« Отговор #54 -: Юни 16, 2018, 05:27:05 17:27 »
Трябваше да презапиша файловете на друго място а не където басбокса ги записва по подразбиране
« Отговор #55 -: Юни 26, 2018, 10:01:00 22:01 »
Тошко здравей, какво мислиш да сменя мидбаса http://exproject-bg.com/index.php?id=189 със този  http://exproject-bg.com/index.php?id=855 . Разликата е около 40 лева
за чифт и със тия пари ще взема проводник примерно. Другата разлика която намирам е малко по голямата и по лека мембрана на Monacor SPH-170. Докато търсих инфо за него намерих проект от 2012 в един друг бг форум ОТ тип ТL, там има и измервания на този говорител. И сега ми хрумна една идея , не знам дали е възможна. След като ще ползвам едната ЗБ на баса която е 8 ома и мидбаса ми е 8 ома , възможно ли е баса да бъде пуснат от 0-160 хц а мидбаса от 0-1000хц. И импеданса в честотите където двата говорителя се застъпват да бъде 4 ома и така те да се чуват повече. Ако е възможно такова свързване двата говорителя може ли да бъдат в общ обем или не. Ако все пак мидбаса се чува по силно от баса може ли да се затихне в предвид че ще свири до 1кхц с бобина с по тънък проводник примерно. Или идеята е лоша и да не мисля за глупости и да се придържам към първоначалния план. Направих и симулация с Monacor SPH-170 и по късно ще я кача
« Отговор #56 -: Юни 26, 2018, 10:03:50 22:03 »
ето я

Неактивен Toshko

*
  • 4280
    • Профил
« Отговор #57 -: Юни 26, 2018, 10:42:28 22:42 »
Има основание да се замислиш.

Новия е с по-лека мембрана със същия мотор, тоест по-тяговъоръжен.

Намотката на 170 е по-малка и по-къса, което е предпоставка за по-добър звук.

Това, че е 8 ома е добре за контрола на усилвателя над него.

При такъв мидбас определено се насочвам към първи ред разделяне на между 40 и 80 херца, което е почти същото като от 0.
Sd-137см2 няма работа под 30-40 херца, защото не се куплира с въздуха достатъчно добре при такива бавни движения.

За такова разделяне може да се ползва последователен филтър със стойности на Солен-сплит. Лесно се експериментира, защото само с промяна на кондензатора можеш да прослушаш много варианти.

И така, на въпроса, да, можеш да го замениш. Да, l6r е по-намазан, окачена трептилка, плетена мембрана, обаче дълга бобина и нисък импеданс.
170 е с малка и къса бобина и гънка, която ми харесва повече.
И двата ще ги ползваш в диапазон в който мембраната ще работи като бутало и ще излъчва ненасочено. Тоест, фазовия палец също става ирелевантен.
Оффф, айде бе Меси!

Първи ред под 100 херца, най-логично около 60-80, за да бъде реална лента баса, а не само 0.5 подпомагаща и съответно да се разтовари мидбаса за да има по-добри среди.
Трябва да се слуша и да се пробва.
Евентуално обема на мидбаса ще се настрои на някаква честота за да се ограничи отдолу.
« Отговор #58 -: Юни 26, 2018, 10:58:31 22:58 »
Значи правим смяна с Monacor SPH-170. а за филтъра чакай да видим дали съм те разбрал. Значи баса само с бобина до 60-80 херца, после мида от долу на 80 херца само с кондензатор ли? А от горе до 1000 12 дб. средата как ще се реже от 1000 до 7000 http://www.exproject-bg.com/index.php?id=109 12дб отдолу и отгоре или 18дб /12дб

Неактивен Toshko

*
  • 4280
    • Профил
« Отговор #59 -: Юни 26, 2018, 11:11:48 23:11 »
Може и на 60, трябва и може да се пробва, мидбаса поне се пренастройва само с добавяне и отнемане на кондензатори.
Като знам в този диапазон колко се променя звука 40-60-80-100 чак до 200 и всяка стъпка е чуваема и различна. Трябва ти ресивър с изход за суб и втори усилвател с който да захраниш баса, а мидбаса се пуска от изхода за предни колони настроен на small.
Еквилайзер също помага, а идеално цифров активен филтър като Беринджър dcx2496.
Идеално при дълги вълни, които не са насочени точката на разделяне е на - 6 за да се сумират наравно.

Хубаво е обема на мидбаса да бъде вентилиран за да се избегне оцветяването от затворения обем.

Високочестотния със сигурност през трети ред. Втори ред не е филтър за над килохерц.

Другато дано се уцели от раз.