Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
На колко си помпате гумите?
« -: Април 08, 2018, 11:43:20 23:43 »
На колко си помпате гумите?

Аз забелязвам нещо много странно. Гуми 285/60/18 на джанти 8J18 возят по-добре на 2.45/2.55 бара предни/задни отколкото на 2.0/2.2 бара, колкото е по книжка. На същата кола със същите джанти зимни 275/60/18 возят по-добре на 2.35/2.45.

По същият начин 235/55/17 на джанти 8J17 возят по-добре на 2.4 и дори на 2.5 бара отколкото на 2.2 бара.

Открих го миналата година.
Предишните ми гуми бяха Дънлоп АТ23 за 18-ките и ги карах на 1.5-1.6 бара накрая, защото друсаха ужасно.

Никога не съм помпал повече от препоръката в книжката.
По завоите из Гърция обаче установих, че 2.2/2.2 е малко и гумите се деформират.
2-3 десети повече елиминираха деформирането и изненадващо подобриха возията.
На нормалното налягане все едно брои неравностите и се тресе.
На повишеното налягане все едно колата е по-тежка и ги поглъща.

Теорията ми, е че средата на протектора се издува и амортизацията е за сметка на деформиране не на бордовете на гумата, а на протектора.

Странно обаче, че на два толкова различни размера става едно и също. 285 на 8 инча са доста сочно издути бордове. 235 на 8 инча е права гума, стените са отвесни, не може да се предполага предразположение към издуване на протектора.

99% съм сигурен, че разликата идва от това, че на стандартното налягане огъването се поема от бордовете на гумата, а при повишено протектора се издува и колата пружинира върху него износвайки средата му най-много.

Какви са Вашите наблюдения?
Re: На колко си помпате гумите?
« Отговор #2 -: Април 15, 2018, 07:48:26 19:48 »
Аз на магистрала (такава в извън България защото ние само на карта ги имаме ) стандартни размери (195/60/15 : 205/55/16 : 225/45,50/17 ) ги правя на 2.6  2.7 . По-добре се усеща колата , по-леко върви и не се люля толко по завойте. А в БГ си ги карам на 2.0-2.2 .
 Но мисля самите смеси са определящи за налягането. Винаги съм карал с по-меки смеси Фулда, Мишелин, сега Континентал.  Карал съм Пирели P Zero страшни дървета- на студен асвалт сутрин и вечер друсат като на  каруца ,докато на обят като се напече ставаха приятни.
« Отговор #3 -: Април 16, 2018, 01:32:10 01:32 »
Зимните гуми по принцип имат мек борд и налягането повече им оказва влияние . Иначе аз помпя  на 2.2 всичко ...отпред отзад зима лято ..всичко . 2.5 на много тънки малки гуми примерно 165 х13 ..х14
2.5 в повечето случаи става на камък гумата и почват най малките неравности да се усещат .

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #4 -: Април 16, 2018, 10:00:45 10:00 »
И аз така, обаче освен втвърдяването има и някакъв ефект, който е благоприятен за возенето.

Освен това, че се издува протектора, може би става нещо друго, нахпимер гумата става по-кръгла и вече не се държи като гъсеница, а щато колело. Даже за издуването на протектора и формирането на по-малка по-мека възглавничка не към убеден, че става при налягания от сорта на 2.5 бара.

Може би малко по-високото налягане прави колелото по-кръгло и неравностите вече се поемат с по-малка част от борда, съответно по-меко.

Може би става въпрос за много малките неравности, които не свиват вътрешния обем толкова много.

Пускам Ви муха, че има малко по-оптимално налягане от това по книга. Може да става въпрос за 1/10 от атмосферата.

Вече практикувам следното: тръгвам си от гумаджийницата с гуми на 3 бара и си правя налягането на другия ден. Така не се мачкат и не се разместват докато залепнат хубаво за джантата.
На другия ден ги смъквам на 2.5 и се возя така известно време. Ако ми друса ги свалям на 2.4 и т.н. Това е полезно и за гумата, защото й се отварят порите и държи по-добре.

Установил съм, че слизането от 2.4 на 2.2 много често е съпроводено с увеличаване на нервността и подскачането по малки неравности.

Температурата на околната среда също оказва влияние върху гумите и върху маслото в амортесьорите. Затова на студено изводи трябва да се правят след 20-30 минути каране.

* * *

Като помате с азот вдигате ли 1-2 десети за да компенсирате по-малкото разширение?

Кола, която не се кара зимата я паркирам с азот на 3 бара. Гумаджийте казаха, че са им идвали нови БМВ-та с гуми на 3.5 бара за да не се смачкат от седене по складове.

Неактивен miro

*
  • **
  • 50
    • Профил
« Отговор #5 -: Април 25, 2018, 06:43:36 18:43 »
При мен, с 285/60/18 напомпани с въздух на 2.2 преди и 2.4 задни, вози доста твърдо. В момента съм на 2.1 / 2.3 предни задни и е доста по-приятна возията.

При заводски предписаните стойности (2.0 / 2.2), джипа доста повече се накланя по завойте.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
« Отговор #6 -: Април 25, 2018, 08:08:08 20:08 »
Каква марка и модел са тмоите гуми?
Моите са Nokian Line Suv и освен, че са криви съм много доволен. Иначе са тихи и комфортни.
След още едно сваляне и качване се оправят, но малка вибрация си остава.
Гадно.
Убедих се, че гумите колкото ги караш 2-3 сезона, толкова. След това се вкоравяват.

Даже, напоследък ми просветна, защо на запад си продават и старите гуми и старите ски след определено време.

Неактивен miro

*
  • **
  • 50
    • Профил
« Отговор #7 -: Април 27, 2018, 07:34:56 19:34 »
Да, абсолютно същите :)

Nokian Line Suv, 285 / 60 / 18, DOT 0415

На 3 години са, но за момента са ок, имат все още доста от протектора и каучука е мек като за лятна гума.

Този сезон, малко по спешност ги качих в една непроверена гумаджийница. И им казах да им проверят / направят баланса. За всеки случай.. и така го оправиха, че при скорост 80-100km/h започна зверско странично тресене на цялото купе. Отидох след това, където обичайно ги правя тези неща (Маргел), след час и половина дойде моя ред и се оказа, че едната предна има 140г дисбаланс. Задните по-малко, но също. Нов баланс с почистване на основата на джантите и самите гуми от камачета (за да няма грешка) и всичко заспа; изчезнаха вибрациите.

Да не би и при теб да е въпрос на баланс? Под сваляне и качване имаш предвид, че ги въртиш (предни - задни) или сваляне-каване от джантите.

За зимните, тази зима карах с:

Dunlop Grandtrek SJ6, 275 / 70 / 16, DOT 1710, Made in Japan

Изключително доволен. Въпреки че са 2010г, каучука при минусови температури е мек при натиск с пръст. Тях ги карам по предписание 2.0 / 2.2, предни / задни.

Иначе за "два-три сезона", общо казано е така. На Audi-то michelin alpin 5, Made in Spain (според надписа), точно за толкова си изпяха песента. Вече са на камък.