Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ВКН10230 размисли и страсти
« -: Април 14, 2018, 02:38:00 14:38 »
А, само тази грешка недей да правиш. На мен нали ми липсваха в колекцията. Много са зле, разглобих ги и ги дадох за преправяне. Още не са готови, защото трябва да занеса едни подложки за трептилките, че шасито е много куцо и няма място за дългоходова трептилка.
На Пиротска-10 още има 20 ватови оригинални от стария тип.

Ами направих грешката, точно от пиротска 10 (безистена).

Само че с ламаринено шаси.

Подготвих се за малко "тунинг" обаче.

Залях с лепило навсякъде. Около гънката, около шапката, както и цялата шапка (с цел да добвая малко маса), около трептилката, около мишурите. Там наистина имаше места където ня бяха добре залепени, но при тестовете в магазина не се чуваха никакви несвойствени звуци. След това промих малко гънката с корселин, и накрая промазах трптилката с оръжейна смазка. Това съм го чел някъде из нета преди години така промазваха бошмените.

Днес ще го пускам да се разработва, но определено омекна след моята намеса. Сега защо искам да добавям маса. Кутията според мен му малее малко, пък говорителя поне има силен мотор.

То май одисеята с това ОТ си стана за отделна тема...
« Последна редакция: Април 16, 2018, 11:35:33 11:35 от Toshko »

Неактивен Toshko

*
  • 4097
    • Профил
Re: Re: ВКН10230 размисли и страсти
« Отговор #1 -: Април 15, 2018, 12:33:16 12:33 »
Мога да отделя темата ако желаеш.

Това масло да не плъзне по хартията на мембраната.
Ако още не я е омазнило не е зле да помислиш да я импрегнираш от задната страна.
Тази осмица трябва да я свалиш под 20 херца резонанс и тогава ще свири.
Помисли за ТЛ. Осмицата все още е с малко Sd и позволява прилично голяма линия да се нагъне в малък обем.
Другия вариант е хибрид между апериодично оформление и бас рефлекс.
Re: Re: ВКН10230 размисли и страсти
« Отговор #2 -: Април 16, 2018, 10:03:47 10:03 »
Ами ако не те затруднява много отдели я, че аз продължавам.
Ето как протече разработването на говорителя. Първо го пуснах на 35 херца и не особено силно, всепак нали се води разработване а резонанса му е 40 hz.

Апарата ми позвоялва и slow motion така че моля. Говорителя се чувства много комфортно.

След това свалих на 25 hz.

Ето го и забавено.

Тук вече започнах и да го позасилвам по малко.

Да, започна да прави "чупки" по гънката, но си мисля че при такъв ход, който едвали ще достигне при нормална работа в колона.

Разработването трая общо два часа. Накрая реших да му пусна и малко музика.
« Последна редакция: Април 16, 2018, 11:41:23 11:41 от Toshko »

Неактивен Toshko

*
  • 4097
    • Профил
Re: ВКН10230 размисли и страсти
« Отговор #3 -: Април 16, 2018, 11:43:38 11:43 »
Абе просто им е малък хода. Около 4 мм в посока, може би по-малко.

Разработва се поне 24 часа на 20 херца. Даже на 15 ако може. 24 на 20 и още 24 на 15. Иначе не омеква.

Изглеждат ми по-добре от моите кречетала. Може на тези бобината да е нормално дълга.
« Отговор #4 -: Април 16, 2018, 02:25:03 14:25 »
То това шаси си е от преди 50 години и е проектирано за 20/40 W говорител. Това че някой е навил по-дебела бобина и е сложил по-силен магнит не променя много нещата. Трябва и друго окачване и евентуално друга мембрана (малко по-тежка). Това което съм виждал допреди 10 години е че от 20 до 50 вата на това шаси бяха еднакви, а 80 вата бяха с по-голям магнит и по-дебела бобина и тази гънка но трептилката и мембраната са същите. Свири прекрасно ако се пусне от 50-60 херца нагоре. Иначе ВКН 10211/10311 е проектиран за 60/80 вата и е по-добър избор но гледам че новите са с пластмасова мембрана и не зная дали свирят както преди. Това което не ми харесва е че шанса са попаднеш на лошо сглобен е голям и може би това е причината да ги оплюват толкова.

Какво мислите за така нареченото златно сечение на вътрешния обем 1x1.618x0.618 . Уж осигурява анулиране на образуването на резониращи честоти вътре в обема, а гледам че не го ползват много.

Неактивен Toshko

*
  • 4097
    • Профил
« Отговор #5 -: Април 16, 2018, 03:55:32 15:55 »
Допълвам две неща

Първо, за да увеличиш подвижните маси и съответно да намалиш резонансната честота най-оптимално е бобината да стане по-тежка, а мембраната да си остане лека.
Един допълнителен слой на намотката е най-доброто решение едновременно добавена маса и мощност, два допълнителни слоя за четири слойна намотка е още по-добре.

Второ, след като купих моя чифт и ги разглобих видях че модела просто е лош, зле конструирани са.
Няма място за по-висока трептилка.
Хода е ограничен.
Бобината е ниска.
При това положение те може и да са добре сглобени, но от самата им работа да се пораждат такива сили в местата на залепване, че да се саморазглобяват.

Трябва да се сравнят трептилките, дали са еднакви с на 12-ките и ако на осмицата трептилката е по-малка да се сложи трептилка от 12-ка ако се събира разбира се.

При тази ниска подвижна маса и 8 инча диаметър с 40 херца резонанс нищо не правим.

Неактивен Toshko

*
  • 4097
    • Профил
« Отговор #6 -: Април 16, 2018, 04:28:48 16:28 »
За размерите на кутиите виж специалната тема в закрития раздел.
Основния размер е дълбочинята и по нея трябва да се направят останалите. Я колко дълбока трябва да бъде кутиятя чети в раздела видим само за регистрирани.
« Отговор #7 -: Април 17, 2018, 09:53:03 09:53 »
Значи все пак правилно съм се ориентирал за повишаване на масата на мембраната. Че няма да се пренавива това е ясно, по скоро или да нанеса още нещо по капачката, или да намажа част от мембраната отзад с нещо. Все си мисля, прави малко повече ход от 4 мм на страна. Монтиран вече на място определено не прави толкова, тук вече ще поекспериментирам с ватата вътре.

Предназначениетъо на това ОТ е купонджийско на двора. До тук част от целите са постигнати, да носи на бой, и по басово звучене.

Ето и замяната, все пак ще се ползва в трилентово тяло, и не му трябва да пее много.

Неактивен Toshko

*
  • 4097
    • Профил
« Отговор #8 -: Април 19, 2018, 01:55:25 13:55 »
Изненадващо много високи имат тези колони, браво.
Защо не сметнеш какъв 40-45мм порт ти трябва за да настроиш 19 л. на 35 херца?
Двата ВЧ и без това плачат за фазов палец или преграда помежду им. Можеш да ги сбуташ двата зад едната дупка и другата да я направиш на порт. Ими ложеш да ги смениш с един малък ВЧ. Аз бих ги монтирал на 90 градуса един спрямо друг и посредата импрегниран с нещо втвърдяващо картон за фазов палец/отражател.

Порта 40х220 вътрешно с едно коляно в едната дупка.

Освен това, филтъра на тези колони са по един кондензатор на средата и на високите, които са доста малки.
Новия бас не е зле да се отреже под килохерц и да се пусне с първи ред сериен филтър със средата примерно на 800 херца. - Това гарантирам, че ще се чуе много, ама наистина много.
Високите ще бъдат доста доволни ако получат филтър от втори ред на 7 килохерца. Нищо, че се водят от 8. Те реално могат да работят и от 3 килохерца, просто нищо не се чува, защото нямат никакъв ход, защото нямат окачване. 7 кхз. дава баланс между енергия над 8 килохерца, намалява интерференциите със средата и спира ниските, които иначе вкарват изкривявания.

Със сигурност трябва да си поиграеш обаче.
Вече имаш сериозна инвестиция в колоните.

Всички модове, които ти предлагам са обратими.
« Отговор #9 -: Април 19, 2018, 05:49:48 17:49 »
Колоната е само една. Високите итдвад от пирамидката отгоре.  ;D  Коректора за високите е на нула. Идеята беше за супертуитър, но ще  трябва да сметна каква бобинка да добавя.

Ето го и филтъра, по няколко са кондензаторите, но си е първи ред според мен.

« Отговор #11 -: Април 20, 2018, 09:33:16 09:33 »
Ами в моментае само с един кондензатор. Да сметна някакъв втори ред да я резна малко стръмно.

Неактивен Toshko

*
  • 4097
    • Профил
« Отговор #12 -: Април 20, 2018, 09:42:10 09:42 »
Да, но не по-нагоре от 7кХз. Че затихването ще почва от 20 кХз.

Дупките на хартиените ВЧ ще ги ползваш ли да порт?

По-критичното е филтъра между НЧ и СЧ. Може и ти първи ред последователен. Тури му и ключе с допълнителен капацитет на кондензатора за избор между - 3 и - 6 в точката на разделяне.