Здравей Гост

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Тойотата ми направи номер за първи път на път.
Първо взе да пуши по магистралата, после загуби леко мощност.
Изключих егера, спря да пуши, но си остана с намалена мощност.
Оказа се, че един абсолютно ненужен детайл се е отлепил от тръбата между турбото и интеркулера.
Детайла е фабрично залепена тапа с щуцер намиращ се в най-ниската точка на системата.
Тръбичката, която е включена в това щуцерче води до корпуса на дросела и нагревателя.
Единственото ми обяснение е че това маркуче служи за почистване на маслото от картерната вентилация и евентуалто от турбото, което иначу би останало там.

И така, дупката е с диаметър 15.8 мм, дълбочина на използваемата стена 5 мм и достатъчна дебелина на стената от 4-5 мм.
Резба 16 е малко и не става.
Нарязахме резба 18 с два метчика, другите данни вероятно са М18х1.5 с дълбочина 1мм.
Резбата се наряза перфектно.
Направихме необходимия щуцер.
Щуцера е изпразнен между шапката и последната резба.
Дължина на резбата и изпразването 7 мм.
Щуцер ф5 мм (при 4.5 на оригинала) х 10 мм. Дупка 1.5 мм.
Забъркахме смола за метал и пластмаса с изтекъл срок на годност.
Приятел посъветва да използваме Локтайт 648 зелен за неразглобяеми съединения, но в този край на света няма никакви осигурители за резби. Питах ги как си правят спирачките.
Намазахме и резбата отвътре и щуцера и набутахме в изпразването и после намазахме и отвън.
Стегнахме до упор подобно на стягане на водопроводно съединение, но все пак по-леко.

Смолата стегна за няколко часа вместо за 90 минути. Малко притеснителен момент.

Тепърва ще тествам.

В Тойота работят безотговорни хора. Това е в най-ниската точка и можех да към го счупил десетки пъти в снегове, ледове и пясъци. Отдолу няма нищо, така си седи.

Зимата като чистих ЕГР и сменях вакуум маркучи пипнах някакъв пластмасов държач под капака и той ми се разпадна в ръцете. Тогава разбрах, че ми трябва нова кола.
Кой знае още колко пластмаси има да му се чупят.
Моя е 2006-та, интересно тези с 1998-ма защо мълчат и продължават да разправят колко са здрави.
Скоро гледах мобилето, моя с 260.000 е от най-младите и би трябвало да е на цена от над 40.000 лева?!
Вярно, че като нови бяха страшно скъпи, ама като стари са скъпи за поддръжка, харчат, не вървят и ги правят ето такива.

Имам приятел с Дачия Логан Комби от същата година и на точно същите 260.000 км.
Междуосието на дачията е по-голямо. Багажника нехе по-малък.
Купето е една идея по-тясно на ширина, на дължина е аналогично.
Возията е аналогична или по-добра за дачията.
Разхода на гориво е 2-3 пъти по-нисък.

Дачията е сменяла външни кормилни накрайници и задни амортесьори. Последните, защото са били на промоция двата с още части за 80 лева.
Тойотата какво е сменяла на всички им е ясно. Сфери и други плюс преден диференциал, някяква щутия за 500 лева в таблото (500 без труд), 12 литра скъпо масло всеки 8.000 км и т.н., 700 лева й бяха само накладките дълго време, защото тямаше не оригинални.
Тойотата е сменила една Дачия заедно с резервните части и част от горивото и застраховките.
На 260.000 е в безобразен външен вид, за което не е виновна. Но седалката на шофьора е намачкана, волана е изтрит, скоростният лост също.
Изкарвала 500.000 и нагоре...
Да, а има ли желаещи да я карат толкова? Коли по 400 коня вече харчат 8/100 извън града, ние още "хвърчим" по аутобаните с 12-13/100 със 140... ;D ;D ;D

От днес до 500.000 км. Тойотата ще изгори в повече 14.400 литра гориво спрямо колата, която искам да си купя. Това са 37.152, 00 лева данък каране на тритонен автомобил.

Тръбата, която се счупи струва 392 лева с отстъпка без монтаж. Колко още такива цигански номера има намерение да ми направи?

Форд и точка по въпроса!
Убедил съм се, че двете сериозни марки на този свят са Форд И Мерцедес.

Неактивен Toshko

*
  • 4318
    • Профил
Re: Тойота LC100 1hd-fte със счупена тръба на турбото
« Отговор #1 -: Август 18, 2018, 10:57:41 10:57 »
Ремонта го изпитах 500-600 км., 450 магистрала. Бързах и пак хванах най-горещия ден от годината по обяд. Общо взето минах магистралата в по трудната посока със 160 на 35 градуса и слънце с три включени климатика. Не изплю щуцера, тоест добре сме го навили и залепили.

Страничен ефект от инцидента, е че маслото стана по-сиво-черно.
По принцип този двигател държи маслото чисто поне до 5-6.000 км, много нетипично за дизел. Може би се дължи на чистата работа и липсата на сажди.
Явно 300 километра работа със сажди са достатъчни за да се изцапа маслото.
Режима беше доста мъчителен, на равно правеше 130-140, по надолнище и 150, но нагоре падаше на 120, дори на 100. Добре че е пълно с влечуги по магистралата та се криех между тях.

Решил съм да направя междинна смяна на маслен филтър, интересно дали ще се избели маслото. То ако щеше да се избелва обаче, защо изобщо е почерняло? Не трябваше ли сегашния филтър, който е на около 3.000 км да хване всичко и да не допусне почерняване? Явно са някакви много финни сажди.

Този инцидент всъщност има допълнителен ефект, че ще сменя маслото по-рано. Бях решил да го карам 10.000, защото е много скъпо и хубаво, но с тези сажди ми се струва, че вече не се класира за удължена смяна.