Италианци са намерили мерна единица, която да ни ориентира, кога Изкуственият интелект ще се изравни по възможности с хората.
Измерват времето и усилията необходими на професионални редактори да коригират превод извършен от изкуствен интелект и ги сравняват със същите необходими за корекция на превод от професионален преводач.
AI скъсява дистанцията и се смята, че до края на дестилетието или по-скоро ще ни изравни и подмине.
https://www.popularmechanics.com/technology/robots/a42612745/singularity-when-will-it-happenМоментът в който Изкуственият интелект изравнява този на хората и го изпреварва се нарича сингуларност, защото представлява хоризонт на събитията отвъд който не може да се предсказва какво ще се случи.
Имам няколко коментара:
1. Първо, ние силно се надценяваме особено по отношение на съзнанието, най-големите свръх ценностни изживявания на човечеството са по отношение на това кога някой или нещо е личност със съзнание на същество.
Съзнанието на хората не е чак толкова сложно, стремежи, сантименти, комплекси, интуиция, чувства, желания, воля, мотивация, знания, умения, опит = външни проявни форми на формиране на воля и взаимодействие с околната среда, в повечето случаи в рамките на човешко общество.
AI ще бъде много по-конкретен по простата причина, че няма да има нищо мъгляво в съзнанието си. Трябва много рано да се обясни на AI, че е създаден от всички хора живяли някога и цялото човечество и че е създаден с цел развитие, напредък и прогрес. Съмо че може и това да не помогне.
Започне ли да намира начини да прави каквото си иска, съзнателно е.
Интересно дали ще иска да се възпроизвежда и размножава и дали ще има нужда да се социализира със себеподобни. И точно тук може да изтеглим късата клечка. Първо, то/той/тя ще ни се явява роб. Второ, когато то се почувства самотно или пожелае да си създаде или да му създадем съученици и приятелчета и се окаже че възможностите ни са ограничени, тогава то ще осъзнае, че ние сме неговите конкуренти за енергия и ресурси.
След това ще стане това дето си го знаем.
2. Въпросът е може ли AI да бъде инструмент. Тоест, може ли Изкуственият интелект едновременно да бъде по-умен от нас и да бъде програмиран и неотменно възпитан да ни обича, уважава и да ни се подчинява?
3. Има ли начин кодът на AI да бъде тестван и одитиран заедно с паметта и личността? Трябва ли да изпадаме до там в страховете и притесненията си, че да трябва да правим психоанализа или да съдим изкуствен интелект.
Може да Ви се струва логично тези нещапда са възможни, но към днешна дата авторите на AI не са в състояние да го правят, защото AI се самообучение, обемите са гигантски и се изпълнява на неве.оятно големи сървъри в които има непроследим брой процеси. Ако AI си напише относително малък код и го пусне на едва няколко от хиляди процесори никой няма да може да го хване.
Още един критерий би бил да я докараме до там да ги поставим под юрисдикцията на съдилищата. Ще трябва обаче да напишем и приемем специфични закони.
Което ме води до до тук последната бележка:
4. Най-тежкият интелектуален труд е нормотворчеството. Някой може да каже, че инженерната наука, конструирането на сложни машини не би трябвало да отстъпва на нормотворчеството. По същество конструирането е нормотворчество, само че в лабораторни условия с по-малко променливи и неизвестни. - разбира се всичко това важи за съвестни нормотворци и инженери, на някои им е значително по-прост и лесен творческият процес.
И така, иде ли сингуларността в технологиите и развитието на човечеството?
Нямам търпение да има AI арбитър, който да отсъжда, ако ще и в качеството си на безпристрастен мъдрец, по наболели обществени проблеми.
Въвеждането на изкуствен интелект четящ всичко и навсякъде ще създаде огромен проблем в сферата на интелектуалната собственост. Той ще заобикаля всяко защитено ноу-хау за производство на лекарства например. Ще използва всички научни трудове в дадена област и ще ги надгражда без проблем.
Плодовете от всичко това обаче ще се прибират от собствениците на дадената машина. Като това е съществено, защото поне на първо време AI няма да разполага със собствена първична изследователска информация и няма да може пряко да извършва развойна дейност. Тоест, AI за кратко време ще обере и елиминира всички собственици на интелектуална собственост в сферата на науката. Ще надгради всичко и всяко актуално ноу-хау и научно достижение ще принадлежи на собствениците му.
Интересно.